TechPowered By

More tech

Tour of Tasmania 2013 start list

By:
Cycling News
Published:
September 24, 2013, 6:40 BST,
Updated:
September 24, 2013, 7:42 BST
Race:
Tour of Tasmania

Official starters as of September 24

Results

Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team
# Rider Name (Country) Team
1 Nathan Earle (Tas)    
2 Jack Haig (Vic)    
3 Jai Crawford (Tas)    
4 Joseph Cooper (NZl)    
5 Ben Dyball (NSW)    
6 Patrick Shaw (Vic)    
7 Samuel Davis (WA)    
8 Alex Clements (Tas)    
Budget Forklifts
# Rider Name (Country) Team
11 Jack Anderson (Qld)    
12 Blair Windsor (NSW)    
13 Joshua Prete (Qld)    
14 Marc Williams (ACT)    
15 Kristian Juel (Qld)    
16 Karl Evans (SA)    
17 Peter Herzig (Qld)    
18 Jordan Kerby (Qld)    
Euride Racing
# Rider Name (Country) Team
21 Alex Edmondson (SA)    
22 Harry Carpenter (SA)    
23 Andrew Roe (SA)    
24 Ryan Macanally (Qld)    
25 Callum Scotson (SA)    
26 Fraser Northey (SA)    
27 Mark O'Brien (Vic)    
28 TBA    
Drapac Cycling
# Rider Name (Country) Team
31 Darren Lapthorne Vic)    
32 Bernard Sulzberger (Tas)    
33 William Walker (Vic)    
34 Floris Goesinnen (Ned)    
35 Robbie Hucker (Vic)    
36 Malcolm Rudolph (Qld)    
37 John Walker (Vic)    
search2retain p/b health.com.au
# Rider Name (Country) Team
41 Neil Van Der Ploeg (Vic)    
42 Cameron Bayly (SA)    
43 Eric Sheppard (Vic)    
44 Alistair Donohoe (Vic)    
45 Cal Britten (Vic)    
46 Stuart Smith (Vic)    
47 Jing Long Teh (Sin)    
48 Kee Meng Ang (Sin)    
CharterMason Drapac Development Team
# Rider Name (Country) Team
51 Matthew Clark (Vic)    
52 Jason Spencer (Vic)    
53 Morgan Smith (NZl)    
54 Sam Crome (Vic)    
55 Nicholas Katsonis (Vic)    
56 Nick Bensley (Vic)    
57 Michael Torckler (NZl)    
58 Taylor Gunman (NZl)    
Satalyst Giant Racing Team
# Rider Name (Country) Team
61 Mathew Marshall (Qld)    
62 Henry Morley (WA)    
63 Mitchell Cooper (Vic)    
64 Paul Van Der Ploeg (Vic)    
65 Peter Hatton (WA)    
66 Jackson Mawby (WA)    
67 Jonathan Bolton (WA)    
68 Aaron Slavik (WA)    
African Wildlife Safaris Cycling Team
# Rider Name (Country) Team
71 Rhys Gillett (Vic)    
72 Tyler Spurrell (Vic)    
73 Steven Waite (Vic)    
74 James Rendall (Vic)    
75 Darcy Woolley (Vic)    
76 Daniel Nelson (Vic)    
77 Jeremy Cameron (Vic)    
78 Zac Quinn (Vic)    
St George Skoda HP Team
# Rider Name (Country) Team
81 Jordan Davies (NSW)    
82 Jeremy Scott (NSW)    
83 Timothy Cameron (ACT)    
84 Lachlan Edwards (NSW)    
85 Samuel Nelson (NSW)    
86 Jay Dutton (NSW)    
87 Jack McCulloch (NSW)    
Jayco/Apollo VIS Men's Road Team
# Rider Name (Country) Team
91 Alexander Morgan (Vic)    
92 Thomas Hamilton (Vic)    
93 Oscar Stevenson (Vic)    
94 Lucas Hamilton (Vic)    
95 Luke Parker (Vic)    
Target Trek Racing Team
# Rider Name (Country) Team
101 Rowan Dever (Vic)    
102 Joel Strachan (Vic)    
103 Vaughan Bowman (Vic)    
104 William Derham (Vic)    
105 Alexander Ray (NZl)    
GPM Data#3
# Rider Name (Country) Team
111 Caleb Jones (NSW)    
112 Daniel Bonello (NSW)    
113 Julian Hamill (NSW)    
114 Jesse Ewart (NSW)    
115 Daniel O'Keefe (NSW)    
116 Chris Jory (NSW)    
Downer EDi Mining National Cycling Team
# Rider Name (Country) Team
121 Josh Aldridge (NZl)    
122 Saxon Irvine (NSW)    
123 Ben Carman (Qld)    
124 Scott Bradburn (NSW)    
125 Aaron Watts (NSW)    
126 Daniel Molyneus (NZl)    
127 Matthew Lane (Vic)    
Seight Test Team p/b The Biomechanics
# Rider Name (Country) Team
131 Luke Fetch (Vic)    
132 Michael Hale (Vic)    
133 Zane Hunter (Vic)    
134 Matthew Leonard (Vic)    
135 Munro Boydell (Vic)    
Team Polygon Australia
# Rider Name (Country) Team
141 Matthew Nicholson (Tas)    
142 Sam McCallum (Vic)    
143 Jacob Langham (Tas)    
Veneziano Blefari Cycling Team
# Rider Name (Country) Team
151 Justin Gassner (SA)    
152 Andrew Clarkson (SA)    
153 Shaun O'Callaghan (SA)    
154 Lachlan Ambrose (SA)    
155 Luca Giacomin (Vic)    
156 Matthew Gassner (SA)    
Caterpillar
# Rider Name (Country) Team
161 Jayden Copp (Qld)    
162 Jacob Restall (Qld)    
163 James Szollosi (Qld)    
164 James Swadling (NSW)    
165 Matthew Holmes (SA)    
Goodstone Group
# Rider Name (Country) Team
171 Brodie Talbot (NSW)    
172 Nathan Elliott (Vic)    
173 Jack Hogan (SA)    
174 Jonathan Stephens (SA)    
175 Alexander Porter (SA)    

Back to top