TechPowered By

More tech

UCI Cyclo-cross World Cup-Valkenburg start list

By:
Cycling News
Published:
October 16, 2013, 20:54 BST,
Updated:
October 18, 2013, 18:38 BST
Race:
UCI Cyclo-cross World Cup #1

Official starters as of October 15, 2013

Elite Men
1 Sven Nys (Bel) Crelan KDL Cycling Team    
2 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team    
3 Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team    
4 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team    
5 Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cycling Team    
6 Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team    
7 Wietse Bosmans (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team    
8 Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team    
9 Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team    
X10 Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team    
X11 Sven Vanthourenhout (Bel) Crelan KDL Cycling Team    
12 Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team    
13 Simon Zahner (Swi) EKZ Racing Team    
14 Michael Wildhaber (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team    
15 Lukas Winterberg (Swi) MG Cycling Team    
16 Andreas Moser (Swi) Zaunteam Mittelland    
17 Jonathan Page (USA) Fuji-Spy-Competitive Cyclist    
18 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr    
19 Arnaud Jouffroy (Fra) Telenet-Fidea Cycling Team    
20 Fabien Canal (Fra) ASPTT Definitive Tec    
21 Lars van der Haar (Ned) Rabobank Development Team    
22 Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling Team    
23 Corne Van Kessel (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team    
24 Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team    
25 Niels Wubben (Ned) Rabobank Development Team    
26 Thijs Al (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team    
27 Patrick van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team    
28 Eddy van IJzendoorn (Ned) Team Natubalans-Apex    
X29 Micki Van Empel (Ned) Crelan KDL Cycling Team    
X30 Mitchell Huenders (Ned) Rings    
31 Martin Bina (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team    
32 Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus Cycling Team    
33 Ondrej Bambula (Cze) CEZ Cyklo Team Tabor    
34 Vladimir Kyzivat (Cze) Johnsons Controls AS Mlada Boleslav    
35 Jan Nesvadba (Cze) Madeta Fitness-Specialized    
36 Filip Adel (Cze) KC Hlinsko    
37 Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus    
38 Marcel Meisen (Ger) Kwadro-Stannah Cycling Team    
39 Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke-Shanks    
40 Sascha Weber (Ger) Team Differdange-Losch    
41 Yannick Mayer (Ger) Team Baier Landshut    
42 Christoph Ambroziak (Ger) Gunsha Racing Team    
43 Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia Guerciotti    
44 Bryan Falaschi (Ita) Selle Italia Guerciotti    
45 Marco Ponta (Ita) Centro Sportivo Esercito    
46 Marco Bianco (Ita) Carraro Team Trentino    
47 Egoitz Murgoitio (Spa) Grupo Hirumet Taldea    
48 Javier Ruiz de Larrinaga Ibanez (Spa) Lizarte    
49 Inigo Gomez Elorriaga (Spa) Bioracer-Caravanos Erandio    
50 Jon Gomez Elorriaga (Spa) Bioracer-Caravanos Erandio    
51 Yu Takenouchi (Jpn) Colba-Superano Ham    
52 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles    
53 Martin Haring (Svk) CK Banska Bystrica    
