TechPowered By

More tech

Maribor World Cup startlists

By:
Cycling News
Published:
May 12, 2010, 17:16 BST,
Updated:
May 12, 2010, 18:17 BST
Race:
MTB World Cup Downhill #1 & Four Cross #2

As of May 12, 2010

Startlists by discipline and gender

Downhill - Elite Men
# Rider Name (Country) Team  
1 Samuel Hill (Aus) Monster Energy / Specialized / Mad Catz    
2 Greg Minnaar (RSA) Santa Cruz Syndicate    
3 Steve Peat (GBr) Santa Cruz Syndicate    
4 Gee Atherton (GBr) Commencal    
5 Michael Hannah (Aus) GT Bicycles    
6 Justin Leov (NZl) Trek World Racing    
7 Samuel Blenkinsop (NZl) Lapierre International    
8 Brendan Fairclough (GBr) Monster Energy / Specialized / Mad Catz    
9 Aaron Gwin (USA) Yeti Fox Shox Factory Race Team    
10 Fabien Barel (Fra) Mondraker Factory Team    
11 Steve Smith (Can) MS Evil Racing    
12 Nick Beer (Swi) Scott 11    
13 Josh Bryceland (GBr) Santa Cruz Syndicate    
14 Marc Beaumont (GBr) GT Bicycles    
15 Andrew Neethling (RSA) Trek World Racing    
16 Mickael Pascal (Fra)    
17 Bernat Guardia Pascual (Spa) Massi Team    
18 Chris Kovarik (Aus) Chain Reaction Cycles/Intense    
19 Mitchell Delfs (Aus)    
20 Duncan Riffle (USA) Giant Factory Team    
21 Luke Strobel (USA) MS Evil Racing    
22 Fabien Pedemanaud (Fra) Scott 11    
24 Matti Lehikoinen (Fin) Chain Reaction Cycles/Intense    
25 Filip Polc (Svk) MS Evil Racing    
26 Joseph Smith (GBr) Kona    
27 Damien Spagnolo (Fra) Mondraker Factory Team    
28 Robin Wallner (Swe) Team Sunn Montgenevre    
29 Danny Hart (GBr) Giant Factory Team    
30 Ivan Oulego Moreno (Spa) Massi Team    
31 Aurélien Giordanengo (Fra) Mondraker Factory Team    
32 Joris Bigoni (Fra)    
34 Ben Reid (Irl) Dirt Norco Race Team    
35 Thomas Braithwaite (GBr)    
36 Thibaut Ruffin (Fra) Commencal Superiders    
37 Matthew Simmonds (GBr) Chain Reaction Cycles/Intense    
38 Pierre Charles Georges (Fra) Solid Aclass Factory Team    
39 Rémi Thirion (Fra) Team Sunn Montgenevre    
40 Cameron Cole (NZl) Team Maxxis-Rocky Mountain    
42 Markus Pekoll (Aut) Solid Aclass Factory Team    
43 Joshua Button (Aus) Kona    
44 Kyle Strait (USA)    
45 Lorenzo Suding (Ita)    
46 Nathan Rankin (NZl) Kenda-Playbiker    
47 Ruaridh Cunningham (GBr) Chain Reaction Cycles/Intense    
48 Wyn Masters (NZl) Kenda-Playbiker    
49 Bryn Atkinson (Aus)    
50 Dan Atherton (GBr) Commencal    
51 Antonio Ferreiro Pajuelo (Spa) XMS Racing Squad    
52 Antoine Badouard (Fra)    
53 Bernard Kerr (GBr) Norco World Team    
55 Fabien Cousinie (Fra) Blackmountain Morewood United    
56 Cyrille Kurtz (Fra) Team Lac Blanc Massif Des Vosges    
57 Julien Camellini (Fra) Chain Reaction Cycles/Intense    
58 Maxime Remy (Fra) Suspension Center    
59 Sam Dale (GBr)    
60 Will Rischbieth (Aus)    
62 Boris Tetzlaff (Aut) Ghost A.T.G. Pro Team    
64 Nico Vink (Bel)    
65 Marcus Klausmann (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team    
66 Joe Barnes (GBr)    
67 Pasqual Canals Flix (Spa) XMS Racing Squad    
69 Ben Cathro (GBr)    
71 Aari Barrett (NZl) Scott 11    
73 Benny Strasser (Ger)    
74 Marcel Beer (Swi)    
75 Harry Heath (GBr)    
76 Adam Vagner (Cze)    
77 Tom Deacon (GBr)    
79 Esteban Deronzier (Fra) Morzine-Avoriaz/Haute-Savoie    
80 Curtis Keene (USA)    
