TechPowered By

More tech

UCI Cyclo-cross World Cup #7 start list

By:
Cycling News
Published:
January 14, 2012, 18:04 GMT,
Updated:
January 14, 2012, 18:10 GMT
Race:
UCI Cyclo-cross World Cup #7

Provisional starters as of January 10, 2012 for Liévin, France round

Elite Men
1 Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma-Quick Step    
2 Radomir Simunek (Cze) BKCP-Powerplus    
3 Petr Dlask (Cze) Madeta Fitness-Specialized    
4 Martin Zlamalik (Cze) Landbouwkrediet - KDL    
5 Vladimir Kyzivat (Cze)    
6 David Kasek (Cze)    
7 Jiri Polnicky (Cze) Whirlpool-Author    
8 Ondrej Bambula (Cze)    
9 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet    
10 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Revor    
11 Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus    
12 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Revor    
13 Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea    
14 Bart Aernouts (Bel) Rabobank-Giant Off-Road Team    
15 Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea    
16 Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus    
17 Sven Vanthourenhout (Bel) Landbouwkrediet    
18X Kenneth Van Compernolle (Bel) Style & Concept Cycling Team    
19X Jan Denuwelaere (Bel) Style & Concept    
20 Aurelien Duval (Fra) U.V.Aube    
21 Francis Mourey (Fra) FDJ-Big Mat    
22 Steve Chainel (Fra) FDJ-Big Mat    
23 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole    
24 Nicolas Bazin (Fra) Team Big Mat-Auber 93    
25 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale    
26 Guillaume Perrot (Fra) E.C. St Etienne - Loire    
27 Clément Bourgoin (Fra) Charvieu Chavagneux I.C.    
28X Ludovic Renard (Fra) VS Chartrain    
29X Melvin Rulliere (Fra) CR Bourgogne    
30 Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus    
31 Marcel Meisen (Ger) BKCP-Powerplus    
33 Johannes Sickmüller (Ger) Feenstra Stevens Bike Team    
34 Ole Quast (Ger) Stevens Racing Team    
35 Jeremy Powers (USA) Team Rapha Focus    
36 Timothy Johnson (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld    
37 Ryan Trebon (USA) LTS-Felt    
38 Jonathan Page (USA) Planet Bike-Blue Bicycles    
39 James Driscoll (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld    
40 Jeremy Durrin (USA) J.A.M. Fund - NCC    
41 Isaac Suarez Fernandez (Spa)    
42 Egoitz Murgoitio Rekalde (Spa) Grupo Hirumet Taldea    
43 Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Spa)    
44 Gerben De Knegt (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team    
45 Thijs Van Amerongen (Ned) Team AA Drink-Leontien.nl    
46 Thijs Al (Ned) Team AA Drink-Leontien.nl    
47 Twan Van Den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team    
48 Patrick Van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team    
49 Niels Wubben (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team    
50 Eddy Van IJzendoorn (Ned) Orange Babies Cycling Team    
51 Mitchell Huenders (Ned) Cyclingteam Jo Piels    
52X Kobus Hereijgers (Ned) Orange Babies Cycling Team    
53X Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team    
54 Magnus Darvell (Swe)    
55 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles    
56 Martin Haring (Svk)    
57 Milan Barenyi (Svk)    
58 Robert Glajza (Svk)    
59 Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountain Bike Racing Team    
