Nove Mesto World Cup start lists

As of May 22, 2013

Start lists

Elite men eliminator (qualifying)
#Rider Name (Country) Team 
33Ondrej Cink (Cze) Multivan Merida Biking Team  
34Ralph Naef (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
35Philip Buys (RSA)  
36Thomas Litscher (Swi) Multivan Merida Biking Team  
37Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys Team  
38Todd Wells (USA) Specialized Racing XC  
39Marek Konwa (Pol) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team  
40Raphael Gagne (Can)  
41Sergji Rysenko (Ukr) Cycling Club Roma MTB Team  
42Simon Stiebjahn (Ger) Team Bulls  
43Michal Lami (Svk)  
44Nicola Rohrbach (Swi) Goldwurst-Power / Stöckli  
45Alban Lakata (Aut) Topeak Ergon Racing Team  
46Matthias Wengelin (Swe)  
47Milan Spesny (Cze)  
48Andy Eyring (Ger)  
49Fabien Canal (Fra) ASPTT Definitive Tec  
50Marcel Wildhaber (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team  
51Julian Schelb* (Ger)  
52Sepp Freiburghaus (Swi)  
53Christian Pfäffle* (Ger)  
54Pavel Boudny (Cze)  
55Daniel Federspiel (Aut) Ötztal Scott Racing Team  
56Martino Fruet (Ita)  
57Ismael Ventura Sanchez (Spa)  
58Besik Gavasheli (Geo)  
59Miha Halzer (Slo)  
60Kenta Gallagher* (GBr) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team  
61Fabrice Mels* (Bel) Salcano Alanya  
62Leandre Bouchard* (Can)  
63Kornel Osicki (Pol)  
64Mitchell Bailey* (Can)  
65Mykhaylo Batsutsa (Ukr) Cycling Club Roma MTB Team  
66Michael Broderick (USA)  
67Erik Groen (Ned) Feenstra Felt Powered By Kenda  
68Jeremy Martin* (Can)  
69Adam Morka (Can)  
70Frantisek Lami* (Svk)  
71Dmitry Medvedev (Rus)  
72Luiz Cocuzzi* (Bra)  
73Simon Gegenheimer (Ger)  
74Urban Ferencak* (Slo) Calcit Bike Team  
75Pierre-Geoffroy Plantet (Fra)  
76Martin Gluth* (Ger)  
77Jan Nesvadba* (Cze)  
78Mark Csielka* (Hun) Waberer's Areus Cube MTB Team  
79Heiko Gutmann (Ger)  
80Rens De Bruijn* (Ned) Sbj Bike Team  
81Davy Huygens (Bel)  
82Artem Shevtsov* (Ukr) Cycling Club Roma MTB Team  
83Silvio Busser (Swi) Wheeler - IXS Team  
84Pascal Schmutz (Swi) Goldwurst-Power / Stöckli  
85Marco Schätzing (Ger)  
86Daniel Eymann (Swi)  
87Rok Korosec* (Slo) Calcit Bike Team  
88Adria Noguera Soldevila* (Spa)  
89Truls Engen Korsaeth* (Nor) Merida NTG  
90Ali Cakas (Tur)  
91Mykolay Shepel* (Ukr)  
92Jonas Baumann (Swi) Wheeler - IXS Team  
93Thibault Geneste* (Fra) Newcycling  
94Anton Korolev* (Rus) Forward - Udmurtia  
95Titouan Perrin Ganier* (Fra) Focus/Rotor/Coaching-System.Fr  
96Alexey Belokrylov (Rus) Forward - Udmurtia  
97Radim Kovar* (Cze)  
98Roman Kyva (Ukr)  
99Stefan Peter* (Swi) Strübi MTB Kader  
100Jeroen Van Eck* (Ned) MPL Specialized MTB Team  
101Michael Mayer* (Aut)  
102Patrick Lüthi* (Swi)  
103Kevin Berginc* (Slo)  
104Zdenek Mlynar (Cze)  
105Arnaud Cannau* (Fra) AIX VTT Thrifty  
106Severin Saegesser* (Swi)  
107Michal Prokop (Cze)  
108Lars Forster* (Swi)  
109Tomas Podrazil (Cze)  
110Jan Fojtik (Cze)  
111Lubomir Vojta (Cze)  
112Tomas Bohata* (Cze)  
113Torjus Bern Hansen° (Nor) Norway  
114Lukasz Szymczuk° (Pol) Poland  
115Aleksandar Roman° (Srb) Serbia  
116Blaz Kadivec° (Slo) Slovenia  
Elite women eliminator (qualifying)
#Rider Name (Country) Team 
33Sabine Spitz (Ger) Sabine Spitz Haibike Pro Team  
34Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing Team  
35Katrin Leumann (Swi) Ghost Factory Racing Team  
36Eva Lechner (Ita) Team Colnago Sudtirol  
