Trofeo Mallorca start list

Participants as of February 4, 2012

Team Saxo Bank
1Alberto Contador (Spa)  
3Karster Kroon (Ned)  
5Jaroslaw Marycz (Pol)  
6Takashi Miyazawa (Jpn)  
7Jonas Jörgensen (Den)  
8Kasper Klostergaard (Den)  
9Manuele Boaro (Ita)  
11Jonathan Cantwell (Aus)  
14Ran Margaliot (Isr)  
BMC Racing Team
18Cadel Evans (Aus)  
21Yannick Eijssen (Bel)  
22Mathias Frank (Swi)  
23Amael Moinard (Fra)  
24Steve Morabito (Swi)  
25Marco Pinotti (Ita)  
26Manuel Quinziato (Ita)  
27Mauro Santambrogio (Ita)  
29Ivan Santaromita (Ita)  
Radioshack-Nissan
32Andy Schleck (Lux)  
33Frank Schleck (Lux)  
34Andreas Klöden (Ger)  
36Daniele Bennati (Ita)  
38Haimar Zubeldia (Spa)  
42Jakob Fulsan (Den)  
44Jesse Sergent (NZl)  
45Jens Voigt (Ger)  
52Thomas Rohregger (Aut)  
Movistar
54Alejandro Valverde (Spa)  
56Giovanni Visconti (Ita)  
59Jose Ivan Gutierrez (Spa)  
60Jesus Herrada (Spa)  
66Ignatas Konovalovas (Ltu)  
67Pablo Lastras (Spa)  
68David Lopez (Spa)  
69Angel Madrazo (Spa)  
73Jose Joaquin Rojas (Spa)  
Katusha Team
76Joaquin Rodriguez (Spa)  
77Juan Horrach (Spa)  
78Pavel Brutt (Rus)  
79Xavier Florencio (Spa)  
83Alberto Losada (Spa)  
84Denis Menchov (Rus)  
85Daniel Moreno (Spa)  
90Alesander Porsev (Rus)  
91Alexey Tsatevitch (Rus)  
Rabobank
93Luis Leon Sanchez (Spa)  
97Theo Bos (Ned)  
98Matti Breschel (Den)  
100Rick Flens (Ned)  
101Juan M. Garate (Spa)  
102Steven Kruijswijk (Ned)  
103Paul Martens (Ger)  
104Michael Matthews (Aus)  
108Tom Jelte Slagter (Ned)  
Euskaltel-Euskadi
113Mikel Astarloza (Spa)  
114Ruben Perez (Spa)  
115Gorka Verdugo (Spa)  
116Victor Cabedo (Spa)  
118Adrian Saez (Spa)  
120Ion Izaguirre (Spa)  
122Gorka Izaguirre (Spa)  
124Jorge Azanza (Spa)  
125Pablo Urtasun (Spa)  
Lotto-Belisol
127Vicente Reynes (Spa)  
130Sander Cordeel (Bel)  
134Oliver Kaisen (Bel)  
136Maarten Neyens (Bel)  
137Frederique Robert (Bel)  
139Gaetan Bille (Bel)  
140Tosh Van Der Sande (Bel)  
141Joost Van Leijen (Ned)  
144Kenny Dehaes (Bel)  
Sky Pro Cycling
145Alex Dowsett (GBr)  
147Luis Henao (Col)  
148Thomas Lövkvist (Swe)  
149Lars Peter Nordhaug (Nor)  
150Salvatore Puccio (Ita)  
151Luke Rowe (GBr)  
152Kastantsin Sivtsov (Blr)  
153Xabier Zandio (Spa)  
Omega Pharma-Quick Step
159Marco Bandiera (Ita)  
162Dries Devenyns (Bel)  
164Andrew Fenn (GBr)  
165Michal Golas (Pol)  
166Michal Kwiatkowski (Pol)  
167Serge Pauwels (Bel)  
169Niki Terpstra (Ned)  
170Matteo Trentin (Ita)  
174Julien Vermote (Bel)  
Cofidis Le Credit en Ligne
