Pan Am Mountain Bike Championship Startlist

As of April 7, 2010

Startlist

Argentina
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dario Gasco (Elite XC)  
2Antonio Capo (Juniors XC)  
3Catriel Soto (Elite XC)  
4Maximiliano Frannzoi (Elite XC)  
5Kevin Ingratta (Juniors XC)  
6Luis Enrique Rojas (Juniors XC)  
7Rodrigo Altamirano (Under 23 XC)  
8Javier Macias (Master XC)  
9Rodrigo Darnay (Under 23 XC)  
10Santiago de Santiago (Elite DH)  
11Gonzalo Irusta (Elite DH)  
12Jeremias Maio (Elite DH)  
13Martin Raffo (Master DH)  
14Marcos Mallman (Master DH)  
15Gonzalo Rodríguez (Master DH)  
16Gustavo Cisneros (Juniors DH)  
17Matias Armando (Juniors XC)  
18Verena Brunner (Juniors XC)  
19Paula Quiros (Under 23 XC)  
20Noelia Rodíguez (Elite XC)  
21María Noel Martín (Juniors XC)  
Brazil
#Rider Name (Country) TeamResult
1Edivando Cruz (Elite XC)  
2Rubens Valeriano (Elite XC)  
3Ricardo Pscheidt (Elite XC)  
4Henrique Avancini (Under 23 XC)  
5Sherman Paiva (Under 23 XC)  
6Frederico Mariano (Under 23 XC)  
7Luiz Cocuzzi (Junior XC)  
8Willian Alexi (Junior XC)  
9Eduardo Ramires (Master XC)  
10Jose Ilson Pereira JR. (Under 23 XC)  
11Rufus Mota (Master XC)  
12Luiz Lotti (Master XC)  
13Eduardo Soares (Master XC)  
14Tarcicio Bilinski (Master XC)  
15Ricardo Machado (Master XC)  
16Luiz Rovetta (Master XC)  
17Jusmar Silva (Master XC)  
18Markolf Berchtold (Elite DH)  
19Walace Miranda (Elite DH)  
20Maicon Zottis (Elite DH)  
21Lucas Bertol (Elite DH)  
22Volkmar Berchtold (Elite DH)  
23Giovanni Oro (Elite DH)  
24Marcos Marra (Master DH)  
25Robert Sgarbi (Master DH)  
26Marcos Lira (Master DH)  
27Erika Gramiscelli (Elite XC)  
28Julyana Rodrigues (Elite XC)  
29Roberta Stopa (Elite XC)  
30Luana Machado (Under 23 XC)  
31Leticia Carmo (Junior XC)  
32Isabella Lacerda (Under 23 XC)  
33Luana Oliveira (Elite DH & 4X)  
Canada
#Rider Name (Country) TeamResult
1Derek Zandstra (Elite XC)  
2Max Plaxton (Elite XC)  
3Andrew Watson (Elite XC)  
4Rapheal Gangne (Elite XC)  
5Zachary Hughes (Under 23 XC)  
6Cody Canning (Under 23 XC)  
7Amanda Sin (Elite XC)  
8Mical Dyck (Elite XC)  
9Rebecca Beaumont (Under 23 XC)  
10Mikaela Kofman (Under 23 XC)  
11Rob Fracer (Elite DH)  
Chile
#Rider Name (Country) TeamResult
1Gonzalo Aravena (Elite XC)  
2Cristobal Silva (Elite XC)  
3Enrique Genova (Elite XC)  
4Mauricio Acuña (Elite XC)  
5Ricardo Hazbun (Under 23 XC)  
6Nicolas Prudencio (Junior XC)  
7Alexander Grigoriew (Junior DH & 4X)  
8Javier Gallardo (Elite XC)  
9Francisco Rivera (Master XC)  
10Sebastian Zamorano (Master XC)  
11Matias Silva (Cadet XC)  
12Felipe Vial (Junior DH)  
13German Munizaga (Master XC)  
14Gonzalo Tapia (Master XC)  
15Francisco Rojas (Master XC)  
16Cristian de la Maza (Master XC)  
17Antonio Leiva (Elite DH & 4X)  
18Orwill Scheuch (Elite DH)  
19Juan Pablo Leria (Master XC)  
