Tour de l'Eurométropole start list

Official starters as of October 1, 2014

Lotto Belisol
1Jens Debusschere (Bel)  
2Vegard Breen (Nor)  
3Sean De Bie (Bel)  
4Tiesj Benoot (Bel)  
5Kenny De Haes (Bel)  
6Xandro Meurisse (Bel)  
7Sander Armee (Bel)  
8Jonas Vangenechten (Bel)  
Team Giant-Shimano
11Bert De Backer (Bel)  
12Roy Curvers (Ned)  
13Thierry Hupond (Fra)  
14Marcel Kittel (Ger)  
15Koen De Kort (Ned)  
16Tom Veelers (Ned)  
17Ramon Sinkeldam (Ned)  
18Tom Stamsnijder (Ned)  
Tinkoff-Saxo
21Christopher Juul Jensen (Den)  
22Jay Mccarthy (Aus)  
23Karsten Kroon (Ned)  
24Evgeny Petrov (Rus)  
25Michal Kolár (Svk)  
26Matti Breschel (Den)  
27Michael Morkov (Den)  
28Nikolay Trusov (Rus)  
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
31Andrew Fenn (GBr)  
32Thomas De Gendt (Bel)  
33Zdenek Stybar (Cze)  
34Niki Terpstra (Ned)  
35Guillaume Van Keirsbulck (Bel)  
36Stijn Vandenbergh (Bel)  
37Martin Velits (Svk)  
38Julien Vermote (Bel)  
Trek Factory Racing
41Kristof Vandewalle (Bel)  
42Stijn Devolder (Bel)  
43X  
44Giacomo Nizzolo (Ita)  
45Fabio Silvestre (Por)  
46Jasper Stuyven (Bel)  
47Boy Van Poppel (Ned)  
48Danny Van Poppel (Ned)  
Garmin Sharp
51Jack Bauer (NZl)  
52Nathan Brown (USA)  
53Tyler Farrar (USA)  
54Lasse Norman Hansen (Den)  
55Raymond Kreder (Ned)  
56Nick Nuyens (Bel)  
57Dylan Van Baarle (Ned)  
58Dylan Girdlestone (RSA)  
Belkin Pro Cycling Team
61Jetse Bol (Ned)  
62Theo Bos (Ned)  
63Graeme Brown (Aus)  
64Rick Flens (Ned)  
65Jack Bobridge (Aus)  
66Jonathan Hivert (Fra)  
67Dennis Van Winden (Ned)  
68Martijn Tusveld (Ned)  
FDJ.fr
71William Bonnet (Fra)  
72David Boucher (Fra)  
73Sébastien Chavanel (Fra)  
74Mickael Delage (Fra)  
75Arnaud Demare (Fra)  
76Laurent Mangel (Fra)  
77Yoann Offredo (Fra)  
78Marc Sarreau (Fra)  
Team Katusha
81Marco Haller (Aut)  
82Petr Ignatenko (Rus)  
83X  
84Pavel Kochetkov (Rus)  
85Viacheslav Kuznetsov (Rus)  
86Alexander Porsev (Rus)  
87Rudiger Selig (Ger)  
88X  
Orica Greenedge
91Mitchell Docker (Aus)  
92Leigh Howard (Aus)  
93Magnus Cort Nielsen (Den)  
94X  
95Jens Mouris (Ned)  
96Jens Keukeleire (Bel)  
97Mathew Hayman (Aus)  
98Sam Bewley (NZl)  
Team Europcar
101Dan Craven (Nam)  
102X  
103Morgan Lamoisson (Fra)  
104Bjorn Thurau (Ger)  
105Angelo Tulik (Fra)  
106Romain Cardis (Fra)  
107Jeremy Cornu (Fra)  
108Turuia Krainer (Fra)  
Bretagne - Seche Environnement
111Brice Feillu (Fra)  
112Benjamin Le Montagner (Fra)  
113Romain Feillu (Fra)  
114Vegard Stake Laengen (Nor)  
115X  
116Christophe Laborie (Fra)  
117Franck Bonnamour (Fra)  
118X  
Wanty - Groupe Gobert
121Laurens De Vreese (Bel)  
122Tim De Troyer (Bel)  
123Jan Ghyselinck (Bel)  
