La Bresse World Cup start lists

As of May 19, 2012

Start lists

Elite men
#Rider Name (Country) Team 
1Nino Schurter (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team  
2Burry Stander (RSA) Specialized Racing  
3Jaroslav Kulhavy (Cze) Specialized Racing  
4Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing  
5Julien Absalon (Fra) Orbea Racing Team  
6Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing  
7José Antonio Hermida Ramos (Spa) Multivan Merida Biking Team  
8Fabian Giger (Swi) Rabobank Giant Offroad Team  
9Stéphane Tempier (Fra) TX Active Bianchi  
10Moritz Milatz (Ger) BMC Mountainbike Racing Team  
11Lukas Flückiger (Swi) Trek World Racing  
12Florian Vogel (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team  
13Ralph Naef (Swi) Multivan Merida Biking Team  
14Christoph Sauser (Swi) Specialized Racing  
15Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team  
16Jean-Christophe Peraud (Fra)  
17Maxime Marotte (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry  
18Martin Gujan (Swi) Cannondale Factory Racing  
19Sergio Mantecon Gutierrez (Spa) Wildwolf - Trek Pro Racing  
20Geoff Kabush (Can) Scott-3Roxracing  
21Emil Lindgren (Swe) Rabobank Giant Offroad Team  
22Inaki Lejarreta Errasti (Spa) Orbea Racing Team  
23Mathias Flückiger (Swi) Trek World Racing  
24Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team  
25Liam Killeen (GBr) Giant Factory Off-Road Team  
26Carlos Coloma Nicolas (Spa) Wildwolf - Trek Pro Racing  
27Karl Markt (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team  
28Ivan Alvarez Gutierrez (Spa) Elettroveneta - Corratec  
29Samuel Schultz (USA) Subaru - Trek  
30Kohei Yamamoto (Jpn) Specialized Racing  
31Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team  
32Max Plaxton (Can)  
33Alexis Vuillermoz (Fra) Lapierre International  
34Jan Skarnitzl (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized  
35Michele Casagrande (Ita) Elettroveneta - Corratec  
36Sven Nys (Bel)  
37Henk Jaap Moorlag* (Ned) Rabobank Giant Offroad Team  
38Milan Spesny (Cze) S&H Superior MTB Team  
39Catriel Andres Soto (Arg) Wildwolf - Trek Pro Racing  
40Marek Konwa* (Pol) Milka-Superior MTB Racing Team  
41Jiri Novak (Cze)  
42Daniel Mcconnell (Aus)  
43Derek Zandstra (Can) Scott-3Roxracing  
44Fabien Canal (Fra) GT Skoda Chamonix  
45Todd Wells (USA) Specialized Racing  
46Stephen Ettinger (USA) BMC Mountainbike Racing Team  
47Jürg Graf (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team  
48Cédric Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix  
49Uwe Hochenwarter (Aut) Muskelkater Genesis Team  
50Martin Fanger (Swi) Giant Swiss SR - Suntour  
51Chris Jongewaard (Aus) Milka-Superior MTB Racing Team  
52Lukas Sablik (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized  
53Andrea Tiberi (Ita) Torpado Surfing Shop  
54Piotr Brzozka (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team  
55Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
56Umberto Corti (Ita) Team Cbe Tecnoimpianti A.S.D.  