20Sebastian Jeff (Master XC)  
21Cristian Amaro (Master DH)  
22Claudio Vásquez (Master DH)  
23Daniella Bunzli (Elite XC)  
24Veronica Miranda (Elite DH & 4X)  
25Karla Ortiz (Elite DH & 4X)  
26Daniela Rojas (Under 23 XC)  
27Laura Munizaga (Junior XC)  
28Florencia Espiñeira (Junior XC)  
29Andrea Farias (Junior DH)  
30Begoña Sylleros (Master XC)  
31Ivana Morello (Master XC)  
32Valerie Coxhead (Master XC)  
Colombia
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marcelo Gutiérrez Villega (Elite DH)  
2Mauricio Estrada Pulgarín (Elite DH)  
3Daniel Arredondo Jaramillo (Master DH)  
4Alvaro José Garcés (Master DH)  
5Felipe Herrón Aguirre (Master DH)  
6Felipe Escobar Restrepo (Junior DH)  
7Sebastián Posada Colorado (Junior DH)  
8Patricio Mercado (4X)  
9Fabio Castañeda Monsalve (Elite XC)  
10Leonardo Páez León (Elite XC)  
11Luís Anderson Mejía Sánchez (Elite XC)  
12Héctor Fernando Riveros Páez (Elite XC)  
13Osias Lozano Correa (Elite XC)  
14Holman Camilo Vanegas (Under 23 XC)  
15Diyer Alexander Rincón Gómez (Under 23 XC)  
16Mauricio Foronda Guzmán (Under 23 XC)  
17Jonathan Botero Villegas (Junior XC)  
18Daniel Andrés Rozo (Junior XC)  
19Miguel Londoño Naranjo (Junior XC)  
20Hilmar Yamid Malaver (Junior XC)  
21Sergio Valero Nieto (Cadets XC)  
22Nicolás Restrepo García (Master XC)  
23Alejandro Torres Castañeda (Master XC)  
24Agustín Rodríguez (Master XC)  
25José Gómez Cao (Master XC)  
26Santiago Robledo Villegas (Master XC)  
27Carlos Muñoz Rivera (Master XC)  
28Alejandro Contreras Castillo (Master XC)  
29Lorenzo Calderón Benavides (Master XC)  
30Arturo Bejarano (Master XC)  
31Laura Abril (Under 23 XC)  
32Yessica Montoya Legarda (Junior XC)  
33Angela Parra Sierra (Elite XC)  
34Viviana Andrea Maya (Elite XC)  
35Andrea Bianco (XC)  
Costa Rica
#Rider Name (Country) TeamResult
1Federico Ramirez (Elite XC)  
2Dennis Porras (Under 23 XC)  
3Juan Fallas (Under 23 XC)  
4Joseph Chavarria (Junior XC)  
5Xavier Ureña (Under 23 XC)  
6Paolo Montoya (Elite XC)  
7Manuel Prado (Elite XC)  
8Andrey Fonseca (Junior XC)  
9Pablo Arce (Junior XC)  
10Luis Camacho (Cadet XC)  
11Michael Rugama (Master XC)  
12Jorge Alpizar (Master XC)  
13Luis Vellanea (Master XC)  
14German Muñoz (Master XC)  
15Daniel Castro (Master XC)  
16Alberto Coto (Master XC)  
17Melvin Rojas (Master XC)  
18Alvaro Hidalgo (Elite DH & 4X)  
19Roberto Castillo (Elite DH & 4X)  
20Carlos Castillo (Elite DH & 4X)  
21Giancarlo Aguero (Elite DH & 4X)  
22Sebastian Chavez (Elite DH & 4X)  
23Jorge Araya (Elite DH & 4X)  
24Jose Villalobos (Junior DH & 4X)  
25Philip Karolicky (Junior DH & 4X)  
26Ignacio Alfaro (Master DH & 4X)  
27Cristian Solis (Master DH & 4X)  
28Freddy Chavarria (4X)  
29Berny Madrigal (4X)  
30Adriana Rojas (Elite XC)  
31Milagro Mena (Junior XC)  
Ecuador
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexandra Serrano (Elite XC)  
