UCI Cyclo-cross World Cup #1start list

'Cross World Cup opens in Treviso, Italy

Elite men
1Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus  
2Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet - Colnago  
3Kevin Pauwels (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team  
4Klaas Vantornout (Bel) Sunweb Pro Job Cycling Team  
5Sven Vanthourenhout (Bel) Sunweb Pro Job Cycling Team  
6Erwin Vervecken (Bel) Revor-Jartazi Cyclingteam  
7Bart Aernouts (Bel) Rabobank  
8Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus  
9Rob Peeters (Bel) Landbouwkrediet - Colnago  
10Jan Verstraeten (Bel)  
11x Ben Berden (Bel) Revor-Jartazi Cyclingteam  
12x Jan Soetens (Bel) Revor-Jartazi Cyclingteam  
13Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux  
14Steve Chainel (Fra) Bbox Bouygues Telecom  
15Nicolas Bazin (Fra)  
16Jonathan Lopez (Fra)  
17David Derepas (Fra)  
18Laurent Colombatto (Fra)  
19Jérome Chevallier (Fra)  
20Zdenek Stybar (Cze) Telenet-Fidea Cycling Team  
21Radomir Simunek (Cze) BKCP-Powerplus  
22Petr Dlask (Cze) Telenet-Fidea Cycling Team  
23Martin Bina (Cze)  
24Kamil Ausbuher (Cze)  
25Martin Zlamalik (Cze)  
26Ondrej Bambula (Cze)  
27Lukas Kloucek (Cze) Sunweb Pro Job Cycling Team  
28x David Kasek (Cze)  
29x Zdenek Mlynar (Cze)  
30Christian Heule (Swi)  
31Marcel Wildhaber (Swi)  
32Andreas Moser (Swi)  
33Yves Corminboeuf (Swi)  
34René Lang (Swi)  
35Thijs Al (Ned)  
36Gerben De Knegt (Ned)  
37Wilant Van Gils (Ned)  
38Eddy Van Ijzendoorn (Ned)  
39Thijs Van Amerongen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
40Patrick Van Leeuwen (Ned)  
41Roy Van Heeswijk (Ned)  
42Ivar Hartogs (Ned)  
43x Lars Boom (Ned) Rabobank  
44x Bram Schmitz (Ned)  
45Enrico Franzoi (Ita) Liquigas  
46Marco Bianco (Ita)  
47Fabio Ursi (Ita)  
48Rafael Visinelli (Ita)  
49Alessandro Gambino (Ita)  
50Luca Damiani (Ita) Colavita / Sutter Home  
51Marco Ponta (Ita)  
52Derik Zampedri (Ita)  
53Javier Ruiz De Larrinaga (Spa)  
54Egoitz Murgoitio Rekalde (Spa)  
55Ian Field (GBr)  
56Milan Barenyi (Svk)  
57Vaclav Metlicka (Svk)  
58Robert Glajza (Svk)  
59Martin Haring (Svk)  
60Mariusz Gil (Pol)  
61Jens Westergren (Swe)  
62Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus  
63Johannes Sickmueller (Ger)  
64Christoph Pfingsten (Ger)  
65Sascha Wagner (Ger)  
66Peter Presslauer (Aut)  
Elite women
2Daphny Van Den Brand (Ned)  
3Sanne Van Paassen (Ned)  
4Saskia Elemans (Ned)  
5Reza Hormes (Ned)  
6Arenda Grimberg (Ned)  
7Linda Van Rijen (Ned)  
8Katherine Compton (USA)  
9Christine Vardaros (USA)  
10Christel Ferrier-Bruneau (Fra)  
11Caroline Mani (Fra)  
12Nadia Triquet-Claude (Fra)  
13Lucie Lefevre (Fra)  
14Camille Darcel (Fra)  
15Helen Wyman (GBr)  
16Gabriella Day (GBr)  
17Nikki Harris (GBr)  
18Eva Lechner (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago  
19Veronica Alessio (Ita)  
20Daniela Bresciani (Ita)  
21Francesca Cucciniello (Ita)  
22Elisabetta Borgia (Ita)  
23Evelyn Staffler (Ita)  
24Stefania Vecchio (Ita)  
25Ilaria Rinaldi (Ita)  
26Vicki Thomas (Can)  
27Sanne Cant (Bel)  
28Joyce Vanderbeken (Bel)  
29Nancy Bober (Bel)  
30Nicole De Bie - Leyten (Bel)  
31Elisabeth Brandau (Ger)  