57Martino Fruet (Ita)  
58Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys Team  
59Marek Galinski (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team  
60Sebastien Carabin (Bel) Versluys Team  
61Andras Parti (Hun) Euroone-Waberer's-Cube MTB Team  
62Klaus Nielsen (Den)  
63Paul Van Der Ploeg (Aus) Felt Oetztal X - Bionic Team  
64David Joao Serralheiro Rosa (Por)  
65Sergji Rysenko (Ukr) ISD MTB Team  
66Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru - Trek  
67Martin Loo (Est) Hard Rock Canossa Merida  
68Alban Lakata (Aut) Topeak Ergon Racing Team  
69Benjamin Wittrup Justesen (Den)  
70Philip Buys (RSA)  
71Robert Mennen (Ger) Topeak Ergon Racing Team  
72Adam Craig (USA) Rabobank Giant Offroad Team  
73Patrik Gallati (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
74Seiya Hirano (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team  
75Oliver Beckingsale (GBr)  
76Lachlan Norris (Aus) Giant Factory Off-Road Team  
77Javier Eduardo Puschel (Chi)  
78Sid Taberlay (Aus)  
79Marc Bassingthwaighte (Nam)  
80Severin Disch (Swi) Thoemus Racing Team  
81Nicola Rohrbach (Swi)  
82Christoph Soukup (Aut)  
83Bojan Djurdjic (Srb) Salcano Factory Team  
84Hans Becking (Ned) Milka-Superior MTB Racing Team  
85Tiago Jorge Oliveira Ferreira (Por) Bi&Esse - Infotre Protek  
86Robby De Bock (Bel)  
87Shlomi Haimy (Isr) Focus MIG Team  
88Sepp Freiburghaus (Swi) Thoemus Racing Team  
89Jeremiah Bishop (USA) Cannondale Factory Racing  
90Cristobal Silva Ibaceta (Chi)  
91Jérémy Huguenin (Swi) Giant Swiss SR - Suntour  
92Lukas Kaufmann (Swi) Team Fujibikes Rockets  
93Adam Morka (Can)  
94Hannes Metzler (Aut)  
95Ruben Almeida (Por)  
96Tom Meeusen (Bel)  
97David Fletcher (GBr) Orange Monkey-Cannondale  
98Kazuhiro Yamamoto (Jpn)  
99Simon Scheiber (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team  
100Oleksandr Gerashchenko (Ukr) ISD MTB Team  
101Pierre-Geoffroy Plantet (Fra) Lapierre International  
102Paolo Cesar Montoya Cantillo (CRc)  
103Kevin Pauwels (Bel)  
104Daniel Geismayr (Aut)  
105Artyom Golovaschenko (Kaz)  
106Kirill Kazantsev (Kaz)  
107Marcel Wildhaber (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team  
108Weisong Tong (Chn)  
109Adrien Niyonshuti (Rwa)  
110Besik Gavasheli (Geo)  
111Giuseppe Lamastra (Ita)  
112Andy Eyring (Ger)  
113Alexis Chenevier (Fra) Scott Les Saisies  
114Spencer Paxson (USA) Kona  
115Dariusz Batek (Pol)  
116Simon Gegenheimer (Ger)  
117Brian Lopes (USA)  
118Pascal Meyer (Swi)  
119Giancarlo Sax (Swi) Thoemus Racing Team  
120Tim Lemmers (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
121Pascal Hossay (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team  
122Daniel Eymann (Swi) Thoemus Racing Team  
123Michael Broderick (USA)  
124Marco Schätzing (Ger)  
125Ludovic Dubau (Fra) Team Newcycling  
126Steffen Thum (Ger)  
127Davy Huygens (Bel)  
128Heiko Gutmann (Ger)  
129John Whittington (GBr)  
130Vitalii Zubchenko (Ukr) ISD MTB Team  
131Pascal Schmutz (Swi)  
132Miha Halzer (Slo) Energijateam.Com  
133Jonas Baumann (Swi) Wheeler - Ixs Team  
134Brice Scholtes (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team  
135Dennis Ebert (Ned)  
136Simon Seehofer (Aut)  
137Florian Thie (Swi)  