81 Emanuel Pombo (Por)    
82 Joey Schusler (USA) Yeti Fox Shox Factory Race Team    
83 Claudio Loureiro (Por)    
84 Matthew Scoles (NZl) Team Cingolani - Protone    
85 Nejc Rutar (Slo) MBK Orbea    
86 Matej Charvat (Cze) K.T.R. Racing Team    
87 Dominik Gspan (Swi)    
88 Lars Peyer (Swi) Suspension Center    
89 Maximilian Bender (Ger)    
90 Andreas Sieber (Ger)    
91 Marco Fidalgo (Por)    
92 Miran Vauh (Slo)    
93 Krisztian Halasz (Hun)    
94 Mario Sieder (Aut) Solid Aclass Factory Team    
95 Carlo Gambirasio (Ita) Surfing Shop    
96 Maciej Jodko (Pol)    
97 Romain Paulhan (Fra)    
98 Marco Milivinti (Ita) Team Cingolani - Protone    
99 Ludovic May (Swi)    
100 Jorge Aguin Castro (Spa)    
101 Claudio Cozzi (Ita) Team Dayco    
102 Santo Tessari (Cro)    
103 Erik Irmisch (Ger)    
104 Mathieu Gallean (Fra) Ryde-Racing    
105 Martin Frei (Swi)    
106 Vlastimil Hyncica (Cze)    
107 Shaun O'connor (Aus) Kenda-Playbiker    
108 Richard Leacock (NZl)    
109 Oscar Harnstrom (Swe)    
110 Rudiger Jahnel (Aut)    
111 Jan Cestnik (Slo) Unior Tools Team    
112 Lukas Ucen (Svk)    
113 Mathias Haas (Aut) RC Alpine Commencal Austria    
114 Jan Javornik (Svk)    
115 Rémy Charrier (Fra) Team Lac Blanc Massif Des Vosges    
116 Freddie King (NZl)    
117 Daniel Pombo (Por)    
118 Richard Thomas (GBr)    
119 Jörg Neuhart (Aut)    
120 Laurie Dinham (Aus) Suspension Center    
121 Mattia Arduino (Ita) Argentina Bike Gravity Team    
122 Thomas Jeandin (Swi)    
123 Niklas Wallner (Swe)    
124 Matej Laktis (Svk)    
125 Brook Macdonald (NZl) MS Evil Racing    
126 Jack Reading (GBr)    
127 Andraz Jersin (Slo)    
128 Robert Nagl (Aut)    
129 Xavier Simo Cervera (Spa)    
130 Marco Bugnone (Ita) Argentina Bike Gravity Team    
131 Davide Don (Ita)    
132 Bostjan Volf (Slo)    
133 Olivier Nicole (Fra)    
134 Martin Mikulenka (Cze)    
135 Alex Bond (GBr)    
136 Emanuel Humar (Slo)    
137 Gergely Veres (Hun)    
138 Patrick Thome (Fra) Team Sport Bike    
139 Roman Roschi (Swi)    
140 Alexander Kangas (Swe)    
141 Luciano Worl (USA)    
142 Adam Brayton (GBr)    
143 Charly Di Pasquale (Fra)    
144 Oliver Burton (GBr)    
145 Tomasz Jezierski (Pol)    
146 Zan Jurca (Slo) Unior Tools Team    
147 Matus Paulovic (Svk)    
148 Falco Ruppert (Ger)    
149 Davide Michelis (Ita) Surfing Shop    
150 Billy Caroli (Swi)    
151 Rhys Atkinson (Aus)    
152 Harry Molloy (GBr)    
153 Logan Binggeli (USA)    
154 Alexandar Oresnik (Cro)    
155 Kristjan Vrecek (Slo) Unior Tools Team    
156 Gareth Brewin (GBr) 2Stage Factory    
157 Simon Cardon (Fra) Ryde-Racing    
158 Gernot Ruppert (Ger)    
159 Pavel Cep (Cze)    
160 Ato Hiroshi (Jpn)    
161 Janick Lieberherr (Swi)    
162 Dennis Dertell (Swe) Swedish National Team    
163 George Brannigan* (NZl) Ancillotti Doganaccia Racing Team    
164 Rick Balbierer (Ger) German National Team    
165 Scott Mears (GBr) British National Team    
166 Emyr Davies (GBr)    
167 Tadej Humar (Slo) Slovenian National Team    
168 Noah Grossman (Ger) German National Team    
169 Geoffrey Cholley* (Fra) Team Lac Blanc Massif Des Vosges    
170 Félix Groizard (Fra) French National Team    
171 Kim Petersson (Swe) Swedish National Team    
172 Arran Gannicott* (GBr) British National Team    
