Val di Sole World Cup start lists

As of August 17, 2011

Start lists

Elite men cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Jaroslav Kulhavy (Cze) Specialized Racing  
2Nino Schurter (Swi) Scott - Swisspower MTB - Racing  
3Julien Absalon (Fra) Orbea  
4Maxime Marotte (Fra) BH - Suntour - Peisey Vallandry  
5José Antonio Hermida Ramos (Spa) Multivan Merida Biking Team  
6Burry Stander (RSA) Specialized Racing  
7Christoph Sauser (Swi) Specialized Racing  
8Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing  
9Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing  
10Stéphane Tempier (Fra) TX Active Bianchi  
11Florian Vogel (Swi) Scott - Swisspower MTB - Racing  
12Lukas Flückiger (Swi) Trek World Racing  
13Carlos Coloma Nicolas (Spa) Wildwolf - Trek Racing  
14Mathias Flückiger (Swi) Trek World Racing  
15Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team  
16Thomas Litscher (Swi) Felt Oetztal X - Bionic Team  
17Fabian Giger (Swi) Rabobank - Giant Off-Road Team  
18Moritz Milatz (Ger) BMC Mountainbike Racing Team  
19Martin Gujan (Swi) Cannondale Factory Racing  
20Sergio Mantecon Gutierrez (Spa) Wildwolf - Trek Racing  
21Todd Wells (USA) Specialized Racing  
22Inaki Lejarreta Errasti (Spa) Orbea  
23Ivan Alvarez Gutierrez (Spa) Giant Italia Team  
24Geoff Kabush (Can) Team Maxxis - Rocky Mountain  
25Liam Killeen (GBr) Giant Factory Off-Road Team  
26Karl Markt (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team  
27Ralph Naef (Swi) Multivan Merida Biking Team  
28Jan Skarnitzl (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling Team  
29Patrik Gallati (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
30Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team  
31Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru - Trek  
32Derek Zandstra (Can)  
33Martin Fanger (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour  
34Samuel Schultz (USA) Subaru - Trek  
35Matous Ulman (Cze) S&H Superior MTB Team  
36Henk Jaap Moorlag (Ned) Rabobank - Giant Off-Road Team  
37Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team  
38Ruben Ruzafa Cueto (Spa) Orbea  
39Jiri Friedl (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling Team  
40Cédric Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix  
41Lukas Kaufmann (Swi)  
42Adam Craig (USA) Rabobank - Giant Off-Road Team  
43Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys - Evenza Team  
44Kohei Yamamoto (Jpn) Team Bridgestone Anchor  
45Marek Galinski (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team  
46Oliver Beckingsale (GBr)  
47Andras Parti (Hun) Euro One - Cube MTB Team  
49Pierre-Geoffroy Plantet (Fra) Lapierre International  
50Nicola Rohrbach (Swi) Elettroveneta - Corratec  
51Severin Disch (Swi) Thoemus Racing Team  
52Uwe Hochenwarter (Aut) Muskelkater Genesis Team  
54Martino Fruet (Ita)  
55Jiri Novak (Cze) S&H Superior MTB Team  
56Jelmer Pietersma (Ned) Milka Trek MTB Racing Team  
57Catriel Andres Soto (Arg) Team Protek  
58Irjan Luttenberg (Ned) MPL Specialized MTB Team  
59Christoph Soukup (Aut)  
60Daniel Mcconnell (Aus)  
61Emil Lindgren (Swe) Rabobank - Giant Off-Road Team  
62Periklis Ilias (Gre) Team Protek  
63Jukka Vastaranta (Fin) Milka Trek MTB Racing Team  
64Milan Spesny (Cze) S&H Superior MTB Team  
65Chris Jongewaard (Aus) Milka Trek MTB Racing Team  
66Sergji Rysenko (Ukr) ISD Cycling Team  
67Matthew Hadley (Can)  
68Balz Weber (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
69Marios Athanasiadis (Cyp)  
70Hannes Metzler (Aut) Muskelkater Genesis Team  
71Alexis Vuillermoz (Fra) Lapierre International  
72Ole Christian Fagerli (Nor)  
73Martin Loo (Est) Infotre - Bi & Esse - Leecougan  
74Seiya Hirano (Jpn) Team Bridgestone Anchor  
75Michele Casagrande (Ita) Elettroveneta - Corratec  
76Carl Jones (NZl)  
77Michal Lami (Svk)  
78Alexey Medvedev (Rus) Elettroveneta - Corratec  
79Tony Longo (Ita) TX Active Bianchi  
80Niels Wubben (Ned) Rabobank - Giant Off-Road Team  
81Georgios Pattes-Toumanis (Gre) Team Protek  
82Sid Taberlay (Aus)  
83Benjamin Wittrup Justesen (Den)  
84Michael Broderick (USA)  
85Oleksandr Gerashchenko (Ukr) ISD Cycling Team  
86Robert Mennen (Ger) Topeak Ergon Racing Team  
87Adam Morka (Can)  
88Hector Leonardo Paez Leon (Col)  
89Andrea Tiberi (Ita) Torpado Surfing Shop  
90Simon Scheiber (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team  
91Umberto Corti (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D.  