37Jolanda Neff* (Swi) Giant Pro XC Team  
38Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team  
39Kathrin Stirnemann (Swi) Sabine Spitz Haibike Pro Team  
40Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team  
41Aleksandra Dawidowicz (Pol) Bi&Esse Carrera  
42Mary Mcconneloug (USA)  
43Anne Terpstra* (Ned) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team  
44Lucie Chainel-Lefevre (Fra) BH - SR Suntour - KMC  
45Sabrina Enaux (Fra)  
46Elisabeth Brandau (Ger)  
47Nathalie Schneitter (Swi) Team Colnago Sudtirol  
48Laura Turpijn (Ned) Sbj Bike Team  
49Barbara Benko (Hun) Focus XC Team  
50Linda Indergand* (Swi) Strübi MTB Kader  
51Iryna Popova* (Ukr) Cycling Club Roma MTB Team  
52Cécile Ravanel (Fra) Team GT Skoda  
53Maaris Meier (Est)  
54Anna Konovalova* (Rus) Forward - Udmurtia  
55Pauline Ferrand Prevot* (Fra) Giant Pro XC Team  
56Lisa Mitterbauer* (Aut) Bikepark.Ch Adrisport  
57Lucie Vesela (Cze)  
58Michelle Hediger* (Swi) Fischer-BMC  
59Ingrid Sofie Jacobsen* (Nor)  
60Ana Zupan (Slo)  
61Marta Tereshchuk* (Ukr) Cycling Club Roma MTB Team  
62Pavlina Sulcova (Cze)  
63Nadine Rieder (Ger) Topeak Ergon Racing Team  
64Maxine Filby (GBr)  
65Judy Freeman (USA)  
66Pavla Havlikova (Cze)  
67Anna Oberparleiter (Ita)  
68Andreane Lanthier-Nadeau* (Can)  
69Cayley Brooks* (Can)  
70Jenny Rissveds* (Swe)  
71Haley Smith* (Can)  
72Irena Berkova (Cze)  
73Ramona Forchini* (Swi) Strübi MTB Kader  
74Elvira Khayrullina (Rus)  
75Romaine Wenger* (Swi)  
76Alessandra Keller° (Swi) Switzerland  
77Jessica Benz° (Ger) Germany  
78Pauline Pajot° (Fra) France  
79Veronika Brüchle° (Ger) Germany  
80Frida Helena Ronning° (Nor) Norway  
81Henriette Elvrum Handal° (Nor) Norway  
Elite men cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Nino Schurter (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team  
2Jaroslav Kulhavy (Cze) Specialized Racing XC  
3Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing  
4Sergio Mantecon Gutierrez (Spa) Wild Wolf Trek Pro Racing  
5Fabian Giger (Swi) Giant Pro XC Team  
7Lukas Flückiger (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
8José Antonio Hermida Ramos (Spa) Multivan Merida Biking Team  
9Florian Vogel (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team  
10Daniel Mcconnell (Aus) Trek Factory Racing  
11Emil Lindgren (Swe) Giant Pro XC Team  
12Julien Absalon (Fra) BMC Mountainbike Racing Team  
13Maxime Marotte (Fra) BH - SR Suntour - KMC  
15Mathias Flückiger (Swi) Stöckli Pro Team  
16Jan Skarnitzl (Cze) Sram Rubena Trek  
17Ondrej Cink (Cze) Multivan Merida Biking Team  
18Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team  
19Ralph Naef (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
20Stéphane Tempier (Fra) BH - SR Suntour - KMC  
21Philip Buys (RSA)  
22Thomas Litscher (Swi) Multivan Merida Biking Team  
23Karl Markt (Aut) Ötztal Scott Racing Team  
24Moritz Milatz (Ger) BMC Mountainbike Racing Team  
25Geoff Kabush (Can) Scott-3Roxracing  
27Martin Loo (Est) Merida Italia Team  
28Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys Team  
29Alexander Gehbauer (Aut) TX Active Bianchi  
30Kohei Yamamoto (Jpn) Specialized Racing XC  
31Todd Wells (USA) Specialized Racing XC  
32Henk Jaap Moorlag (Ned) Giant Pro XC Team  
33Marek Konwa (Pol) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team  
34Raphael Gagne (Can)  
