Tour de Romandie start list

Official start list, April 27, 2010

Liquigas-Doimo
1Roman Kreuziger (Cze)  
2Ivan Basso (Ita)  
3Maciej Bodnar (Pol)  
4Fabio Sabatini (Ita)  
5Peter Sagan (Svk)  
6Sylvester Szmyd (Pol)  
7Alessandro Vanotti (Ita)  
8Oliver Zaugg (Swi)  
Caisse d'Epargne
#Rider Name (Country) TeamResult
11Juan Jose Cobo Acebo (Spa)  
12José Vicente Garcia Acosta (Spa)  
13David Lopez Garcia (Spa)  
14Christophe Moreau (Fra)  
15Mathieu Perget (Fra)  
16Ruben Plaza Molina (Spa)  
17Juan Mauricio Soler Hernandez (Col)  
18Alejandro Valverde Belmonte (Spa)  
Team Katusha
#Rider Name (Country) TeamResult
21Laszlo Bodrogi (Hun)  
22Alexandre Botcharov (Rus)  
23Giampaolo Caruso (Ita)  
24Mikhail Ignatiev (Rus)  
25Vladimir Karpets (Rus)  
26Danilo Napolitano (Ita)  
27Artem Ovechkin (Rus)  
28Alexandr Pliuschin (Mda)  
Omega Pharma-Lotto
#Rider Name (Country) TeamResult
31Mario Aerts (Bel)  
32Jan Bakelants (Bel)  
33Christophe Brandt (Bel)  
34Francis De Greef (Bel)  
35Michiel Elijzen (Ned)  
36Philippe Gilbert (Bel)  
37Jean-Christophe Peraud (Fra)  
38Charles Wegelius (GBr)  
Team Saxo Bank
#Rider Name (Country) TeamResult
41Lucas Sebastian Haedo (Arg)  
42Gustav Erik Larsson (Swe)  
43Anders Lund (Den)  
44Jaroslaw Marycz (Pol)  
45Michael Morkov (Den)  
46Richie Porte (Aus)  
47André Steensen (Den)  
48
#Rider Name (Country) TeamResult
Team HTC - Columbia
#Rider Name (Country) TeamResult
51Mark Cavendish (GBr)  
52Bernhard Eisel (Aut)  
53Bert Grabsch (Ger)  
54Adam Hansen (Aus)  
55Marco Pinotti (Ita)  
56Frantisek Rabon (Cze)  
57Mark Renshaw (Aus)  
58Michael Rogers (Aus)  
Astana
#Rider Name (Country) TeamResult
61Allan Davis (Aus)  
62Scott Davis (Aus)  
63Alexsandre Diachenko (Kaz)  
64Maxim Gourov (Kaz)  
65Maxim Iglinskiy (Kaz)  
66Valentin Iglinskiy (Kaz)  
67Sergey Renev (Kaz)  
68Andrey Zeits (Kaz)  
Quick Step
#Rider Name (Country) TeamResult
71Mauro Facci (Ita)  
72Andrei Kunitski (Blr)  
73Thomas Vedel Kvist (Den)  
74Branislau Samoilau (Blr)  
75Kevin Seeldrayers (Bel)  
76Andreas Stauff (Ger)  
77Marco Velo (Ita)  
78Wouter Weylandt (Bel)  
Garmin - Transitions
#Rider Name (Country) TeamResult
81Jack Bobridge (Aus)  
82Kirk Carlsen (USA)  
83Murilo Antonio Fischer (Bra)  
84Robert Hunter (RSA)  
85Michel Kreder (Ned)  
86Travis Meyer (Aus)  
87Svein Tuft (Can)  
88Christian Vande Velde (USA)  
Rabobank
#Rider Name (Country) TeamResult
91Mauricio Alberto Ardila Cano (Col)  
92Rick Flens (Ned)  
93Dmitry Kozontchouk (Rus)  
94Denis Menchov (Rus)  
95Bauke Mollema (Ned)  
96Tom Stamsnijder (Ned)  
97Dennis Van Winden (Ned)  
98Pieter Weening (Ned)  
Sky Professional Cycling Team
#Rider Name (Country) TeamResult
