TechPowered By

More tech

Tour of Flanders start list

By:
Cycling News
Published:
March 26, 2013, 14:40 GMT,
Updated:
March 26, 2013, 14:42 GMT
Race:
Tour of Flanders

Provisional starters as of March 19, 2013

Omega Pharma-Quick Step
1 Tom Boonen (Bel)    
2 Sylvain Chavanel (Fra)    
3 Iljo Keisse (Bel)    
4 Michal Kwiatkowski (Pol)    
5 Gert Steegmans (Bel)    
6 Zdenek Stybar (Cze)    
7 Niki Terpstra (Ned)    
8 Stijn Vandenbergh (Bel)    
R Kevin De Weert (Bel)    
R Nikolas Maes (Bel)    
R Guillaume Van Keirsbulck (Bel)    
R Martin Velits (Svk)    
AG2R La Mondiale
11 Davide Appollonio (Ita)    
12 Gediminas Bagdonas (Ltu)    
13 Manuel Belletti (Ita)    
14 Steve Chainel (Fra)    
15 Hugo Houle (Can)    
16 Valentin Iglinskiy (Kaz)    
17 Sébastien Minard (Fra)    
18 Lloyd Mondory (Fra)    
R Julien Berard (Fra)    
R Yauheni Hutarovich (Blr)    
R Anthony Ravard (Fra)    
Astana Pro Team
21 Assan Bazayev (Kaz)    
22 Borut Bozic (Slo)    
23 Andriy Grivko (Ukr)    
24 Dmitriy Gruzdev (Kaz)    
25 Jacopo Guarnieri (Ita)    
26 Maxim Iglinskiy (Kaz)    
27 Alexey Lutsenko (Kaz)    
28 Dmitriy Muravyev (Kaz)    
R Andrea Guardini (Ita)    
R Arman Kamyshev (Kaz)    
R Andrey Kashechkin (Kaz)    
R Ruslan Tleubayev (Kaz)    
Blanco Pro Cycling Team
31 Lars Boom (Ned)    
32 Rick Flens (Ned)    
33 Thomas Leezer (Ned)    
34 Maarten Tjallingii (Ned)    
35 Jos Van Emden (Ned)    
36 Sep Vanmarcke (Bel)    
37 Robert Wagner (Ger)    
38 Maarten Wynants (Bel)    
R Jetse Bol (Ned)    
R Moreno Hofland (Ned)    
R Bram Tankink (Ned)    
BMC Racing Team
41 Marcus Burghardt (Ger)    
42 Philippe Gilbert (Bel)    
43 Thor Hushovd (Nor)    
44 Daniel Oss (Ita)    
45 Taylor Phinney (USA)    
46 Manuel Quinziato (Ita)    
47 Michael Schär (Swi)    
48 Greg Van Avermaet (Bel)    
R Adam Blythe (GBr)    
R Martin Kohler (Swi)    
R Klaas Lodewyck (Bel)    
R Danilo Wyss (Swi)    
Cannondale Pro Cycling
51 Maciej Bodnar (Pol)    
52 Mauro Da Dalto (Ita)    
53 Edward King (USA)    
54 Kristijan Koren (Slo)    
55 Alan Marangoni (Ita)    
56 Fabio Sabatini (Ita)    
57 Peter Sagan (Svk)    
58 Elia Viviani (Ita)    
R Guillaume Boivin (Can)    
R Tiziano Dall'Antonia (Ita)    
R Lucas Sebastian Haedo (Arg)    
R Paolo Longo Borghini (Ita)    
Euskaltel-Euskadi
61 Peio Bilbao (Spa)    
62 Ricardo Garcia Ambroa (Spa)    
63 Jure Kocjan (Slo)    
64 Steffen Radochla (Ger)    
65 Adrian Saez (Spa)    
66 André Schulze (Ger)    
67 Alexander Serebryakov (Rus)    
68 Ioannis Tamouridis (Gre)    
R Jon Aberasturi Izaga (Spa)    
R Juan Jose Lobato Del Valle (Spa)    
R Miguel Minguez Ayala (Spa)    
FDJ
71 William Bonnet (Fra)    
72 David Boucher (Fra)    
73 Mickael Delage (Fra)    
74 Arnaud Demare (Fra)    
75 Murilo Antonio Fischer (Bra)    
76 Anthony Geslin (Fra)    
77 Matthieu Ladagnous (Fra)    
78 Yoann Offredo (Fra)    
R Johan Le Bon (Fra)    
R Dominique Rollin (Can)    
R Anthony Roux (Fra)    
R Geoffrey Soupe (Fra)    
Garmin-Sharp
81 Jack Bauer (NZl)    
82 Tyler Farrar (USA)    
83 Andreas Klier (Ger)    
84 Martijn Maaskant (Ned)    
