TechPowered By

More tech

UCI Cyclo-cross World Cup-Tabor start list

By:
Cycling News
Race:
UCI Cyclo-cross World Cup #1

Provisional starters as of October 16, 2012

Elite Men
1 Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus    
2 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet-KDL    
3 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Revor    
4 Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea    
5 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Revor    
6 Bart Aernouts (Bel) AA Drinks-Leontien.nl Cycling Team    
7 Rob Peeters (Bel) Telenet - Fidea    
8 Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea    
9 Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP - Powerplus    
10X Jan Denuwelaere (Bel) Style & Concept    
11X Jim Aernouts (Bel) Sunweb-Revor    
12 Aurilien Duval (Fra) UV Aube    
13 Francis Mourey (Fra) FDJ-BigMat    
14 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Métropole    
15 Nicolas Bazin (Fra) Big-Mat Auber 93    
16 Arnaud Jouffroy (Fra) Telenet - Fidea    
17 Guillaume Perrot (Fra)    
18 Radomir Simunek (Cze) BKCP - Powerplus    
19 Vladimír Kyzivát (Cze) Johnson Controls TJ Auto Škoda    
20 Petr Dlask (Cze) Madeta - Fitness / Specialized    
21 David Kášek (Cze) CEZ Cyklo Team Tábor    
22 Jirí Polnický (Cze) Whirlpool - Author    
23 Lubomir Petrus (Cze) BKCP - Powerplus    
24 Ondrej Bambula (Cze) CEZ Cyklo Team Tábor    
25 Martin Bina (Cze) CEZ Cyklo Team Tábor    
26 Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team    
27 Simon Zahner (Swi) EKZ Racing Team    
28 Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing Team    
29 Arnaud Grand (Swi) Telenet - Fidea    
30 Lukas Winterberg (Swi) Team Müller Gartengestaltung/BH Bikes    
31 Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke-Shanks    
32 Marcel Meisen (Ger) BKCP - Powerplus    
33 Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus    
34 Lars van der Haar (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team    
35 Thijs Van Amerongen (Ned) AA Drink    
36 Gerben de Knegt (Ned) Orange Babies Cycling Team    
37 Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team    
38 Thijs Al (Ned) Telenet-Fidea    
39 Niels Wubben (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team    
40 Patrick van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team    
41X Micky van Empel (Ned) Landbouwkrediet-KDL    
42X Mitchell Huenders (Ned)    
43 Eddy van IJzendoorn (Ned) 36Cycling    
44 Jeremy Powers (USA) Rapha-Focus    
45 Timothy Johnson (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld    
46 Jonathan Page (USA) Planet Bike    
47 Egoitz Murgoitio Rekalde (Spa) Grupo Hiremet Taldea    
48 Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia-Guerciotti-Elite    
49 Cristian Cominelli (Ita) Team Idea    
50 Elia Silvestri (Ita) Selle Italia-Guerciotti-Elite    
51 Marco Bianco (Ita)    
52 Marco Ponta (Ita) Centro Sportivo    
53 Mirko Tabacchi (Ita)    
54 Andrea Masciarelli (Ita)    
55 Robert Gavenda (Svk) Dukla Trencín Trek    
56 Martin Haring (Svk) CK Banská Bystrica    
57 Milan Barenyi (Svk)    
58 Vaclav Metlicka (Svk) Johnson Controls TJ Auto Škoda    
59 Lukas Batora (Svk)    
60 Mariusz Gil (Pol) Baboco    
61 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles-Specialized    
Elite Women
2 Sanne van Paassen (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team    
3 Sophie de Boer (Ned) Young Telenet-Fidea Cycling Team    
4 Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team    
5 Arenda Grimberg (Ned) WV Het Stadion    
6 Reza Hormes (Ned) Orange Babies Cycling Team    
7 Tessa van Nieuwpoort (Bel) Feenstra Stevens Bike Team    
8 Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams    
9 Lana Verberne (Ned) Orange Babies Cycling Team    
10 Martina Mikulaskova (Cze)    
11 Pavla Havlikova (Cze) Young Telenet-Fidea Cycling Team    
12 Karla Stepanova (Cze)    
13 Zuzana Pirzkallova (Cze)    
14 Katie Compton (USA) Trek Cyclocross Collective    
15 Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld    
16 Amy Dombroski (USA) Young Telenet-Fidea Cycling Team    
17 Maureen Bruno Roy (USA) Bob's Red Mill p/b Seven Cycles    
