TechPowered By

More tech

Superprestige Gavere start list

By:
Cycling News
Published:
November 16, 2012, 20:35 GMT,
Updated:
November 16, 2012, 20:36 GMT
Race:
Superprestige Gavere

Official starters as of November 16, 2012

Elite Men
1 Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus    
2 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet-KDL    
3 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Revor    
4 Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea    
5 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Revor    
6 Rob Peeters (Bel) Telenet - Fidea    
7 Radomir Simunek (Cze) BKCP - Powerplus    
8 Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea    
9 Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP - Powerplus    
10 Lars van der Haar (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team    
11 Sven Vanthourenhout (Bel) Landbouwkrediet-KDL    
12 Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus    
13 Arnaud Jouffroy (Fra) Telenet - Fidea    
14 Aurilien Duval (Fra) UV Aube    
15 Vincent Baestaens (Bel) Landbouwkrediet-KDL    
16 Joeri Adams (Bel) Telenet - Fidea    
17 Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cyclocross Team    
18 Jonathan Page (USA)    
19 Mariusz Gil (Pol) Baboco    
20 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles-Specialized    
21 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Métropole    
22 Jim Aernouts (Bel) Sunweb-Revor    
23 Micky van Empel (Ned) Landbouwkrediet-KDL    
24 Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke-Shanks    
25 Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team    
26 Thijs Al (Ned) Telenet - Fidea    
27 Marcel Meisen (Ger) BKCP - Powerplus    
28 Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cyclocross Team    
29 Arnaud Grand (Swi) Telenet - Fidea    
30 Isaac Suarez (Spa)    
31 Bart Hofman (Bel) Afdeling Oost-Vlaanderen WBV-VZW    
32 Niels Wubben (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team    
33 Kenneth Van Compernolle (Bel) Style & Concept    
34 Jan Denuwelaere (Bel) Style & Concept    
35 Jose Antonio Arriola (Spa)    
36 Gerben de Knegt (Ned) Orange Babies Cycling Team    
37 Ruiz Larrinaga (Spa)    
Elite Women
1 Nancy Bober (Bel) Style & Concept    
2 Valerie Boonen (Bel) De Kastelse Durvers VZW    
3 Sanne Cant (Bel) Veldritacademie Enertherm - BKCP    
4 Sophie de Boer (Ned) Young Telenet-Fidea Cycling Team    
5 Suzie Godart (Lux) CCI Differdange    
6 Nikki Harris (GBr) Young Telenet-Fidea Cycling Team    
7 Pavla Havlikova (Cze) Young Telenet-Fidea Cycling Team    
8 Margriet Kloppenburg (Den) BMC Concept Store    
9 Evy Kuypers (Bel)    
10 Maaike Lanssens (Bel)    
11 Lekuona Lierni (Ltu)    
12 Ilona Meter (Ned)    
13 Githa Michiels (Bel)    
14 Kristien Nelen (Bel) Houffalize Granville Team    
15 Hilde Quintens (Bel) Melbotech Prorace CT    
16 Katrien Thijs (Bel) K. Edegem Bicycle Club    
17 Lindy Van Anrooij (Ned)    
18 Kim Van de Steene (Bel) Kon. VC T Meetjesland-Knesselare    
19 Femke Van den Driessche    
20 Ellen Van Loy (Bel) Melbotech Prorace CT    
21 Sanne van Paassen (Ned) Rabobank Women Team    
22 Christine Vardaros (USA) Baboco    
23 Lana Verberne (Ned) Orange Babies Cycling Team    
24 Aurelie Vermeir (Bel)    
25 Jolien Verschueren (Bel)    
26 Marjolein Wijkel (Ned)    
U23 Men
1 Tim Ariesen (Ned) Orange Babies Cycling Team    
2 Jens Adams (Bel) BKCP - Powerplus    
3 Toon Aerts (Bel) Landbouwkrediet-KDL    