92Kazuhiro Yamamoto (Jpn)  
93Rene Tann (Ger)  
94Bas Peters (Ned) Team Merida Combee  
95Robby De Bock (Bel)  
96Pascal Meyer (Swi) Thoemus Racing Team  
97Lee Williams (GBr)  
98Sepp Freiburghaus (Swi) Thoemus Racing Team  
99Cameron Jette (Can)  
100Oliver Munnik (RSA)  
101Anton Sintsov (Rus)  
102Giuseppe Lamastra (Ita) Elettroveneta - Corratec  
103Renay Groustra (RSA)  
104Robert Gehbauer (Aut)  
105Giorgos Fattas (Cyp)  
106Chun Hing Chan (HKg)  
107Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
108Mario Alberto Rojas Rojas (Col)  
109Paolo Cesar Montoya Cantillo (CRc) GT Stacplastic Team  
110Adrian Brzozka (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team  
111Dror Pekatch (Isr)  
112Ken Onodera (Jpn)  
113Pascal Hossay (Bel) G - Skin - Deforche MTB Racing Team  
114Kyosuke Takei (Jpn)  
115Samuele Porro (Ita)  
116Yader Zoli (Ita) Torpado Surfing Shop  
117Johannes Schweiggl (Ita)  
118Evgeny Nikolaev (Rus)  
119Simon Gegenheimer (Ger)  
120Ramon Sagues Portabella (Spa)  
121Matthias Waldhart (Aut)  
122Giancarlo Sax (Swi) Thoemus Racing Team  
123Dmitry Medvedev (Rus)  
124Luis Anderson Mejia Sanchez (Col) ASPTT Definitive Gitane  
125Michal Kanera (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling Team  
126Sang Hoon Na (Kor)  
127Fabio Ursi (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D.  
128Steffen Thum (Ger)  
129Emmanuel Valencia Guadarrama (Mex) Turbo Bike Team  
130John Whittington (GBr)  
131Davide Di Marco (Ita)  
132Pierre Lebreton (Fra) BH - Suntour - Peisey Vallandry  
133Paul Remy (Fra)  
134Mirko Pirazzoli (Ita)  
135Brice Scholtes (Bel) G - Skin - Deforche MTB Racing Team  
136Eddie Andres Rendon (Col)  
137Roberto Crisi (Ita)  
138Ionut-Victor Neamt (Rom)  
Elite women cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Julie Bresset (Fra) BH - Suntour - Peisey Vallandry  
2Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team  
3Irina Kalentieva (Rus) Topeak Ergon Racing Team  
4Marie-Helene Premont (Can) Team Maxxis - Rocky Mountain  
5Eva Lechner (Ita) Colnago Farbe Sudtirol  
6Lene Byberg (Nor) Specialized Racing  
8Elisabeth Osl (Aut) Ghost Factory Racing Team  
9Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team  
10Maja Wloszczowska (Pol) CCC Polkowice  
11Emily Batty (Can) Subaru - Trek  
12Nathalie Schneitter (Swi) Colnago Farbe Sudtirol  
13Georgia Gould (USA) Luna Pro Team  
14Esther Süss (Swi)  
15Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team  
16Annie Last (GBr)  
17Sabine Spitz (Ger) Central Haibike Pro Team  
18Blaza Klemencic (Slo) Felt Oetztal X - Bionic Team  
19Tanja Zakelj (Slo) Orbea Geax  
21Katrin Leumann (Swi) Ghost Factory Racing Team  
22Lea Davison (USA) Specialized Racing  
23Sabrina Enaux (Fra) Felt Oetztal X - Bionic Team  
24Katherine Compton (USA) Rabobank - Giant Off-Road Team  
25Heather Irmiger (USA) Subaru - Trek  
26Tereza Hurikova (Cze) Central Haibike Pro Team  
27Alexandra Engen (Swe)  
28Cécile Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix  
29Mary Mcconneloug (USA)  
30Hanna Klein (Ger)  
32Rosara Joseph (NZl) Rabobank - Giant Off-Road Team  
33Anja Gradl (Ger) Ghost Factory Racing Team  
34Nina Homovec (Slo) Orbea Geax  
35Elisabeth Brandau (Ger) Central Haibike Pro Team  
36Karen Hanlen (NZl)  
37Amanda Sin (Can)  
38Sarah Koba (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour  
39Laura Turpijn (Ned) Team Merida Combee  
40Laura Metzler (Fra) BH - Suntour - Peisey Vallandry  
41Marielle Saner-Guinchard (Swi) Bikepark.Ch Scott  
42Janka Stevkova (Svk)  
43Anna Villar Argente (Spa)  
44Anne Terpstra (Ned) MPL Specialized MTB Team  
45Katherine O'shea (Aus)  
46Pavla Havlikova (Cze)  
47Catherine Vipond (Can)  
48Vera Andreeva (Rus)  
49Nataliya Krompets (Ukr) ISD Cycling Team  
50Magdalena Sadlecka (Pol) CCC Polkowice  
51Adelheid Morath (Ger) Felt Oetztal X - Bionic Team  
52Angela Carolina Parra Sierra (Col) ASPTT Definitive Gitane  
53Sandra Santanyes Murillo (Spa)  
54Krista Park (USA)  
55Judith Pollinger (Ita) Infotre - Bi & Esse - Leecougan  
56Pavlina Sulcova (Cze) Merida Biking Team  
57Katarzyna Solus-Miskowiez (Pol)  
58Daniela Veronesi (Ita)  
59Aleksandra Dawidowicz (Pol) CCC Polkowice  
60Githa Michiels (Bel) Trek - KMC Trade Team Vzw  
61Maria Osl (Aut) Fischer - BMC  
62Nicoletta De Jager (Ned)  
63Silke Schmidt (Ger)  
64Melanie Späth (Ger)  
65Laura Lorenza Morfin Macouzet (Mex)  
66Ann Berglund (Swe)  
67Rocio Gamonal Ferrera (Spa)  
68Caitlin Elliott (Irl)  
69Mercedes Pacios Pujalo (Spa)  
70Jodie Willett (Aus)  
71Michela Benzoni (Ita)  
72Lee Craigie (GBr)  
73Lucie Vesela (Cze) GT Czech Team  
74Fabienne Niederberger (Swi)  
75Lenka Bulisova (Cze)  
76Kiona Harbers (Ned)  
77Sofia Pezzatti (Swi)  
78Corina Gantenbein (Swi) Fischer - BMC  
Under 23 men cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Gerhard Kerschbaumer (Ita) TX Active Bianchi  
3Fabien Canal (Fra) GT Skoda Chamonix  
4Sebastien Carabin (Bel) Belgium  
5Marek Konwa (Pol) Milka Trek MTB Racing Team  
