UCI Cyclo-cross World Cup-Valkenburg start list

Official starters as of October 15, 2013

Elite Men
1Sven Nys (Bel) Crelan KDL Cycling Team  
2Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team  
3Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team  
4Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team  
5Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cycling Team  
6Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team  
7Wietse Bosmans (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team  
8Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team  
9Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team  
X10Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team  
X11Sven Vanthourenhout (Bel) Crelan KDL Cycling Team  
12Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
13Simon Zahner (Swi) EKZ Racing Team  
14Michael Wildhaber (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team  
15Lukas Winterberg (Swi) MG Cycling Team  
16Andreas Moser (Swi) Zaunteam Mittelland  
17Jonathan Page (USA) Fuji-Spy-Competitive Cyclist  
18Francis Mourey (Fra) FDJ.fr  
19Arnaud Jouffroy (Fra) Telenet-Fidea Cycling Team  
20Fabien Canal (Fra) ASPTT Definitive Tec  
21Lars van der Haar (Ned) Rabobank Development Team  
22Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling Team  
23Corne Van Kessel (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team  
24Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team  
25Niels Wubben (Ned) Rabobank Development Team  
26Thijs Al (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team  
27Patrick van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team  
28Eddy van IJzendoorn (Ned) Team Natubalans-Apex  
X29Micki Van Empel (Ned) Crelan KDL Cycling Team  
X30Mitchell Huenders (Ned) Rings  
31Martin Bina (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team  
32Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus Cycling Team  
33Ondrej Bambula (Cze) CEZ Cyklo Team Tabor  
34Vladimir Kyzivat (Cze) Johnsons Controls AS Mlada Boleslav  
35Jan Nesvadba (Cze) Madeta Fitness-Specialized  
36Filip Adel (Cze) KC Hlinsko  
37Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus  
38Marcel Meisen (Ger) Kwadro-Stannah Cycling Team  
39Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke-Shanks  
40Sascha Weber (Ger) Team Differdange-Losch  
41Yannick Mayer (Ger) Team Baier Landshut  
42Christoph Ambroziak (Ger) Gunsha Racing Team  
43Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia Guerciotti  
44Bryan Falaschi (Ita) Selle Italia Guerciotti  
45Marco Ponta (Ita) Centro Sportivo Esercito  
46Marco Bianco (Ita) Carraro Team Trentino  
47Egoitz Murgoitio (Spa) Grupo Hirumet Taldea  
48Javier Ruiz de Larrinaga Ibanez (Spa) Lizarte  
49Inigo Gomez Elorriaga (Spa) Bioracer-Caravanos Erandio  
50Jon Gomez Elorriaga (Spa) Bioracer-Caravanos Erandio  
51Yu Takenouchi (Jpn) Colba-Superano Ham  
52Ian Field (GBr) Hargroves Cycles  
53Martin Haring (Svk) CK Banska Bystrica  
54Vaclav Metlicka (Svk) Johnsons Controls AS Mlada Boleslav  
55Angus Edmond (NZl)  
56Mariusz Gil (Pol) Kwadro-Stannah Cycling Team  