101Dario David Cioni (Ita)  
102Christopher Froome (GBr)  
103Gregory Henderson (NZl)  
104Peter Kennaugh (GBr)  
105Serge Pauwels (Ned)  
106Nicolas Portal (Fra)  
107Morris Possoni (Ita)  
108Ben Swift (GBr)  
Euskaltel - Euskadi
#Rider Name (Country) TeamResult
111Igor Anton Hernandez (Spa)  
112Koldo Fernandez De Larrea (Spa)  
113Aitor Galdos Alonso (Spa)  
114Inaki Isasi (Spa)  
115Mikel Nieve Ituralde (Spa)  
116Juan Jose Oroz (Spa)  
117Alan Perez Lezaun (Spa)  
118Gorka Verdugo Marcotegui (Spa)  
Team Radioshack
#Rider Name (Country) TeamResult
121Janez Brajkovic (Slo)  
122Matthew Busche (USA)  
123Markel Irizar Aranburu (Spa)  
124Tiago Machado (Por)  
125Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por)  
126José Luis Rubiera Vigil (Spa)  
127Gert Steegmans (Bel)  
128Haimar Zubeldia Aguirre (Spa)  
Lampre-Farnese Vini
#Rider Name (Country) TeamResult
131Francesco Gavazzi (Ita)  
132Danilo Hondo (Ger)  
133David Loosli (Swi)  
134Enrico Magazzini (Ita)  
135Adriano Malori (Ita)  
136Marco Marzano (Ita)  
137Daniele Righi (Ita)  
138Simon Spilak (Slo)  
Team Milram
#Rider Name (Country) TeamResult
141Gerald Ciolek (Ger)  
142Robert Förster (Ger)  
143Markus Fothen (Ger)  
144Johannes Fröhlinger (Ger)  
145Dominik Roels (Ger)  
146Thomas Rohregger (Aut)  
147Matthias Russ (Ger)  
148Björn Schröder (Ger)  
AG2R La Mondiale
#Rider Name (Country) TeamResult
151Cyril Dessel (Fra)  
152Hubert Dupont (Fra)  
153Alexander Efimkin (Rus)  
154Martin Elmiger (Swi)  
155John Gadret (Fra)  
156René Mandri (Est)  
157Christophe Riblon (Fra)  
158Nicolas Roche (Irl)  
Française Des Jeux
#Rider Name (Country) TeamResult
161Sandy Casar (Fra)  
162Rémy Di Grégorio (Fra)  
163Christophe Le Mevel (Fra)  
164Francis Mourey (Fra)  
165Thibaut Pinot (Fra)  
166Jérémy Roy (Fra)  
167Jussi Veikkanen (Fin)  
168Arthur Vichot (Fra)  
Footon-Servetto
#Rider Name (Country) TeamResult
171Matthias Brändle (Aut)  
172Eros Capecchi (Ita)  
173Manuel Antonio Leal Cardoso (Por)  
174Arkaitz Duran Daroca (Spa)  
175Markus Eibegger (Aut)  
176Fabio Felline (Ita)  
177Noe Gianetti (Swi)  
178Rafael Valls Ferri (Spa)  
Cervelo Test Team
#Rider Name (Country) TeamResult
181Davide Appolonio (Ita)  
182Joao Correia (Por)  
183Stefan Denifl (Aut)  
184Volodymir Gustov (Ukr)  
185Roger Hammond (GBr)  
186Joaquin Novoa Menedez (Spa)  
187Oscar Pujol Munoz (Spa)  
188Marcel Wyss (Swi)  
BMC Racing Team
#Rider Name (Country) TeamResult
191Chad Beyer (USA)  
192Mathias Frank (Swi)  
193Jeffry Louder (USA)  
194Alexandre Moos (Swi)  
195Steve Morabito (Swi)  
196Michael Schär (Swi)  
197Danilo Wyss (Swi)  
Author: Cycling News
Back to top