173 Martin Palko (Svk) Slovakian National Team    
174 Arkadiusz Perin (Pol) Polish National Team    
175 Andreas Schafer (Swi) Swiss National Team    
176 Richard Marini (Fra) US Cagnes VTT    
177 Julien Piccolo* (Fra) French National Team    
178 Mario Reinbacher (Aut) Austrian National Team    
179 Tim Hammar (Swe) Swedish National Team    
180 Kristof Lenssens (Bel) Belgian National Team    
181 Deon Baker (Aus) Austrian National Team    
182 Espen Johnsen (Nor) Norwegian National Team    
183 Bertrand Gilles (Bel) Belgian National Team    
184 Mitch Ropelato* (USA) Ex Drinks    
185 Ziga Pandur (Slo) Unior Tools Team    
186 Florent Payet (Fra) Blackmountain Morewood United    
187 Cédric Gracia (Fra) French National Team    
188 Pietro Caire* (Ita) Argentina Bike Gravity Team    
189 Vedran Kaldi (Cro) Croatian National Team    
190 Florian Wilhelm (Aut) Austrian National Team    
191 Rajmund Lukacs (Hun) Hungarian National Team    
192 Dominik Kvapil* (Cze) Czech National Team    
193 Brad Mather* (GBr) British National Team    
194 Thomas Zanone* (Fra) Team Sport Bike    
195 Zakarias Blom Johansen* (Nor) Norwegian National Team    
196 James Shepherd* (Aus) Australian National Team    
197 Blaz Hölzl* (Slo) Slovenian National Team    
198 Matej Drnovsek (Slo) Slovenian National Team    
199 Sam Flockart* (GBr) Lapierre International    
200 Ludovic Oget* (Fra) Ryde-Racing    
201 Zan Fojkar* (Slo) Slovenian National Team    
202 Jed Rooney* (NZl) New Zealand National Team    
203 William Luneau* (Fra) US Cagnes VTT    
204 Petr Matyas* (Cze) Czech National Team    
205 Evan Turpen (USA) US National Team    
206 Berislav Topol (Cro) Croatian National Team    
207 Marek Petelik* (Cze) Czech National Team    
208 Marco Perardi* (Ita) Team Dayco    
209 Ales Virtic* (Slo) Slovenian National Team    
210 David Axelsson (Swe) Swedish National Team    
211 Romain Contreres* (Fra) US Cagnes VTT    
212 David Schmied (Ger) German National Team    
213 Marius Paccolat* (Swi) Swiss National Team    
214 Mahdi Mirza Hosseini (IRI) Irish National Team    
215 Lewis Buchanan* (GBr) MS Evil Racing    
216 Ales Hrebik (Svk) Slovakian National Team    
217 Florian Arthus (Fra) French National Team    
218 Kevin Setzer (Ger) German National Team    
219 Tommaso Ilardi* (Ita) Team Dayco    
220 Anthony Roumeas* (Fra) Team Sport Bike    
221 Arthur Parret* (Fra) Team Sport Bike    
222 Matus Korytko (Svk) Slovakian National Team    
223 Daniel Lavis* (Aus) Australian National Team    
224 Marcus Fairbanks* (Aus) Australian National Team    
225 Philipp Bünnemann* (Ger) German National Team    
226 Benjamin Oluoch (Ger) German National Team    
227 Leopold Köllner* (Aut) Austrian National Team    
228 Mads Weidemann (Den) Danish National Team    
229 Alex Powell* (GBr) 2Stage Factory    
230 Albert Barilaro Caparros (And) Andorran National Team    
231 Faustin Figaret* (Fra) Team Sport Bike    
232 Basil Weber* (Swi) Swiss National Team    
233 Benjamin Scharfetter (Aut) Austrian National Team    
234 Tomas Liska* (Svk) Slovakian National Team    
235 Thomas Schmied* (Aut) RC Alpine Commencal Austria    
236 Attila Liszi* (Hun) Hungarian National Team    
237 Troy Brosnan* (Aus) Monster Energy / Specialized / Mad Catz    