6Matthias Stirnemann (Swi) Thoemus Racing Team  
7Markus Schulte-Luenzum (Ger) Focus MIG Team  
8Stephen Ettinger (USA)  
9Ruben Scheire (Bel) Belgium  
11Ondrej Cink (Cze) Merida Biking Team  
12Markus Bauer (Ger)  
13Marco Minnaard (Ned) Rabobank - Giant Off-Road Team  
14Piotr Brzozka (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team  
15Michiel Van Der Heijden (Ned) Rabobank - Giant Off-Road Team  
16Jordan Sarrou (Fra) Scott Les Saisies  
17Zsolt Juhasz (Hun) Euro One - Cube MTB Team  
18Jérémy Huguenin (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour  
19Diego Rosa (Ita) Giant Italia Team  
20Jeff Luyten (Bel) Belgium  
21Shlomi Haimy (Isr) Focus MIG Team  
22Erik Groen (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
23Evan Mcneely (Can) Canada  
24Reto Indergand (Swi) MK - Zentralschweiz  
25Andy Eyring (Ger)  
26Leandre Bouchard (Can) Canada  
28Benjamin Buchi (Swi)  
30Marcel Fleschhut (Ger)  
31Marc Metzler (Swi) Switzerland  
32Dmytro Titarenko (Ukr) ISD Cycling Team  
33Olof Jonsson (Swe) Rocky Roads - Orbea  
34Fabian Strecker (Ger)  
37Felix Euteneuer (Ger)  
38Rourke Croeser (RSA) Orange Monkey / Cannondale  
39Kornel Osicki (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team  
41Paul Van Der Ploeg (Aus) Felt Oetztal X - Bionic Team  
42Henrique Avancini (Bra) ISD Cycling Team  
43Dirk Peters (NZl)  
44Marek Rauchfuss (Cze)  
45Mykhaylo Batsutsa (Ukr) Ukraine  
46Ivan Smirnov (Rus) Russian Federation  
47Cristofer Bosque (Spa) Spain  
48Matthias Rupp (Swi) Team Firebike - Droessiger  
49James Reid (RSA)  
50Jose Maria Sanchez Ruiz (Spa) Spain  
51Luca Braidot (Ita) Italy  
52Nicolas Jeantet (Ita) ISD Cycling Team  
53Samuel Shaw (NZl)  
54Jaime Yesid Chia Amaya (Col)  
55Brad Hudson (NZl) New-Zealand  
56Sebastian Batchelor (GBr) Infotre - Bi & Esse - Leecougan  
57Trenton Day (Aus)  
58Anton Liyubuy (Ukr) Ukraine  
59Bart De Vocht (Bel)  
60Kenta Gallagher (GBr) Great Britain  
61Nicholas Pettina (Ita) Italy  
62Thomas Lapeyrie (Fra) Lapierre International  
63Thibaut Bellanger (Fra) Team Veloroc Lapierre  
64Timofei Ivanov (Rus) Russian Federation  
65Matthias Hoi (Aut)  
66Hugo Drechou (Fra)  
67Tomas Paprstka (Cze)  
68Daniele Braidot (Ita) Italy  
69Lucas Garbellotto (Fra)  
70Matej Nepustil (Cze) Merida Biking Team  
71Fabrice Mels (Bel) Belgium  
72Daniel Eymann (Swi) Thoemus Racing Team  
73Martin Gluth (Ger)  
74Tim Lemmers (Ned)  
75Kyle Ward (Aus) Australia  
76David Simon (Ger) Team Firebike - Droessiger  
77Jan Nesvadba (Cze)  
78Michael Crosbie (Aus) Australia  
79Cameron Ivory (Aus) Australia  
80Jhonnatan Botero Villegas (Col) Colombia  
81Rens De Bruin (Ned)  
82Maximilian Vieider (Ita) Italy  
83Simon Stiebjahn (Ger) Germany  
84Mike Schuler (Swi) Switzerland  
85Sascha Bleher (Ger) Germany  
86Jakub Magnusek (Cze) S&H Superior MTB Team  
87Mirco Widmer (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour  
88Dominic Furkert (NZl) New-Zealand  
89Martino Di Pierdomenico (Ita) Italy  
90Ludwig Döhl (Ger) Germany  
91Marc Stutzmann (Swi) Switzerland  
92Giacomo Antonello (Ita) Italy  
93Maximilian Holz (Ger) Germany  
94Jan Svorada (Cze) Czech Republic  
95Merlin Spranz (Aus)  
96Emilien Barben (Swi) Switzerland  
97Fabian Rabensteiner (Ita) Italy  
98Adrian Sauer (Ger) Germany  
99Roger Walder (Swi) Switzerland  
100Andrea Cina (Ita) Italy  
101Marcus Nicolai (Ger)  
102Claude Koster (Swi) Switzerland  
103Wenzel Böhm-Gräber (Ger) Germany  
Under 23 women cross country
#Rider Name (Country) Team 
101Pauline Ferrand Prevot (Fra) Lapierre International  
102Barbara Benko (Hun) Focus MIG Team  
103Elisabeth Sveum (Nor) Team Merida Smart Safety  
104Kathrin Stirnemann (Swi) Central Haibike Pro Team  
105Fanny Bourdon (Fra) GT Skoda Chamonix  
106Yana Belomoyna (Ukr) Ukraine  
107Serena Calvetti (Ita)  
108Lisa Mitterbauer (Aut) Bikepark.Ch Scott  
109Samara Sheppard (NZl)  
110Helen Grobert (Ger)  
111Mona Eiberweiser (Ger) Ghost Factory Racing Team  
112Mariske Strauss (RSA)  
113Paula Gorycka (Pol) CCC Polkowice  
114Mikaela Kofman (Can) Canada  
115Rebecca Henderson (Aus)  
116Vivienne Meyer (Swi) Colnago Farbe Sudtirol  
117Rozanne Slik (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
118Rebecca Beaumont (Can) Canada  
119Ekaterina Anoshina (Rus) Russian Federation  
121Caitlin De Wet (RSA)  
122Candice Neethling (RSA)  
123Michelle Hediger (Swi) Fischer - BMC  
127Katherine O'neill (NZl)  
129Anna Oberparleiter (Ita) Italy  
130Laura Valentina Abril Restrepo (Col)  
132Karolina Kalasova (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling Team  
136Jitka Skarnitzlova (Cze)  
138Hana Jezkova (Cze) GT Czech Team  
139Nicole Hanselmann (Swi)  
141Marta Tereshchuk (Ukr) Ukraine  
142Daniela Rojas (Chi) Chile  
143Cornelia Schuster (Ita)  
144Michaela Malarikova (Svk) Slovakia  
145Sabrina Maurer (Swi)  
146Nadine Rieder (Ger)  
147Lorraine Truong (Swi)  
148Marta Pastore (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D.  
