Paris-Corrèze start list

Official starters as of August 3, 2011

FDJ
1Olivier Bonnaire (Fra)  
2Arnaud Courteille (Fra)  
3Pierrick Fedrigo (Fra)  
4Anthony Geslin (Fra)  
5Fabien Schmidt (Fra)  
6Geoffrey Soupe (Fra)  
7Nacer Bouhanni (Fra)  
8Benoît Vaugrenard (Fra)  
AG2R La Mondiale
11Julien Berard (Fra)  
12Guillaume Bonnafond (Fra)  
13Dimitri Champion (Fra)  
14Mikaël Cherel (Fra)  
15Cyril Dessel (Fra)  
16Julien Loubet (Fra)  
17David Lelay (Fra)  
18Lloyd Mondory (Fra)  
Team Europcar
21Franck Bouyer (Fra)  
22Yukiya Arashiro (Jpn)  
23Anthony Charteau (Fra)  
24Yann Moritz (Fra)  
25Saïd Haddou (Fra)  
26Tony Hurel (Fra)  
27Giovanni Bernaudeau (Fra)  
28Kévin Reza (Fra)  
Cofidis, Le Credit En Ligne
31Mickaël Buffaz (Fra)  
32Samuel Dumoulin (Fra)  
33Julien El Fares (Fra)  
34Nicolas Vogondy (Fra)  
35Damien Monier (Fra)  
36Nico Sijmens (Bel)  
37Rudy Mollard (Fra)  
38Nicolas Edet (Fra)  
Landbouwkrediet
41Bert De Waele (Bel)  
42Davy Commeyne (Bel)  
43Bart Dockx (Bel)  
44Bert Scheirlinckx (Bel)  
45Egidijus Juodvalkis (Ltu)  
46Benjamin Gourgue (Bel)  
48Geert Verheyen (Bel)  
Saur - Sojasun
51Jimmy Casper (Fra)  
52Sébastien Joly (Fra)  
53Christophe Laborie (Fra)  
54Cyril Lemoine (Fra)  
55Guillaume Levarlet (Fra)  
56Romain Matheou (Fra)  
57Stéphane Poulhies (Fra)  
58Maxime Renault (Fra)  
Big Mat - Auber 93
61Fabien Bacquet (Fra)  
62Mathieu Drujon (Fra)  
63Sylvain Georges (Fra)  
64Arnaud Molmy (Fra)  
65Johan Mombaerts (Fra)  
66Ronan Racault (Fra)  
67Nicolas Rousseau (Fra)  
68Romain Bacon (Fra)  
Bretagne - Schuller
71Eric Berthou (Fra)  
72Jean-Marc Bideau (Fra)  
73Armindo Fonseca (Fra)  
74Jean-Luc Delpech (Fra)  
75Laurent Pichon (Fra)  
76Renaud Dion (Fra)  
77Sébastien Duret (Fra)  
78Johan Le Bon (Fra)  
Team NSP
81Sven Forberger (Ger)  
82Lucas Schädlich (Ger)  
83René Obst (Ger)  
84Léo Menville (Fra)  
85Björn Thurau (Ger)  
86Markus Eichler (Ger)  
87Markus Fothen (Ger)  
88Jacob Fiedler (Ger)  
Endura Racing
91David Clarke (GBr)  
92Alexandre Blain (Fra)  
93Maarten De Jonge (Ned)  
94Evan Oliphant (GBr)  
95James Moss (GBr)  
96Callum Wilkinson (GBr)  
97Robert Hayles (GBr)  
98Ian Wilkinson (GBr)  
Geumsan Ginseng Asia
101Gong Hyo Suk (Kor)  
104Kwon Junoh (Kor)  
105Choe Hyeong Min (Kor)  
106Aurélien Passeron (Fra)  
107Kim Jin Hoon (Kor)  
Joker Merida
111Christer Rake (Nor)  
112Stian Remme (Nor)  
113Vegard Stake Laengen (Nor)  
114Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor)  
115Frederik Wilmann (Nor)  
116Vegard Breen (Nor)  
117Vegard Robinson Bugge (Nor)  
118Adrian Gjolberg (Nor)  
Team NetApp
121Eric Baumann (Ger)  
122Steven Cozza (USA)  
123Stéfan Schäfer (Ger)  
124Michael Schwarzmann (Ger)  
125Timon Seubert (Ger)  
126Andreas Schillinger (Ger)  
127Blaz Jarc (Slo)  
128Cesare Benedetti (Ita)  
Roubaix Lille Metropole
131Matthieu Boulo (Fra)  
132Benoit Daeninck (Fra)  
133Anthony Colin (Fra)  
134Loïc Desriac (Fra)  
135Julien Guay (Fra)  
136Kevin Lalouette (Fra)  
137Steven Tronet (Fra)  
138Florian Le Corre (Fra)  
Champion System
141Roger Beuchat (Swi)  
142Joris Boillat (Swi)  
143Guillaume Bourgeois (Swi)  
144Chau Wai Man (HKg)  
145Holger Burkhardt (Ger)  
146Deon Locke (Aus)  
147Christopher Williams (Aus)  
148Steven Wong (HKg)  
Veranda's Willems - Accent
151Jürgen Van Goolen (Bel)  
152Staf Scheirlinckx (Bel)  
153Thomas Degand (Bel)  
154James Vanlandschoot (Bel)  
155Dieter Cappelle (Bel)  
156Grégory Habeaux (Bel)  
157Arnoud Van Groen (Ned)  
158Thomas Vernaeckt (Bel)  
Back to top