138Arnould Jeremy (Fra)  
139Sandro Soncin (Swi)  
Elite women
#Rider Name (Country) Team 
1Julie Bresset (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry  
2Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team  
3Maja Wloszczowska (Pol) CCC Polkowice  
4Emily Batty (Can) Subaru - Trek  
5Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team  
6Pauline Ferrand Prevot* (Fra) Rabobank Giant Offroad Team  
7Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team  
8Blaza Klemencic (Slo) Felt Oetztal X - Bionic Team  
9Esther Süss (Swi) Wheeler - Ixs Team  
10Georgia Gould (USA) Luna Pro Team  
11Sabine Spitz (Ger) Sabine Spitz Haibike Team  
12Marie-Helene Premont (Can)  
13Katrin Leumann (Swi) Ghost Factory Racing Team  
14Karen Hanlen (NZl)  
15Annie Last* (GBr) Milka Brentjens MTB Racing Team  
16Adelheid Morath (Ger) Felt Oetztal X - Bionic Team  
17Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol  
18Elisabeth Osl (Aut) Ghost Factory Racing Team  
19Nathalie Schneitter (Swi) Colnago Sudtirol  
20Marielle Saner-Guinchard (Swi) Bikepark.Ch Craft  
21Lea Davison (USA) Specialized Racing  
22Sabrina Enaux (Fra) Specialized Solodet Vosges  
23Elisabeth Brandau (Ger) Notebooksbilliger.De Team  
24Annika Langvad (Den) Team Fujibikes Rockets  
25Heather Irmiger (USA) Subaru - Trek  
26Lene Byberg (Nor) GT Skoda Chamonix  
27Tereza Hurikova (Cze) Sabine Spitz Haibike Team  
28Julie Krasniak (Fra) Focus MIG Team  
29Aleksandra Dawidowicz (Pol) CCC Polkowice  
30Tanja Zakelj (Slo) Salcano Factory Team  
31Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing Team  
32Anna Szafraniec (Pol) CCC Polkowice  
33Magdalena Sadlecka (Pol) CCC Polkowice  
34Mary Mcconneloug (USA)  
35Lucie Chainel-Lefevre (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry  
36Laura Turpijn (Ned) MPL Specialized MTB Team  
37Elisabeth Sveum (Nor) Team Crampfix Nakamura  
38Hanna Klein (Ger)  
39Anne Terpstra* (Ned)  
40Cécile Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix  
41Janka Stevkova (Svk)  
42Rie Katayama (Jpn)  
43Sarah Koba (Swi)  
44Nataliya Krompets (Ukr) ISD MTB Team  
45Kathrin Stirnemann (Swi) Sabine Spitz Haibike Team  
46Vera Andreeva (Rus)  
47Anja Gradl (Ger) Team Bulls  
48Pavla Havlikova (Cze)  
49Laura Metzler (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry  
50Katherine O'shea (Aus)  
51Amanda Sin (Can) Scott-3Roxracing  
52Anna Villar Argente (Spa)  
53Maaris Meier (Est)  
54Asa Maria Erlandsson (Swe)  
55Fanny Bourdon (Fra) GT Skoda Chamonix  
56Jean Ann Berkenpas (Can)  
57Elisa Maria Garcia (Chi)  
58Katarzyna Solus-Miskowicz (Pol)  
59Githa Michiels (Bel) Trek-KMC Trade Team  
60Jenni King (Aus)  
61Qinglan Shi (Chn)  
62Nicoletta De Jager (Ned) MPL Specialized MTB Team  
63Inbar Ronen (Isr)  
64Heidi Sandsto Rosaasen (Nor) Team United Bakeries  
65Silke Schmidt (Ger) Notebooksbilliger.De Team  
66Judy Freeman (USA)  
67Judith Pollinger (Ita) Hard Rock Canossa Merida  
68Krista Park (USA)  
69Sabrina Maurer (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team  
70Chloe Woodruff (USA)  
71Ana Zupan (Slo) Energijateam.Com  
72Samantha Sanders (RSA)  
73Lucie Vesela (Cze) GT Bicycles Opportunity  
74Corina Gantenbein (Swi) Fischer - BMC  
75Kristien Nelen (Bel) Houffalize-Granville Team  