57Kenneth Hansen (Den) Cannondale-Haderslev  
58Joachim Parbo (Den) Hammel CK  
59Magnus Darvell (Swe) Team Kalas Merida  
Elite Women
1Marianne Vos (Ned) Rabobank Liv/Giant  
2Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Liv/Giant  
3Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams  
4Sophie de Boer (Ned) Young Telenet-Fidea Cycling Team  
5Lana Verberne (Ned) Orange Babies Cycling Team  
6Lotte Eikelenboom (Ned) DRC De Mol  
7Esmee Oosterman (Ned) WRV De Peddelaars  
8Jamie Bierens (Ned) TWC Het Snelle Wiel  
9Yara Kastelijn (Ned) RTC Buitenlust  
X10Evy Kuijpers (Ned) RTC Buitenlust  
X11Lindy Van Anrooij (Ned) ZRTC Theo Middelkamp  
12Katie Compton (USA) Trek Cyclocross Collective  
13Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld.com  
14Meredith Miller (USA) Cal Giant Berry Farms-Specialized  
15Arley Kemmerer (USA) C3-Twenty20 Cycling  
16Christine Vardaros (USA)  
17Alice Maria Arzuffi (Ita) Selle Italia-Guerciotti  
18Elena Valentini (Ita) Selle Italia-Guerciotti  
19Nikki Harris (GBr) Young Telenet-Fidea Cycling Team  
20Helen Wyman (GBr) Kona Factory Racing  
21Gabriella Durrin (GBr) Rapha-Focus  
22Hannah Payton (GBr) Team CTC  
23Abby-Mae Parkinson (GBr) RST Racing Team  
24Pavla Havlikova (Cze) Young Telenet-Fidea Cycling Team  
25Martina Mikulaskova (Cze) TJ Stadion Louny  
26Nikola Noskova (Cze) KC Kooperativa SG Jab.nn  
27Lucie Chainel (Fra) BH-SR Suntour-KMC  
28Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Faren Kuota  
29Marlene Morel Petitgirard (Fra) VCC Morteau-Montbenoit  
30Caroline Mani (Fra) Raleigh-Clement  
31Stephanie Vaxillaire (Fra) Pedale Semuroise  
32Sanne Cant (Bel) Enertherm-BKCP  
33Ellen Van Loy (Bel) DNCS-Pro 2012 Cycling Team  
34Githa Michiels (Bel) Toka Print MTB Team  
35Karen Verhestraeten (Bel) Up Cycling Team  
36Katrien Thijs (Bel) Up Cycling Team  
37Jolien Verschueren (Bel) Cycling Team Drogenboom  
38Laura Verdonschot (Bel) VZW Lotto-Ladiescycling  
39Stephanie De Croock (Bel) Topsport Vlaanderen-Bioracer  
X40Joyce Vanderbeken (Bel) Decock-Woningbouw Vandekerckhove  
X41Cindy Bauwens (Bel)  
42Ayako Toyooka (Jpn) Panasonic Ladies  
43Jessica Lambracht (Ger) Stevens-1A-Crossteam  
44Margriet Helena Kloppenburg (Den) Endura Lady Force  
45Asa Maria Erlandsson (Swe) Varbergs MTB-Cube  
46Tereza Medvedova (Svk) ZP Sport  
U23 Men
1Mike Teunissen (Netherlands)  
2David Van Der Poel (Netherlands)  
3Stan Godrie (Netherlands)  
4Gert-Jan Bosman (Netherlands)  
5Martijn Budding (Netherlands)  
6Richard Jansen (Netherlands)  
7Mathieu Van Der Poel (Netherlands)  
X8Emiel Dolfsma (Netherlands)  
X9Koen Weijers (Netherlands)  
10Laurens Sweeck (Belgium)  
11Wout Van Aert (Belgium)  
12Gianni Vermeersch (Belgium)  
13Michael Vanthourenhout (Belgium)  
14Tim Merlier (Belgium)  
15Toon Aerts (Belgium)  
X16Jens Adams (Belgium)  
X17Jens Vandekinderen (Belgium)  
18Clément Venturini (France)  
19David Menut (France)  
20Fabien Doubey (France)  
21Clement Russo (France)  
22Michael Boros (Czech Republic)  
23Vojtech Nipl (Czech Republic)  
24Tomas Paprstka (Czech Republic)  
