UCI Mountain Bike World Championships Eliminator start list

Elite men and women's qualifying times

Start list

Elite men
#Rider Name (Country) TeamStart time
1Fabrice Mels (Belgium)13:35:00 
2Lukas Fluckiger (Switzerland)13:35:30 
3Ralph Naef (Switzerland)13:36:00 
4Andrea Tiberi (Italy)13:36:30 
5Marco Aurelio Fontana (Italy)13:37:00 
6Catriel Andres Soto (Argentina)13:37:30 
7Philip Buys (South Africa)13:38:00 
8Luca Braidot (Italy)13:38:30 
9Daniele Braidot (Italy)13:39:00 
10Emil Linde (Sweden)13:39:30 
11Jan Nesvadba (Czech Republic)13:40:00 
12Alan Hatherly (South Africa)13:40:30 
13Samuel Gaze (New Zealand)13:41:00 
14Gert Heyns (South Africa)13:41:30 
15Javier Eduardo Puschel (Chile)13:42:00 
16Paul Van Der Ploeg (Australia)13:42:30 
17Spencer Paxson (United States)13:43:00 
18Matthias Wengelin (Sweden)13:43:30 
19Anton Gogolev (Russian Federation)13:44:00 
20Mirko Tabacchi (Italy)13:44:30 
21Axel Lindh (Sweden)13:45:00 
22Patricio Maximiliano Farias Diaz (Chile)13:45:30 
23Besik Gavasheli (Georgia)13:46:00 
24Daniel Federspiel (Austria)13:46:30 
25Marcel Wildhaber (Switzerland)13:47:00 
26Kevin Miquel (France)13:47:30 
27Jeroen Van Eck (Netherlands)13:48:00 
28Maximilian Vieider (Italy)13:48:30 
29Simon Gegenheimer (Germany)13:49:00 
30Titouan Perrin Ganier (France)13:49:30 
31Lorenzo Samparisi (Italy)13:50:00 
32David Horvath (Germany)13:50:30 
33Heiko Hog (Germany)13:51:00 
34Kirill Tarassov (Estonia)13:51:30 
35Jose Luciano Martinez Ronconi (Argentina)13:52:00 
36Tymur Rusiia (Ukraine)13:52:30 
37Cameron Ivory (Australia)13:53:00 
38Santiago Mesa (Colombia)13:53:30 
39Jonathan Mejia (Venezuela)13:54:00 
Elite women
#Rider Name (Country) TeamStart time
1Kathrin Stirnemann (Switzerland)13:15:00 
2Eva Lechner (Italy)13:15:30 
3Anne Terpstra (Netherlands)13:16:00 
4Linda Indergand (Switzerland)13:16:30 
5Lisa Mitterbauer (Austria)13:17:00 
6Kate Courtney (United States)13:17:30 
7Ingrid Boe Jacobsen (Norway)13:18:00 
8Ramona Forchini (Switzerland)13:18:30 
9Mariske Strauss (South Africa)13:19:00 
10Anna Oberparleiter (Italy)13:19:30 
11Serena Calvetti (Italy)13:20:00 
12Maaris Meier (Estonia)13:20:30 
13Nadine Rieder (Germany)13:21:00 
14Iryna Popova (Ukraine)13:21:30 
15Maria Fernanda Castro Gonzalez (Chile)13:22:00 
16Emily Parkes (Australia)13:22:30 
17Serena Tasca (Italy)13:23:00 
18Chiara Teocchi (Italy)13:23:30 
19Vendula Kuntova (Czech Republic)13:24:00 
20Ida Jansson (Sweden)13:24:30 
21Martina Berta (Italy)13:25:00 
22Greta Seiwald (Italy)13:25:30 
23Mari-Liis Mottus (Estonia)13:26:00 
24Xiomara Guerrero (Colombia)13:26:30 

Related Articles

Back to top