35Martin Fanger (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
36Gerhard Kerschbaumer* (Ita) TX Active Bianchi  
37Max Plaxton (Can)  
38Martin Gujan (Swi) TX Active Bianchi  
39Catriel Andres Soto (Arg) Wild Wolf Trek Pro Racing  
40Uwe Hochenwarter (Aut) Focus XC Team  
41Sergji Rysenko (Ukr) Cycling Club Roma MTB Team  
42Hans Becking (Ned) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team  
43Simon Stiebjahn (Ger) Team Bulls  
44Michal Lami (Svk)  
45Nicola Rohrbach (Swi) Goldwurst-Power / Stöckli  
46Alban Lakata (Aut) Topeak Ergon Racing Team  
47Derek Zandstra (Can) Scott-3Roxracing  
48Paolo Cesar Montoya Cantillo (CRc)  
49Robert Mennen (Ger) Topeak Ergon Racing Team  
50Matthias Wengelin (Swe)  
51Milan Spesny (Cze)  
52Andy Eyring (Ger)  
53David Joao Serralheiro Rosa (Por)  
54Jiri Novak (Cze) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team  
55Sebastien Carabin (Bel) Team Merida Wallonie MTB  
56Fabien Canal (Fra) ASPTT Definitive Tec  
57Andrea Tiberi (Ita) Controltech Nevi  
58Kirill Kazantsev (Kaz)  
59Maxim Gogolev (Rus) Cycling Club Roma MTB Team  
60Cameron Jette (Can) Scott-3Roxracing  
61Zsolt Juhasz (Hun) Waberer's Areus Cube MTB Team  
62Andras Parti (Hun) Waberer's Areus Cube MTB Team  
63Shlomi Haimy (Isr) Focus XC Team  
64Evgeniy Pechenin (Rus) Forward - Udmurtia  
65Marcel Wildhaber (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team  
66Kristian Hynek (Cze) Elettroveneta-Corratec  
67Marios Athanasiadis (Cyp)  
68Filip Eberl (Cze)  
69Sepp Freiburghaus (Swi)  
70Ivan Alvarez Gutierrez (Spa) Elettroveneta-Corratec  
71Robby De Bock (Bel) Feenstra Felt Powered By Kenda  
72Pavel Boudny (Cze)  
73Dmytro Titarenko (Ukr) ISD MTB Team  
74Anton Gogolev (Rus) Cycling Club Roma MTB Team  
75Miguel Martinez (Fra)  
76Michele Casagrande (Ita) Elettroveneta-Corratec  
77Matous Ulman (Cze)  
78Daniel Federspiel (Aut) Ötztal Scott Racing Team  
79Martino Fruet (Ita)  
80Mitchell Hoke (USA)  
81Ismael Ventura Sanchez (Spa)  
82Renay Groustra (RSA)  
83Carl Jones (NZl)  
84Ola Kjören (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet  
85Timofei Ivanov (Rus) Forward - Udmurtia  
86Simon Scheiber (Aut) Ötztal Scott Racing Team  
87Martin Haring (Svk)  
88Besik Gavasheli (Geo)  
89Sang Hoon Na (Kor) Calvisson VTT  
90Oleksandr Gerashchenko (Ukr) ISD MTB Team  
91Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team  
92Kornel Osicki (Pol)  
93Ivan Seledkov (Rus)  
94Colin Cares (USA)  
95Jonas De Backer (Bel)  
96Gareth Montgomerie (GBr)  
97Mykhaylo Batsutsa (Ukr) Cycling Club Roma MTB Team  
98Michael Broderick (USA)  
99Elisei Miron (Rom)  
100Tim Wynants (Bel) Toka Print MTB Team  
101Erik Groen (Ned) Feenstra Felt Powered By Kenda  
102Cristofer Bosque Ruano (Spa)  
103Umberto Corti (Ita) Controltech Nevi  
104Adam Morka (Can)  
105Anton Sintsov (Rus) Titici Lgl International Team  
106Milan Barenyi (Svk)  
107Dmitry Medvedev (Rus)  
108Pierre-Geoffroy Plantet (Fra)  
109Lukas Sablik (Cze)  
110Pavel Priadein (Rus)  
111Franz Hofer (Ita)  
112Pascal Meyer (Swi) JB Felt Team  
113Robert Wardell (GBr)  
114Christoph Soukup (Aut)  
115George-Vlad Sabau (Rom)  
116Patrik Gallati (Swi) Focus XC Team  
117Davy Huygens (Bel)  
118Christopher Maletz (Ger)  
119Mirko Pirazzoli (Ita)  
120Silvio Busser (Swi) Wheeler - IXS Team  
121Ludovic Dubau (Fra) Newcycling  
122David Escolar Ballesteros (Spa)  