18 Christine Vardaros (USA) Baboco    
19 Jasmin Achermann (Swi) Rapha-Focus    
20 Lise-Marie Henzelin (Swi) Team Pro Region Renfersa    
21 Helen Wyman (GBr) Kona Factory Team    
22 Nikki Harris (GBr) Young Telenet-Fidea Cycling Team    
23 Gabriella Day (GBr) Rapha-Focus    
24 Sanne Cant (Bel) Enertherm - BKCP Veldtritacademie    
25 Joyce Vanderbeken (Bel) Wielerteam Decock Sportivo Moorsele    
26 Ellen Van Loy (Bel) Melbotech Prorace CT    
27 Nancy Bober (Bel) Style & Concept    
28 Lucie Chainel-Lefevre (Fra) CC Etupes    
29 Julie Krasniak (Fra) Rapha-Focus    
30 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Béziers Méditerrané Cyclisme    
31 Hanka Kupfernagel (Ger) Rusvelo    
32 Sabrina Schweizer (Ger) Rapha-Focus    
33 Margriet Kloppenburg (Den) BMC Concept Store    
34 Vania Rossi (Ita)    
35 Alice Arzuffi (Ita) Selle Italia-Guerciotti-Elite    
36 Francesca Cauz (Ita) Fassa Bortolo-Servetto    
37 Nadja Heigl (Aut)    
38 Tereza Medvedova (Svk)    
U23 Men
2 Mike Teunissen (Netherlands)    
3 David Van Der Poel (Netherlands)    
4 Tijmen Eising (Netherlands)    
5 Gert-Jan Bosman (Netherlands)    
6 Emiel Dolfsma (Netherlands)    
7 Corne Van Kessel (Netherlands)    
8 Wietse Bosmans (Belgium)    
9 Gianni Vermeersch (Belgium)    
10 Laurens Sweeck (Belgium)    
11 Michael Vanthourenhout (Belgium)    
12 Jens Adams (Belgium)    
13 Wout Van Aert (Belgium)    
14X Jens Vandekinderen (Belgium)    
15X Toon Aerts (Belgium)    
16 Julian Alaphilippe (France)    
17 Clément Venturini (France)    
18 Fabien Doubey (France)    
19 Loic Doubey (France)    
20 Karel Hnik (Czech Republic)    
21 Jan Nesvadba (Czech Republic)    
22 Tomas Paprstka (Czech Republic)    
23 Vojtech Nipl (Czech Republic)    
24 Michael Boros (Czech Republic)    
25 Jakub Skala (Czech Republic)    
26 Fabian Lienhard (Switzerland)    
27 Lars Forster (Switzerland)    
28 Lukas Müller (Switzerland)    
29 Dario Stauble (Switzerland)    
30 Severin Sagesser (Switzerland)    
31 Luca Braidot (Italy)    
32 Michael (Jr) Schweizer (Germany)    
33 Yannick Eckmann (Germany)    
34 Toni Bretschneider (Germany)    
35 Felix Drumm (Germany)    
36 Yannick Gruner (Germany)    
37 Max Lindenau (Germany)    
38 Jonathan Lastra Martinez (Spain)    
39 Zach Mcdonald (United States Of America)    
40 Cody Kaiser (United States Of America)    
41 Kenneth Hansen (Denmark)    
42 Jonas Pedersen (Denmark)    
43 Luke Gray (Great Britain)    
44 Jaroslav Chalas (Slovakia)    
45 Ondrej Glajza (Slovakia)    
46 Lubos Malovec (Slovakia)    
47 Marek Michalec (Slovakia)    
48 Radek Polnicky (Czech Republic)    
49 Matej Lasak (Czech Republic)    
Junior Men
1 Mathieu Van Der Poel (Netherlands)    
2 Stan Wijkel (Netherlands)    
3 Martijn Budding (Netherlands)    
4 Bjorn Van Der Heijden (Netherlands)    
5 Richard Jansen (Netherlands)    
6 Koen Van Dijke (Netherlands)    
7 Quinten Hermans (Belgium)    
8 Ben Boets (Belgium)    
9 Nicolas Cleppe (Belgium)    
10 Stijn Caluwe (Belgium)    
11 Kobe Goossens (Belgium)    
12 Elias Van Hecke (Belgium)    
13X Alexander Ameel (Belgium)    
14X Jonas Degroote (Belgium)    
15 Elie Gesbert (France)    
16 Benoit Cosnefroy (France)    
17 Clement Russo (France)    
18 Marco König (Germany)    
19 Adrian Auerbacher (Germany)    
20 Justin Rudolph (Germany)    
21 Paul Lindenau (Germany)    
22 Lukas Meiler (Germany)    
23 Manuel Müller (Germany)    
24 Dominic Grab (Switzerland)    
25 Simon Vitzthum (Switzerland)    
26 Logan Owen (United States Of America)    
27 Curtis White (United States Of America)    
28 Karel Pokorny (Czech Republic)    
29 Jan Vastl (Czech Republic)    
30 Jakub Honzik (Czech Republic)    
31 Roman Lehky (Czech Republic)    
32 Adam Toupalik (Czech Republic)    
33 Dominik Vrana (Czech Republic)    
34 Gioele Bertolini (Italy)    
35 Giulio Franzolin (Italy)    
36 Moreno Pellizzon (Italy)    
37 Manuel Todaro (Italy)    
38 Mariusz Nawrocki (Poland)    
39 Simon Vozar (Slovakia)    
40 Sebastian Canecky (Slovakia)    
41 Juraj Bellan (Slovakia)    
42 David Zverko (Slovakia)    
43 Magnus Skjoth (Denmark)    
44 Karel Svrcina (Czech Republic)    
45 Martin Dejmek (Czech Republic)    
46 Filip Kubin (Czech Republic)    

Back to top