Paris-Bourges 2010 start list

Official start list as of October 6, 2010

Team HTC - Columbia
1Bernhard Eisel (Aut)  
2Jan Ghyselinck (Bel)  
3Patrick Gretsch (Ger)  
4Adam Hansen (Aus)  
5Frantisek Rabon (Cze)  
6Vicente Reynes Mimo (Spa)  
7Aleksejs Saramotins (Lat)  
Team Saxo Bank
11Jonas Aaen Jørgensen (Den)  
12Frank Hoj (Den)  
13Kasper Klostergaard Larsen (Den)  
14Lucas Sebastian Haedo (Arg)  
15Matti Breschel (Den)  
16Michael Mørkøv (Den)  
AG2R - La Mondiale
17Kristof Goddaert (Bel)  
18Julien Berard (Fra)  
19Yuriy Krivtsov (Ukr)  
20Blel Kadri (Fra)  
21Lloyd Mondory (Fra)  
22Anthony Ravard (Fra)  
23Gatis Smukulis (Lat)  
24Mathieu Teychenne (Ger)  
FDJ
25Sébastien Chavanel (Fra)  
26Olivier Bonnaire (Fra)  
27Frédéric Guesdon (Fra)  
28Matthieu Ladagnous (Fra)  
30Jérémy Roy (Fra)  
31Benoït Vaugrenard (Fra)  
32Anthony Roux (Fra)  
Caisse d'Epargne
33Alberto Losada Alguacil (Spa)  
34José Vicente Garcia Acosta (Spa)  
35Angel Madrazo Ruiz (Spa)  
36Pablo Lastras (Spa)  
37Luis Pasamontes (Spa)  
38Francisco Perez Sanchez (Spa)  
39Juan Mauricio Soler Hernandez (Col)  
40Rigoberto Uran (Col)  
Team Radioshack
41Markel Irizar Aranburu (Spa)  
42Matthew Busche (USA)  
44Christopher Horner (USA)  
45Geoffroy Lequatre (Fra)  
47José Luis Rubiera Vigil (Spa)  
48Gert Steegmans (Bel)  
Garmin - Transitions
49Steven Cozza (USA)  
50Timothy Duggan (USA)  
51Michel Kreder (Ned)  
52Travis Meyer (Aus)  
54Johan Van Summeren (Bel)  
55Raymond Kreder (Ned)  
56Caleb Fairly (USA)  
Euskaltel - Euskadi
57Pablo Urtasun (Spa)  
58Gorka Izagirre Insausti (Spa)  
59Amets Txurruka (Spa)  
60Mikel Nieve (Spa)  
61Koldo Fernandez (Spa)  
62Juan José Oroz Ugalde (Spa)  
63Jonathan Nicolas Castroviejo (Spa)  
64Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa)  
Bbox Bouygues Telecom
65Thomas Voeckler (Fra)  
66Anthony Charteau (Fra)  
67Mathieu Claude (Fra)  
68Yohann Gené (Fra)  
69Vincent Jérôme (Fra)  
70Alexandre Pichot (Fra)  
71Matthieu Sprick (Fra)  
72Perrig Quemeneur (Fra)  
Cofidis Le Crédit En Ligne
73Stéphane Augé (Fra)  
74Leonardo Duque (Col)  
75Samuel Dumoulin (Fra)  
76Mickaël Buffaz (Fra)  
77Sébastien Minard (Fra)  
79David Moncoutié (Fra)  
80Rein Taaramae (Est)  
Saur - Sojasun
81Jimmy Casper (Fra)  
82Jimmy Engoulvent (Fra)  
83Jérémie Galland (Fra)  
84Jonathan Hivert (Fra)  
85Romain Matheou (Fra)  
86Rony Martias (Fra)  
87Stéphane Poulhies (Fra)  
88Yannick Talabardon (Fra)  
Topsport Vlaanderen - Mercator
89Sander Armee (Bel)  
90Jérôme Baugnies (Bel)  
91Thomas De Gendt (Bel)  
92Sep Vanmarcke (Bel)  
93Klaas Lodewyck (Bel)  
94Johan Coenen (Bel)  
95Stijn Neirynck (Bel)  
96Geert Steurs (Bel)  
Landbouwkrediet
97Bert Scheirlinckx (Bel)  
98Martial Ricci-Poggi (Fra)  
99Baptiste Planckaert (Bel)  
100Grégory Barteau (Fra)  
101Mathieu Drouilly (Fra)  
102Sébastien Delfosse (Bel)  
103Steven Caethoven (Bel)  
104Kevin Peeters (Bel)  
Vacansoleil Pro Cycling Team
105Brice Feillu (Fra)  
106Romain Feillu (Fra)  
107Gorik Gardeyn (Bel)  
108Rob Ruijgh (Ned)  
109Sergey Lagutin (Uzb)  
110Jens Mouris (Ned)  
111Joost Van Leijen (Ned)  
112Frederik Veuchelen (Bel)  
Skil - Shimano
113Thomas Damuseau (Fra)  
114Floris Goesinnen (Ned)  
115Robin Chaigneau (Ned)  
116Simon Geschke (Ger)  
118Robert Wagner (Ger)  
119Kenny Robert Van Hummel (Ned)  
Cervélo Test Team
122Xavier Florencio (Spa)  
123Roger Hammond (GBr)  
124Heinrich Haussler (Ger)  
125Brett Lancaster (Aus)  
126Gabriel Rasch (Nor)  
127Martin Reimer (Ger)  
128Alexander Wetterhall (Swe)  
Big Mat - Auber 93
129Fabien Bacquet (Fra)  
130Guillaume Faucon (Fra)  
131Nadir Haddou (Fra)  
132Dimitri Le Boulch (Fra)  
133Romain Lemarchand (Fra)  
134Maxime Méderel (Fra)  
136Ronan Racault (Fra)  
Bretagne - Schuller
137Florian Vachon (Fra)  
138Lilian Jegou (Fra)  
139Florian Guillou (Fra)  
140Jean-Marc Bideau (Fra)  
141Gael Malacarne (Fra)  
142Laurent Pichon (Fra)  
143Stéphane Bonsergent (Fra)  
144Jean-Luc Delpech (Fra)  
Roubaix Lille Metropole
147Renaud Dion (Fra)  
148Morgan Kneisky (Fra)  
149Alexandre Lemair (Fra)  
150Arnaud Molmy (Fra)  
151Cédric Pineau (Fra)  
152Steven Tronet (Fra)  
Continental Cycling Team Differdange
153Christian Poos (Lux)  
154Tjarco Cuppens (Ned)  
155Jempy Drucker (Lux)  
156Nico Schneider (Ger)  
157Sébastien Harbonnier (Fra)  
158Albain Cormier (Fra)  
159Liam Poole (Aus)  
160Tom Thill (Lux)  
Team Netapp
161Eric Baumann (Ger)  
162Andreas Schillinger (Ger)  
163Dimitri Claeys (Bel)  
164Michael Schwarzmann (Ger)  
165Andreas Dietziker (Swi)  
166Alex Meenhorst (NZl)  
167Jan Barta (Cze)  
168Cesare Benedetti (Ita)  
160Tom Thill (Lux)  
Back to top