238 Greg Williamson* (GBr) British National Team    
239 Petr Mach* (Cze) Czech National Team    
240 Peter Mihok (Svk) Slovakian National Team    
241 Freddy Hunziker* (Swi) Scott 11    
242 Manuel Gruber* (Aut) Austrian National Team    
243 Renaud Smaniotto* (Fra) US Cagnes VTT    
244 Tomas Weiss* (Cze) Czech National Team    
245 Petr Tresnak* (Cze) Czech National Team    
246 Tanguy Boucherot* (Fra) US Cagnes VTT    
247 Arthur Racaud* (Fra) US Cagnes VTT    
248 Claudio Perotti* (Ita) Team Dayco    
249 Krasimir Naidenov (Bul) Bulgarian National Team    
250 Mark Scott* (GBr) British National Team    
251 Ivan Serafimov (Bul) Bulgarian National Team    
252 Lutz Weber* (Swi) Swiss National Team    
253 Michael Schustereder* (Aut) Austrian National Team    
254 Milos Gregorovic (Svk) Slovakian National Team    
Downhill - Elite Women
# Rider Name (Country) Team  
1 Sabrina Jonnier (Fra) Team Maxxis-Rocky Mountain    
2 Tracy Moseley (GBr) Trek World Racing    
3 Emmeline Ragot (Fra) Suspension Center    
4 Floriane Pugin (Fra) Scott 11    
5 Céline Gros (Fra) Morzine-Avoriaz/Haute-Savoie    
6 Mio Suemasa (Jpn)    
7 Myriam Nicole (Fra) Commencal Superiders    
8 Fionn Griffiths (GBr) Norco World Team    
9 Claire Buchar (Can) Chain Reaction Cycles/Intense    
10 Emilie Siegenthaler (Swi) Scott 11    
12 Petra Bernhard (Aut) RC Alpine Commencal Austria    
13 Anita Molcik (Aut)    
15 Miriam Ruchti (Swi) Dr-Gravity Union    
18 Katy Curd (GBr)    
19 Jessica Stone (GBr)    
21 Harriet Rucknagel (Ger)    
22 Caroline Sax (Fra)    
23 Katie Holden (USA)    
24 Martina Bruehlmann (Swi)    
25 Fanny Lombard* (Fra)    
26 Sophie Borderes (Fra)    
27 Alia Marcellini (Ita) Surfing Shop    
28 Diana Lorena Dromundo Vargas (Mex) Mexican National Team    
29 Manon Carpenter* (GBr)    
30 Rachel Atherton (GBr) Commencal    
31 Morgane Charre (Fra)    
32 Harriet Latchem (GBr)    
33 Birgit Braumann (Aut)    
34 Radovana Slizikova (Svk)    
35 Laura Guillaume (Fra)    
36 Leoni-Caro. Dickerhoff (Ger) German National Team    
37 Helene Valerie Fruhwirth (Aut) RC Alpine Commencal Austria    
38 Caroline Forrer (Swi) Swiss National Team    
39 Urska Cmigo (Slo) Slovenian National Team    
40 Maria Michalogiannaki (Gre) Unior Tools Team    
Four Cross - Elite Men
# Rider Name (Country) Team  
65 Jared Graves (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team    
66 Joost Wichman (Ned) RSP 4 Cross Racing Team    
67 Tomas Slavik (Cze) RSP 4 Cross Racing Team    
68 Michal Prokop (Cze) Agang Racing    
69 Roger Rinderknecht (Swi)    
70 Dan Atherton (GBr) Commencal    
71 Scott Beaumont (GBr) Rocky Mountain UK    
72 Johannes Fischbach (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team    
73 Guido Tschugg (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team    
74 Filip Polc (Svk) MS Evil Racing    
75 Mitch Ropelato (USA) Ex Drinks    
76 Jurg Meijer (Ned) RSP 4 Cross Racing Team    
77 Lukas Mechura (Cze)    
78 David Graf (Swi)    
79 Wyn Masters (NZl) Kenda-Playbiker    
80 Marek Pesko (Svk)    
81 Kamil Tatarkovic (Cze)    
82 Jakub Riha (Cze)    
83 Patrick Campbell-Jenner (GBr)    
84 Luka Novak (Slo)    
85 Mickael Deldycke (Fra)    
86 Hannes Slavik (Aut) RC Alpine Commencal Austria    
87 William Evans (GBr)    