54 Vaclav Metlicka (Svk) Johnsons Controls AS Mlada Boleslav    
55 Angus Edmond (NZl)    
56 Mariusz Gil (Pol) Kwadro-Stannah Cycling Team    
57 Kenneth Hansen (Den) Cannondale-Haderslev    
58 Joachim Parbo (Den) Hammel CK    
59 Magnus Darvell (Swe) Team Kalas Merida    
Elite Women
1 Marianne Vos (Ned) Rabobank Liv/Giant    
2 Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Liv/Giant    
3 Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams    
4 Sophie de Boer (Ned) Young Telenet-Fidea Cycling Team    
5 Lana Verberne (Ned) Orange Babies Cycling Team    
6 Lotte Eikelenboom (Ned) DRC De Mol    
7 Esmee Oosterman (Ned) WRV De Peddelaars    
8 Jamie Bierens (Ned) TWC Het Snelle Wiel    
9 Yara Kastelijn (Ned) RTC Buitenlust    
X10 Evy Kuijpers (Ned) RTC Buitenlust    
X11 Lindy Van Anrooij (Ned) ZRTC Theo Middelkamp    
12 Katie Compton (USA) Trek Cyclocross Collective    
13 Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld.com    
14 Meredith Miller (USA) Cal Giant Berry Farms-Specialized    
15 Arley Kemmerer (USA) C3-Twenty20 Cycling    
16 Christine Vardaros (USA)    
17 Alice Maria Arzuffi (Ita) Selle Italia-Guerciotti    
18 Elena Valentini (Ita) Selle Italia-Guerciotti    
19 Nikki Harris (GBr) Young Telenet-Fidea Cycling Team    
20 Helen Wyman (GBr) Kona Factory Racing    
21 Gabriella Durrin (GBr) Rapha-Focus    
22 Hannah Payton (GBr) Team CTC    
23 Abby-Mae Parkinson (GBr) RST Racing Team    
24 Pavla Havlikova (Cze) Young Telenet-Fidea Cycling Team    
25 Martina Mikulaskova (Cze) TJ Stadion Louny    
26 Nikola Noskova (Cze) KC Kooperativa SG Jab.nn    
27 Lucie Chainel (Fra) BH-SR Suntour-KMC    
28 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Faren Kuota    
29 Marlene Morel Petitgirard (Fra) VCC Morteau-Montbenoit    
30 Caroline Mani (Fra) Raleigh-Clement    
31 Stephanie Vaxillaire (Fra) Pedale Semuroise    
32 Sanne Cant (Bel) Enertherm-BKCP    
33 Ellen Van Loy (Bel) DNCS-Pro 2012 Cycling Team    
34 Githa Michiels (Bel) Toka Print MTB Team    
35 Karen Verhestraeten (Bel) Up Cycling Team    
36 Katrien Thijs (Bel) Up Cycling Team    
37 Jolien Verschueren (Bel) Cycling Team Drogenboom    
38 Laura Verdonschot (Bel) VZW Lotto-Ladiescycling    
39 Stephanie De Croock (Bel) Topsport Vlaanderen-Bioracer    
X40 Joyce Vanderbeken (Bel) Decock-Woningbouw Vandekerckhove    
X41 Cindy Bauwens (Bel)    
42 Ayako Toyooka (Jpn) Panasonic Ladies    
43 Jessica Lambracht (Ger) Stevens-1A-Crossteam    
44 Margriet Helena Kloppenburg (Den) Endura Lady Force    
45 Asa Maria Erlandsson (Swe) Varbergs MTB-Cube    
46 Tereza Medvedova (Svk) ZP Sport    
U23 Men
1 Mike Teunissen (Netherlands)    
2 David Van Der Poel (Netherlands)    
3 Stan Godrie (Netherlands)    
4 Gert-Jan Bosman (Netherlands)    
5 Martijn Budding (Netherlands)    
6 Richard Jansen (Netherlands)    
7 Mathieu Van Der Poel (Netherlands)    
X8 Emiel Dolfsma (Netherlands)    
X9 Koen Weijers (Netherlands)    
10 Laurens Sweeck (Belgium)    
11 Wout Van Aert (Belgium)    
12 Gianni Vermeersch (Belgium)    
13 Michael Vanthourenhout (Belgium)    
14 Tim Merlier (Belgium)    
15 Toon Aerts (Belgium)    
X16 Jens Adams (Belgium)    
X17 Jens Vandekinderen (Belgium)    
18 Clément Venturini (France)    
19 David Menut (France)    
20 Fabien Doubey (France)    
21 Clement Russo (France)    
22 Michael Boros (Czech Republic)    
23 Vojtech Nipl (Czech Republic)    
24 Tomas Paprstka (Czech Republic)    