85 David Millar (GBr)    
86 Ramunas Navardauskas (Ltu)    
87 Nick Nuyens (Bel)    
88 Johan Vansummeren (Bel)    
R Robert Hunter (RSA)    
R Jacob Rathe (USA)    
R Sébastien Rosseler (Bel)    
R Steele Von Hoff (Aus)    
Katusha
91 Xavier Florencio Cabre (Spa)    
92 Vladimir Gusev (Rus)    
93 Vladimir Isaychev (Rus)    
94 Alexander Kristoff (Nor)    
95 Aliaksandr Kuchynski (Blr)    
96 Luca Paolini (Ita)    
97 Rudiger Selig (Ger)    
98 Gatis Smukulis (Lat)    
R Marco Haller (Aut)    
R Viacheslav Kuznetsov (Rus)    
R Alexey Tsatevich (Rus)    
R Angel Vicioso Arcos (Spa)    
Lampre-Merida
101 Mattia Cattaneo (Ita)    
102 Davide Cimolai (Ita)    
103 Elia Favilli (Ita)    
104 Roberto Ferrari (Ita)    
105 Massimo Graziato (Ita)    
106 Alessandro Petacchi (Ita)    
107 Filippo Pozzato (Ita)    
108 Davide Vigano (Ita)    
R Matteo Bono (Ita)    
R Andrea Palini (Ita)    
R Maximiliano Ariel Richeze (Arg)    
R Luca Wackermann (Ita)    
Lotto Belisol
111 Lars Ytting Bak (Den)    
112 Gaetan Bille (Bel)    
113 Sander Cordeel (Bel)    
114 Jens Debusschere (Bel)    
115 André Greipel (Ger)    
116 Maarten Neyens (Bel)    
117 Jurgen Roelandts (Bel)    
118 Marcel Sieberg (Ger)    
R Tosh Van Der Sande (Bel)    
R Jonas Van Genechten (Bel)    
R Frederik Willems (Bel)    
Movistar Team
121 Andrey Amador Bakkazakova (CRc)    
122 Alex Dowsett (GBr)    
123 Imanol Erviti Ollo (Spa)    
124 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa)    
125 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa)    
126 Enrique Sanz (Spa)    
127 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa)    
128 Giovanni Visconti (Ita)    
R Eloy Teruel Rovira (Spa)    
Orica-GreenEdge
131 Baden Cooke (Aus)    
132 Mitchell Docker (Aus)    
133 Matthew Harley Goss (Aus)    
134 Jens Keukeleire (Bel)    
135 Sebastian Langeveld (Ned)    
136 Jens Mouris (Ned)    
137 Stuart O'Grady (Aus)    
138 Svein Tuft (Can)    
R Fumiyuki Beppu (Jpn)    
R Luke Durbridge (Aus)    
R Michael Matthews (Aus)    
R Tomas Vaitkus (Ltu)    
RadioShack Leopard
141 Fabian Cancellara (Swi)    
142 Stijn Devolder (Bel)    
143 Tony Gallopin (Fra)    
144 Danilo Hondo (Ger)    
145 Markel Irizar Aranburu (Spa)    
146 Giacomo Nizzolo (Ita)    
147 Yaroslav Popovych (Ukr)    
148 Grégory Rast (Swi)    
R Hayden Roulston (NZl)    
R Jesse Sergent (NZl)    
Sky Procycling
151 Edvald Boasson Hagen (Nor)    
152 Bernhard Eisel (Aut)    
153 Salvatore Puccio (Ita)    
154 Gabriel Rasch (Nor)    
155 Luke Rowe (GBr)    
156 Ian Stannard (GBr)    
157 Christopher Sutton (Aus)    
158 Geraint Thomas (GBr)    
R Mathew Hayman (Aus)    
R Ben Swift (GBr)    
Team Argos-Shimano
161 Nikias Arndt (Ger)    
162 Roy Curvers (Ned)    
163 Bert De Backer (Bel)    
164 Koen De Kort (Ned)    
165 John Degenkolb (Ger)    
166 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA)    
167 Ramon Sinkeldam (Ned)    
168 Tom Stamsnijder (Ned)    
R William Clarke (Aus)    
R Luka Mezgec (Slo)    
R Tom Veelers (Ned)    
Team Saxo-Tinkoff
171 Daniele Bennati (Ita)    
172 Matti Breschel (Den)    