32Katrin Leumann (Swi)  
33Lise Müller (Swi)  
34Elke Riedl (Aut)  
35Pavla Havlikova (Cze)  
36Jana Kyptova (Cze)  
37Zuzana Vojtasova (Svk)  
38Suzie Godart (Lux) Fenixs  
U23 men
2Sascha Weber (Germany)  
3Marcel Meisen (Germany)  
4Michael Schweizer (Germany)  
5Fabian Danner (Germany)  
6Ole Quast (Germany)  
7Max Walsleben (Germany)  
8Matthieu Boulo (France)  
9Arnaud Jouffroy (France)  
10Thomas Girard (France)  
11Tom Meeusen (Belgium)  
12Vincent Baestaens (Belgium)  
13Jim Aernouts (Belgium)  
14Jan Denuwelaere (Belgium)  
15Kenneth Van Compernolle (Belgium)  
16Kevin Cant (Belgium)  
17x Wietse Bosmans (Belgium)  
18x Sven Beelen (Belgium)  
19Pawel Szczepaniak (Poland)  
20Alessandro Calderan (Italy-A)  
21Matteo Trentin (Italy-A)  
22Cristian Cominelli (Italy-A)  
23Elia Silvestri (Italy-A)  
24Mirko Tabacchi (Italy-A)  
25Mattia Marcelli (Italy-A)  
26Twan Van Den Brand (Netherlands)  
27Tijmen Eising (Netherlands)  
28Micki Van Empel (Netherlands)  
29Lars Van Der Haar (Netherlands)  
30Geert Van Der Horst (Netherlands)  
31Mitchell Huenders (Netherlands)  
32x Corne Van Kessel (Netherlands)  
33x Kobus Hereijgers (Netherlands)  
34Lubomir Petrus (Czech Republic)  
35Jiri Polnicky (Czech Republic)  
36Karel Hnik (Czech Republic)  
37David Menger (Czech Republic)  
38Lukas Prihoda (Czech Republic)  
39Jan Nesvadba (Czech Republic)  
40x Filip Adel (Czech Republic)  
41Matthias Rupp (Switzerland)  
42Nico Brüngger (Switzerland)  
43Arnaud Grand (Switzerland)  
44Dario Stauble (Switzerland)  
45Michael Winterberg (Switzerland)  
46Robert Gavenda (Slovakia)  
47Matej Medved (Slovakia)  
48Bryan Falaschi (Italy-B)  
49Daniele Braidot (Italy-B)  
50Luca Braidot (Italy-B)  
51Giuseppe Michieletto (Italy-B)  
52Domenico Maria Salviani (Italy-B)  
53Cristian Romano (Italy-B)  
Junior men
2Gert-Jan Bosman (Netherlands)  
3Emiel Dolfsma (Netherlands)  
4Michiel Van Der Heijden (Netherlands)  
5David Van Der Poel (Netherlands)  
6Danny Van Poppel (Netherlands)  
7Mike Teunissen (Netherlands)  
8x Elmar Reinders (Netherlands)  
9Laurens Sweeck (Belgium)  
10Jens Adams (Belgium)  
11Gianni Vermeersch (Belgium)  
12Diether Sweeck (Belgium)  
13Jens Vandekinderen (Belgium)  
14Frederik Geerts (Belgium)  
15x Joeri Hofman (Belgium)  
16x Gregory Vandaele (Belgium)  
17Rudy Lorenzon (Italy-A)  
18Fabio Alfonso Todaro (Italy-A)  
19Andrea Righettini (Italy-A)  
20Adriano Lenti (Italy-A)  
21Michael Casagrande (Italy-A)  
22Alberto Terzariol (Italy-A)  
23David Menut (France)  
24Emilien Viennet (France)  
25Matej Lasak (Czech Republic)  
26Michael Boros (Czech Republic)  
27Radek Polnicky (Czech Republic)  
28Daniel Vesely (Czech Republic)  
29Vojtech Nipl (Czech Republic)  
30Tomas Paprstka (Czech Republic)  
31x Tomas Medek (Czech Republic)  
32x Jakub Skala (Czech Republic)  
33Dylan Page (Switzerland)  
34Lukas Müller (Switzerland)  
35Gabriel Chavanne (Switzerland)  
36Martin Smykal (Slovakia)  
37Lukas Gebrlin (Slovakia)  
38Dominik Zatko (Slovakia)  
39Francesco Acqvaviva (Italy-B)  
40Stefano Braidot (Italy-B)  
41Luca Guerrini (Italy-B)  
42Lorenzo Samparisi (Italy-B)  
43Enrico Scapolan (Italy-B)  
44Andrea Sottocornola (Italy-B)  
 x = Reserve rider  
Back to top