123Pascal Schmutz (Swi) Goldwurst-Power / Stöckli  
124Marco Schätzing (Ger)  
125Manfred Zöger (Aut)  
126Daniel Eymann (Swi)  
127Brice Scholtes (Bel) Team Merida Wallonie MTB  
128Giancarlo Sax (Swi)  
129Ali Cakas (Tur)  
130Lucien Besancon (Swi)  
131Pete Ostroski (USA)  
132Jonas Baumann (Swi) Wheeler - IXS Team  
133Alexey Belokrylov (Rus) Forward - Udmurtia  
134Rafal Alchimowiz (Pol)  
135Matthias Grick (Aut)  
136Roman Kyva (Ukr)  
137Marcin Kawalec (Pol)  
138Dumeni Vincenz (Swi)  
139Pawel Wojczal (Pol)  
140Antonio Guzman (Ven)  
Elite women cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Sabine Spitz (Ger) Sabine Spitz Haibike Pro Team  
2Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing Team  
3Esther Süss (Swi) Wheeler - IXS Team  
4Julie Bresset (Fra) BH - SR Suntour - KMC  
5Katrin Leumann (Swi) Ghost Factory Racing Team  
6Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team  
7Georgia Gould (USA) Luna Pro Team  
8Eva Lechner (Ita) Team Colnago Sudtirol  
9Jolanda Neff* (Swi) Giant Pro XC Team  
10Irina Kalentieva (Rus) Topeak Ergon Racing Team  
11Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team  
12Blaza Klemencic (Slo) Calcit Bike Team  
13Tanja Zakelj (Slo) Unior Tools Team  
14Adelheid Morath (Ger) Sabine Spitz Haibike Pro Team  
15Elisabeth Osl (Aut) Ghost Factory Racing Team  
16Annie Last (GBr) Trek Factory Racing  
17Emily Batty (Can) Trek Factory Racing  
18Lea Davison (USA) Specialized Racing XC  
20Kathrin Stirnemann (Swi) Sabine Spitz Haibike Pro Team  
21Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team  
22Tereza Hurikova (Cze) Specialized Racing XC  
23Aleksandra Dawidowicz (Pol) Bi&Esse Carrera  
24Mary Mcconneloug (USA)  
25Annika Langvad (Den) Team Davinci - Specialized  
26Maja Wloszczowska (Pol) Giant Pro XC Team  
27Githa Michiels (Bel) Toka Print MTB Team  
28Lucie Chainel-Lefevre (Fra) BH - SR Suntour - KMC  
29Sabrina Enaux (Fra)  
30Samara Sheppard (NZl) Toka Print MTB Team  
31Corina Gantenbein (Swi) Fischer-BMC  
32Paula Gorycka (Pol) 4F Racing Team  
33Sarah Koba (Swi) JB Felt Team  
34Anna Villar Argente (Spa)  
35Elisabeth Brandau (Ger)  
36Amanda Sin (Can) Scott-3Roxracing  
37Anja Gradl (Ger) Team Bulls  
38Hanna Klein (Ger)  
39Vera Andreeva (Rus) Team Protek  
40Nathalie Schneitter (Swi) Team Colnago Sudtirol  
41Laura Turpijn (Ned) Sbj Bike Team  
42Lee Craigie (GBr)  
43Barbara Benko (Hun) Focus XC Team  
44Anna Szafraniec (Pol)  
45Daniela Campuzano (Mex)  
46Jitka Skarnitzlova (Cze)  
47Erin Huck (USA)  
48Maaris Meier (Est)  
49Elena Gogoleva (Rus) Cycling Club Roma MTB Team  
50Pauline Ferrand Prevot* (Fra) Giant Pro XC Team  
51Serena Calvetti (Ita) Torpado Surfing Shop  
52Lucie Vesela (Cze)  
53Nataliya Krompets (Ukr) ISD MTB Team  
54Katarzyna Solus-Miskowicz (Pol)  
55Lucia Vazquez Crespo (Spa)  
56Lene Byberg (Nor)  
57Pavlina Sulcova (Cze)  
58Asuman Bura Balci (Tur)  
59Nadine Rieder (Ger) Topeak Ergon Racing Team  
60Maxine Filby (GBr)  
61Nikki Harris (GBr)  
62Judy Freeman (USA)  
63Anna Oberparleiter (Ita)  
64Nina Wrobel (Ger)  
65Ruth Owen-Evans (GBr)  
66Kateryna Naberezhna (Ukr) ISD MTB Team  
67Franziska Brun (Swi)  
68Lenka Bulisova (Cze)  
69Daniela Storch (Ger)  
70Katherine O'neill (NZl)  
71Michalina Ziolkowska (Pol)  
72Kate Fluker (NZl)  
73Irena Berkova (Cze)  
74Ana Antunes (Por) Team Protek  
75Elvira Khayrullina (Rus)  
76Virginie Pointet (Swi) JB Felt Team  
