TechPowered By

More tech

Tour de Picardie start list

By:
Cycling News
Published:
May 12, 2010, 22:28 BST,
Updated:
May 12, 2010, 23:31 BST
Race:
Tour de Picardie

Competitors list as of May 12, 2010

Vacansoleil Pro Cycling Team
1 Lieuwe Westra (Ned)    
2 Borut Bozic (Slo)    
3 Romain Feillu (Fra)    
4 Bjorn Leukemans (Bel)    
5 Marco Marcato (Ita)    
6 Jens Mouris (Ned)    
7 Alberto Ongarato (Ita)    
8 Arnoud Van Groen (Ned)    
Française Des Jeux
11 Sébastien Chavanel (Fra)    
12 Olivier Bonnaire (Fra)    
13 Anthony Geslin (Fra)    
14 Frédéric Guesdon (Fra)    
15 Yauheni Hutarovich (Blr)    
16 Gianni Meersman (Bel)    
17 Yoann Offredo (Fra)    
18 Anthony Roux (Fra)    
Astana
21 Allan Davis (Aus)    
22 Scott Davis (Aus)    
23 David De La Fuente (Spa)    
24 Valeriy Dmitriyev (Kaz)    
25 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz)    
26 Benjamin Noval Gonzalez (Spa)    
27 Bolat Raimbekov (Kaz)    
28 Mirko Selvaggi (Ita)    
AG2R La Mondiale
31 Dimitri Champion (Fra)    
32 Julien Berard (Fra)    
33 Ben Gastauer (Lux)    
34 Kristof Goddaert (Bel)    
35 David Le Lay (Fra)    
36 Julien Loubet (Fra)    
37 Nicolas Rousseau (Fra)    
38 Gatis Smukulis (Lat)    
Skil - Shimano
41 Dominique Cornu (Bel)    
42 Roy Curvers (Ned)    
43 Koen De Kort (Ned)    
44 Feng Han (Chn)    
45 Steve Houanard (Fra)    
46 Kenny Robert Van Hummel (Ned)    
47 Tom Veelers (Ned)    
48 Robert Wagner (Ger)    
Caisse d'Epargne
51 Rui Alberto Faria Da Costa (Por)    
52 Arnaud Coyot (Fra)    
53 Mathieu Drujon (Fra)    
54 Vicente Garcia Acosta (Spa)    
55 José Ivan Gutierrez (Spa)    
56 Angel Madrazo (Spa)    
57 Mathieu Perget (Fra)    
58 Jose Joaquin Rojas (Spa)    
Team Radioshack
61 Gert Steegmans (Bel)    
62 Fumiyuki Beppu (Jpn)    
63 Sam Bewley (NZl)    
64 Daryl Impey (RSA)    
65 Gregory Rast (Swi)    
66 Sébastien Rosseler (Bel)    
67 Bjorn Selander (USA)    
68 Tomas Vaitkus (Ltu)    
Cofidis, Le Credit En Ligne
71 Samuel Dumoulin (Fra)    
72 Stéphane Auge (Fra)    
73 Kevin Ista (Bel)    
74 Jens Keukeleire (Bel)    
75 Arnaud Labbe (Fra)    
76 Reine Taaramae (Est)    
77 Tristan Valentin (Fra)    
Sky Professional Cycling Team
81 Juan Antonio Flecha (Spa)    
82 Russell Downing (GBr)    
83 Peter Kennaugh (GBr)    
84 Lars-Peter Nordhaug (Nor)    
85 Nicolas Portal (Fra)    
86 Ben Swift (GBr)    
87 Geraint Thomas (GBr)    
88 Davide Vigano (Ita)    
Team Katusha
91 Danilo Napolitano (Ita)    
92 Marco Bandiera (Ita)    
93 Nikita Eskov (Rus)    
94 Vladimir Gusev (Rus)    
95 Mikhaylo Khalilov (Ukr)    
96 Artem Ovechkin (Rus)    
97 Alexandr Pliuschin (Mda)    
98 Nicolaï Trussov (Rus)    
BBox Bouygues Telecom
101 Steve Chainel (Fra)    
102 Giovanni Bernaudeau (Fra)    
103 Yohann Gene (Fra)    
104 Saïd Haddou (Fra)    
105 Vincent Jerome (Fra)    
106 Alexandre Pichot (Fra)    
107 Perrig Quemeneur (Fra)    
108 Nicolas Vogondy (Fra)    
Euskaltel - Euskadi
111 Jorge Azanza Soto (Spa)    
112 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa)    
113 Sergio De Lis (Spa)    
114 Koldo Fernandez De Larrea (Spa)    
115 Aitor Hernandez (Spa)    
116 Miguel Minguez (Spa)    
117 Pablo Urtasun Perez (Spa)    
118 Gorka Verdugo (Spa)    
Saur - Sojasun
121 Jimmy Casper (Fra)    
122 Cédric Coutouly (Fra)    
123 Anthony Delaplace (Fra)    
124 Jimmy Engoulvent (Fra)    
125 Fabrice Jeandesboz (Fra)    
126 Cyril Lemoine (Fra)    
127 Rony Martias (Fra)    
128 Romain Matheou (Fra)    
Topsport Vlaanderen - Mercator
131 Kris Boeckmans (Bel)    
132 Grégory Joseph (Bel)    
133 Stijn Joseph (Bel)    
134 Geert Steurs (Bel)    
135 Michael Van Staeyen (Bel)    
136 Steven Van Vooren (Bel)    
137 Sep Vanmarcke (Bel)    
138 Pieter Vanspeybrouck (Bel)    
Big Mat - Auber 93
141 Fabien Bacquet (Fra)    
142 Niels Brouzes (Fra)    
143 Guillaume Faucon (Fra)    
144 Nadir Haddou (Fra)    
145 Romain Lemarchand (Fra)    
146 Johan Mombaerts (Fra)    
147 Florian Morizot (Fra)    
148 Jonathan Thire (Fra)    
Landbouwkrediet
151 Koen Barbe (Bel)    
152 Jonathan Bertrand (Bel)    
153 David Boucher (Fra)    
154 Steven Caethoven (Bel)    
155 Kevin Neyrinck (Bel)    
156 Baptiste Planckaert (Bel)    
157 Bert Scheirlinckx (Bel)    
158 Tom Van Den Haute (Bel)    
Roubaix Lille Metropole
161 Jocelyn Bar (Fra)    
162 Benoit Daeninck (Fra)    
163 Morgan Kneisky (Fra)    
164 Alexandre Lemair (Fra)    
165 Clément Lhotellerie (Fra)    
166 Arnaud Molmy (Fra)    
Bretagne - Schuller
171 Florian Vachon (Fra)    
172 Stephane Bonsergent (Fra)    
173 Jean Luc Delpech (Fra)    
174 Florian Guillou (Fra)    
175 Mathieu Halleguen (Fra)    
176 Lilian Jegou (Fra)    
177 Johan Le Bon (Fra)    
178 Gaël Malacarne (Fra)    

Back to top