173 Christopher Juul Jensen (Den)    
174 Jonas Aaen Jörgensen (Den)    
175 Marko Kump (Slo)    
176 Anders Lund (Den)    
177 Michael Morkov (Den)    
178 Matteo Tosatto (Ita)    
R Jonathan Cantwell (Aus)    
R Karsten Kroon (Ned)    
R Jay McCarthy (Aus)    
R Takashi Miyazawa (Jpn)    
Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
181 Kris Boeckmans (Bel)    
182 Grega Bole (Slo)    
183 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa)    
184 Björn Leukemans (Bel)    
185 Bert-Jan Lindeman (Ned)    
186 Mirko Selvaggi (Ita)    
187 Boy van Poppel (Ned)    
188 Frederik Veuchelen (Bel)    
R Wesley Kreder (Ned)    
R Barry Markus (Ned)    
R Wouter Mol (Ned)    
R Willem Wauters (Bel)    
Accent Jobs-Wanty
191 Andy Cappelle (Bel)    
192 Davy Commeyne (Bel)    
193 Jean-Pierre Drucker (Lux)    
194 Roy Jans (Bel)    
195 Staf Scheirlinckx (Bel)    
196 Stefan Van Dijk (Ned)    
197 James Vanlandschoot (Bel)    
198 Benjamin Verraes (Bel)    
R Tim De Troyer (Bel)    
R Jurgen Van Goolen (Bel)    
Crelan-Euphony
201 Frédéric Amorison (Bel)    
202 Koen Barbe (Bel)    
203 Jonathan Breyne (Bel)    
204 Kevin Claeys (Bel)    
205 Kurt Hovelynck (Bel)    
206 Egidijus Juodvalkis (Ltu)    
207 Baptiste Planckaert (Bel)    
208 Maxime Vantomme (Bel)    
IAM Cycling
211 Marco Bandiera (Ita)    
212 Martin Elmiger (Swi)    
213 Kristof Goddaert (Bel)    
214 Heinrich Haussler (Aus)    
215 Sébastien Hinault (Fra)    
216 Dominic Klemme (Ger)    
217 Gustav Larsson (Swe)    
218 Matteo Pelucchi (Ita)    
R Reto Hollenstein (Swi)    
R Pirmin Lang (Swi)    
R Aleksejs Saramotins (Lat)    
Team Europcar
221 Sébastien Chavanel (Fra)    
222 Jerome Cousin (Fra)    
223 Damien Gaudin (Fra)    
224 Yohann Gene (Fra)    
225 Vincent Jerome (Fra)    
226 Alexandre Pichot (Fra)    
227 Sébastien Turgot (Fra)    
228 Thomas Voeckler (Fra)    
R Tony Hurel (Fra)    
R Bjorn Thurau (Ger)    
R Angelo Tulik (Fra)    
R David Veilleux (Can)    
Team NetApp-Endura
231 Zakkari Dempster (Aus)    
232 Russell Downing (GBr)    
233 Markus Eichler (Ger)    
234 Blaz Jarc (Slo)    
235 Andreas Schillinger (Ger)    
236 Daniel Schorn (Aut)    
237 Paul Voss (Ger)    
238 Alexander Wetterhall (Swe)    
R Ralf Matzka (Ger)    
R Jonathan McEvoy (GBr)    
R Michael Schwarzmann (Ger)    
R Scott Thwaites (GBr)    
Topsport Vlaanderen-Baloise
241 Laurens De Vreese (Bel)    
242 Pieter Jacobs (Bel)    
243 Stijn Neirynck (Bel)    
244 Jarl Salomein (Bel)    
245 Tom Van Asbroeck (Bel)    
246 Gijs Van Hoecke (Bel)    
247 Sven Vandousselaere (Bel)    
248 Jelle Wallays (Bel)    
R Tim Declercq (Bel)    
R Eliot Lietaer (Bel)    
R Preben Van Hecke (Bel)    
R Pieter Vanspeybrouck (Bel)    
Vini Fantini-Selle Italia
251 Rafael Andriato (Bra)    
252 Francesco Chicchi (Ita)    
253 Pier Paolo De Negri (Ita)    
254 Francesco Failli (Ita)    
255 Mauro Finetto (Ita)    
256 Oscar Gatto (Ita)    
257 Kevin Hulsmans (Bel)    
258 Mattia Pozzo (Ita)    
R Stefano Borchi (Ita)    
R Ramon Carretero (Pan)    
R Leonardo Giordani (Ita)    
R Alessandro Proni (Ita)    

R = Reserve rider

Back to top