TechPowered By

More tech

Rutas de América start list

By:
Cycling News
Race:
Rutas de América

Official starters as of February 21, 2012

Porongos de Flores
1 Jorge Soto (Uru)    
2 Matias Medici (Arg)    
3 Gabriel Richard (Arg)    
4 Ignacio Maldonado (Uru)    
5 Emanuel Yanes (Uru)    
6 Roderyck Asconeguy (Uru)    
C.A. Villa Teresa
11 Mariano De Fino (Uru)    
12 Gregory Duarte (Uru)    
13 Dario Diaz (Uru)    
14 Gonzalo Tagliabue (Uru)    
15 Wilder Miraballes (Uru)    
16 Mateo Sasso (Uru)    
Alas Rojas de Santa Lucia
21 Richard Mascarañas (Uru)    
22 Jorge Bravo (Uru)    
23 Hernan Cline (Uru)    
24 Jose L. Miraglia (Uru)    
25 Alan Presa (Uru)    
Amanecer
31 Alvaro Tardaguila (Uru)    
32 Nestor Pias (Uru)    
33 Agustin Margalef (Uru)    
34 Nicolas Palma (Uru)    
35 Joan De Souza (Uru)    
36 Rafael Ferrero (Uru)    
C.C. Fenix
41 Fernando Mendez (Uru)    
42 Mario Alvarez (Uru)    
43 Roman Mastrangelo (Arg)    
44 Carlos Cabrera (Uru)    
45 Diego Gonzalez (Uru)    
46 Robert Mendez (Uru)    
Cruz del Sur
51 Jeremias Rodriguez (Uru)    
51 Jeremias Rodriguez (Uru)    
53 Martin Bentancor (Uru)    
54 Federico Castex (Uru)    
55 Federico Rodriguez (Uru)    
Federacion Trinitaria
61 Marcelo Graces (Uru)    
62 Luis Martinez (Uru)    
63 Juan A. Ramirez (Uru)    
64 Hugo Sanabria (Uru)    
65 Javier Moreira (Uru)    
66 Richard Russo (Uru)    
C.C. Estacion de Minas
71 Leonardo Barrera (Uru)    
72 Marcelo Fariña (Uru)    
73 Sebastian Miguel (Uru)    
73 Sebastian Miguel (Uru)    
74 Sergio Zinola (Uru)    
75 Heber Gonzalez (Uru)    
76 Giuliano Fernandez (Uru)    
San Antonio de Florida
81 Sixto Nuñez (Uru)    
82 Federico Diaz (Uru)    
83 Emanuel Buffa (Uru)    
84 Gerardo Priore (Uru)    
84 Gerardo Priore (Uru)    
85 Maximiliano Corujo (Uru)    
86 Kevin Fernandez (Uru)    
Paso de Los Toros Siglo XXI
91 Alvaro De Leon (Uru)    
92 Nestor Barreto (Uru)    
93 Cristian Saboredo (Uru)    
94 Fabricio Costa (Uru)    
95 Hector Mateos (Uru)    
96 Leandro Ferraz (Uru)    
96 Leandro Ferraz (Uru)    
Estudiantes El Colla
101 Cesar Berti (Uru)    
102 Federico Perfecto (Uru)    
103 Mario Sasso (Uru)    
104 Cristian Larrama (Uru)    
105 Leonel Flores (Uru)    
106 Alexis Mengen (Uru)    
Federacion de Montevideo
111 Agustin Moreira (Uru)    
112 Gustavo Hernandez (Uru)    
113 Oscar Garcia (Uru)    
114 Gonzalo Blanco (Uru)    
115 Ricardo Guedes (Uru)    
Club Ciclista Cerro Largo
121 Pablo Pintos (Uru)    
122 Geovani Fernandez (Uru)    
123 Nemesio Garcia (Uru)    
124 Federico Gadea (Uru)    
125 Bilker Castro (Uru)    
126 Camilo Pimentel (Uru)    
Artigas de San Ramon