2David Espinoza (Juvenile XC)  
3Washington Vargas (Under 23 XC)  
4Santiago Padilla (Elite XC)  
5Michela Padilla (Juvenile XC)  
6Cristina Padilla (Under 23 XC)  
7Pablo Medina (Juvenile XC)  
8Fernanda Robalino (Juvenile XC)  
9Andres Espinoza (Juvenile XC)  
10Mateo Muñoz (Under 23 XC)  
11David Coveña (Under 23 XC)  
12Andres Orozco (Junior DH)  
13Franklin Iza (Elite DH)  
14Juan Valdiviezo (Master XC)  
15Mario Jarrin Molina (Elite DH)  
16Juan Gabriel Andrade (Elite DH)  
17Anderson Bastidas (Elite DH)  
18Martín Jijon (Cadet DH)  
19José Batallas (Junior DH)  
20Mario Cornejo (Elite DH)  
21Sebastian Rascos (Elite DH)  
22Erika Quintana (Elite DH)  
23José Antonio Escudero (Under 23 4C)  
El Salvador
#Rider Name (Country) TeamResult
1Charlie Crueisi Quiñonez (Elite XC)  
2Rene David Cazun M. (Elite XC)  
3Roberto Alexi Melendez (Elite DH)  
4Gerardo José Solano (Elite DH)  
5Luis Samayoa Pascual (Elite DH)  
6Teodoro Santamaria (Under 23 XC)  
7Carlos Fuentes Peraza (Under 23 XC)  
8José Andres Sosa (Under 15 DH)  
9Rene Quinteño Melara (Under 15 DH)  
10Mariana Salazar Palomo (Under 15 DH)  
Guatemala
#Rider Name (Country) TeamResult
1Heiner Gautmier Morales (Elite & Master A2 XC)  
2Antonio Vennutollo (Elite XC)  
3Francisco Gaitán (Under 23 XC)  
4Manuel Santizo (Under 23 XC)  
5Cesar Reyes (Under 23 XC)  
6Jhonnatan De León (Junior XC)  
7Julio Padilla (Junior XC)  
8José Rodrigo Hernández (Junior XC)  
9Gabriel Lancho (Junior XC)  
10Kevin Joel Tzul Medrano (Cadet XC)  
11Mario Andrés García Robles (Cadet XC)  
12Paola Salazar Rabbé (Elite XC)  
13Florinda De León (Under 23 XC)  
14María Fernanda Morales (Junior XC)  
15Kenneth Zamora (Elite DH)  
16Javier Estrada (Elite DH)  
17Juan Andrés Ascoli (Junior DH)  
Honduras
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mario Alberto Mossi Reyes (Master DH)  
2Johnny Javier Mairena Zelaya (Elite XC)  
3Wilson Danilo García Hernández (Elite DH)  
4Marvin Antonio García Hernández (Elite DH)  
5José Antonio Sierra Flores (Master DH)  
6José Mauricio Andino Garay (Master DH)  
7John Paul Lloyd Facussé (Elite DH)  
8Edson Alonso Merlo Raudales (Master XC)  
9Marlon Goel López Mejía (Under 23 XC)  
10Roberto Enrique Andino Trejo (Master XC)  
Mexico
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rafael Escarcega Salazar (Under 23 XC)  
2Emmanuel Valencia G. (Under 23 XC)  
3Ignacio Torres Acosta (Under 23 XC)  
4Marco Antonio Escarcega (Under 23 XC)  
5Carlos Enrique Moran C. (Junior XC)  
6Juan Manuel Aguilar S. (Junior XC)  
7Ricardo Preciado (Elite DH)  
8Javier López Ruiz (Elite DH)  
9Orlando Osorio (Junior DH)  
10César Sanchez (Elite DH & 4X)  
11José Adrian García (Elite DH & 4X)  
12Humberto Jaquez Hiliario (Master DH & 4X)  
13Israel González (Master DH)  
14Carlos Grana (Master DH & 4X)  
