TechPowered By

More tech

Tour de Vendée start list

By:
Cycling News
Race:
Tour de Vendée - Tour de Vendée

Provisional starters as of October 4, 2013

 

Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
# Rider Name (Country) Team
1   Wesley Kreder (Ned)    
2   Romain Feillu (Fra)    
4   Martijn Keizer (Ned)    
5   Barry Markus (Ned)    
6   Boy Van Poppel (Ned)    
7   Danny Van Poppel (Ned)    
Sojasun
# Rider Name (Country) Team
11   Julien El Fares (Fra)    
12   Jonathan Hivert (Fra)    
13   Christophe Laborie (Fra)    
14   David Lelay (Fra)    
15   Jean Marc Marino (Fra)    
16   Rémi Pauriol (Fra)    
17   Julien Simon (Fra)    
18   Yannick Talabardon (Fra)    
AG2R La Mondiale
# Rider Name (Country) Team
21   Julien Bérard (Fra)    
23   Axel Domont (Fra)    
24   Samuel Dumoulin (Fra)    
25   Hugo Houle (Can)    
26   Julian Kern (Ger)    
27   Sébastien Minard (Fra)    
28   Lloyd Mondory (Fra)    
FDJ.Fr
# Rider Name (Country) Team
31   Pierrick Fedrigo (Fra)    
32   Nacer Bouhanni (Fra)    
33   Anthony Geslin (Fra)    
34   Olivier Le Gac (Fra)    
35   Laurent Pichon (Fra)    
36   Cedric Pineau (Fra)    
37   Benoît Poitevin (Fra)    
38   Benoît Vaugrenard (Fra)    
Team Europcar
# Rider Name (Country) Team
41   Alexandre Pichot (Fra)    
42   Pierre-Henri Lecuisinier (Fra)    
43   Romain Guillemois (Fra)    
44   Anthony Charteau (Fra)    
45   Bryan Coquard (Fra)    
46   Bryan Naulleau (Fra)    
47   Perrig Quemeneur (Fra)    
48   Kevin Reza (Fra)    
Androni Giocattoli - Venezuela
# Rider Name (Country) Team
51   Mattia Gavazzi (Ita)    
52   Omar Bertazzo (Ita)    
53   Alessandro Malaguti (Ita)    
54   Giairo Ermeti (Ita)    
55   Matteo Di Serafino (Ita)    
56   Antonio Casimir Parrinello (Ita)    
57   Francesco Reda (Ita)    
58   Ilia Koshevoy (Blr)    
Crelan - Euphony
# Rider Name (Country) Team
61   Frédéric Amorison (Bel)    
62   Koen Barbe (Bel)    
63   Kevin Claeys (Bel)    
64   Tom David (NZl)    
65   Egidijus Juodvalkis (Ltu)    
66   Christophe Premont (Bel)    
67   Stijn Steels (Bel)    
68   Kevin Verwaest (Bel)    
Caja Rural - Seguros Rga
# Rider Name (Country) Team
71   Francesco Lasca (Ita)    
72   Manuel Antonio Leal Cardoso (Por)    
73   Yelko Gomez (Pan)    
74   Fabricio Ferrari (Uru)    
75   Omar Fraile Matarranz (Spa)    
76   Javier Aramendia Lorente (Spa)    
77   Enzo Moyano (Arg)    
78   Amets Txurruka (Spa)    
Cofidis, Solutions Crédits
# Rider Name (Country) Team
81   Yohan Bagot (Fra)    
82   Florent Barle (Fra)    
83   Jérémy Bescond (Fra)    
84   Nicolas Edet (Fra)    
85   Romain Hardy (Fra)    
86   Romain Lemarchand (Fra)    
87   Guillaume Levarlet (Fra)    
88   Rudy Molard (Fra)    
Topsport Vlaanderen - Baloise
# Rider Name (Country) Team
91   Michael Van Staeyen (Bel)    
92   Sander Helven (Bel)    
93   Preben Van Hecke (Bel)    
94   Thomas Sprengers (Bel)    
95   Tim Declercq (Bel)    
96   Kevin De Jonghe (Bel)    
97   Arthur Vanoverberghe (Bel)    
98   Jarl Salomein (Bel)    
Bretagne - Seche Environnement
# Rider Name (Country) Team
101   Jean-Marc Bideau (Fra)    
102   Sébastien Duret (Fra)    
103   Arnaud Gerard (Fra)    
104   Benoit Jarrier (Fra)    
105   Vegard Stake Laengen (Nor)    
106   Pierre-Luc Perichon (Fra)    
107   Eduardo Sepulveda (Arg)    
108   Armindo Fonseca (Fra)    
Rusvelo
# Rider Name (Country) Team
111   Ilnur Zakarin (Rus)    
112   Alexander Rybakov (Rus)    
113   Pavel Kochetkov (Rus)    
114   Serguei Firsanov (Rus)    
115   Sergey Pomoshnikov (Rus)    
116   Igor Boev (Rus)    
117   Mikhail Akimov (Rus)    
118   Alexander Foliforov (Rus)    
Accent Jobs - Wanty
# Rider Name (Country) Team
121   Thomas Degand (Bel)    
122   Nicolas Vogondy (Fra)    
123   Staf Scheirlinckx (Bel)    
124   Jérôme Gilbert (Bel)    
125   Andy Cappelle (Bel)    
126   Steven Caethoven (Bel)    
127   Tim De Troyer (Bel)    
128   Kevin Van Melsen (Bel)    
Bigmat - Auber 93
# Rider Name (Country) Team
131   Flavien Dassonville (Fra)    
132   Benoit Drujon (Fra)    
133   Mathieu Drujon (Fra)    
134   Guillaume Faucon (Fra)    
135   Dimitri Le Boulch (Fra)    
136   Stéphane Rossetto (Fra)    
137   Steven Tronet (Fra)    
138   Théo Vimpere (Fra)    
La Pomme Marseille
# Rider Name (Country) Team
141   Benjamin Giraud (Fra)    
142   Jose Goncalves (Por)    
143   Justin Jules (Fra)    
144   Yannick Martinez (Fra)    
145   Yoann Paillot (Fra)    
146   Gregoire Tarride (Fra)    
147   Thomas Vaubourzeix (Fra)    
148   Clément Saint Martin (Fra)    
Roubaix Lille Metropole
# Rider Name (Country) Team
151   Matthieu Boulo (Fra)    
152   Loïc Desriac (Fra)    
153   Julien Duval (Fra)    
154   Morgan Kneisky (Fra)    
155   Rudy Kowalski (Fra)    
156   Kevin Lalouette (Fra)    
157   Maxime Le Montagner (Fra)    
158   Cyrille Patoux (Fra)    

Back to top