76Rowena Fry (Aus)  
77Tracy Moseley (GBr)  
78Jessica Roberts (GBr)  
79Angelica Edvardsson (Swe)  
80Zephanie Blasi (USA) WXC World Racing  
81Maxine Filby (GBr)  
82Erica Zaveta (USA) Moda-Bikemagic Racing Team  
83Aurélia Perry (Fra)  
84Joanne Clay (GBr) WXC World Racing  
85Caroline Mani (Fra)  
86Anneke Beerten (Ned) Milka-Superior MTB Racing Team  
87Franziska Brun (Swi)  
88Joanna Petterson (USA)  
89Céline Farner (Swi) JB Felt Team  
Junior men
#Rider Name (Country) Team 
1Victor Koretzky (Fra) Bikepark.Ch Craft  
2Romain Seigle (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt  
3Keegan Swenson (USA) United States Of America  
4Andri Frischknecht (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team  
5Titouan Carod (Fra) France  
6Boris Cara (Bel) Houffalize-Granville Team  
7Enea Vetsch (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team  
8Manuel Fasnacht (Swi) Fischer Junior MTB Team  
9Antoine Bouqueret (Fra) France  
10Nicolas Sessler (Bra) Brazil  
11Dominic Zumstein (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team  
12Ben Zwiehoff (Ger) Germany  
13Fredrik Fang Liland (Nor) Norway  
14Kevin Panhuyzen (Bel) Belgium  
15Lukas Baum (Ger) Germany  
16Beltain Schmid (Ita) Italy  
17Piotr Konwa (Pol) Poland  
18Dominic Grab (Swi) Switzerland  
19Emil Linde (Swe) Sweden  
20Martin Frey (Ger) Team Bulls  
21Raphael Gay (Fra) France  
22Joel Koller (Swi) Switzerland  
23Alberto Rossi (Ita) Italy  
24Georg Egger (Ger) Germany  
25Nicolas Scheire (Bel) Belgium  
26Eirik Sverdrup Augdal (Nor) Norway  
27Richard Cypress Gorry (USA) United States Of America  
28Alexey Lomilov (Rus) Russian Federation  
29Fabian Costa (Aut) Austria  
30Martin Fusek (Cze) Czech Republic  
31Iain Paton (GBr) Great Britain  
32Guy Niv (Isr) Israel  
33Javier Cerdeno (Spa) Spain  
34Sergiy Boltak (Ukr) Ukraine  
35Lukasz Szymczuk (Pol) Poland  
36Lehvi Braam (Ned) Netherlands  
37Dennis Wahlqvist (Swe) Sweden  
38Niels Rasmussen (Den) Denmark  
39Artur Fedosseyev (Kaz) Kazakhstan  
40Andreas Mündle (Lie) Liechtenstein  
41Artem Shevtsov (Ukr) Bi&Esse - Infotre Protek  
42Marcel Guerrini (Swi) Focus MIG Team  
43Mathieu Dehaeze (Bel) Versluys Team  
44Oleksii Zavolokin (Ukr) ISD MTB Team  
45Olivier Eliot (Fra) Bikepark.Ch Craft  
46Stefano Valdrighi (Ita) Hard Rock Canossa Merida  
47Karl Henrik Nordbakken (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet  
48Max Foidl (Aut) Muskelkater Genesis Team  
49Alex Baker (GBr) Orange Monkey-Cannondale  
50Toki Sawada (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team  
51Jarno Weemaes (Ned) Trek-KMC Trade Team  
52Erno Mc Crae (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team  
53Andrin Beeli (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team  
54Gioele Bertolini (Ita) Team Cbe Tecnoimpianti A.S.D.  
55Gregor Dimic (Slo) Energijateam.Com  
56Jesper Slik (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
57Florian Trigo (Fra) Houffalize-Granville Team  
58Clément Desjardins (Fra) Veloroc Lapierre  
59Sem Huitema (Ned) Giant Dealerteams  
60Remy Mertz (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team  
61Ulisse Fieschi (Swi) JB Felt Team  
62Denis Fumarola (Ita) Giant Italia Team  