60 Christian Heule (Swi) Cannondale p/b Cyclocrossworld    
61 Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing    
62 Simon Zahner (Swi) BMC Racing Team    
63 Andreas Moser (Swi) Zaunteam Mittleand-VC Butzberg    
64 Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia Guerciotti    
65 Cristian Cominelli (Ita) Team Idea    
66 Luca Damiani (Ita) Kenda    
67 Mariusz Gil (Pol) Baboco    
68 Craig Richey (Can) Renner Custom - Raleigh    
69 Yu Takenouchi (Jpn)    
70 Keiichi Tsujiura (Jpn) Team Bridgestone Anchor    
71 Joachim Parbo (Den) Challenge Tires    
72 David Quist (Nor)    
73 Lewis Rattray (Aus)    
Elite Women
1 Marianne Vos (Ned) Rabobank Women's Team    
2 Sanne van Paassen (Ned) Brainwash    
3 Daphny van den Brand (Ned) AA Drink - Leontien.nl    
4 Sophie de Boer (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team    
5 Sabrina Stultiens (Ned) Brainwash    
6 Linda van Rijen (Ned) Skil-Koga    
7 Arenda Grimberg (Ned)    
8 Reza Hormes-Ravenstijn (Ned) Orange Babies Cycling Team    
9 Tessa Van Nieuwpoort (Ned)    
10 Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams    
11 Hanka Kupfernagel (Ger) Stevens    
12 Sabrina Schweizer (Ger) Focus MIG Team    
13 Lucie Chainel-Lefevre (Fra)    
14 Caroline Mani (Fra) CC Etupes    
15 Julie Krasniak (Fra) Team Rapha Focus    
16 Marlène Morel Petitgirard (Fra) V.C.C. Morteau Montbenoit    
17 Stéphanie Vaxillaire-Denuit (Fra) CR Bourgogne    
18 Bénédicte Herve (Fra) ES Livarot    
19 Cynthia Huygens (Fra) CC Cambresien    
20 Céline Wittek (Fra) CV Lievinois    
21 Martina Mikulaskova (Cze) Simunek Cycling Project    
22 Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team    
23 Pavla Havlikova (Cze) Telenet-Fidea Cycling Team    
24 Helen Wyman (GBr) Kona Factory Racing    
25 Nikki Harris (GBr) Telenet-Fidea Cycling Team    
26 Gabriella Day (GBr) Renner Custom Cyclocross Team    
27 Katherine Compton (USA) Rabobank-Giant Off-Road Team    
28 Amy Dombroski (USA) Crankbrothers Race Club    
29 Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld    
30 Christine Vardaros (USA) Baboco    
31 Jasmin Achermann (Swi) Team Focus Bikes-Velo Club Rain    
32 Lise-Marie Henzelin (Swi) Cycles Velo Passion    
33 Sanne Cant (Bel) BOXX Veldritacademie    
34 Joyce Vanderbeken (Bel) Cycling Team Vermeeren    
35 Hilde Quintens (Bel) Van Goethem - Prorace Cycling Team    
36 Nancy Bober (Bel) Style & Concept Cycling Team    
37 Nicole De Bie-Leyten (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team    
38 Kim Van De Steene (Bel) Afdeling Oost-Vlaanderen WBV - VZW    
39 Katrien Thijs (Bel) K. Edegem Bicycle Club - BMX R    
40 Githa Michiels (Bel) Trek-KMC Trade Team VZW    
41 Christine Majerus (Lux)    
42 Nikoline Hansen (Den) Bov CC-Denmark    
43 Margriet Kloppenburg (Den)    
44 Ayako Toyooka (Jpn)    
U23 Men
1 Lars van der Haar (Netherlands)    
2 Mike Teunissen (Netherlands)    
3 Stan Godrie (Netherlands)    
4 Micki Van Empel (Netherlands)    
5 David Van Der Poel (Netherlands)    
6 Michiel Van Der Heijden (Netherlands)    
7 Tijmen Eising (Netherlands)    
8X Corne Van Kessel (Netherlands)    
9X Emiel Dolfsma (Netherlands)    
10 Wietse Bosmans (Belgium)    
11 Vinnie Braet (Belgium)    
12 Gianni Vermeersch (Belgium)    
13 Tim Merlier (Belgium)    
14 Michael Vanthourenhout (Belgium)    
15 Laurens Sweeck (Belgium)    
