Trofeo Matteotti start list

Official start list as of July 31, 2010

ISD - Neri
#Rider Name (Country) TeamResult
1Giovanni Visconti (Ita)  
2Bartosz Huzarski (Pol)  
3Oscar Gatto (Ita)  
4Diego Caccia (Ita)  
5Simon Clarke (Aus)  
6Maxim Belkov (Rus)  
7G. Luca Mirenda (Ita)  
8Leonardo Scarselli (Ita)  
Acqua & Sapone
#Rider Name (Country) TeamResult
11Paolo Ciavatta (Ita)  
12Alessandro Fantini (Ita)  
13Francesco Di Paolo (Ita)  
14Alessandro Donati (Ita)  
15Ruggero Marzoli (Ita)  
16Andrea Masciarelli. (Ita)  
17Rafai Chtioui (Tun)  
18Luca Pierfelici (Ita)  
Androni Giocattoli
#Rider Name (Country) TeamResult
21Francesco Ginanni (Ita)  
22Leonardo Bertagnolli (Ita)  
23Luis Angel Mate Mardones (Spa)  
24Cameron Wurf (Aus)  
25Carlos Josè Ochoa (Ven)  
26Jackson Rodriguez (Ven)  
27Jose Rodolfo Serpa Perez (Col)  
28Fabio Taborre (Ita)  
Ceramica Flaminia
#Rider Name (Country) TeamResult
31Fabrizio Lucciola (Ita)  
32Paolo Bailetti (Ita)  
33Donato Cannone (Ita)  
34Daniele Colli (Ita)  
35Cristiano Fumagalli (Ita)  
36Massimiliano Gentili (Ita)  
37Leonardo Giordani (Ita)  
38Edoardo Girardi (Ita)  
De Rosa - Stac Plastic
#Rider Name (Country) TeamResult
41Riccardo Chiarini (Ita)  
42Matteo Montaguti (Ita)  
43Stefano Borchi (Ita)  
44Cristian Benenati (Ita)  
45Marco Cattaneo (Ita)  
46Giairo Ermeti (Ita)  
47Damiano Caruso (Ita)  
48Roberto Ferrari (Ita)  
CarmioOro NGC
#Rider Name (Country) TeamResult
51Sebastien Fournet Fayard (Fra)  
52Antonio Quadranti (Ita)  
53Alessandro Raisoni (Ita)  
54Aristide Ratti (Ita)  
55Daniele Ratto (Ita)  
56Emanuele Sella (Ita)  
57Fabio Terrenzio (Ita)  
58Luciano Barindelli (Ita)  
Colnago - CSF Inox
#Rider Name (Country) TeamResult
61Alessandro Bisolti (Ita)  
62Michele Gaia (Ita)  
63Alberto Contoli (Ita)  
64Stefano Pirazzi (Ita)  
65Gianluca Brambilla (Ita)  
66Enrico Zen (Ita)  
67Simone Stortoni (Ita)  
68Domenico Pozzovivo (Ita)  
Atlas Personal - BMC
#Rider Name (Country) TeamResult
71Guillaume Bourgeois (Swi)  
72Istvan Cziraki (Hun)  
73Peter Erdin (Swi)  
74Guillaume Dessibourg (Swi)  
75Vojtech Hacecky (Cze)  
76Sébastien Reichenbach (Swi)  
77Lukas Rohner (Swi)  
78Frank Scherzinger (Ger)  
Miche
#Rider Name (Country) TeamResult
81Pasquale Muto (Ita)  
82Edwin Carvajal Jaramillo (Col)  
83Fortunato Baliani (Ita)  
84
#Rider Name (Country) TeamResult
85Simone Campagnaro (Ita)  
86Leonardo Rocchetti (Ita)  
87Krzysztof Szczawinski (Pol)  
88Volodymyr Zagorodny (Ukr)  
Adria Mobil
#Rider Name (Country) TeamResult
91Kristjan Fajt (Slo)  
92Matej Gnezda (Slo)  
93Pavel Gorenc (Slo)  
94Jani Music (Slo)  
95Mitja Mahoric (Slo)  
96Uros Murn (Slo)  
97Tomaz Nose (Slo)  
98Marino Palandri (Ita)  
CDC - Cavaliere
#Rider Name (Country) TeamResult
101Bernardo Riccio (Ita)  
102Davide Bonuccelli (Ita)  
103Davide D'angelo (Ita)  
104Eugenio Loria (Ita)  
105Giuseppe Muraglia (Ita)  
106Davide Torosantucci (Ita)  
107Luca Zanasca (Ita)  
108Daniele Callegarin (Ita)  
Betonexpressz 2000 - Universal Caffe
#Rider Name (Country) TeamResult
111Adriano Angeloni (Ita)  
112Marco Carletti (Ita)  
113Walter Proch (Ita)  
114Roberto Antonio Richeze (Arg)  
115Emanuele Rizza (Ita)  
116Ruslan Ivanov (Mda)  
117
#Rider Name (Country) TeamResult
118
#Rider Name (Country) TeamResult
Amore & Vita - Conad
#Rider Name (Country) TeamResult
121Bernardo Colex Tepoz (Mex)  
122Jakub Novak (Svk)  
123Fausto Fognini (Ita)  
124Jaroslaw Dabrowski (Pol)  
125Konstantin Volik (Uzb)  
126Volodymyr Kogut (Ukr)  
127Volodymyr Bileka (Ukr)  
128Kristof Vollon (Bel)  
Team Nippo
#Rider Name (Country) TeamResult
131Vincenzo Garofalo (Ita)  
132Masaaki Kikuchi (Jpn)  
133Takashi Miyazawa (Jpn)  
134Yasuharu Nakajima (Jpn)  
135
#Rider Name (Country) TeamResult
136Junya Sano (Jpn)  
137Alessio Signego (Ita)  
138
#Rider Name (Country) TeamResult
Meridiana Kamen Team
#Rider Name (Country) TeamResult
141Marin Andelini (Cro)  
142Miguel Angel Rubiano Chavez (Col)  
143Nicola D'andrea (Ita)  
144Mariano Giallorenzo (Ita)  
145Stefano Usai (Ita)  
146Bruno Radotic (Cro)  
147Mauro Hrastnik (Cro)  
148Juraj Ugrinic (Cro)  
Zheroquadro Radenska
#Rider Name (Country) TeamResult
151David Tratnik (Slo)  
152
#Rider Name (Country) TeamResult
153Bostjan Rezman (Slo)  
154Alberto Di Lorenzo (Ita)  
155Matija Kvasina (Cro)  
156Manuele Caddeo (Ita)  
157Andi Bajc (Slo)  
158Klemen Stimulak (Slo)  

Related Articles

Back to top