77Chengyuan Ren (Chn)  
U23 men cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Michiel Van Der Heijden (Ned) Giant Pro XC Team  
2Markus Schulte-Luenzum (Ger) Focus XC Team  
3Luca Braidot (Ita)  
4Daniele Braidot (Ita)  
5Jordan Sarrou (Fra) Focus/Rotor/Coaching-System.Fr  
6Jens Schuermans (Bel) Versluys Team  
7Reto Indergand (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
8Ruben Scheire (Bel) Feenstra Felt Powered By Kenda  
9Matthias Stirnemann (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
10Jonas Pedersen (Den)  
11Rourke Croeser (RSA) Orange Monkey Pro Team  
12Jeff Luyten (Bel) Versluys Team  
13Julian Schelb (Ger)  
14James Reid (RSA)  
15Christian Pfäffle (Ger)  
16Howard Grotts (USA) Specialized Racing XC  
17Anton Cooper (NZl) Cannondale Factory Racing  
18Julien Trarieux (Fra)  
19Dirk Peters (NZl)  
20Gregor Raggl (Aut) Ötztal Scott Racing Team  
21Bartlomiej Wawak (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team  
22Russell Finsterwald (USA) Trek Factory Racing  
23Nicholas Pettina (Ita)  
24Pablo Rodriguez Guede (Spa) BH - SR Suntour - KMC  
25Grant Ferguson (GBr) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team  
26Kenta Gallagher (GBr) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team  
27Bart De Vocht (Bel) Goeman Scott Cycling Team Vzw  
28Brendon Davids (RSA)  
29Matis Preimanis (Lat)  
30Fabrice Mels (Bel) Salcano Alanya  
31Toki Sawada (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team  
32Luke Roberts (RSA)  
33Leandre Bouchard (Can)  
34Hugo Drechou (Fra) Calvisson VTT  
35Arno Du Toit (RSA)  
36Mitchell Bailey (Can)  
37Tomas Paprstka (Cze)  
38Andrey Fonseca (CRc) Bi&Esse Carrera  
39Didier Bats (Bel) Toka Print MTB Team  
40Marvin Gruget (Fra) Look - Beaumes De Venise  
41Emilien Barben (Swi)  
42Jeremy Martin (Can)  
43Frantisek Lami (Svk)  
44Luiz Cocuzzi (Bra)  
45Urban Ferencak (Slo) Calcit Bike Team  
46Martin Gluth (Ger)  
47Travis Walker (RSA)  
48Marc Stutzmann (Swi)  
49Ricardo Paulo Reis Marinheiro (Por)  
50Jan Nesvadba (Cze)  
51Mark Csielka (Hun) Waberer's Areus Cube MTB Team  
52Markus Preiss (Aut)  
53Victor Koretzky (Fra) Bikepark.Ch Adrisport  
54Rens De Bruijn (Ned) Sbj Bike Team  
55Sturla Aune (Nor)  
56Andrea Righettini (Ita) Focus XC Italy Team  
57Maxime Urruty (Fra) Creuse Oxygene  
58Thijs Zuurbier (Ned) Feenstra Felt Powered By Kenda  
59Tymur Rusiia (Ukr) ISD MTB Team  
60Steven James (GBr)  
61Artem Shevtsov (Ukr) Cycling Club Roma MTB Team  
62Florian Chenaux (Swi)  
63Kerry Werner (USA)  
64Keegan Swenson (USA) Cannondale Factory Racing  
65Adrian Retief (NZl)  
66Rok Korosec (Slo) Calcit Bike Team  
67Adria Noguera Soldevila (Spa)  
68Truls Engen Korsaeth (Nor) Merida NTG  
69Christopher Platt (Ger)  
70Christoph Mick (Aut)  
71Mattia Penna (Ita)  
72Matthijs Eversdijk (Ned)  
73Mykolay Shepel (Ukr)  
74Robbert De Nijs (Ned) Feenstra Felt Powered By Kenda  
75Omer Shubi (Isr)  
76Martin Frey (Ger)  
77Fabien Doubey (Fra) ASPTT Definitive Tec  
78Paul Rodenbach (RSA) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team  
79David Simon (Ger)  
80Samuel Shaw (NZl)  
81Olivier Bruwiere (Bel)  
82Louis Wolf (Ger)  
83Pieter Geluykens (Bel) Team Merida Wallonie MTB  
84Romain Seigle (Fra) ASPTT Definitive Tec  
85Ben Comfort (Aus)  
86Gergo Meggyesi (Hun)  
87Thibault Geneste (Fra) Newcycling  
88Anton Korolev (Rus) Forward - Udmurtia  
