Sea Otter Classic MTB Start List

As of 4/13/2011

Preliminary start list (note: numbers are not race numbers)

Short track elite men
#Rider Name (Country) Team 
1Robert Marion (USA) American Classic/Kenda/Tomac  
2Christopher Michaels (USA) American Classic/Kenda/Tomac  
3John Nobil (USA) bear valley bikes  
4Jonathan Schottler (USA) Big Shark/Michelob Ultra  
5Justin Lindine (USA) BikeReg.com / Joe's Garage / Scott  
6Stephen Ettinger (USA) BMC Mountainbike Development Team USA  
7Jack Hinkens (USA) BMC Mountainbike Development Team USA  
8Kerry Werner (USA) BMC Mountainbike Development Team USA  
9Erica Zaveta (USA) BMC Mountainbike Development Team USA  
10Ryan Woodall (USA) Brick City Bicycles / MTFmx.com  
11Cody Kaiser (USA) Cal Giant/Specialized MTB  
12Nicholas Weighall (USA) Cal Giant/Specialized MTB  
13Alex Grant (USA) Cannondale  
14Jeremiah Bishop (USA) Cannondale Factory Racing  
15Bradford Perley (USA) Champion System/Cannondale  
16Kevin Bradford-Parish (USA) Emdesports/ Specialized  
17Jason Young (USA) Feedback Sports Racing  
18Adam Craig (USA) Gian Factory Off-Road Team  
19Carl Decker (USA) Giant Factory Off-Road team  
20Lachlan Norris (Aus) Giant Factory Off-Road Team  
21Seamus Powell (USA) Giant-Mid Atlantic Pro MTB Team  
22Peter Odonnell (USA) GT Bicycles  
23Aaron Elwell (USA) HighGear/Trek  
24Kevin Smallman (USA) Incycle/Cannondale  
25Hansueli Stauffer (Swi) IXS-Swiss Wheeler Team  
26Thomas Turner (USA) Jamis Factory Team  
27Sid Taberlay (USA) Kenda / H2O Overdrive  
28Colin Cares (USA) Kenda/Felt  
29Andy Schultz (USA) Kenda-Felt  
30Kris Sneddon (Can) kona  
31Spencer Paxson (USA) Kona Factory  
32Brent Steinberg (USA) Livetrainrace.com  
33Skyler Trujillo (USA) Niner/Stans/Ergon  
34Nate Byrom (USA) Northstar-at-Tahoe/Giant  
35Jon Stierwalt (USA) Ride Giant / Ride Northstar  
36Joshua Carlson (Aus) Rockstar Racing/ Giant Bicycles  
37Todd Wells (USA) specialized Factory Racing  
38Scott Tietzel (USA) Specialzied Bicycles  
39Christopher Hurst (USA) Stan's NoTubes/AXA/CRCA  
40Russell Finsterwald (USA) Subaru-Trek  
41Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru-Trek  
42Sam Schultz (USA) Subaru-Trek  
43Jim Hewett (USA) Summit Bicycles San Rafael  
44Jim Thijs (Bel) Team Barracuda  
45Brady Kappius (USA) Team Clif Bar  
46Troy Wells (USA) Team Clif Bar  
47Kelsy Bingham (USA) Team Jamis  
48Blake Harlan (USA) Team Jamis  
49Rotem Ishay (USA) Team Jamis  
50Jason Sager (USA) Team Jamis  
51Adam Snyder (USA) Team Jamis  
52Benjamin Sonntag (USA) Team Jamis  
53Keisuke Goda (Jpn) Team Specialized  
54Ken Onodera (Jpn) Team Specialized  
55Peter Glassford (Can) Trek Canada  
56Adam Morka (Can) Trek Canada  
57Mitchell Bailey (Can) Trek Canada Mountain Bike Team  
58Matthew Paziuk (Can) Trek Store Toronto  
59Nathan Guerra (USA) Wheel & Sprocket/Vision  
60Riley Predum (USA) Whole Athlete Specialized  
61Will Curtis (USA) Whole Athlete-Specialized  
62Jason Moeschler (USA) WTB/Cannondale/Shimano  
63Kalan Beisel (USA) Yeti-SRAM  
64Garrett Gibson (USA)  
Short track elite women