149Martina Giovanniello (Ita)  
150Daria Zaitseva (Rus) Russian Federation  
151Tanja Starkermann (Swi) Fischer Junior MTB Team  
Junior men cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Anton Cooper (NZl) New-Zealand  
2Maxime Urruty (Fra) France  
3Victor Koretzky (Fra) France  
4Frantisek Lami (Svk) Slovakia  
5Pablo Rodriguez Guede (Spa) Spain  
6Grant Ferguson (GBr) Great Britain  
7Dominic Zumstein (Swi) Scott - Swisspower MTB - Racing  
8Miguel Londono Naranjo (Col) Colombia  
9Luke Roberts (RSA) South Africa  
10Romain Seigle (Fra) ASPTT Definitive Gitane  
11Marc-Antoine Nadon (Can) Canada  
12Thomas Neron (Can) Canada  
13Radim Kovar (Cze) Czech Republic  
14Thibault Geneste (Fra) France  
15Malte Finke (Ger) Germany  
16Mathew Waghorn (NZl) New-Zealand  
17Lorenzo Samparisi (Ita) Italy  
18Loic Doubey (Fra) ASPTT Definitive Gitane  
19Bartlomiej Wawak (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team  
20Kevin Ingratta (Arg) Argentina  
21Matteo Olivotto (Ita) Italy  
22Christopher Aitken (Aus) Australia  
23Tom Bradshaw (NZl) New-Zealand  
24Antonio Santos Ridao (Spa) Spain  
25Artem Shevstom (Ukr) Ukraine  
26Peter Fenyvesi (Hun) Hungary  
27Christos Loizou (Cyp) Cyprus  
28Billy Sewell (Aus) Australia  
29Nigel Mcdowell (NZl) New-Zealand  
30Fabien Doubey (Fra) ASPTT Definitive Gitane  
31Tomas Svoboda (Cze) Czech Republic  
32Jozef Bebcak (Svk) Slovakia  
33Mark Kuyan (Rus) Russian Federation  
34Gregor Dimic (Slo) Slovenia  
35Michal Kowalczyk (Pol) Poland  
36Rien Terpstra (Ned) MPL Specialized MTB Team  
37Alex Baker (GBr) Orange Monkey / Cannondale  
38Daniel Mcdonald (Aus) Australia  
39Milan Dolezal (Cze) Czech Republic  
40Stefano Valdrighi (Ita) Italy  
41Jeroen Van Eck (Ned) Giant Dealerteams  
42Erik Jonsson (Swe) Team Dom Cycle - Merida  
43Philipp Hediger (Swi) Fischer Junior MTB Team  
44Alexander Meyland (Aus) Australia  
45Jack Haig (Aus) Australia  
46Bryan Allemann (Swi) Switzerland  
47Romain Bannwart (Swi) Switzerland  
48Tobias Spescha (Swi) Switzerland  
49Enea Vetsch (Swi) Switzerland  
50Yannik Brischle (Ger) Germany  
51Hendrik Grobert (Ger) Germany  
52Jan Kalt (Ger) Germany  
53Severin Lehmann (Ger) Germany  
54Sam Weber (Ger) Germany  
55Tomas Bohata (Cze) Czech Republic  
56Daniel Lukes (Cze) Czech Republic  
57Edoardo Bonetto (Ita) Italy  
58Stefano Braidot (Ita) Italy  
59Tommaso Caneva (Ita) Italy  
60Emanuele Crisi (Ita) Italy  
61Marco De Col (Ita) Italy  
62Denis Fumarola (Ita) Italy  
63Alberto Rossi (Ita) Italy  
64Baltain Schmid (Ita) Italy  
65Mattia Setti (Ita) Italy  
66Andreas Fuchs (Aut) Austria  
67Elias Hagspiel (Aut) Austria  
68Daniel Zugg (Aut) Austria  
69Ruslan Boredskiy (Rus) Russian Federation  
70Nikita Chubukov (Rus) Russian Federation  
71Egor Kropachev (Rus) Russian Federation  
72Alexey Krylov (Rus) Russian Federation  
73Alexey Lomilov (Rus) Russian Federation  
74Felipe Garry Rojas (Chi) Chile  
75Gergo Meggyesi (Hun) Hungary  
76Konrad Gorzelak (Pol) Poland  
77Adrian Kucharek (Pol) Poland  
78Alessandro Repetti (Ita) Infotre - Bi & Esse - Leecougan  
79Marcel Guerrini (Swi) Focus MIG Team  
80Florian Amoretti (Fra) ASPTT Definitive Gitane  
81Julien Grimbert (Fra) ASPTT Definitive Gitane  
82Jesper Slik (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
83Matteo Cassoni (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D.  