63Jan Vastl (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
64Davide Simone Ferrero (Ita) Team Dytech  
65Thomas Griot (Fra) R - VTT Morillon  
66Romain Corti (Swi) Team Dom Cycle - Merida  
67Lucas De Rossi (Fra) AIX VTT Thrifty  
68Florian Buffard (Fra) Haut-Jura VTT  
69Nicolas Fischer (Swi) Tropical Solothurn  
70Vincent Matz (Fra) France  
71Manuel Boog (Swi) Switzerland  
72Nadir Colledani (Ita) Italy  
73Daniel Voitl (Ger) Germany  
74Mathias Cloostermans (Bel) Belgium  
75Ruslan Boredskiy (Rus) Russian Federation  
76Jodok Salzmann (Aut) Austria  
77Martin Stosek (Cze) Czech Republic  
78Michael Thompson (GBr) Great Britain  
79Amit Krispil (Isr) Israel  
80Diego Gonzalez Calderon (Spa) Spain  
81Kjell Van Den Boogert (Ned) Netherlands  
82Johan Widen (Swe) Sweden  
83Sebastian Carstensen Fini (Den) Denmark  
84Alessandro Repetti (Ita) Hard Rock Canossa Merida  
85Florian Gruber (Aut) Muskelkater Genesis Team  
86Bram Cools (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team  
87Lars Hubacher (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team  
88Blaz Kadivec (Slo) Energijateam.Com  
89Roy Beukers (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
90Yannick Runhart (Ned) Giant Dealerteams  
91Nicolas Daniels (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team  
92Simon Schilli (Ger) JB Felt Team  
93Ludek Seller (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
94Matteo Berta (Ita) Team Dytech  
95Theo Meuzard (Fra) R - VTT Morillon  
96Arnaud Cannau (Fra) AIX VTT Thrifty  
97Bastien Michaud (Fra) Haut-Jura VTT  
98Oliver Herzig (Ger) Tropical Solothurn  
99Maurus Duerr (Swi) Switzerland  
100Federico Barri (Ita) Italy  
101Philipp Bertsch (Ger) Germany  
102Nikita Fedorov (Rus) Russian Federation  
103Elias Hagspiel (Aut) Austria  
104Jakub Rydval (Cze) Czech Republic  
105Tom Evans (GBr) Great Britain  
106Omer Shubi (Isr) Israel  
107Jose Antonio Barroso Roque (Spa) Spain  
108Louis Bendixen (Den) Denmark  
109Mattia Setti (Ita) Hard Rock Canossa Merida  
110Elias Tranninger (Aut) Muskelkater Genesis Team  
111Roan Mc Crae (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team  
112Lucas Negro (Ita) Team Dytech  
113Nicolas Le Roy (Fra) AIX VTT Thrifty  
114Adrien Bacchiocchi (Fra) Haut-Jura VTT  
115Simon Vitzthum (Swi) Switzerland  
116Heiko Hog (Ger) Germany  
117Evgeny Titov (Rus) Russian Federation  
118Welburn Alexander (GBr) Great Britain  
119Ronen Alis (Isr) Israel  
120Quentin Stepien (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team  
121Hugo Numata (Fra) AIX VTT Thrifty  
122Guillaume Panisset (Fra) Haut-Jura VTT  
123Romain Bannwart (Swi) Switzerland  
124Alexander Krasnov (Rus) Russian Federation  
125Gregory Pol (Fra) France - B  
126Clément Jolibert (Fra) France - B  
127Vincent Sibille (Fra) France - B  
128Morgan Pozza (Fra) France - B  
Elite men eliminator (qualifying)
#Rider Name (Country) TeamStart time
1Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys Team17:45:00 
2Marek Konwa* (Pol) Milka-Superior MTB Racing Team0:00:15 
3Paul Van Der Ploeg (Aus) Felt Oetztal X - Bionic Team0:00:30 
4Sergji Rysenko (Ukr) ISD MTB Team0:00:45 
5Fabien Canal (Fra) GT Skoda Chamonix0:01:00 
6Cédric Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix0:01:15 