124Roy Jans (Bel)  
125Björn Leukemans (Bel)  
126Danilo Napolitano (Ita)  
127Thomas Degand (Bel)  
128Kevin Van Melsen (Bel)  
MTN - Qhubeka
131Gerald Ciolek (Ger)  
132Jaco Venter (RSA)  
133Martin Wesemann (RSA)  
134Ignatas Konovalovas (Ltu)  
135Andreas Stauff (Ger)  
136Johann Van Zyl (RSA)  
137Linus Gerdemann (Ger)  
138Dougall Nicolas (RSA)  
IAM Cycling
141Marcel Aregger (Swi)  
142X  
143Sébastien Hinault (Fra)  
144Reto Hollenstein (Swi)  
145Sondre Holst Enger (Nor)  
146Claudio Imhof (Swi)  
147Vicente Reynes Mimo (Spa)  
148Aleksejs Saramotins (Lat)  
Cofidis, Solutions Credits
151Anthony Turgis (Fra)  
152Julien Fouchard (Fra)  
153Gert Joeaar (Est)  
154Christophe Laporte (Fra)  
155Adrien Petit (Fra)  
156Stéphane Poulhies (Fra)  
157Florian Senechal (Fra)  
158Romain Zingle (Bel)  
Topsport Vlaanderen - Baloise
161Michael Van Staeyen (Bel)  
162Jasper De Buyst (Bel)  
163Jarl Salomein (Bel)  
164Thomas Sprengers (Bel)  
165Jelle Wallays (Bel)  
166Kenneth Van Bilsen (Bel)  
167Pieter Jacobs (Bel)  
168Edward Theuns (Bel)  
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
171Alexander Cools (Bel)  
172Sander Cordeel (Bel)  
173Kurt Geysen (Bel)  
174Nick Wynants (Bel)  
175Sam Lennertz (Bel)  
176Kevin Peeters (Bel)  
177Rob Ruijgh (Ned)  
178Alphonse Vermote (Bel)  
Veranclassic - Doltcini
181Serge Dewortelaer (Bel)  
182Gorik Gardeyn (Bel)  
183Wouter Mol (Ned)  
184Rick Ottema (Ned)  
185Bob Schoonbroodt (Ned)  
186Joeri Stallaert (Bel)  
187Tom Goovaerts (Bel)  
188Darijus Dzervus (Ltu)  
Roubaix Lille Metropole
191Timothy Dupont (Bel)  
192Jean Lou Paiani (Fra)  
193Romain Pillon (Fra)  
194Baptiste Planckaert (Bel)  
195Jimmy Turgis (Fra)  
196Maxime Vantomme (Bel)  
197Franck Vermeulen (Fra)  
198X  
Verandas Willems
201Gaetan Bille (Bel)  
202Jean-Albert Carnevali (Bel)  
203Jelle Mannaerts (Bel)  
204Olivier Pardini (Bel)  
205Floris Smeyers (Bel)  
206Nicolas Vereecken (Bel)  
207Emiel Wastyn (Bel)  
208Willem Wauters (Bel)  
Color Code - Biowanze
211Jerome Kerf (Bel)  
212Ludwig De Winter (Bel)  
213Thomas Wertz (Bel)  
214Gaetan Pons (Bel)  
215Maximilien Picoux (Bel)  
216Antoine Leleu (Bel)  
217Florent Delfosse (Bel)  
218Arnaud Geromboux (Bel)  
Wallonie - Bruxelles
221Frederic Amorison (Bel)  
222Quentin Bertholet (Bel)  
223Julien Stassen (Bel)  
224Antoine Demoitie (Bel)  
225Tom Dernies (Bel)  
226Boris Dron (Bel)  
227Jonathan Dufrasne (Bel)  
228Laurent Evrard (Bel)  
T.Palm - Pôle Continental Wallon
231Jonathan Baratto (Bel)  
232Sébastien Carabin (Bel)  
233Jeff Peelaers (Bel)  
234Ian Vansumere (Bel)  
235Alexandre Seny (Bel)  
236Glenn Van De Maele (Bel)  
237Maxime Vekeman (Bel)  
238Andrew Ydens (Bel)  
Back to top