84Silvan Kaelin (Swi) MK - Zentralschweiz  
85Adriano Caratide (Ita) Team Dayco Titici  
86Luca Chiantaretto (Ita) Team Dayco Titici  
87Thierry Montrosset (Ita) Team Dayco Titici  
88Florian Suter (Swi) Fischer Junior MTB Team  
89Jakub Johanek (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
90Pavel Kuzma (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
91Lukas Pomezny (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
92Martin Stosek (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
93Jiri Svoboda (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
94Stanislav Zabransky (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
95Roy Beukers (Ned) Agu - Beukers Biketeam  
96Sven Broekaart (Ned) Agu - Beukers Biketeam  
97Robbert De Nijs (Ned) Agu - Beukers Biketeam  
98Antoine Anquetil (Fra) R - VTT Morillon  
99Valentin Berset (Swi) Team Dom Cycle - Merida  
100Isak Jonsson (Swe) Team Dom Cycle - Merida  
101Dylan Page (Swi) Team Dom Cycle - Merida  
Junior women cross country
#Rider Name (Country) Team 
201Jolanda Neff (Swi) Switzerland  
202Frederique Trudel (Can) Canada  
203Julia Innerhofer (Ita) Italy  
204Johanna Techt (Ger) Germany  
205Barbora Machulkova (Cze) Czech Republic  
206Linda Indergand (Swi) MK - Zentralschweiz  
207Ramona Forchini (Swi) MK - Zentralschweiz  
208Perrine Clauzel (Fra) France  
209Margot Moschetti (Fra) France  
210Andrea Waldis (Swi) Switzerland  
211Lena Putz (Ger) Germany  
212Haley Smith (Can) Canada  
213Vendula Kuntova (Cze) Czech Republic  
214Britt Van Den Boogert (Ned) Netherlands  
215Sara De Leo (Ita) Italy  
216Zuzana Pirzkallova (Cze) Czech Republic  
217Alessia Bulleri (Ita) Italy  
218Lisa Rabensteiner (Ita) Italy  
219Alessandra Bianchetta (Ita) Italy  
220Majlen Müller (Ger) Germany  
221Giulia Gaspardino (Ita) Italy  
222Chiara Eberle (Ger) Germany  
223Lena Hauser (Ger) Germany  
224Saskia Hauser (Ger) Germany  
225Guzel Akhmadullina (Rus) Russian Federation  
226Jessica Bormolini (Ita) Italy  
227Miriam Corti (Ita) Italy  
228Arianna Cusini (Ita) Italy  
229Julia Tanner (Ita) Italy  
230Nicole Tovo (Ita) Italy  
231Veronica Widmann (Ita) Italy  
232Aleksandra Podgorska (Pol) Poland  
233Monika Zur (Pol) Poland  
234Romaine Wenger (Swi) Thoemus Racing Team  
235Jil Saxer (Swi) Fischer Junior MTB Team  
236Marketa Drahovzalova (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
Elite men downhill
#Rider Name (Country) Team 
1Aaron Gwin (USA) Trek World Racing  
2Greg Minnaar (RSA) Santa Cruz Syndicate  
3Gee Atherton (GBr) Commencal  
4Steve Smith (Can) Devinci Global Racing  
5Danny Hart (GBr) Giant Factory Off-Road Team  
6Brook Macdonald (NZl) MS Evil Racing  
7Cameron Cole (NZl) Lapierre International  
8Justin Leov (NZl) Trek World Racing  
9Steve Peat (GBr) Santa Cruz Syndicate  
10Josh Bryceland (GBr) Santa Cruz Syndicate  
11Fabien Barel (Fra) Mondraker Factory Team  
12Marc Beaumont (GBr)  
13Samuel Blenkinsop (NZl) Lapierre International  
14Troy Brosnan° (Aus) Monster Energy / Specialized / Mad Catz  
15Andrew Neethling (RSA) Giant Factory Off-Road Team  
17Damien Spagnolo (Fra) Mondraker Factory Team  
18Luke Strobel (USA) MS Evil Racing  
19Matthew Scoles (NZl) Team Cingolani Trek  
20Mickael Pascal (Fra) Morewood Unitedride  
22Markus Pekoll (Aut) MS Evil Racing  
23Michael Hannah (Aus)  
24Pierre Charles Georges (Fra) Team Lac Blanc / Solid / Massif Des Vosges  
25Matti Lehikoinen (Fin) Chain Reaction Cycles / Nukeproof  
26Julien Camellini (Fra) Team Sunn Montgenevre  
27Ruaridh Cunningham (GBr) Team Maxxis - Rocky Mountain  
28Filip Polc (Svk) MS Evil Racing  
29Ben Cathro (GBr)  
30Rémi Thirion (Fra)  
31Neko Mulally° (USA) Trek World Racing  
32Joseph Smith (GBr) Chain Reaction Cycles / Nukeproof  
33Brendan Fairclough (GBr) Monster Energy / Specialized / Mad Catz  
34Florent Payet (Fra) SC - Intense  
35Fabien Pedemanaud (Fra) Scott 11  
36Ben Reid (Irl) Dirt Norco Race Team  
37Sam Dale (GBr) Team Sunn Montgenevre  
38Lewis Buchanan° (GBr) Chain Reaction Cycles / Nukeproof  
39Duncan Riffle (USA) Giant Factory Off-Road Team  