89Martin Stosek (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
90Andrey Myshakov (Rus)  
91Nicolas Sessler (Bra) Caloi  
92Gonçalo Duarte Basilio Amado (Por)  
93Luis Camacho (CRc) Bi&Esse Carrera  
94Radim Kovar (Cze)  
95Jozef Bebcak (Svk)  
96Krystof Bogar (Cze)  
97Philipp Wetzelberger (Aut)  
98Fabian Costa (Aut)  
99Stefan Peter (Swi) Strübi MTB Kader  
100Ruslan Boredskiy (Rus)  
101Michael Mayer (Aut)  
102Andri Frischknecht (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team  
103Aaron Beck (Ger)  
104Tomas Bohata (Cze)  
105Kevin Panhuyzen (Bel) Trek-KMC Trade Team  
106Philipp Hediger (Swi) Fischer-BMC  
107Roland Gantner (Aut)  
108Zach Mcdonald (USA)  
109Alexey Lomilov (Rus)  
110Antoine Bouqueret (Fra) Scott La Clusaz  
111Maciej Jeziorski (Pol)  
112Edvard Vea Iversen (Nor)  
113Tomas Visnovsky (Svk)  
114Yago Sardina Carrillo (Spa)  
115Mario Luis Miranda Costa (Por)  
116Peteris Janevics (Lat)  
117Maximilian Maier (Ger)  
118Marcel Guerrini (Swi)  
119Lukas Kaufmann (Aut) Muskelkater Genesis Team  
120Arnaud Cannau (Fra) AIX VTT Thrifty  
121Fredrik Fang Liland (Nor) Merida NTG  
122Arnis Petersons (Lat)  
123Ben Zwiehoff (Ger)  
124Patrick Lüthi (Swi)  
125Lars Forster (Swi)  
126Fabian Paumann (Swi)  
127Jonas Loretz (Swi)  
U23 women cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Yana Belomoyna (Ukr) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team  
2Anne Terpstra (Ned) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team  
3Rebecca Henderson (Aus) Trek Factory Racing  
4Jovana Crnogorac (Srb) Orange Monkey Pro Team  
5Mariske Strauss (RSA)  
6Candice Neethling (RSA)  
7Helen Grobert (Ger) Focus XC Team  
8Linda Indergand (Swi) Strübi MTB Kader  
9Iryna Popova (Ukr) Cycling Club Roma MTB Team  
10Ekateryna Anoshina (Rus) Team Protek  
11Anna Konovalova (Rus) Forward - Udmurtia  
12Lisa Mitterbauer (Aut) Bikepark.Ch Adrisport  
13Michelle Hediger (Swi) Fischer-BMC  
14Monika Zur (Pol) 4F Racing Team  
15Andrea Waldis (Swi) Team Colnago Sudtirol  
16Karla Stepanova (Cze)  
17Ingrid Sofie Jacobsen (Nor)  
18Marta Tereshchuk (Ukr) Cycling Club Roma MTB Team  
19Lena Putz (Ger)  
20Vendula Kuntova (Cze)  
21Andreane Lanthier-Nadeau (Can)  
22Cayley Brooks (Can)  
23Jenny Rissveds (Swe)  
24Michaela Malarikova (Svk)  
25Haley Smith (Can)  
26Perrine Clauzel (Fra) Focus/Rotor/Coaching-System.Fr  
27Zuzana Pirzkallova (Cze)  
28Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams  
29Bethany Crumpton (GBr)  
30Aurea Ruiz Garcia (Spa)  
31Alessia Bulleri (Ita)  
32Margot Moschetti (Fra) Scott La Clusaz  
33Ramona Forchini (Swi) Strübi MTB Kader  
34Aleksandra Podgorska (Pol) Sante-Bsa Tour  
35Barbora Machulkova (Cze)  
36Majlen Müller (Ger)  
37Britt Van Den Boogert (Ned)  
38Deborah Inauen (Swi)  
39Nadezhda Antonova (Rus)  
40Sabina Zamrozniak (Pol)  
41Jennifer Kupferschmied (Swi) Wheeler - IXS Team  
42Romaine Wenger (Swi)  
43Stefania Staszel (Pol)  
44Marina Filippova (Rus)  
45Shayna Powless (USA)  
46Guzel Akhmadullina (Rus)  
Junior men cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Raphael Gay (Fra) Creuse Oxygene  
2Philipp Bertsch (Ger) Germany  
3Neilo Perrin-Ganier (Fra) France  
4Gioele Bertolini (Ita) Italy  
5Ben Oliver (NZl) New-Zealand  
6Jan Vastl (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
7Ben Bradley (Aus) Australia  
8Hugo Briatta (Fra) ASPTT Definitive Tec  
