TechPowered By

More tech

Settimana Internazionale Coppi e Bartali start list

By:
Cycling News
Published:
March 20, 2012, 18:43 GMT,
Updated:
March 20, 2012, 18:44 GMT
Race:
Settimana Internazionale Coppi e Bartali

Official starters as of March 20, 2012

Androni Giocattoli
1 Emanuele Sella (Ita)    
2 José Rujano Guillen (Ven)    
3 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col)    
4 Fabio Felline (Ita)    
5 Carlos José Ochoa (Ven)    
6 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col)    
7 Jackson Rodriguez (Ven)    
8 Alessandro De Marchi (Ita)    
Liquigas-Cannondale
11 Stefano Agostini (Ita)    
12 Federico Canuti (Ita)    
13 Damiano Caruso (Ita)    
14 Moreno Moser (Ita)    
15 Daniele Ratto (Ita)    
16 Juraj Sagan (Svk)    
17 Cayetano Sarmiento Tunarrosa (Col)    
18 Elia Viviani (Ita)    
Lampre - ISD
21 Adriano Malori (Ita)    
22 Diego Ulissi (Ita)    
23 Daniele Righi (Ita)    
24 Alessandro Spezialetti (Ita)    
25 Oleksandr Kvachuk (Ukr)    
26 Oleksandr Sheydyk (Ukr)    
27 Dmytro Krivtsov (Ukr)    
Astana Pro Team
31 Alexandr Vinokurov (Kaz)    
32 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe)    
33 Dmitriy Fofonov (Kaz)    
34 Tanel Kangert (Est)    
35 Andrey Zeits (Kaz)    
36 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz)    
37 Simone Ponzi (Ita)    
38 Kevin Seeldraeyers (Bel)    
Farnese Vini - Selle Italia
41 Leonardo Giordani (Ita)    
42 Alfredo Balloni (Ita)    
43 Cristian Benenati (Ita)    
44 Davide Ricci Bitti (Ita)    
45 Roberto De Patre (Ita)    
46 Francesco Failli (Ita)    
47 Andrea Guardini (Ita)    
48 Matteo Rabottini (Ita)    
Colnago - CSF Inox
51 Domenico Pozzovivo (Ita)    
52 Enrico Battaglin (Ita)    
53 Gianluca Brambilla (Ita)    
54 Marco Canola (Ita)    
55 Omar Lombardi (Ita)    
56 Angelo Pagani (Ita)    
57 Stefano Locatelli (Ita)    
58 Christian Delle Stelle (Ita)    
Acqua & Sapone
61 Carlos Albert Betancur Gomez (Col)    
62 Massimo Codol (Ita)    
63 Claudio Corioni (Ita)    
64 Stefano Garzelli (Ita)    
65 Danilo Di Luca (Ita)    
66 Paolo Ciavatta (Ita)    
67 Francesco Reda (Ita)    
68 Alessandro Donati (Ita)    
Colombia - Coldeportes
71 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col)    
72 Javier Gonzalez Barrera (Col)    
73 Juan Pablo Forero Carreno (Col)    
74 Franck Osorio (Col)    
76 Michael Rodriguez Galindo (Col)    
77 Dalivier Ospina Navarro (Col)    
78 Juan Pablo Suarez Suarez (Col)    
Utensilnord Named
81 John-Lee Augustyn (RSA)    
82 Filippo Baggio (Ita)    
83 Gabriele Bosisio (Ita)    
84 Adrian Kurek (Pol)    
85 Patxi Javier Vila Errandonea (Spa)    
86 Matteo Fedi (Ita)    
87 Paolo Bailetti (Ita)    
88 Oleg Berdos (Mda)    
Topsport Vlaanderen - Mercator
91 Sander Armee (Bel)    
92 Pieter Serry (Bel)    
94 Jarl Salomein (Bel)    
95 Kevin De Jonghe (Bel)    
96 Tim Declercq (Bel)    
97 Arthur Van Overberghe (Bel)    
98 Tim Mertens (Bel)    
Spidertech Powered By C10
101 Caleb Fairly (USA)    
102 David Boily (Can)    
103 Lucas Euser (USA)    
104 Bjorn Selander (USA)    
105 Will Routley (Can)    
106 Raymond Kunzli (Swi)    
107 Ryan Roth (Can)    
108 Flavio De Luna (Mex)    
Team NetApp
111 Cesare Benedetti (Ita)    
112 Jan Barta (Cze)    
113 Andreas Dietziker (Swi)    
114 Marcel Wyss (Swi)    
115 Bartosz Huzarski (Pol)    
116 Leopold Konig (Cze)    
117 Matthias Brandle (Aut)    
118 Daniel Schorn (Aut)    
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
121 Jonathan Clarke (Aus)    
122 Benjamin Day (Aus)    
123 Philip Deignan (Irl)    
124 Marc De Maar (AHo)    
125 Robert Förster (Ger)    
126 Christopher Jones (USA)    
127 Jeff Louder (USA)    
128 Rory Sutherland (Aus)    
Team Nippo
131 Julia David Arredondo Moreno (Col)    
132 Kohei Ucihma (Jpn)    
133 Henry Frusto (Ita)    
134 Vincenzo Garofalo (Ita)    
135 Ariel Maximiliano Richeze (Arg)    
136 Mauro Abel Richeze (Arg)    
137 Ryohei Komori (Jpn)    
138 Alexander Zhdanov (Rus)    
Endura Racing
141 Dean Windsor (Aus)    
142 Iker Camano Ortuzar (Spa)    
143 Zakkari Dempster (Aus)    
144 Rene Mandri (Est)    
146 Jonathan Tiernan-Locke (GBr)    
147 Paul Voss (Ger)    
148 Russell Downing (GBr)    
149 Alexander Wetterhall (Swe)    
Team Idea
161 Luca Barla (Ita)    
162 Alessandro Bisolti (Ita)    
163 Simone Boifava (Ita)    
164 Cristian Cominelli (Ita)    
165 Giuseppe De Maria (Ita)    
166 Andrea Palini (Ita)    
167 Marco Frapporti (Ita)    
168 Ruslan Karimov (Uzb)    
Team Oster Hus - Ridley
171 Johan Ziesler (Nor)    
172 Filip Eidsheim (Nor)    
173 Sven Erik Bystrom (Nor)    
174 Haavard Blikra (Nor)    
175 Fredrik S Galta (Nor)    
176 Frans-Leonard Markaskard (Nor)    
177 Ole Martin Olmheim (Nor)    
178 Kristian Dyrnes (Nor)    
Itera - Katusha
181 Pavel Kochetkov (Rus)    
182 Kirill Baranov (Rus)    
183 Sergei Rudaskov (Rus)    
185 Ilnur Zakarin (Rus)    
186 Alexander Rybakov (Rus)    
188 Dmitriy Mokrov (Rus)    
Adria Mobil
191 Tomaz Nose (Slo)    
192 Kristjan Fajt (Slo)    
193 Radoslav Rogina (Cro)    
194 Matej Mugerli (Slo)    
195 Simon Pavlin (Slo)    
196 Marko Kump (Slo)    
197 Kristijan Durasek (Cro)    
198 Matej Gnezda (Slo)    

Back to top