7Philip Buys (RSA)0:01:30 
8Alexis Vuillermoz (Fra) Lapierre International0:01:45 
9Javier Eduardo Puschel (Chi)0:02:00 
10Severin Disch (Swi) Thoemus Racing Team0:02:15 
11Nicola Rohrbach (Swi)0:02:30 
12Sepp Freiburghaus (Swi) Thoemus Racing Team0:02:45 
13Jérémy Huguenin (Swi) Giant Swiss SR -Suntour0:03:00 
14Lukas Kaufmann (Swi) Team Fujibikes Rockets0:03:15 
15Simon Scheiber (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team0:03:30 
16Aleksa* Maric (Srb) Salcano Factory Team0:03:45 
17Marcel Wildhaber (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team0:04:00 
18Andy Eyring (Ger)0:04:15 
19Simon Gegenheimer (Ger)0:04:30 
20Daniel Federspiel (Aut) Notebooksbilliger.De Team0:04:45 
21Brian Lopes (USA)0:05:00 
22Jürg Graf (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team0:05:15 
23Giancarlo Sax (Swi) Thoemus Racing Team0:05:30 
24Kerry Werner* (USA)0:05:45 
25Stefan Peter* (Swi) MTB Kader Zentralschweiz0:06:00 
26Gregor Raggl* (Aut)0:06:15 
27Martin Gluth* (Ger)0:06:30 
28Fabrice Mels* (Bel) Salcano Factory Team0:06:45 
29Mirco Widmer* (Swi) Giant Swiss SR -Suntour0:07:00 
30Pascal Hossay (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team0:07:15 
31Daniel Eymann (Swi) Thoemus Racing Team0:07:30 
32Adria Noguera Soldevila* (Spa)0:07:45 
33Marco Schätzing (Ger)0:08:00 
34Steffen Thum (Ger)0:08:15 
35Davy Huygens (Bel)0:08:30 
36Heiko Gutmann (Ger)0:08:45 
37John Whittington (GBr)0:09:00 
38Patrick* Lüthi (Swi)0:09:15 
39Etienne Moreau* (Can)0:09:30 
40Vitalii Zubchenko (Ukr) ISD MTB Team0:09:45 
41Pascal Schmutz (Swi)0:10:00 
42Lukas Loretz* (Swi) Giant Swiss SR -Suntour0:10:15 
43Miha Halzer (Slo) Energijateam.Com0:10:30 
44Titouan Perrin Ganier* (Fra)0:10:45 
45Lars Forster* (Swi)0:11:00 
46Brice Scholtes (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team0:11:15 
47Dennis Ebert (Ned)0:11:30 
48Ben Zwiehoff° (Ger)0:11:45 
49Emil Linde° (Swe)0:12:00 
50Florian Thie (Swi)0:12:15 
51Jeremy Arnould (Fra)0:12:30 
52Maximilian* Holz (Ger)0:12:45 
53Dennis Wahlqvist° (Swe)0:13:00 
54Johan Widen° (Swe)0:13:15 
55Martino Fruet (Ita)0:13:30 
56Robbert* De Nijs (Ned) Giant Dealerteams0:13:45 
57Ludovic Dubau (Fra) Team Newcycling0:14:00 
58Mykhaylo Batsutsa* (Ukr)0:14:15 
Elite women eliminator (qualifying)
#Rider Name (Country) TeamStart Time
1Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol17:30:00 
2Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing Team0:00:15 
3Anne Terpstra* (Ned)0:00:30 
4Cécile Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix0:00:45 
5Kathrin Stirnemann (Swi) Sabine Spitz Haibike Team0:01:00 
6Pavla Havlikova (Cze)0:01:15 
7Katherine O'shea (Aus)0:01:30 
8Kajsa Snihs* (Swe)0:01:45 
9Maaris Meier (Est)0:02:00 
10Heidi Sandsto Rosaasen (Nor) Team United Bakeries0:02:15 
11Sabrina Maurer (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team0:02:30 
12Chloe Woodruff (USA)0:02:45 
13Ana Zupan (Slo) Energijateam.Com0:03:00 
14Lucie Vesela (Cze) GT Bicycles Opportunity0:03:15 
15Rowena Fry (Aus)0:03:30 
16Tracy Moseley (GBr)0:03:45 
17Angelica Edvardsson (Swe)0:04:00 
18Erica Zaveta (USA) Moda-Bikemagic Racing Team0:04:15 
19Joanne Clay (GBr) Wxc World Racing0:04:30 
20Caroline Mani (Fra)0:04:45 
