Oro y Paz start list

Provisional list as of February 5, 2017

Oro y Paz provisional start list

QuickStep Floors
#Rider Name (Country) Team 
1Julian Alaphilippe (Fra)  
2Fernando Gaviria Rendon (Col)  
3Álvaro José Hodeg Chagui (Col)  
4Iljo Keisse (Bel)  
5Jhonatan Narvaez Prado (Ecu)  
6Ariel Maximiliano Richeze (Arg)  
Team Sky
#Rider Name (Country) Team 
11Egan Arley Bernal Gomez (Col)  
12Jonathan Castroviejo (Spa)  
13Tao Geoghegan Hart (GBr)  
14Sebastian Henao Gomez (Col)  
15Sergio Henao Montoya (Col)  
16David Lopez Garcia (Spa)  
EF Education First-Drapac p/b Cannondale
#Rider Name (Country) Team 
21Nathan Brown (USA)  
22Julián Cardona Tabares (Col)  
23Hugh Carthy (GBr)  
24Alex Howes (USA)  
25Daniel Felipe Martinez Poveda (Col)  
26Rigoberto Uran Uran (Col)  
Movistar Team
#Rider Name (Country) Team 
31Winner Anacona (Col)  
32Antonio Pedrero Lopez (Spa)  
33Richard Carapaz (Ecu)  
34Victor De La Parte (Spa)  
35Dayer Quintana (Col)  
36Nairo Quintana (Col)  
UnitedHealthcare
#Rider Name (Country) Team 
41Lucas Sebastian Haedo (Arg)  
42Janier Alexis Acevedo Colle (Col)  
43Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col)  
44Serghei Tvetcov (Rom)  
45Gavin Mannion (USA)  
46Jonathan Clarke (Aus)  
Androni Giocattoli
#Rider Name (Country) Team 
51Alessandro Bisolti (Ita)  
52Raffaello Bonusi (Ita)  
53Mattia Frapporti (Ita)  
54Matteo Malucelli (Ita)  
55Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Col)  
56Matteo Spreafico (Ita)  
CCC Sprandi Polkowice
#Rider Name (Country) Team 
61Pawel Bernas (Pol)  
62Pawel Franczak (Pol)  
63Adrian Kurek (Pol)  
64Michal Paluta (Pol)  
65Leszek Plucinski (Pol)  
66Mateusz Taciak (Pol)  
Holowesko-Citadel p/b Araphaoe Recources
#Rider Name (Country) Team 
71Ruben Companioni (Cub)  
72Taylor Eisenhart (USA)  
73Bryan Steve Gomez Peñaloza (Col)  
74John Murphy (USA)  
75Brayan Stiven Sánchez Vergara (Col)  
76Miguel Bryon (USA)  
Manzana Postobon Team
#Rider Name (Country) Team 
81Jordan Arley Parra Arias (Col)  
82Juan Sebastián Molano Benavides (Col)  
83Juan Felipe Osorio Arboleda (Col)  
84Jetse Bol (Ned)  
85Fabio Andres Duarte Arevalo (Col)  
86Aldemar Reyes Ortega (Col)  
Euskadi Basque Country-Murias
#Rider Name (Country) Team 
91Mikel Aristi Gardoki (Spa)  
92Ander Barrenetxea Uriarte (Spa)  
93Aitor González Prieto (Spa)  
94Sergio Rodriguez Reche (Spa)  
95Beñat Txoperena Matxikote (Spa)  
96Gotzon Udondo Santamaria (Spa)  
Bardiani CSF
#Rider Name (Country) Team 
101Giovanni Carboni (Ita)  
102Giulio Ciccone (Ita)  
103Andrea Guardini (Ita)  
104Mirco Maestri (Ita)  
105Paolo Simion (Ita)  
106Alessandro Tonelli (Ita)  
Israel Cycling Academy
#Rider Name (Country) Team 
111Edwin Alciviades Avila Vanegas (Col)  
112Guillaume Boivin (Can)  
113Luis Enrique Lemus Davila (Mex)  
114Benjamin Perry (Can)  
115Mihkel Räim (Est)  
116Aviv Yechezkel (Isr)  
Burgos BH
#Rider Name (Country) Team 
121Nicolas Sessler (Bra)  
122Adrián González Velasco (Spa)  
123Daniel López Parada (Spa)  
124Igor Merino Cortazar (Spa)  
125Victor Langellotti (Mon)  
126Alvaro Robredo Crespo (Spa)  
Colombia