131 Marcos Caches (Uru)    
132 Gaston Rovere (Uru)    
133 Richard Ozatta (Uru)    
134 Gustavo Melo (Uru)    
135 Dario Bottaro (Uru)    
Belo Horizonte
141 Fredy Peralta (Uru)    
142 Fernando Cardozo (Uru)    
142 Fernando Cardozo (Uru)    
143 Diego Morales (Uru)    
144 Daniel Martinez (Uru)    
Penarol de Maldonado
151 Oscar Dominguez (Uru)    
152 Marcos Abergo (Uru)    
153 Washington Traba (Uru)    
154 Edgar Alvarez (Uru)    
155 Diego Lemos (Uru)    
Penarol de Tacuarembo
161 Richard Cuello (Uru)    
162 Cesar Requel (Uru)    
163 Walter Pereira (Uru)    
164 Numar Gonzalez (Uru)    
Arco Iris de Montevideo
171 Martin Rodriguez (Uru)    
172 Sebastian Castroman (Uru)    
173 Gustavo Moran (Uru)    
174 Andres Felgar (Uru)    
C.A. Progreso
181 Alvaro Suarez (Uru)    
182 Juan J. Branco (Uru)    
183 Diego Vola (Uru)    
184 Juan M. Sanchez (Uru)    
185 Nicolas Da Silva (Uru)    
Platense de Tacuarembo
191 Walter Silva (Uru)    
192 Jose Ocampo (Uru)    
193 Winston Freitas (Uru)    
194 Juan Gutierrez (Uru)    
195 Nestor Ramos (Uru)    
C.C. Maronas
201 Matias Perez (Uru)    
202 Alexander Acosta (Uru)    
203 Diego Bentacour (Uru)    
204 Matias Gonzalez (Uru)    
205 Claudio Granizal (Uru)    
Avai de Florianopolis
211 Cristian Clavero (Arg)    
212 Rodrigo Nascimento (Bra)    
213 Rafael De Barros (Bra)    
214 Gustavo Zorzo (Bra)    
215 Edson Rezende (Bra)    
Seleccion de Santa Catarina
221 Guilherme Amado (Bra)    
222 Ruben Mastela (Bra)    
223 Diego Grabislosviski (Bra)    
224 Natan Cavalca (Bra)    
Real Cycling Team
231 Eriberto Rodrigues (Bra)    
232 Kleber Ramos (Bra)    
233 Francisco Chamorro (Arg)    
234 Marcelo Moser (Bra)    
235 Alex Diniz (Bra)    
236 Adrian Martins (Bra)    
Sao Francisco Saude
241 Gideoni Monteiro (Bra)    
242 Ricardo Oveiroz (Bra)    
243 Cristian Egidio (Bra)    
244 Antoelson Dornelles (Bra)    
245 Michel Fernandez (Cub)    
246 Thiago Nardin (Bra)    
USA National Team
251 Rob Bush (USA)    
252 Kit Karzen (USA)    
254 Tyler Magner (USA)    
255 Ian Kane Moir (USA)    
256 Zack Noonan (USA)    
Start Cycling Team - Atacama Flowery Desert
261 Ibon Zugasti (Spa)    
262 Mauricio Frazer (Arg)    
263 Tomas Gil (Arg)    
264 Alejandro Padulo (Par)    
265 Gustavo Miño (Par)    
Acme Cycling
271 Javier Lindner (Arg)    
272 Daniel Juarez (Arg)    
273 Fernando Barroso (Arg)    
274 Juan P. Raffler (Arg)    
275 Agustin Ledesma (Arg)    
Competitive Cyclist Racing Team
281 Francisco Mancebo (Spa)    
282 Chad Beyer (USA)    
283 Cesar Grajales (Col)    
284 Phil Grenfell (Aus)    
285 Tommy Nankervis (Aus)    
286 Michael Olheiser (USA)    

Back to top