25 Jakub Skala (Czech Republic)    
26 Matej Lasak (Czech Republic)    
27 Radek Polnicky (Czech Republic)    
X28 Jakub Rydval (Czech Republic)    
X29 Karel Svrcina (Czech Republic)    
30 Tobin Ortenblad (United States of America)    
31 Logan Owen (United States of America)    
32 Curtis White (United States of America)    
33 Lars Forster (Switzerland)    
34 Lukas Müller (Switzerland)    
35 Fabian Lienhard (Switzerland)    
36 Severin Saegesser (Switzerland)    
37 Dominic Grab (Switzerland)    
38 Adam Martin (Great Britain)    
39 Ben Sumner (Great Britain)    
40 Jack Clarkson (Great Britain)    
41 Jannick Geisler (Germany)    
42 Johannes Siemermann (Germany)    
43 Yannick Gruner (Germany)    
44 Wenzel Böhm-Gräber (Germany)    
45 Max Lindenau (Germany)    
46 Lukas Meiler (Germany)    
X47 Felix Drumm (Germany)    
X48 Lucas Wollenhaupt (Germany)    
49 Jonas Pedersen (Denmark)    
50 Magnus Skjoth (Denmark)    
51 Jonathan Lastra Martinez (Spain)    
52 Nicolas Samparisi (Italy)    
53 Lorenzo Samparisi (Italy)    
54 Gioele Bertolini (Italy)    
55 Ondrej Glajza (Slovakia)    
56 Simon Vozar (Slovakia)    
57 Emiel Dolfsma (Netherlands-B)    
58 Koen Weijers (Netherlands-B)    
Junior Men
2 Joris Nieuwenhuis (Netherlands)    
3 Sieben Wouters (Netherlands)    
4 Koen Van Dijke (Netherlands)    
5 Pascal Eenkhoorn (Netherlands)    
6 Max Gulickx (Netherlands)    
7 Pim Van Den Klundert (Netherlands)    
X8 Wesley Floren (Netherlands)    
X9 Maik Van Der Heijden (Netherlands)    
10 Yannick Peeters (Belgium)    
11 Kobe Goossens (Belgium)    
12 Gianni Van Donink (Belgium)    
13 Thijs Aerts (Belgium)    
14 Jelle Schuermans (Belgium)    
15 Eli Iserbyt (Belgium)    
X16 Stijn Caluwe (Belgium)    
X17 Thomas Joseph (Belgium)    
18 Maxx Chance (United States of America)    
19 David Lombardo (United States of America)    
20 Josey Weik (United States of America)    
21 Adam Toupalik (Czech Republic)    
22 Roman Lehky (Czech Republic)    
23 Martin Dejmek (Czech Republic)    
24 Jakub Honzik (Czech Republic)    
25 Lukas Kunt (Czech Republic)    
26 Adrian Sirek (Czech Republic)    
X27 Dominik Vrana (Czech Republic)    
X28 Jan Kovar (Czech Republic)    
29 Yan Gras (France)    
30 Lucas Dubau (France)    
31 Sébastien Havot (France)    
32 Joshua Dubau (France)    
33 Michele Corradini (Italy)    
34 Federico Mandelli (Italy)    
35 Moreno Pellizzon (Italy)    
36 Filippo Rocchetti (Italy)    
37 Giorgio Rossi (Italy)    
38 Stefano Sala (Italy)    
39 Christopher Barnes (Great Britain)    
40 Danny Fox (Great Britain)    
41 Tomas Franklin (Great Britain)    
42 Jake Poole (Great Britain)    
43 Willem Boersma (Canada)    
44 Timon Ruegg (Switzerland)    
45 Joël Grab (Switzerland)    
46 Johan Jacobs (Switzerland)    
47 Paul Lindenau (Germany)    
48 Rico Seidel (Germany)    
49 Ludwig Cords (Germany)    
50 Dominik Kroll (Germany)    
51 Lauritz Urnauer (Germany)    
52 Juraj Bellan (Slovakia)    
53 Pavol Kvietok (Slovakia)    
54 Matej Ulik (Slovakia)    
55 Kristian Zimany (Slovakia)    
56 Kelvin Bakx (Netherlands-B)    
57 Wesley Floren (Netherlands-B)    
58 Fabio Jakobsen (Netherlands-B)    
59 Tim Janssen (Netherlands-B)    
60 Maik Van Der Heijden (Netherlands-B)    
61 Sjoerd Van Der Stelt (Netherlands-B)    
X62 Bob Olieslager (Netherlands-B)    
X63 Bram Welten (Netherlands-B)    

X = Reserve Rider

Back to top