21Anneke Beerten (Ned) Milka-Superior MTB Racing Team0:05:00 
22Jenny Rissveds° (Swe)0:05:15 
23Ramona Forchini° (Swi) MTB Kader Zentralschweiz0:05:30 
24Joanna Petterson (USA)0:05:45 
25Tina Perse° (Slo)0:06:00 
26Samantha Sanders (RSA)0:06:15 
U23 men cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Ondrej Cink (Cze) Merida Biking Team  
2Alexander Gehbauer (Aut)  
3Gerhard Kerschbaumer (Ita) Tx Active Bianchi  
4Michiel Van Der Heijden (Ned) Rabobank Giant Offroad Team  
5Markus Schulte-Luenzum (Ger) Focus Mig Team  
6Ruben Scheire (Bel) Bh - Sr Suntour - Peisey Vallandry  
7Daniele Braidot (Ita)  
8Julian Schelb (Ger)  
9Jeff Luyten (Bel) Versluys Team  
10Nicholas Pettina (Ita)  
11Matthias Stirnemann (Swi) Thoemus Racing Team  
12Hugo Drechou (Fra) Team Newcycling  
13Pablo Rodriguez Guede (Spa)  
14Christian Pfäffle (Ger)  
15Jonas De Backer (Bel)  
16Marek Rauchfuss (Cze) S&H Superior MTB Team  
17Olof Jonsson (Swe)  
18Jordan Sarrou (Fra) Lapierre International  
19Marvin Gruget (Fra)  
20Zsolt Juhasz (Hun)  
21Rourke Croeser (RSA) Orange Monkey-Cannondale  
22Simon Stiebjahn (Ger)  
23Gregor Raggl (Aut)  
24Didier Bats (Bel)  
25Dirk Peters (NZl)  
26Maxime Urruty (Fra) Bikepark.Ch Craft  
27Kenta Gallagher (GBr)  
28Roger Walder (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team  
29Bart De Vocht (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team  
30Martin Gluth (Ger)  
31Mirco Widmer (Swi) Giant Swiss SR -Suntour  
32Truls Engen Korsaeth (Nor)  
33Grant Ferguson (GBr)  
34Tomas Paprstka (Cze)  
35Sebastian Batchelor (GBr)  
36Marcel Fleschhut (Ger)  
37Russell Finsterwald (USA) Subaru - Trek  
38Dmytro Titarenko (Ukr) ISD MTB Team  
39Reto Indergand (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
40Cristofer Bosque Ruano (Spa)  
41Aleksa Maric (Srb) Salcano Factory Team  
42Timofei Ivanov (Rus)  
43Mykhaylo Batsutsa (Ukr)  
44Evan Guthrie (Can)  
45Ivan Smirnov (Rus) Team Protek  
46Evan Mcneely (Can)  
47Samuel Shaw (NZl)  
48Ole Hem (Nor) Team United Bakeries  
49Jose Maria Sanchez Ruiz (Spa)  
50Anton Liyubuy (Ukr)  
51Steven James (GBr)  
52Kerry Werner (USA)  
53Stefan Peter (Swi) MTB Kader Zentralschweiz  
54Julien Trarieux (Fra) GT Skoda Chamonix  
55Fabrice Mels (Bel) Salcano Factory Team  
56Adria Noguera Soldevila (Spa)  
57Erik Groen (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
58Fabian Strecker (Ger)  
59Jhonnatan Botero Villegas (Col) Giant Italia Team  
60David Simon (Ger)  
61Manfred Zöger (Aut)  
62Rens De Bruin (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
63Patrick Lüthi (Swi)  
64Etienne Moreau (Can)  
65Lucas Garbellotto (Fra)  
66Rick Reimann (Swi)  
67Michael Crosbie (Aus)  
68Bryan Falaschi (Ita)  
69Sondre Kristiansen (Nor) Merida Ntg  
70Pieter Geluykens (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team  
71Lukas Loretz (Swi) Giant Swiss SR -Suntour  
72Emilien Barben (Swi)  
73Howard Grotts (USA) Specialized Racing  
74Titouan Perrin Ganier (Fra)  
75Jens Schuermans (Bel) Versluys Team  
76Arthur Tropardy (Fra)  
77Fabien Doubey (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt  
78Lars Forster (Swi)  
79Thomas Lapeyrie (Fra) Lapierre International  
80Sebastian Jayne (Aus)  
81Robbert De Nijs (Ned) Giant Dealerteams  