16X Stef Boden (Belgium)    
17X Jens Vandekinderen (Belgium)    
18 Julian Alaphilippe (France)    
19 Arnaud Jouffroy (France)    
20 Kévin Bouvard (France)    
21 Clément Venturini (France)    
22 David Menut (France)    
23 Camille Thominet (France)    
24 Karel Hnik (Czech Republic)    
25 Vojtech Nipl (Czech Republic)    
26 Jan Nesvadba (Czech Republic)    
27 Tomas Paprstka (Czech Republic)    
28 Radek Polnicky (Czech Republic)    
29 Jakub Skala (Czech Republic)    
30X Lubomir Petrus (Czech Republic)    
31X Michael Boros (Czech Republic)    
32 Arnaud Grand (Switzerland)    
33 Michael (Jr) Schweizer (Germany)    
34 Yannick Mayer (Germany)    
35 Max Walsleben (Germany)    
36 Jannick Geisler (Germany)    
37 Zach McDonald (United States of America)    
38 Elia Silvestri (Italy)    
39 Luca Braidot (Italy)    
40 Igor Smarzaro (Italy)    
41 Bryan Falaschi (Italy)    
42 David Hidalgo Garcia (Spain)    
43 Michel Vuelta Izquierdo (Spain)    
44 Luke Gray (Great Britain)    
45 Vincent Dias Dos Santos (Luxembourg)    
46 Lex Reichling (Luxembourg)    
47 Kenneth Hansen (Denmark)    
48 Jonas Pedersen (Denmark)    
49 Emil Arvid Olsen (Denmark)    
50 Jaroslav Chalas (Slovakia)    
51 Felix Coté Bouvette (Canada)    
52 Kiernan Orange (Canada)    
53 David Thely (France)    
54 Pierre Garson (France)    
55 Christophe Balanec (France)    
56 Dimitri Corriette (France)    
57 Maxime Huygens (France)    
58 Élie Regost (France)    
Junior Men
2 Quentin Jauregui (France)    
3 Romain Seigle (France)    
4 Anthony Turgis (France)    
5 Victor Koretzky (France)    
6 Dylan Kowalski (France)    
7 Clement Russo (France)    
8 Daan Soete (Belgium)    
9 Wout Van Aert (Belgium)    
10 Daan Hoeyberghs (Belgium)    
11 Yorben Van Tichelt (Belgium)    
12 Quinten Hermans (Belgium)    
13 Matthias Van De Velde (Belgium)    
14X Berne Vankeirsbilck (Belgium)    
15X Din Van Den Driessche (Belgium)    
16 Dominic Grab (Switzerland)    
17 Karel Pokorny (Czech Republic)    
18 Jan Brezna (Czech Republic)    
19 Daniel Lukes (Czech Republic)    
20 Tomas Novacek (Czech Republic)    
21 Jakub Rydval (Czech Republic)    
22 Jan Vastl (Czech Republic)    
23X Jiri Rehak (Czech Republic)    
24X Karel Svrcina (Czech Republic)    
25 Silvio Herklotz (Germany)    
26 Marco König (Germany)    
27 Yannick Gruner (Germany)    
28 Steffen Müller (Germany)    
29 Felix Drumm (Germany)    
30 Johannes Siemermann (Germany)    
31 Mathieu Van Der Poel (Netherlands)    
32 Pjotr Van Beek (Netherlands)    
33 Koen Weijers (Netherlands)    
34 Ariesen Tim (Netherlands)    
35 Stan Wijkel (Netherlands)    
36 Martijn Budding (Netherlands)    
37 Toon Wouters (Netherlands)    
38X Erik Kramer (Netherlands)    
39X Bryan Van Rooyen (Netherlands)    
40 Hugo Robinson (Great Britain)    
41 Gioele Bertolini (Italy)    
42 Nadir Colledani (Italy)    
43 Francesco Pedante (Italy)    
44 Federico Zurlo (Italy)    
45 Yohan Patry (Canada)    
46 Sven Fritsch (Luxembourg)    
47 Kevin Suarez Fernandez (Spain)    
48 Ondrej Glajza (Slovakia)    
49 Simon Vozar (Slovakia)    
50 Simon Hamann-Larsen (Denmark)    
51 Magnus Skjoth (Denmark)    
52 Elie Gesbert (France)    
53 Mathieu Morichon (France)    
54 Benoit Cosnefroy (France)    
55 Raphael Gay (France)    
56 Aurelien Philibert (France)    
57 Leo Vincent (France)    
X = Reserve rider

 

Back to top