#Rider Name (Country) Team 
1Chloe Forsman (USA) BMC Mountainbike Development Team USA  
2Sarah Kaufmann Kaufmann (USA) elete Electrolytes  
3Kelli Emmett (USA) Giant Factory Off-Road Team  
4Judy Freeman (USA) Kenda / Felt  
5Amanda Carey (USA) Kenda/Felt  
6Georgia Gould (USA) Luna Pro Team  
7Katerina Nash (USA) Luna Pro Team  
8Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Tream  
9Nina Baum (USA) NoTubes Elite  
10Zephanie Blasi (USA) NoTubes Elite  
11Shannon Gibson (USA) NoTubes Elite  
12Krista Park (USA) NoTubes Elite  
13Kathy Sherwin (USA) NoTubes Elite  
14Mical Dyck (Can) Pro City Racing  
15Katherine Compton (USA) Rabobank-Giant Off Road Team  
16Emily Batty (Can) Subaru-Trek  
17Heather Irmiger (USA) Subaru-Trek  
18Carolyn Popovic (USA) Team CF  
19Lydia Tanner (USA) Tokyo Joes  
20Cayley Brooks (Can) Trek Canada  
21Sarah Maile (USA) Ventana Mountain Bikes  
Cross country elite men
#Rider Name (Country) Team 
1Stephen Dempsey (USA)  
2Garrett Gibson (USA)  
3Robert Marion (USA) American Classic/Kenda/Tomac  
4Christopher Michaels (USA) American Classic/Kenda/Tomac  
5John Nobil (USA) bear valley bikes  
6Kevin Fish (USA) Bicycle Sport Shop  
7Jonathan Schottler (USA) Big Shark/Michelob Ultra  
8Justin Lindine (USA) BikeReg.com / Joe's Garage / Scott  
9Lukas Buchli (Swi) BiXS - iXS Pro Team  
10Stephen Ettinger (USA) BMC Mountainbike Development Team USA  
11Jack Hinkens (USA) BMC Mountainbike Development Team USA  
12Kerry Werner (USA) BMC Mountainbike Development Team USA  
13Ryan Woodall (USA) Brick City Bicycles / MTFmx.com  
14Cody Kaiser (USA) Cal Giant/Specialized MTB  
15Nicholas Weighall (USA) Cal Giant/Specialized MTB  
16Alex Grant (USA) Cannondale  
17Jeremiah Bishop (USA) Cannondale Factory Racing  
18Bradford Perley (USA) Champion System/Cannondale  
19Graham Aldredge (USA) CTS/Boulder CycleSport  
20Daniel Munoz (USA) Cyclery USA  
21Sean Donovan (USA) Cytomax/ KHS  
22Charles Jenkins (USA) Cytomax/KHS  
23Kevin Bradford-Parish (USA) Emdesports/ Specialized  
24Jason Young (USA) Feedback Sports Racing  
25Zachary Keller (USA) Focus/BMC U23  
26Richard Schoenfelder (USA) GAS/Intrisik Architecture  
27Adam Craig (USA) Gian Factory Off-Road Team  
28Carl Decker (USA) Giant Factory Off-Raod Team  
29Lachlan Norris (Aus) Giant Factory Off-Road Team  
30Seamus Powell (USA) Giant- Mid Atlantic Pro MTB Team  
31Peter Odonnell (USA) GT Bicycles  
32Aaron Elwell (USA) HighGear/Trek  
33Hansueli Stauffer (Swi) IXS-Swiss Wheeler Team  
34Thomas Turner (USA) Jamis Factory Team  
35Bernard Van Ulden (USA) Jelly Belly pb Kenda  
36Sid Taberlay (USA) Kenda / H2O Overdrive  
37Colin Cares (USA) Kenda/Felt  
38Andy Schultz (USA) Kenda-Felt  
39Kevin Smallman (USA) Kevin Smallman  
40Barry Wicks (USA) Kona  
41Spencer Paxson (USA) Kona Factory  
42Ryan Trebon (USA) L&T Sports/Felt Bicycles  
43Bryson Perry (USA) Life Time Fitness  
44Mitchell Peterson (USA) Life Time Fitness  
45Brent Steinberg (USA) Livetrainrace.com  
46Michael Mccalla (USA) Magura Direct  
47Brad Bingham (USA) MOOTS CYCLES  