41Harry Heath (GBr) Unior Tools Team  
42Fabien Cousinie (Fra) Morewood Unitedride  
43Nick Beer (Swi) Scott 11  
44Shaun O'connor (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team  
45Loic Bruni° (Fra) Lapierre International  
46Robin Wallner (Swe) Team Are Bikepark Powered By W - Racing  
47Joshua Button (Aus) SC - Intense  
48Marcelo Gutierrez Villegas (Col) Cg Racing Brigade  
50Matthew Simmonds (GBr) Chain Reaction Cycles / Nukeproof  
51Nico Vink (Bel) Team Lac Blanc / Solid / Massif Des Vosges  
52Thibaut Ruffin (Fra) Riding Addiction Commencal  
53Dan Stanbridge (GBr) Dirt Norco Race Team  
54Mitch Ropelato (USA)  
55Patrick Thome (Fra) Mondraker Factory Team  
56Bernat Guardia Pascual (Spa)  
57George Brannigan (NZl) Devinci Global Racing  
58Mark Scott° (GBr) Team Maxxis - Rocky Mountain  
59Alex Bond (GBr)  
60Adam Brayton (GBr)  
61Boris Tetzlaff (Aut) Alpine Commencal Austria  
62Lorenzo Suding (Ita)  
63Dan Atherton (GBr) Commencal  
64Greg Williamson (GBr)  
65Fergus Lamb (GBr)  
66Timothy Bentley (RSA) Morewood Unitedride  
67Thomas Braithwaite (GBr)  
68Bernard Kerr (GBr)  
69Matej Charvat (Cze)  
70Marcus Klausmann (Ger) Ghost Factory Racing Team  
71Oscar Harnstrom (Swe)  
72Bryn Atkinson (Aus)  
73Kyle Sangers° (Can)  
75Emanuel Pombo (Por)  
80Jack Reading (GBr)  
81Johann Potgieter (RSA)  
82Connor Fearon° (Aus) Kona  
83Rhys Willemse (Aus)  
84Marco Milivinti (Ita) Torpado Surfing Shop  
85Marcel Beer (Swi)  
86Benny Strasser (Ger)  
87Ivan Oulego Moreno (Spa)  
88Stefan Garlicki (RSA)  
89Nejc Rutar (Slo) Unior Tools Team  
90Mauricio Andres Acuna Quintana (Chi)  
91Isak Leivsson° (Nor)  
92Miran Vauh (Slo)  
93Francisco Pardal (Por)  
94Walace Henrique Miranda (Bra)  
95Dominik Gspan (Swi)  
96Lutz Weber (Swi)  
97Joris Bigoni (Fra)  
98Brandon Yrttiaho° (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team  
99Will Rischbieth (Aus)  
100Zakarias Blom Johansen (Nor)  
101Gerard Wolfe (Irl)  
102Attila Liszi (Hun)  
103Daniel Pombo (Por)  
104Martin Knapec° (Svk)  
105Bertrand Gilles (Bel)  
106Tiaan Odendaal° (RSA)  
107Charly Di Pasquale (Fra)  
108Lars Peyer (Swi) SC - Intense  
109Florian Arthus (Fra)  
110Kristoffer Haugland (Nor)  
111Mathias Haas (Aut) Alpine Commencal Austria  
112Dennis Dertell (Swe)  
113Samuel Zbinden (Swi)  
114Kristof Lenssens (Bel)  
115Scott Mears (GBr)  
116Martin Frei (Swi)  
117Ralph Jones (GBr)  
118Daniel Franks° (NZl)  
119Carlo Gambirasio (Ita) Torpado Surfing Shop  
120Rajmund Lukacs (Hun)  
121Thomas Jeandin (Swi)  
122Andréa Gamenara (Ita) Argentina Bike Gravity Team  
123David Mcmillan° (Aus)  
124Simon Cardon (Fra) XCYTT Racing  
125Niklas Wallner (Swe) Team Are Bikepark Powered By W - Racing  
126Martin Mikulenka (Cze)  
127Ziga Pandur (Slo) Unior Tools Team  
128Janick Lieberherr (Swi)  
129Tom Matthews (NZl)  
130Greg Callaghan (Irl)  
131Jan Cepelak° (Cze)  
132Eliot Jackson (USA) Yeti Fox Shox Factory Race Team  
133Joonas Savolainen° (Fin)  
134Arkadiusz Perin (Pol)  
135Dave Goris (Bel)  
136Mario Sieder (Aut)  
137Scott Laughland (Irl)  
138Jeremias Maio (Arg)  
139Oliwer Kangas (Swe)  
140Ondrej Barta (Cze)  
141Terje Nylende (Nor)  
142Ben Power° (Aus)  
143David Trummer° (Aut)  
144Yoann Barelli (Fra) US Cagnes VTT  
145Matthias Stonig (Aut)  
146Gaetan Ruffin (Fra) Riding Addiction Commencal  
147Mario Milani° (Ita)  
148Tomas Liska (Svk)  
149Harry Molloy (GBr) Madison Saracen  
150Fabian Fader (Ger)  
151Ludovic Oget° (Fra)  
152Jérôme Crocombette (Fra) Passion Velo Thiers Stemtee  
153Joe Barnes (GBr)  
154Josua Hein (Ger)  
155Peter Williams (GBr)  
156Matthew Beer (Can)  
157Nikolay Pukhir (Rus)  
158Mathieu Gallean (Fra) Ryde - Racing  
159Ludovic May (Swi)  
160Clément Benoit (Fra)  
161Justyn Norek (Ita) Argentina Bike Gravity Team  
162Lukas Ucen (Svk)  
163Ondrej Stepanek° (Cze)  
164Knut Jørgen Løkås (Nor)  
165Gareth Brewin (GBr)  
166James Stock (GBr)  
167Fabien Sellier (Fra)  
168Nathan Vials (GBr)  
169Gaetan Reilhan (Fra)  
170Alexis Pujol (Fra)  
171Davide Sottocornola (Ita)  
172Jan Uruba° (Cze)  
173Riku Lansio° (Fin)  
174Santo Tessari (Cro)  