#Rider Name (Country) Team 
131Jarlinson Pantano Gomez (Col)  
132Jhon Darwin Atapuma Hurtado (Col)  
133John Anderson Rodriguez Salazar (Col)  
134Miguel Eduardo Florez Lopez (Col)  
135Juan Esteban Arango Carvajal (Col)  
136Brayan Stiven Ramirez Chacon (Col)  
Italy
#Rider Name (Country) Team 
141Michele Scartezzini (Ita)  
142Francesco Lamon (Ita)  
143Davide Vigano (Ita)  
144Davide Plebani (Ita)  
145Carlos Alberto Giordani (Ita)  
146Alessandro Covi (Ita)  
Russia
#Rider Name (Country) Team 
151Alexey Kurbatov (Rus)  
152Vladislav Kulikov (Rus)  
153Evgeny Kovalev (Rus)  
154Andrey Sazanov (Rus)  
155Kirill Bochkov (Rus)  
156Anton Vorobyev (Rus)  
Trevigiani Phonix Hemus 1896
#Rider Name (Country) Team 
181Alessandro Fedeli (Ita)  
182Floryan Arnoult (Fra)  
183Cristofer Jurado (Pan)  
184Javier Ignacio Montoya Montoya (Col)  
185Manuel Penalver Aniorte (Spa)  
186German Nicolas Tivani (Arg)  
Medellin
#Rider Name (Country) Team 
191Oscar Sevilla Ribera (Spa)  
192César Nicolas Paredes Avellaneda (Col)  
193Omar Alberto Mendoza Cardona (Col)  
194Cristian Montoya Giraldo (Col)  
195Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col)  
196Jonathan Klever Caicedo Cepeda (Ecu)  
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
#Rider Name (Country) Team 
201Aristobulo Cala Cala (Col)  
202Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col)  
203Diego Fernando Cano Malaver (Col)  
204William David Muñoz Perez (Col)  
205Eduardo Estrada Celis (Col)  
206Johan Sebastian Cañaveral Vargas (Col)  
EPM
#Rider Name (Country) Team 
211Juan Pablo Suarez Suarez (Col)  
212Freddy Montana (Col)  
213Alexander Gil (Col)  
214Rodrigo Contreras Pinzon (Col)  
215Diego Antonio Ochoa Camargo (Col)  
216Jairo Alonso Cano Salas (Col)  
Coldeportes Zenu Sello Rojo
#Rider Name (Country) Team 
221Alex Norberto Cano Ardila (Col)  
222Luis Felipe Laverde Jimenez (Col)  
223Miguel Angel Rubiano Chavez (Col)  
224Julio Alexis Camacho Bernal (Col)  
225Dalivier Ospina Navarra (Col)  
226Juan Martin Mesa Perez (Col)  
GW Shimano
#Rider Name (Country) Team 
231Jose Rodolfo Serpa Perez (Col)  
232Walter Fernando Pedraza Morales (Col)  
233Heiner Rodrigo Parra Bustamente (Col)  
234Juan Pablo Rendon Jaimes (Col)  
235Christian Leandro Tamayo Saavedra (Col)  
236Cristian Talero Reyes (Col)  
Asociation Civil Agrupacion Virgen De Fatima
#Rider Name (Country) Team 
241Nicolás Javier Naranjo Sanchez (Arg)  
242Daniel Ricardo Escuela (Arg)  
243Leonardo Javier Velardez (Arg)  
244Mauro Abel Richeze (Arg)  
245Adrian Richeze (Arg)  
246Alonso Miguel Gamero Zuniga (Per)  
Team Illuminate
#Rider Name (Country) Team 
251Simon Pellaud (Swi)  
252Cameron Piper (USA)  
253Martin Laas (Est)  
254Jorge Camilo Castiblanco Cubides (Col)  
255Connor Brown (USA)  
256Felix Alejandro Baron Castillo (Col)  
Orgullo Paisa
#Rider Name (Country) Team 
261Danny Alberto Osorio Calle (Col)  
262Jose Tito Hernandez Jaramillo (Col)  
263Carlos Julian Quintero Norena (Col)  
264Edison Muñoz Lopez (Col)  
265Alejandro Serna (Col)  
266Rafael Anibal Montiel Cuellar (Col)  

 

Related Articles

Back to top