48Skyler Trujillo (USA) Niner/Stans/Ergon  
49Nate Byrom (USA) Northstar-at-Tahoe/Giant  
50Peter Glassford (Can) Peter Glassford  
51Jon Stierwalt (USA) Ride Giant / Ride Northstar  
52Joshua Carlson (Aus) ROCKSTAR Racing/GIANT Bicycles  
53Chris Sheppard (USA) Rocky Mountain Bicycles  
54Lucas Perez (USA) Rotor Bike Components  
55Kendal Johnson (USA) Sagebrush Cycles  
56Jason Siegle (USA) SDG/Felt  
57Sean Babcock (USA) Sellwood Cycle Repair  
58Anthony Sinyard (USA) Specialized  
59Todd Wells (USA) specialized Factory Racing  
60Scott Tietzel (USA) Specialzied Bicycles  
61Christopher Hurst (USA) Stan's NoTubes/AXA/CRCA  
62Vincent Lombardi (USA) Steven K Pro Team  
63Russell Finsterwald (USA) Subaru - Trek  
64Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru - Trek  
65Sam Schultz (USA) Subaru - Trek  
66Jim Hewett (USA) Summit Bicycles San Rafael  
67Brian Trader (USA) Sun 'N' Spokes/Giant  
68Philipp Gerber (Swi) Swiss Bixs  
69Jim Thijs (Bel) Team Barracuda  
70Brady Kappius (USA) Team Clif Bar  
71Troy Wells (USA) Team Clif Bar  
72Gregory Carpenter (USA) Team EDGE - Oakley  
73Lewis Gaffney (USA) Team F.I.Taos  
74Nitish Nag (USA) Team IMBA  
75Kelsy Bingham (USA) Team Jamis  
76Blake Harlan (USA) Team Jamis  
77Blake Harlan (USA) Team Jamis  
78Rotem Ishay (USA) Team Jamis  
79Jason Sager (USA) Team Jamis  
80Adam Snyder (USA) Team Jamis  
81Benjamin Sonntag (USA) Team Jamis  
82Ben Bostrom (USA) Team Sho-Air/Specialized  
83Keisuke Goda (Jpn) Team Specialized  
84Ken Onodera (Jpn) Team Specialized  
85Alexander Sanchez (CRc) Team Specialized Costa Rica  
86Mitchell Hoke (USA) Tokyo Joe's  
87Yuki Ikeda (USA) Topeak Ergon Racing Team  
88Tj Woodruff (USA) Trek - Boulder  
89Dana Weber (USA) Trek - Jax Bicycles  
90Alex Boone (USA) Trek 29er Crew  
91Adam Morka (Can) Trek Canada  
92Mitchell Bailey (Can) Trek Canada Mountain Bike Team  
93Eric Batty (Can) Trek Canada Mountain Bike Team  
94Matthew Paziuk (Can) Trek Store Toronto  
95Nathan Guerra (USA) Wheel & Sprocket/Vision  
96Zachary Valdez (USA) Whole Athlete - Specialized  
97Riley Predum (USA) Whole Athlete Specialized  
98Will Patterson (USA) Whole Athlete/Specialized  
99Will Curtis (USA) Whole Athlete-Specialized  
100Jason Moeschler (USA) WTB/Cannondale/Shimano  
101Campbell Levy (USA) Yeti Cycles/Jett  
102Jason Holbrook (USA) YETI/JETT Pro XC  
103Kalan Beisel (USA) Yeti-SRAM  
Cross country elite women
#Rider Name (Country) Team 
1Chloe Forsman (USA) BMC Mountainbike Development Team USA  
2Erica Zaveta (USA) BMC Mountainbike Development Team USA  
3Amy Dombroski (USA) crankbrothers race club  
4Sarah Kaufmann (USA) elete Electrolytes  
5Kelli Emmett (USA) Giant Factory Off-Road Team  
6Judy Freeman (USA) Kenda / Felt  
7Amanda Carey (USA) Kenda/Felt  
8Georgia Gould (USA) Luna Pro Team  
9Katerina Nash (USA) Luna Pro Team  
10Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team  
11Lydia Tanner (USA) Lydia Tanner  
12Catherine Vipond (Can) Norco Factory Team  
13Nina Baum (USA) NoTubes Elite  
