TechPowered By

More tech

Tour of Qinghai Lake start list

By:
Cycling News
Published:
July 07, 2013, 17:21 BST,
Updated:
July 07, 2013, 18:22 BST
Race:
Tour of Qinghai Lake

Official starters as of July 7, 2013

Lampre-Merida
1 Filippo Pozzato (Ita)    
2 Maximiliano Ariel Richeze (Arg)    
3 Massimo Graziato (Ita)    
4 Daniele Pietropolli (Ita)    
5 Andrea Palini (Ita)    
6 Davide Vigano (Ita)    
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
11 Jacobe Keough (USA)    
12 Robert Förster (Ger)    
13 Aldo Ino Ilesic (Slo)    
14 John Murphy (USA)    
15 Daniel Summerhill (USA)    
16 Davide Frattini (Ita)    
17 Jonathan Clarke (Aus)    
Bardiani Valvole-CSF Inox
21 Sacha Modolo (Ita)    
22 Sonny Colbrelli (Ita)    
23 Enrico Barbin (Ita)    
24 Donato De Ieso (Ita)    
25 Angelo Pagani (Ita)    
26 Marco Coledan (Ita)    
27 Filippo Fortin (Ita)    
Champion System Pro Cycling Team
31 Gregor Gazvoda (Slo)    
32 Jiao Pengda (Chn)    
33 Liu Biao (Chn)    
34 Matt Brammeier (Irl)    
35 Feng Chun Kai (Tpe)    
36 Fabian Schnaidt (Ger)    
37 Bobbie Traksel (Ned)    
Team NetApp-Endura
41 Blaz Jarc (Slo)    
42 Ralf Matzka (Ger)    
43 Jonathan McEvoy (GBr)    
44 Erick Rowsell (GBr)    
45 Michael Schwarzmann (Ger)    
46 Scott Thwaites (GBr)    
47 Iker Camano Ortuzar (Spa)    
Vini Fantini-Selle Italia
51 Francesco Chicchi (Ita)    
52 Roberto De Patre (Ita)    
53 Leonardo Giordani (Ita)    
54 Mauro Finetto (Ita)    
55 Luigi Miletta (Ita)    
57 Mattia Pozzo (Ita)    
Tabriz Petrochemical Team
61 Ghader Mizbani Iranagh (IRI)    
62 Mehdi Sohrabi (IRI)    
63 Hossein Askari (IRI)    
64 Saeid Safarzadeh (IRI)    
65 Amir Kolahdozhagh (IRI)    
66 Alireza Asgharzadeh (IRI)    
67 Pourseyedigolakhour Mirsamad (IRI)    
Sava
71 Matej Mohoric (Slo)    
72 Jure Bitenc (Slo)    
73 Tim Mikelj (Slo)    
74 Mark Dzamastagic (Slo)    
75 Nik Burjek (Slo)    
76 Matej Razingar (Slo)    
77 Ziga Groselj (Slo)    
Amore & Vita
81 Uri Martins (Mex)    
82 Hossein Alizadeh (IRI)    
83 Artem Topchyanuk (Ukr)    
84 Niv Libner (Isr)    
85 Jaroslaw Dabrowski (Pol)    
86 Volodymyr Starchyk (Ukr)    
87 Daniel Holloway (USA)    
Continental Team Astana
91 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz)    
92 Abdraimzhan Ishanov (Kaz)    
93 Alexandr Shushemoin (Kaz)    
94 Daniil Fominykh (Kaz)    
95 Nazar Jumabekov (Kaz)    
96 Marco Benfatto (Ita)    
97 Tilegen Maidos (Kaz)    
La Pomme Marseille
101 Joshua Berry (USA)    
102 Thomas Vaubourzeix (Fra)    
103 Grégoire Tarride (Fra)    
104 Yoann Paillot (Fra)    
105 Antoine Lavieu (Fra)    
106 Benjamin Giraud (Fra)    
107 Julien Antomarchi (Fra)    
Drapac Cycling
111 Darren Lapthorne (Aus)    
112 Bernard Sulzberger (Aus)    
113 Robbie Hucker (Aus)    
114 John Walker (Aus)    
115 Amir Rusli (Mas)    
116 Floris Goesinnen (Ned)    
117 Malcolm Rudolph (Aus)    
Nutrixxion Abus
121 Grischa Janorschke (Ger)    
122 Dirk Müller (Ger)    
123 Alexander Schmitt (Ger)    
124 Tobias Dohlus (Ger)    
126 Max Walsleben (Ger)    
127 Rick Ampler (Ger)    
Burgos BH-Castilla y Leon
131 David Belda Garcia (Spa)    
132 Moises Duenas Nevado (Spa)    
133 Pablo Torres Muino (Spa)    
134 Darío Hernández (Spa)    
135 Federico Butto (Ita)    
136 Efren Carazo (Spa)    
137 Luis Mas Bonet (Spa)    
Atlas Personal-Jakroo
141 Maksym Averin (Ukr)    
142 Nicolas Baldo (Fra)    
143 Giorgio Brambilla (Ita)    
144 Mathieu Chiocca (Fra)    
145 Claudio Imhof (Swi)    
146 Oleksandr Polivoda (Ukr)    
147 Florian Salzinger (Ger)    
Torku Sekerspor
151 Andrey Mizurov (Kaz)    
152 David De La Fuente Rasilla (Spa)    
153 Yuriy Metlushenko (Ukr)    
154 Sergiy Grechyn (Ukr)    
155 Nazim Bakirci (Tur)    
156 Mustafa Sayar (Tur)    
157 Mirac Kal (Tur)    
Rietumu-Delfin
161 Lars Pria (Rom)    
162 Mathieu Perget (Fra)    
163 Guillaume Soula (Fra)    
164 Reijo Puhm (Est)    
165 Peeter Pruus (Est)    
166 Andris Vosekalns (Lat)    
167 Andris Smirnovs (Lat)    
Synergy Baku Cycling Project
172 John Kronborg Ebsen (Den)    
173 Agshin Ismayilov (Aze)    
174 David Clarke (GBr)    
175 Kirill Pozdnyakov (Rus)    
176 Rico Rogers (Aus)    
177 Oleksandr Surutkovych (Ukr)    
RTS Racing Team
181 Chang Wei Kei (Tpe)    
182 Peng Yuan Tang (Tpe)    
183 Muradjan Halmuratov (Uzb)    
184 Vahid Ghaffari (IRI)    
185 Jang Sun Jae (Kor)    
186 Emami Rahim (IRI)    
187 Zargari Amir (IRI)    
Team Australia
191 Mitchell Mulhern (Aus)    
192 Joshua Prete (Aus)    
193 Stuart Smith (Aus)    
194 Cameron Bayly (Aus)    
195 Matthew Clark (Aus)    
196 Harry Carpenter (Aus)    
197 Brodie Talbot (Aus)    
Gan Su Sports Lottery Cycling Team
201 Wang Yongtai (Chn)    
202 Chen Zhian (Chn)    
203 Yang Zengtao (Chn)    
204 Deng Ting (Chn)    
205 Zhang Zhaoshun (Chn)    
206 Guo Fenghong (Chn)    
207 Xue Cheng (Chn)    
Qinghai Tianyoude Cycling Team
211 Dong Xiaoyong (Chn)    
212 Wu Peilun (Chn)    
213 Wu Shengjun (Chn)    
214 Zhang Jinde (Chn)    
215 Eugen Wacker (Ger)    
216 Ruslan Gryshchenko (Ukr)    
217 Dylan Spiby (Aus)    

Back to top