175Fraser Mcglone° (GBr)  
176Rudy Cabirou° (Fra)  
177Roman Roschi (Swi)  
178Martin Hanak (Cze)  
179Carlos Castro° (Por)  
180Arthur Parret° (Fra) Passion Velo Thiers Stemtee  
181Mahdi Mirzahosseini (IRI)  
182Arthur Racaud (Fra) US Cagnes VTT  
183Joe Vejvoda° (Aus)  
184Francesco Danilo Petrucci (Ita) Team Cingolani Trek  
185Carlo Caire° (Ita) Argentina Bike Gravity Team  
186Nicolas Walser (Swi)  
187Pavel Cep (Cze)  
188Joonas Riihelae (Fin)  
189Faustin Figaret° (Fra) SC - Intense  
190Romain Contreres° (Fra) US Cagnes VTT  
191Christopher Mcglinchey° (Irl)  
192Mads Weidemann (Den)  
193Jed Rooney (NZl)  
194Andrea Mocellin (Ita)  
195Jorge Alejandro Acuna Quintana (Chi)  
196Freddy Hunziker° (Swi) Scott 11  
197Daniel Critchlow (GBr)  
198Claudio Cozzi (Ita)  
199Benjamin Staehle° (Fra)  
200Basil Weber (Swi)  
201Valentyn Popov (Ukr)  
202Stuart Macdonald (Aus)  
203Vlastimil Hyncica (Cze)  
204Joel Chidley (GBr)  
205James Dodds (NZl)  
206Geoffrey Cholley (Fra)  
207Deon Baker (Aus)  
208Mattia Arduino (Ita)  
209Nils Correvon (Swi)  
210Benedikt Purner (Aut)  
211Dan Sheridan° (Irl)  
212Marian Skultety° (Svk)  
213Marek Petelik° (Cze)  
214Tim Hedman° (Swe)  
215Janez Bajda (Slo)  
216Ville Ormo° (Fin)  
217Marcus Neumann (Ger)  
218Michal Gzela (Pol)  
219Jony Van Meirvenne (Bel)  
220Aviv Yanowski (Isr)  
221Maxim Butenko° (Rus)  
222Emyr Davies (GBr)  
223Olorenshaw Reuben° (NZl)  
224Renaud Smaniotto° (Fra) Passion Velo Thiers Stemtee  
225Phillip Piazza° (Aus)  
226Francesco Locatelli (Ita)  
227Patrik Deuss (Swi)  
228Gerhard Senfter (Aut)  
229Stanislav Sehnal° (Cze)  
230Vid Kovac° (Slo)  
231Jonathan Debus (Ger)  
232Slawomir Lukasik° (Pol)  
233Thibaut Debrabandere° (Bel)  
234Ilya Bogachev° (Rus)  
235Sam Flockhart° (GBr) Lapierre International  
236Nick Bygate° (NZl)  
237Alexandre Blardone° (Fra) XCYTT Racing  
238Martin Messavilla° (Ita)  
239Markus Planitzer (Aut)  
240Fabian Heim (Ger)  
241Aram Raoof° (Pol)  
242Mathew Stuttard° (GBr)  
243Reece Potter° (NZl)  
244Tanguy Boucherot° (Fra) US Cagnes VTT  
245Philipp Bünnemann° (Ger)  
246Sam Maddison° (GBr) Team Lac Blanc / Solid / Massif Des Vosges  
247Jay Barrett° (NZl)  
248Lucas Frigout° (Fra) Passion Velo Thiers Stemtee  
249David Kynaston° (GBr) Team Lac Blanc / Solid / Massif Des Vosges  
250William Luneau° (Fra) Argentina Bike Gravity Team  
251Jordan Doig° (GBr) Team Lac Blanc / Solid / Massif Des Vosges  
252Julien Giraud° (Fra) Passion Velo Thiers Stemtee  
253Joe Connell° (GBr) Team Sunn Montgenevre  
254Alexandre Cure° (Fra) US Cagnes VTT  
255Jonathan Jones° (GBr)  
256Julien Verbicaro° (Fra) Passion Velo Thiers Stemtee  
257Josh Lowe° (GBr) Madison Saracen  
258Jeremy Lebon° (Fra) US Cagnes VTT  
259Jules Cochet° (Fra) Passion Velo Thiers Stemtee  
260Lou Forthias° (Fra) Passion Velo Thiers Stemtee  
261Jordan Maupas° (Fra) Ryde - Racing  
262Guillaume Cauvin° (Fra) US Cagnes VTT  
263Aurelien Tisserand° (Fra) Team Lac Blanc / Solid / Massif Des Vosges  
Elite women downhill
#Rider Name (Country) Team 
1Tracy Moseley (GBr) Trek World Racing  
2Floriane Pugin (Fra) Scott 11  
3Rachel Atherton (GBr) Commencal  
4Sabrina Jonnier (Fra) Team Maxxis - Rocky Mountain  
5Myriam Nicole (Fra) Riding Addiction Commencal  
6Emmeline Ragot (Fra) Team Gr  
7Emilie Siegenthaler (Swi) Scott 11  
8Petra Bernhard (Aut) Alpine Commencal Austria  
9Jill Kintner (USA)  
10Fionn Griffiths (GBr) Team Gr  
11Manon Carpenter° (GBr) Madison Saracen  
12Céline Gros (Fra) Team Morzine - Avoriaz / Haute - Savoie  
14Miriam Ruchti (Swi)  
15Mio Suemasa (Jpn)  
17Jacqueline Harmony (USA)  
18Jessica Stone (GBr)  
19Miranda Miller (Can)  
20Morgane Charre (Fra) Passion Velo Thiers Stemtee  
21Sarah Atkin° (NZl)  
22Zarja Cernilogar (Slo)  
23Leonie Picton (Aus)  
24Anita Ager-Wick (Nor)  
25Carina Cappellari (Swi)  
26Sandra Rubesam (Ger)  
27Fanny Lombard (Fra)  
28Sophie Tyas° (NZl)  
29Alia Marcellini (Ita) Torpado Surfing Shop  
30Joanne Muoser (Swi) SC - Intense  
31Alexandra Zhizunova° (Rus)  
32Katarina Pialova (Svk)  
33Gabriela Williams (Cze)  
34Elke Rabeder (Aut)  