14Zephanie Blasi (USA) NoTubes Elite  
15Shannon Gibson (USA) NoTubes Elite  
16Krista Park (USA) NoTubes Elite  
17Kathy Sherwin (USA) NoTubes Elite  
18Mical Dyck (Can) Pro City Racing  
19Caroline Mani (USA) SRAM  
20Emily Batty (Can) Subaru - Trek  
21Heather Irmiger (USA) Subaru - Trek  
22Carolyn Popovic (USA) Team CF  
23Alice Pennington (USA) Team S&M  
24Brandi Heisterman (Can) Team Whistler  
25Anna Fortner (USA) The TEAM  
26Cayley Brooks (Can) Trek Canada  
27Sarah Maile (USA) Ventana Mountain Bikes  
28Erica Tingey (USA) White Pine Touring  
Downhill elite men
#Rider Name (Country) Team 
1Jonathan Canfield (USA)  
2Dennis Dertell (Swe)  
3Tim Mangini (USA)  
4Jonathan Watt (USA)  
5Amado Stachenfeld (USA) amadomtb.com  
6Jonathan Widen (USA) Cove Bike, Troy Lee Designs, Elka Suspension, 5.10, Betterride.net  
7Evan Gildorf (USA) Downhill Zone Racing  
8Tyler Gilsdorf (USA) Downhill Zone Racing  
9Josh Stark (USA) Downhill Zone/ Elka  
10Brad King (USA) DRD X-Fusion Intense  
11Jason Memmelaar (USA) DRD X-Fusion Intense  
12John Swanguen (USA) DRD X-Fusion Intense  
13Cody Warren (USA) DRD X-Fusion Intense  
14Joshua Hubbard (USA) Epicenter cycling/ Evan Turpen  
15Bryce Hart (USA) Family Cycling Center  
16Casey Coffman (USA) Felt/WTB  
17John Inglis (USA) Foes  
18Jon Buckell (USA) Foes/Azonic  
19Troy D'Elia (USA) Foes/Marzocchi  
20Scott Papola (USA) Fox Shox/Evil/Shimano/Maxxis  
21Phillip Kmetz (USA) FTW factory Racing  
22Danny Hart (GBr) Gian Factory Off-Road Team  
23Andrew Neething (GBr) Gian Factory Off-Road Team  
24Duncan Riffle (USA) Gian Factory Off-Road Team  
25Kevin Aiello (USA) KHS Bicycles Inc.  
26Logan Binggeli (USA) KHS Bicycles Inc.  
27Chris Heath (USA) KHS Bicycles Inc.  
28Quinton Spaulding (USA) KHS Bicycles Inc.  
29Jaime Rees (USA) Loeka/The Bike Hub  
30Daniel Cortina (USA) Momentum Coaching Group  
31Rick Goldrup (USA) Oakland Republic  
32Art Babcock (USA) One Ghost Industries / Novatec Wheels/ BikeFettish.com  
33Kyle Strait (USA) Pivot/SRAM  
34Ian Massey (USA) POINT1/ WTB  
35Ryan Egusquiza (USA) Rockgardn Marzocchi  
36Evan Ames (USA) Santa Cruz Alliance  
37Andre Bretas (Bra) Santa cruz Brazil/Chromag Brazil/Bike Trilha/Inga/Orbita  
38Brad Benedict (USA) Specialized  
39Sam Benedict (USA) Specialized  
40Austin Aldrich (USA) Specialized AllRide Academy  
41Mikey Sylvestri (USA) Specialized AllRide Academy  
42Matthew Cipes (USA) Specialized Factory  
43Curtis Keene (USA) Specialized Gravity  
44Naish Ulmer (USA) Spy Optics GO-Ride.com, Rollic, Dark Timbers  
45Jerry Vanderpool (USA) Supercross Factory/Priority Cycles/Hippie Tech Suspension/Marrow Components  
46Nic Hadley (USA) susy hadley  
47Andrew Cavaletto (USA) SV Cycle Sport  
48Lear Miller (USA) Team Geronimo/Banshee  
49Hans Lambert (Can) Team Pivot Cycles  
50Will Rischbieth (Aus) Team Pivot Cycles  
51Derek Teel (USA) Team Teel/Race Brain  
52Terry T Tenette (USA) tenette wellness  
53Jeremy Kneisly (USA) Total Package Racing  
54Nicholas Simcik (USA) Transition  
55Evan Turpen (USA) Transition Bikes  
