UCI Cyclo-cross World Cup #3 start list

Round three in Nommay, France

Elite men
1Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus  
2Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet - Colnago  
3Klaas Vantornout (Bel) Sunweb Pro Job Cycling Team  
4Kevin Pauwels (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team  
5Erwin Vervecken (Bel)  
6Bart Aernouts (Bel) Rabobank  
7Jan Verstraeten (Bel)  
8Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus  
9Sven Vanthourenhout (Bel) Sunweb Pro Job Cycling Team  
10x Rob Peeters (Bel) Landbouwkrediet - Colnago  
11x Tom Van Den Bosch (Bel)  
12Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux  
13Laurent Colombatto (Fra)  
14Steve Chainel (Fra) Bbox Bouygues Telecom  
15Jonathan Lopez (Fra)  
16David Derepas (Fra)  
17Jérome Chevallier (Fra)  
18Clément Bourgoin (Fra)  
19Julien Pion (Fra)  
20x Damien Mougel (Fra)  
21x Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne  
22Zdenek Stybar (Cze) Telenet-Fidea Cycling Team  
23Martin Bina (Cze)  
24Petr Dlask (Cze) Telenet-Fidea Cycling Team  
25Kamil Ausbuher (Cze)  
26Martin Zlamalik (Cze)  
27Radomir Simunek (Cze) BKCP-Powerplus  
28Ondrej Bambula (Cze)  
29Lukas Kloucek (Cze) Sunweb Pro Job Cycling Team  
30x Zdenek Mlynar (Cze)  
31x David Kasek (Cze)  
32Christian Heule (Swi)  
33Marcel Wildhaber (Swi)  
34Gerben De Knegt (Ned)  
35Thijs Al (Ned)  
36Eddy Van Ijzendoorn (Ned)  
37Thijs Van Amerongen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
38Wilant Van Gils (Ned)  
39Patrick Van Leeuwen (Ned)  
40Roy Van Heeswijk (Ned)  
41Ivar Hartogs (Ned)  
42x Lars Boom (Ned) Rabobank  
43x Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
44Enrico Franzoi (Ita) Liquigas  
45Marco Bianco (Ita)  
46Alessandro Gambino (Ita)  
47Fabio Ursi (Ita)  
48Luca Damiani (Ita) Colavita / Sutter Home pb Cooking Light  
49Marco Ponta (Ita)  
50Egoitz Murgoitio Rekalde (Spa)  
51Ian Field (GBr)  
52Jonathan Page (USA) Planet Bike  
53Milan Barenyi (Svk)  
54Robert Gavenda (Svk) Telenet-Fidea Cycling Team  
55Vaclav Metlicka (Svk)  
56Martin Haring (Svk)  
57Robert Glajza (Svk)  
58Marek Canecky (Svk)  
59Matej Medved (Svk)  
60Pawel Szczepaniak (Pol)  
61Mariusz Gil (Pol)  
62Christoph Pfingsten (Ger)  
63Sascha Wagner (Ger)  
64Sascha Weber (Ger)  
65Gusty Bausch (Lux)  
Elite women
1Marianne Vos (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit  
2Daphny Van Den Brand (Ned)  
3Sanne Van Paassen (Ned)  
4Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint  
5Linda Van Rijen (Ned)  
6Sophie De Boer (Ned)  
7Reza Hormes (Ned)  
8Arenda Grimberg (Ned)  
9x Rebecca Talen (Ned)  
10Katherine Compton (USA) Planet Bike  
11Susan Butler (USA)  
12Christine Vardaros (USA)  
13Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vision 1 Racing  
14Caroline Mani (Fra) Vienne Futuroscope  
15Nadia Triquet-Claude (Fra)  
16Lucie Chainel Lefevre (Fra)  
17Camille Darcel (Fra)  
18Marlène Morel Petitgirard (Fra)  
19Stéphanie Vaxillaire-Denuit (Fra)  
20Maureen Demaret Guichardot (Fra)  
21x Perrine Philippe (Fra)  
22Helen Wyman (GBr)  
23Gabriella Day (GBr)  
24Nikki Harris (GBr) Team Flexpoint  
25Veronica Alessio (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago  
26Evelyn Staffler (Ita)  
27Elena Valentini (Ita)  
28Vicki Thomas (Can)  
29Joyce Vanderbeken (Bel)  
30Sanne Cant (Bel)  
31Nancy Bober (Bel)  
32Katrien Thijs (Bel)  
33Kim Van Renterghem (Bel)  
34Hanka Kupfernagel (Ger)  
35Susanne Juranek (Ger)  
36Jasmin Achermann (Swi)  
37Katrin Leumann (Swi)  
38Lise Müller (Swi)  
39Lise-Marie Henzelin (Swi)  
40Elke Riedl (Aut)  
41Pavla Havlikova (Cze)  
42Katerina Nash (Cze)  
43Jana Kyptova (Cze)  
44Zuzana Vojtasova (Svk)  
 x = Reserve rider  
Back to top