9Lukas Baum (Ger) Germany  
10Romain Boutet (Fra) Creuse Oxygene  
11Kjell Van Den Boogert (Ned) Netherlands  
12Chris Hamilton (Aus) Australia  
13Lucas Newcomb (USA) United States Of America  
14Marc Andre Fortier (Can) Canada  
15Louw Kriel (RSA) South Africa  
16Scott Bowden (Aus) Australia  
17Oleksiy Zavolokin (Ukr) Ukraine  
18Niels Rasmussen (Den) Denmark  
19Gregor Krajnc (Slo) Calcit Bike Team  
20Tasman Nankervis (Aus) Australia  
21Piotr Konwa (Pol) 4F Racing Team  
22Ethan Kelly (Aus) Australia  
23Lucas Dubau (Fra) France  
24Hugo Pigeon (Fra) France  
25Dominic Grab (Swi) Switzerland  
26Benjamin Inauen (Swi) Switzerland  
27Fabian Strittmatter (Swi) Switzerland  
28Simon Vitzthum (Swi) Switzerland  
29Georg Egger (Ger) Germany  
30David Horwarth (Ger) Germany  
31Luca Schwarzbauer (Ger) Germany  
32Daniel Voitl (Ger) Germany  
33Simon Lawson (NZl) New-Zealand  
34Craig Oliver (NZl) New-Zealand  
35Wout Alleman (Bel) Belgium  
36Mathieu Dehaeze (Bel) Belgium  
37Nick Van Pol (Bel) Belgium  
38Niels Van Pol (Bel) Belgium  
39Federico Barri (Ita) Italy  
40Moreno Pellizzon (Ita) Italy  
41Massimo Rosa (Ita) Italy  
42Torjus Bern Hansen (Nor) Norway  
43Emil Hasund Eid (Nor) Norway  
44Jan Rajchart (Cze) Czech Republic  
45Adam Sekanina (Cze) Czech Republic  
46Josef Blazek (Cze) Czech Republic - B  
47Martin Fusek (Cze) Czech Republic - B  
48Lukas Kobes (Cze) Czech Republic - B  
49Adrian Sirek (Cze) Czech Republic - B  
50Filip Srovnalik (Cze) Czech Republic - B  
51Sebastian Carstensen Fini (Den) Denmark  
52Louis Bendixen (Den) Denmark  
53Anders Bregnhoj (Den) Denmark  
54Moritz Bscherer (Aut) Austria  
55Markus Kopfauf (Aut) Austria  
56Felix Ritzinger (Aut) Austria  
57Jodok Salzmann (Aut) Austria  
58Neilson Powless (USA) United States Of America  
59Skyler Taylor (USA) United States Of America  
60Kostiantyn Prykhodko (Ukr) Ukraine  
61Mateusz Banas (Pol) Poland  
62Kamil Malecki (Pol) Poland  
63Adrian Siarka (Pol) Poland  
64Lukasz Szymczuk (Pol) Poland  
65Lukasz Winiarski (Pol) Poland  
66Jakub Zamrozniak (Pol) Poland  
67Jack Lavis (Aus) Australia  
68Yuval Korem (Isr) Israel  
69Amit Krispel (Isr) Israel  
70Guy Sessler (Isr) Israel  
71Juan Cayon Ortiz (Spa) Spain  
72Alexandr Gubkin (Rus) Russian Federation  
73Alexander Krasnov (Rus) Russian Federation  
74Vladislav Mikhailov (Rus) Russian Federation  
75Artur Raskin (Rus) Russian Federation  
76Arsenty Vavilov (Rus) Russian Federation  
77Roman Vladykin (Rus) Russian Federation  
78Joao Castro Guimaraes Santos (Por) Portugal  
79Matej Berger (Slo) Slovenia  
80Blaz Kadivec (Slo) Slovenia  
81Martins Blums (Lat) Latvia  
82Dusan Bodis (Svk) Slovakia  
83Michal Busfy (Svk) Slovakia  
84Simon Vozar (Svk) Slovakia  
85Dominik Banyai (Hun) Hungary  
86Marton Dina (Hun) Hungary  
87Attila Erdelyi (Hun) Hungary  
88Bercel Meggyesi (Hun) Hungary  
89Zsombor Palumby (Hun) Hungary  
90Aleksandar Roman (Srb) Serbia  
91Jovan Jovanoski (Mkd) Former Yugoslav Republic Of Macedonia  
92Petar Upevceski (Mkd) Former Yugoslav Republic Of Macedonia  
93Manuel Fasnacht (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team  
94Robin Gemperle (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team  
95Sergio Gonzalez Porlan (Spa) Wild Wolf Trek Pro Racing  
96Peter Zupancic (Slo) Calcit Bike Team  
97Billy Harding (GBr) Orange Monkey Pro Team  
98Stanislav Antonov (Rus) Forward - Udmurtia  