88 Michal Marosi (Cze) RSP 4 Cross Racing Team    
89 Kristjan Medvescek (Slo)    
90 Tilen Frank (Slo) Unior Tools Team    
91 Fabien Cousinie (Fra) Blackmountain Morewood United    
92 Will Longden (GBr)    
93 Bernard Kerr (GBr) Norco World Team    
94 Premek Tejchman (Cze)    
95 Kieran Mcavoy (GBr)    
96 Brook Macdonald (NZl) MS Evil Racing    
97 Florian Gottschlich (Ger)    
98 Matej Stapic (Slo)    
99 Joey Van Veghel (Ned)    
100 Lukasz Baran (Pol)    
101 Adam Stasek (Cze)    
102 Peter Prajczer (Hun)    
103 Livio Zampieri (Ita)    
104 Piotr Paradowski (Pol)    
105 Petr Muhlhans (Cze)    
106 Tom Dowie (GBr)    
107 Gabor Vigh-Kiss (Hun)    
108 Duncan Ferris (GBr)    
109 Sidney Gerber (Swi) Swiss National Team    
110 Arne Tschugg (Ger)    
111 Petrik Brückner (Ger)    
112 Matthieu Faury (Fra)    
113 Daniel Prijkel (Ned)    
114 Carlo Gambirasio (Ita) Surfing Shop    
115 Markus Sedlak (Aut)    
116 Robert Kulesza (Pol)    
117 Felix Beckeman (Swe)    
118 Giacomo Fantoni (Ita)    
119 Ludovic Gadois (Fra)    
120 Ghislain Ricci (Fra)    
121 Nico Seidel (Ger)    
122 Ziga Knez (Slo) Unior Tools Team    
123 Scott Roberts (GBr)    
124 Nico Vink (Bel)    
125 Stefan Scherz (Ger)    
126 Aiko Göhler (Ger)    
127 Daniel Fülle (Ger)    
128 Aleksander Kolar (Slo)    
129 Andrej Bratina (Slo)    
130 Jakub Hnidak (Cze)    
131 Stepan Novotny (Cze)    
132 Jan Novak (Cze)    
133 Werner Muther (Swi) Thoemus Racing Team    
134 Davorin Malekovic (Slo)    
135 Dale Russell (GBr)    
136 Zdenek Plasil (Cze)    
137 Tomas Brozik (Cze)    
138 Andy Karwath (Ger)    
139 Jakub Pytlik (Cze)    
140 Dominik Gladen (Ger)    
141 Lovro Dejak (Slo)    
142 Radim Kvacek (Cze) GT Czech Team    
143 Alessandro Ponzetta (Ger)    
144 Andreas Dotzauer (Ger)    
145 Adrian Weiss (Swi) Scott 11    
146 Barry Nobles (USA)    
147 Stephen Simms (GBr)    
148 Edoardo Franco (Ita) Kenda-Playbiker    
149 Benjamin Kistner (Swi)    
150 Robert Simecek (Cze)    
151 Francesco Gargaglia (Ita)    
152 Reto Schmid (Swi) Swiss National Team    
153 Michael Huber (Ger)    
154 Julian Gerhardt (Ger)    
155 Cédric Gracia (Fra)    
156 Andreas Huber (Ger)    
157 Rick Schubert (Ger)    
158 Mirco Weiss (Swi) Scott 11    
159 Kai Wendschuh (Ger)    
160 Jure Vesligaj (Slo)    
161 Marko Runst (Ger)    
162 Thomas Böttcher (Ger)    
163 Michael Mechura (Cze)    
164 Matija Stupar (Slo)    
165 Lars Ziesler (Ger)    
166 Tomas Haluza (Cze)    
167 Marco Perardi (Ita) Team Dayco    
168 Max Lenthall (GBr)    
169 Benjamin Ehrlich (Ger)    
170 Vladimir Pakrac (Slo)    
Four Cross - Elite Women
# Rider Name (Country) Team  
33 Anneke Beerten (Ned) Suspension Center    
34 Anita Molcik (Aut)    
35 Fionn Griffiths (GBr) Norco World Team    
36 Caroline Buchanan (Aus)    
37 Mio Suemasa (Jpn)    
38 Sarsha Huntington (Aus)    
39 Lucia Oetjen (Swi) Thoemus Racing Team    
40 Jana Horakova (Cze)    
41 Emmeline Ragot (Fra) Suspension Center    
42 Romana Labounkova (Cze)    
43 Katy Curd (GBr)    
44 Angelika Hohenwarter (Aut)    
45 Steffi Marth (Ger)    
46 Tereza Votavova (Cze)    
47 Stephanie Teltscher (Ger) Dr-Gravity Union    
48 Alia Marcellini (Ita) Surfing Shop    
49 Neza Knez (Slo) Unior Tools Team    
50 Nichola Anderson (GBr)    

Back to top