176Luis Angel Mate (Spa)  
177Nicolas Edet (Fra)  
178Julien Fouchard (Fra)  
179Egoitz Garcia (Spa)  
180Jan Ghyselinck (Bel)  
182Rudy Molard (Fra)  
185Edwig Cammaerts (Bel)  
Andalucia
191Jose Luis Cano (Spa)  
192Jose Vte. Toribio (Spa)  
193Sergio Carrasco (Spa)  
195Pablo Lechuga (Spa)  
198Jose Vega (Spa)  
199Roman Osuna (Spa)  
200Javier Chacon (Spa)  
201Gustavo Cesar (Spa)  
202Jose Luis Roldan (Spa)  
Caja Rural
204Aitor Galdos (Spa)  
207David De La Cruz (Spa)  
209Fabricio Ferrari (Uru)  
210Fco. Javier Aramendia (Spa)  
211Garikoitz Bravo (Spa)  
213Igor Romero (Spa)  
214Alexander Ryabkin (Rus)  
216Manuel Cardoso (Por)  
217Karol Domagalski (Pol)  
Saur-Sojasun
220Brice Feillu (Fra)  
221Jeremie Galland (Fra)  
222Julien Simon (Fra)  
223Ciryl Lemoine (Fra)  
224Guillaume Levarvet (Fra)  
225Jean Marc Marino (Fra)  
228Cristophe Laborie (Fra)  
232Cyril Bessy (Fra)  
Team Netapp
235Andreas Schulze (Ger)  
236Andre Schulaze (Ger)  
237Steven Cozza (USA)  
240Timon Seubert (Ger)  
241Markus Eichler (Ger)  
242Grisha Ferorschke (Ger)  
246Michael Schwarzmann (Ger)  
247Daniel Schorn (Aut)  
248Blaz Jarc (Slo)  
Orbea Continental
251Aritz Etxebarria (Spa)  
252Aritz Bagues (Spa)  
253Mikel Bizkarra (Spa)  
254Jon Aberasturi (Spa)  
255Omar Fraire (Spa)  
256Illart Zuazubiskar (Spa)  
257Igor Merino (Spa)  
258Carlos Barbero (Spa)  
Endura Racing
262Iker Camaño (Spa)  
263Alexandre Blain (Fra)  
265John Anderson (Aus)  
266Zakkari Dempster (Aus)  
267Jonathan Mcevoy (GBr)  
268Paul Voss (Ger)  
269Alexander Wetterhall (Swe)  
270Dean Windsor (Aus)  
273Erick Rowsell (GBr)  
Nutrixxion-Abus
278Marc Reynes (Spa)  
280Sebastian Körber (Ger)  
282Michael Schweizer (Ger)  
283Christoph Schweizer (Ger)  
285Tom Vermeer (Ned)  
286Dirk Müller (Ger)  
Burgos-BH-Castilla y Leon
291Carlos Verona (Spa)  
293Manuel Anton (Spa)  
294Ruben Jimenez (Spa)  
295Efren Carazo (Spa)  
296Joni Silva (Spa)  
298Nicolas Capdepuy (Fra)  
299Pablo Torres (Spa)  
301Luis Mas (Spa)  
Cycling Team De Rijke
302Mats Boeve (Ned)  
303Dion Beukeboon (Ned)  
305Remco Te Brake (Ned)  
308Dylan Groenewegen (Ned)  
309Yoeri Havik (Ned)  
310Sjoerd Kouwenhoven (Ned)  
314Christoph Pfingsten (Ger)  
315Sebastiaan Pot (Ned)  
318Bas Stamsnijder (Ned)  
Team Europcar
320Yohann Gene (Fra)  
322Claude Mathieu (Fra)  
324Giovanni Bernaudeau (Fra)  
325Said Haddou (Fra)  
326Franck Bouyer (Fra)  
327Matteo Pelucchi (Ita)  
329Kevin Reza (Fra)  
330Bjorn Thurau (Ger)  
331David Veilleux (Can)  
Back to top