15Julio César Tamez (Master DH)  
16Gerardo Anaya (Master DH)  
17Carla Salgado Gonzales (Elite XC)  
18Lorenza Morfin Macouzet (Elite XC)  
19Daniela Campuzano Chavez (Elite XC)  
20Darinka Alessia Caceres (Junior XC)  
21Ana Teresa Casas (Under 23 XC)  
22Claudia Alejandra Espinoza (Under 23 XC)  
23Lorena Dromundo (Elite DH)  
Nicaragua
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rojer Vanegas (Elite XC)  
2Ramón Delgado (Master XC)  
Puerto Rico
#Rider Name (Country) TeamResult
1Eudaldo Asencio Rosario (Elite XC)  
2Alberto Carlo Velazquez (Elite XC)  
3Kelvin Gonzalez Ramirez (Elite XC)  
4William Vega Cordero (Elite XC)  
5Víctor Figueroa (Elite DH)  
6Orlando Fuentes (Elite DH)  
7Christian Reyes (Elite DH)  
8Ricardo Albino (Cadet XC)  
9Riky Morales (Cadet XC)  
10Edwin G. Estevez (Cadet DH)  
11Mario J. Cardona (Cadet DH)  
12Josette Velazquez Lebron (Elite XC)  
13Sara Hernández Candela (Elite XC)  
14Deborah Vaga Gómez (Elite XC)  
15Alany Torres Cruz (Elite XC)  
16Marielis Robles Molina (Cadet XC)  
17José Gonzalez (Elite XC)  
18Josue Vazquez Plaza (Under 23 XC)  
19José R. Lugo (Master XC)  
20Luis O. Nieto (Elite XC)  
21Fernando Linares (Master XC)  
22Luiciano Sanchez (Master XC)  
23Javier López (Elite XC)  
24Jaime López (Master XC)  
25Edmundo García (Master XC)  
26Marco Arocha (Elite XC)  
27Axel Santiago  
28Sergy Ruiz Aguasvivas  
29Christian J. Ortiz  
30Jaime A. Rodriguez  
27Mirla Gonzalez (Master XC)  
United States of America
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sam Schultz (Elite XC)  
2Todd Wells (Elite XC)  
3Jeremy Horgan-Kobelski (Elite XC)  
4Michael Broderick (Elite XC)  
5Rob Squire (Under 23 XC)  
6Ethan Gilmour (Under 23 XC)  
7Stephen Ettinger (Under 23 XC)  
8Willow Koerber (Elite XC)  
9Mary McConneloug (Elite XC)  
10Heather Irmiger (Elite XC)  
11Katherine Compton (Elite XC)  
16Chris Van Dine (Elite DH & 4X)  
17Joey Schusier (Elite DH)  
18Ethan Quehl (Elite DH)  
19Brian Buell (Elite DH & 4X)  
20Graeme Pitts (Elite DH)  
21Shawn Neer (Elite DH & 4X)  
22Geoffrey Ulmer (Elite DH)  
23Luciano Worl (Elite DH)  
24Erik Gosselin (Elite DH)  
25Lars Tribus (Master DH & 4X)  
26Katie Holden (Elite DH)  
Uruguay
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kian Santana Paiz (Cadet XC)  
2Nicolas Aramburu Arc (Junior XC)  
3Diego Lemos De León (Under 23 XC)  
Venezuela
#Rider Name (Country) TeamResult
1Año Castillo (Elite XC)  
2Antonio Guzmán (Elite XC)  
3Jesús Rojas (Elite XC)  
4Albert Carrero (Under 23 XC)  
5Miguel Rondon (Elite XC)  
6Luis Pino (Elite DH & 4X)  
7Daniel Moreno (Master XC)  
8Rafael Garrido (Master XC)  
9Carlos Teran (Elite DH & 4X)  
10Pedro Trujillo (Master XC)  
11Liliana Uscategui (Elite XC)  
12Leidy García (Elite XC)  
13Caterine Rodriguez (Elite DH & 4X)  
14Marcia Barrios (Master XC)  
15Arianna Tucci (Master XC)  
Back to top