35Agnes Delest° (Fra)  
36Mélanie Pugin (Fra) Team Morzine - Avoriaz / Haute - Savoie  
37Amy Laird (NZl)  
38Monica Ghione° (Ita) Team Dayco Titici  
39Lea Fourton° (Fra) Double Dragon El Gallo  
40Caroline Sax (Fra) Double Dragon El Gallo  
41Maria Michalogiannaki (Gre) Unior Tools Team  
42Joanna Petterson (USA)  
43Chloe Gallean° (Fra) US Cagnes VTT  
44Madeline Taylor° (NZl)  
45Bex Reilly (GBr)  
46Gabrielle Molloy (NZl)  
47Veronique Sandler° (NZl)  
48Sophiemarie Bethell° (NZl)  
Elite men four cross
#Rider Name (Country) Team 
65Jared Graves (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team  
66Tomas Slavik (Cze) Rsp 4 Cross Racing Team  
67Joost Wichman (Ned) Rsp 4 Cross Racing Team  
68Kamil Tatarkovic (Cze)  
69Johannes Fischbach (Ger) Ghost Factory Racing Team  
70Michal Marosi (Cze) Rsp 4 Cross Racing Team  
71Graeme Mudd (Aus)  
72Guido Tschugg (Ger) Ghost Factory Racing Team  
73Lukas Mechura (Cze) Chain Reaction Cycles / Nukeproof  
74Scott Beaumont (GBr)  
75Jakub Riha (Cze)  
76Scott Roberts (GBr)  
77Daniel Franks (NZl)  
78Quentin Derbier (Fra)  
79Blake Carney (USA)  
80Jurg Meijer (Ned) Rsp 4 Cross Racing Team  
81Michael Mechura (Cze) Chain Reaction Cycles / Nukeproof  
82Pascal Seydoux (Swi)  
83Felix Beckeman (Swe)  
84Petr Muhlhans (Cze)  
85Daniel Prijkel (Ned) Team Merida Combee  
86Premek Tejchman (Cze)  
87Jakub Hnidak (Cze)  
88Patrick Campbell-Jenner (GBr)  
89Milan Mysik (Cze)  
90Simon Waldburger (Swi)  
91Kristjan Medvescek (Slo)  
92Mariusz Jarek (Pol)  
93Nikolay Pukhir (Rus)  
94Piotr Paradowski (Pol)  
95Luca Fusani (Ita)  
96Norbert Papp (Hun)  
97Ludovic Gadois (Fra) Ryde - Racing  
98Adam Stasek (Cze) Ghost Factory Racing Team  
99Reto Schmid (Swi)  
100Tom Dowie (GBr)  
101Francisco Gutierrez Trigo (Spa)  
102Robert Kulesza (Pol)  
103Tamas Tarr (Hun)  
104Werner Muther (Swi)  
105Johnny Magis (Bel)  
106Will Longden (GBr)  
107Matija Stupar (Slo)  
108Mark Milward (GBr)  
109Nathan Parsons (GBr)  
110Jake Ward (GBr)  
111Jakob Malik (Slo)  
112Davide Dolfin (Ita)  
113Lucas Rafael Alvarez De Lara (Spa)  
114Benedikt Last (Ger)  
115Marek Pesko (Svk)  
116Roland Bagoly (Hun)  
117Oliver Fuhrmann (Ger)  
118Mirco Weiss (Swi) Scott 11  
119Fabian Kuttel (Swi)  
120Benjamin Scherdan (Hun)  
121Aiko Göhler (Ger)  
122Adrian Weiss (Swi) Scott 11  
123Benjamin Kistner (Swi)  
124Zdenek Plašil (Cze)  
125Bozan Mitkov (Cze)  
126Andreas Dotzauer (Ger)  
127Michael Gärtner (Swi)  
128Ludovic Dubau (Fra) Team Newcycling  
129Duncan Ferris (GBr)  
130Urban Rotnik (Slo)  
131Thomas Stadler (Aut)  
132Marco Ricci (Ita) Team Cingolani Trek  
133Bartosz Giemza (Pol)  
134Krisztian Kovacs (Hun)  
135Maxim Butenko (Rus)  
136Jiri Penc (Cze)  
137Andy Karwath (Ger)  
138Julien Brocard (Fra)  
139Lee Feery (GBr)  
140Tilen Jejcic (Slo)  
141Giacomo Fantoni (Ita)  
142Ilya Bogachev (Rus)  
143Daniel Fülle (Ger)  
144Alexandre Gadois (Fra)  
145Pete Goddard (GBr)  
146Jani Fucka (Slo)  
147Francesco Danilo Petrucci (Ita) Team Cingolani Trek  
148Lars Ziesler (Ger)  
149Marc Colom (Fra) Team Newcycling  
150Damian Groves (GBr)  
151Gabriele Giletta (Ita)  
152Christian Schaufele (Ger)  
153Alexis Pujol (Fra)  
154Joe Mallinson (GBr)  
155Benjamin Ehrlich (Ger)  
156Massimo Kienzler (Ger)  
Elite women four cross
#Rider Name (Country) Team 
33Anneke Beerten (Ned) Milka Trek MTB Racing Team  
34Lucia Oetjen (Swi)  
35Katy Curd (GBr)  
36Fionn Griffiths (GBr) Team Gr  
37Melissa Buhl (USA)  
38Céline Gros (Fra) Team Morzine - Avoriaz / Haute - Savoie  
39Steffi Marth (Ger)  
40Neza Knez (Slo) Unior Tools Team  
41Helene Valerie Fruhwirth (Aut) Alpine Commencal Austria  
42Joanna Petterson (USA)  
43Morgane Charre (Fra) Passion Velo Thiers Stemtee  
44Alia Marcellini (Ita) Torpado Surfing Shop  
45Neven Steinmetz (USA)  
46Tereza Votavova (Cze)  
47Cara Murray (GBr)  
48Eva Castro Fernandez (Spa)  
49Jessica Greaves (GBr)  
50Jessica Schmulbach (Ger)  
51Joey Gough (GBr)  
52Lea Schleifenbaum (Ger)  
53Alexandra Zhizunova (Rus)  
54Anna Mayer (Ger)  
55Verena Schacher (Ger)  
56Anna Börschig (Ger)  
Back to top