56Ben Furbee (USA) Transition/Fox/e13/Baywood/WTB  
57Ryan Cornilsen (USA) Tuner/Dark Horse Racing Sram  
58Jesse Chuse (USA) Turner Dark Horse Racing  
59Graeme Pitts (USA) Turner/Dark Horse Racing  
60Ben Cruz (USA) WTB/Cannondale  
61John Clark (USA) X-Fusion, Hayes Bicycle Group  
62Jared Graves (USA) Yeti Fox Factory Team  
63Shaun O'Connor (USA) Yeti Fox Factory Team  
64Tyler Immer (USA) Yeti Fox National Team  
65Eliot Jackson (USA) Yeti Fox National Team  
66Richie Rude (USA) Yeti Fox National Team  
67Trevor Trinkino (USA) Yeti RPM  
68George Stephenson Iii (USA) Yeti/Fox/Smith/Schwalbe  
Downhill elite women
#Rider Name (Country) Team 
1Jennifer Wolf (USA) All Mountain Cyclery  
2Lauren Rosser (Can) Commencal young guns  
3Melissa Buhl (USA) KHS Bicycles  
4Mary Moncorge (USA) Santa Cruz Alliance  
5Megan Zemny (USA) Santa Cruz Alliance  
6Cierra Smith (USA) Specialized AllRide Academy  
7Jess Pedersen (USA) Team Geronimo, Banshee Bikes  
8Adrienne Schneider (USA) Troy Lee Designs  
Dual slalom elite men
#Rider Name (Country) Team 
1Blake Carney (USA)  
2Hajime Imoto (Jpn)  
3Tim Mangini (USA)  
4Thomas Ravina (USA)  
5Jonathan Watt (USA)  
6Roger Rinderknecht (Swi) BMC  
7Brad King (USA) DRD X-Fusion Intense  
8Jason Memmelaar (USA) DRD X-Fusion Intense  
9John Swanguen (USA) DRD X-Fusion Intense  
10Cody Warren (USA) DRD X-Fusion Intense  
11Joshua Hubbard (USA) Epicenter cycling/ Evan Turpen  
12John Inglis (USA) Foes  
13Jon Buckell (USA) Foes/Azonic  
14Troy D'Elia (USA) Foes/Marzocchi  
15Scott Papola (USA) Fox Shox/Evil/Shimano/Maxxis  
16Phillip Kmetz (USA) FTW factory Racing  
17Danny Hart (GBr) Gian Factory Off-Road Team  
18Andrew Neething (GBr) Gian Factory Off-Road Team  
19Duncan Riffle (USA) Gian Factory Off-Road Team  
20Kevin Aiello (USA) KHS Bicycles Inc.  
21Logan Binggeli (USA) KHS Bicycles Inc.  
22Chris Heath (USA) KHS Bicycles Inc.  
23Matthew Condrashoff (USA) Oakland Records  
24Kyle Strait (USA) Pivot/ODI/Oakley/SDG/ Mavic/ TLD  
25Kirt Voreis (USA) Specialized AllRide  
26Austin Aldrich (USA) Specialized AllRide Academy  
27Matthew Cipes (USA) Specialized Factory  
28Naish Ulmer (USA) Spy Optics GO-Ride.com, Rollic, Dark Timbers  
29Jerry Vanderpool (USA) Supercross Factory/Priority Cycles/Hippie Tech Suspension/Marrow Components  
30Lear Miller (USA) Team Geronimo/Banshee  
31Derek Teel (USA) Team Teel/Race Brain  
32Nicholas Simcik (USA) Transition  
33Evan Turpen (USA) Transition Bikes  
34John Clark (USA) X-Fusion, Hayes Bicycle Group  
35Jared Graves (USA) Yeti Fox Factory Team  
36Shaun O'Connor (USA) Yeti Fox Factory Team  
37Tyler Immer (USA) Yeti Fox National Team  
38Eliot Jackson (USA) Yeti Fox National Team  
39Richie Rude (USA) Yeti Fox National Team  
40George Stephenson Iii (USA) Yeti/Fox/Smith/Schwalbe  
Dual slalom elite women
#Rider Name (Country) Team 
1Melissa Buhl (USA) KHS Bicycles  
2Mary Moncorge (USA) Santa Cruz Alliance  
3Sondra Williamson (USA) Specialized  
4Eva Castro (Spa) Specialized-Mammoth  
5Jess Pedersen (USA) Team Geronimo, Banshee Bikes  
Back to top