25Jakub Skala (Czech Republic)  
26Matej Lasak (Czech Republic)  
27Radek Polnicky (Czech Republic)  
X28Jakub Rydval (Czech Republic)  
X29Karel Svrcina (Czech Republic)  
30Tobin Ortenblad (United States of America)  
31Logan Owen (United States of America)  
32Curtis White (United States of America)  
33Lars Forster (Switzerland)  
34Lukas Müller (Switzerland)  
35Fabian Lienhard (Switzerland)  
36Severin Saegesser (Switzerland)  
37Dominic Grab (Switzerland)  
38Adam Martin (Great Britain)  
39Ben Sumner (Great Britain)  
40Jack Clarkson (Great Britain)  
41Jannick Geisler (Germany)  
42Johannes Siemermann (Germany)  
43Yannick Gruner (Germany)  
44Wenzel Böhm-Gräber (Germany)  
45Max Lindenau (Germany)  
46Lukas Meiler (Germany)  
X47Felix Drumm (Germany)  
X48Lucas Wollenhaupt (Germany)  
49Jonas Pedersen (Denmark)  
50Magnus Skjoth (Denmark)  
51Jonathan Lastra Martinez (Spain)  
52Nicolas Samparisi (Italy)  
53Lorenzo Samparisi (Italy)  
54Gioele Bertolini (Italy)  
55Ondrej Glajza (Slovakia)  
56Simon Vozar (Slovakia)  
57Emiel Dolfsma (Netherlands-B)  
58Koen Weijers (Netherlands-B)  
Junior Men
2Joris Nieuwenhuis (Netherlands)  
3Sieben Wouters (Netherlands)  
4Koen Van Dijke (Netherlands)  
5Pascal Eenkhoorn (Netherlands)  
6Max Gulickx (Netherlands)  
7Pim Van Den Klundert (Netherlands)  
X8Wesley Floren (Netherlands)  
X9Maik Van Der Heijden (Netherlands)  
10Yannick Peeters (Belgium)  
11Kobe Goossens (Belgium)  
12Gianni Van Donink (Belgium)  
13Thijs Aerts (Belgium)  
14Jelle Schuermans (Belgium)  
15Eli Iserbyt (Belgium)  
X16Stijn Caluwe (Belgium)  
X17Thomas Joseph (Belgium)  
18Maxx Chance (United States of America)  
19David Lombardo (United States of America)  
20Josey Weik (United States of America)  
21Adam Toupalik (Czech Republic)  
22Roman Lehky (Czech Republic)  
23Martin Dejmek (Czech Republic)  
24Jakub Honzik (Czech Republic)  
25Lukas Kunt (Czech Republic)  
26Adrian Sirek (Czech Republic)  
X27Dominik Vrana (Czech Republic)  
X28Jan Kovar (Czech Republic)  
29Yan Gras (France)  
30Lucas Dubau (France)  
31Sébastien Havot (France)  
32Joshua Dubau (France)  
33Michele Corradini (Italy)  
34Federico Mandelli (Italy)  
35Moreno Pellizzon (Italy)  
36Filippo Rocchetti (Italy)  
37Giorgio Rossi (Italy)  
38Stefano Sala (Italy)  
39Christopher Barnes (Great Britain)  
40Danny Fox (Great Britain)  
41Tomas Franklin (Great Britain)  
42Jake Poole (Great Britain)  
43Willem Boersma (Canada)  
44Timon Ruegg (Switzerland)  
45Joël Grab (Switzerland)  
46Johan Jacobs (Switzerland)  
47Paul Lindenau (Germany)  
48Rico Seidel (Germany)  
49Ludwig Cords (Germany)  
50Dominik Kroll (Germany)  
51Lauritz Urnauer (Germany)  
52Juraj Bellan (Slovakia)  
53Pavol Kvietok (Slovakia)  
54Matej Ulik (Slovakia)  
55Kristian Zimany (Slovakia)  
56Kelvin Bakx (Netherlands-B)  
57Wesley Floren (Netherlands-B)  
58Fabio Jakobsen (Netherlands-B)  
59Tim Janssen (Netherlands-B)  
60Maik Van Der Heijden (Netherlands-B)  
61Sjoerd Van Der Stelt (Netherlands-B)  
X62Bob Olieslager (Netherlands-B)  
X63Bram Welten (Netherlands-B)  

X = Reserve Rider

Related Articles

Back to top