99Loic Guinchard (Swi) Bikepark.Ch Adrisport  
100Leo L'homme (Swi) Bikepark.Ch Adrisport  
101Vincent Matz (Fra) Bikepark.Ch Adrisport  
102Valentin Kiser (Swi) JB Felt Team  
103Scott Seykens (Bel) Team Merida Wallonie MTB  
104Patryk Adamkiewicz (Pol) Sante-Bsa Tour  
105Olaf Malek (Pol) Sante-Bsa Tour  
106Andrin Beeli (Swi) Bsk Graf-Rollmat-Koba MTB Team  
107Bram Cools (Bel) Goeman Scott Cycling Team Vzw  
108Jochen De Vocht (Bel) Goeman Scott Cycling Team Vzw  
109Erno Mc Crae (Bel) Goeman Scott Cycling Team Vzw  
110Bastien Michaud (Fra) Newcycling  
111Vaclav Dolezal (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
112Zdenek Jilek (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
113Jan Kovar (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
114Filip Kubin (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
115Ludek Seller (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
116Max Foidl (Aut) Muskelkater Genesis Team  
117Florian Gruber (Aut) Muskelkater Genesis Team  
118Kenneth Coomans (Bel) Trek-KMC Trade Team  
119Jérémy Pip (Bel) Trek-KMC Trade Team  
120Sandro Trevisani (Swi) Team Dom Cycle - Merida  
121Lucas De Rossi (Fra) AIX VTT Thrifty  
122Hugo Numata (Fra) AIX VTT Thrifty  
123Quentin Pacha (Fra) AIX VTT Thrifty  
124Nicolas Fischer (Swi) Tropical Solothurn  
125Oliver Herzig (Ger) Tropical Solothurn  
Junior women cross country
#Rider Name (Country) Team 
101Greta Weithaler (Ita) Italy  
102Kate Courtney (USA) United States Of America  
103Malene Degn (Den) Denmark  
104Amber Johnston (NZl) New-Zealand  
105Olga Terentyeva (Rus) Russian Federation  
106Nadja Heigl (Aut) Austria  
107Chiara Teocchi (Ita) Italy  
108Sofia Wiedenroth (Ger) Germany  
109Alessandra Keller (Swi) Strübi MTB Kader  
110Sarah Bauer (Ger) Germany  
111Holly Harris (Aus) Australia  
112Emilie Collomb (Ita) Bi&Esse Carrera  
113Annemarie Worst (Ned) Giant Dealerteams  
114Pierina Beeli (Swi) Bsk Graf-Rollmat-Koba MTB Team  
115Jessica Benz (Ger) Germany  
116Lena Gerault (Fra) ASPTT Definitive Tec  
117Veronika Brüchle (Ger) Germany  
118Anika Buhl (Ger) Germany  
119Romy Schmid (Ger) Germany  
120Laura Charles (Fra) France  
121Alexandra Aldakushkina (Rus) Russian Federation  
122Karolina Cierluk (Pol) Poland  
123Marlena Drozdziok (Pol) Poland  
124Elzbieta Figura (Pol) Poland  
125Iwona Kurczab (Pol) Poland  
126Rita Malinkiewicz (Pol) Poland  
127Marta Wesolowska (Pol) Poland  
128Serena Tasca (Ita) Italy  
129Denisa Bartizalova (Cze) Czech Republic  
130Elena Vanickova (Cze) Czech Republic  
131Barbora Prudkova (Cze) Czech Republic - B  
132Henriette Elvrum Handal (Nor) Norway  
133Frida Helena Ronning (Nor) Norway  
134Dina Gordiuk (Ukr) Ukraine  
135Daryna Tkacheva (Ukr) Ukraine  
136Julia Wieltschnig (Aut) Austria  
137Jelena Eric (Srb) Serbia  
138Tereza Medvedova (Svk) Slovakia  
139Ana Tomaz (Por) Portugal  
140Franziska Niederacher (Aut) Team Protek  
141Anastasiya Suntsova (Rus) Team Protek  
142Lucie Urruty (Fra) Bikepark.Ch Adrisport  
143Mallory Barth (Swi) JB Felt Team  
144Clémence Baude (Bel) Team Merida Wallonie MTB  
145Pauline Pajot (Fra) ASPTT Definitive Tec  
146Audrey Menut (Fra) Creuse Oxygene  
147Luca Hautz (Aut) Muskelkater Genesis Team  
148Céliane Lacour (Fra) AIX VTT Thrifty  
149Laure Souty (Fra) AIX VTT Thrifty  
150Chantal Eheim (Swi) Tropical Solothurn  
151Rebecca Rudolf Von Rohr (Swi) Tropical Solothurn  
Back to top