4 Gert-Jan Bosman (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team    
5 Wietse Bosmans (Bel) BKCP - Powerplus    
6 Vinnie Braet (Bel) Sunweb-Revor    
7 Floris De Tier (Bel) Landbouwkrediet-KDL    
8 Dries De Vos (Bel)    
9 Pieter Dewitte (Bel)    
10 Emiel Dolfsma (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team    
11 Tijmen Eising (Ned) Sunweb-Revor    
12 Joe Fox (GBr)    
13 Nicky Gieskens (Ned)    
14 Stan Godrie (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team    
15 Inigo Gomez (Spa)    
16 Ion Gomez (Spa)    
17 Luke Gray (GBr) Trek Cyclocross Collective    
18 Kenneth Hansen (Den) Christina Watches-Onfone    
19 Karel Hnik (Cze) Sunweb-Revor    
20 Joeri Hofman (Bel) Landbouwkrediet-KDL    
21 Michel Izquierdo (Spa)    
22 Quentin Jauregui (Fra)    
23 Glenn Maes    
24 Tim Merlier (Bel) Sunweb-Revor    
25 Sam Moerman    
26 Kevin Neirynck    
27 Daniel Peeters (Bel) Telenet - Fidea    
28 Lorenzo Pepermans (Bel)    
29 Jellen Schiettecatte (Bel)    
30 Jonas Schrey    
31 Daan Soete (Bel) Telenet-Fidea    
32 Kevin Suarez    
33 Diether Sweeck (Bel) Landbouwkrediet-KDL    
34 Hendrik Sweeck (Bel) Landbouwkrediet-KDL    
35 Laurens Sweeck (Bel) Landbouwkrediet-KDL    
36 Mike Teunissen (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team    
37 Wout van Aert (Bel) Telenet-Fidea    
38 Matthias Van de Velde (Bel)    
39 Michiel van der Heijden (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team    
40 David Van Der Poel (Ned) BKCP - Powerplus    
41 Corne Van Kessel (Ned) Telenet - Fidea    
42 Yorben Van Tichelt (Bel) Sunweb-Revor    
43 Jens Vandekinderen (Bel) Telenet - Fidea    
44 Berne Vankeirsbilck (Bel)    
45 Michael Vanthourenhout (Bel) BKCP - Powerplus    
46 Gianni Vermeersch (Bel) BKCP - Powerplus    
47 Jelto Veroft (Bel)    
Junior Men
1 Wout Alleman (Bel)    
2 Thijs Aerts (Bel)    
3 Alexander Ameel (Bel)    
4 Ben Boets (Bel)    
5 Vjorn Bostyn (Bel)    
6 Jorden Bothuyne (Bel)    
7 Lehvi Braam (Bel)    
8 Martijn Budding (Ned)    
9 Stef Claeys (Bel)    
10 Nicolas Cleppe (Bel)    
11 Brend De Brauwer (Bel)    
12 Gilles De Jaeger (Bel)    
13 Laurens De Jonghe (Bel)    
14 Glenn De Visscher (Bel)    
15 Soren Declercq (Bel)    
16 Jarno Dedier (Bel)    
17 Jonas Degroote (Bel)    
18 Robin Delaere (Bel)    
19 Tom Diependaele (Bel)    
20 Bert Eeckman (Bel)    
21 Corrales Elosegui (Spa)    
22 Alvaro Fernandez (Spa)    
23 Aritz Fernandez (Spa)    
24 Danny Fox (GBr)    
25 Kobe Goossens (Bel)    
26 Seppe Gorrens (Bel)    
27 Richard Jansen (Ned)    
28 Tim Janssens (Bel)    
29 Dario Kloeck (Bel)    
30 Mats Lammertink (Ned)    
31 Yenn Liedts (Bel)    
32 Mathias Moenaert (Bel)    
33 Vincent Peeters (Bel)    
34 Yannick Peeters (Bel)    
35 Arne Poelvoorde (Bel)    
36 Dimitri Preslav (Bel)    
37 Gianni Quintelier (Bel)    
38 Laurens Roels (Bel)    
39 Martin Sanz (Bel)    
40 Jelle Schuermans (Bel)    
41 Jens Teirlinck (Bel)    
42 Stef Teirlinck (Bel)    
43 Glenn Van der Kerckhove (Bel)    
44 Nick Van de Kerckhove (Bel)    
45 Din Van den Driessche (Bel)    
46 Jens Van der Borgt (Bel)    
47 Bjorn van der Heijden (Ned)    
48 Koen Van Dijke (Bel)    
49 Elias Van Hecke (Bel)    
50 Ward Van Laer (Bel)    
51 Bjarne Van Malderghem (Bel)    
52 Jelle Vanden Dries (Bel)    
53 Rob Van den Haesevelde (Bel)    
54 Brecht Vandenheede (Bel)    
55 Aaron Vandermeirsch (Bel)    
56 Gianni Van Donink (Bel)    
57 Jorn Verbraken (Bel)    
58 Jonas Verstraete (Bel)    

Back to top