82Mark Kuyan (Rus)  
83Tobias Reiser (Ger) Notebooksbilliger.De Team  
84Martino Di Pierdomenico (Ita) Hard Rock Canossa Merida  
85Marc Stutzmann (Swi)  
86Lorenzo Samparisi (Ita) Hard Rock Canossa Merida  
87Maximilian Holz (Ger)  
88Paul Mathou (Fra)  
89Merlin Spranz (Aus)  
90Thomas Rasmussen (Den)  
91Louis Wolf (Ger)  
92Christopher Platt (Ger) Notebooksbilliger.De Team  
93Jochen Weisenseel (Ger)  
U23 women cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Yana Belomoyna (Ukr) Bi&Esse - Infotre Protek  
2Ekaterina Anoshina (Rus) Team Protek  
3Jolanda Neff (Swi) Wheeler - Ixs Team  
4Rebecca Henderson (Aus)  
5Lisa Mitterbauer (Aut) Bikepark.Ch Craft  
6Paula Gorycka (Pol) 4F E-Vive Racing Team  
7Kajsa Snihs (Swe)  
8Mona Eiberweiser (Ger) Ghost Factory Racing Team  
9Candice Neethling (RSA)  
10Samara Sheppard (NZl) Wheeler - Ixs Team  
11Helen Grobert (Ger)  
12Vivienne Meyer (Swi) Colnago Sudtirol  
13Michelle Hediger (Swi) Fischer - BMC  
14Serena Calvetti (Ita) Torpado Surfing Shop  
15Monika Zur (Pol) 4F E-Vive Racing Team  
16Virginie Pointet (Swi) Jb Felt Team  
17Julie Berteaux (Fra) GT Skoda Chamonix  
18Marta Tereshchuk (Ukr) Bi&Esse - Infotre Protek  
19Vendula Kuntova (Cze) GT Bicycles Opportunity  
20Andréanne Pichette (Can)  
21Marion Azam (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt  
22Kateryna Naberezhna (Ukr) ISD MTB Team  
23Anna Oberparleiter (Ita) Hard Rock Canossa Merida  
24Laura Bietola (Can) Scott-3Roxracing  
25Lorraine Truong (Swi) Bh - Sr Suntour - Peisey Vallandry  
26Jovana Crnogorac (Srb) Salcano Factory Team  
27Laura Valentina Abril Restrepo (Col)  
28Yuval Bar Ziv (Isr)  
29Miranda Agusti Sanchez (Spa)  
30Marta Pastore (Ita) Hard Rock Canossa Merida  
31Alessia Bulleri (Ita)  
32Tina Kindlhofer (Aut)  
33Aurea Ruiz Garcia (Spa)  
34Zuzana Pirzkallova (Cze)  
35Anais Simon (Fra)  
36Karla Stepanova (Cze)  
37Fabienne Andres (Swi)  
38Claire Oakley (Irl) Wxc World Racing  
Junior women cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Margot Moschetti (Fra) France  
2Jenny Rissveds (Swe) Sweden  
3Barbora Machulkova (Cze) Czech Republic  
4Andrea Waldis (Swi) Switzerland  
5Emilie Collomb (Ita) Italy  
6Henriette Elvrum Handal (Nor) Norway  
7Sofia Wiedenroth (Ger) Germany  
8Perrine Clauzel (Fra) France  
9Britt Van Den Boogert (Ned) Netherlands  
10Frida Helena Ronning (Nor) Norway  
11Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams  
12Bethany Crumpton (GBr) Great Britain  
13Ramona Forchini (Swi) MTB Kader Zentralschweiz  
14Kate Courtney (USA) United States Of America  
15Dina Hordiyuk (Ukr) Ukraine  
16Sara De Leo (Ita) Italy  
17Eline Gleditsch Brustad (Nor) Norway  
18Giulia Gaspardino (Ita) Team Dytech  
19Sabina Zamrozniak (Pol) Poland  
20Nikola Hlubinkova (Cze) Czech Republic  
21Majlen Müller (Ger) Germany  
22Mallory Barth (Swi) Switzerland  
23Jessica Benz (Ger) Germany  
24Laura Charles (Fra) France  
25Elzbieta Figura (Pol) Poland  
26Megan Beltzer (Isr) Israel  
27Tina Perse (Slo) Slovenia  
28Guzel Akhmadullina (Rus) Russian Federation  
29Franziska Hagen (Aut) Austria  
30Lena Gerault (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt  
31Marine Strappazon (Fra) Scott Les Saisies  
32Elea Boissy (Fra) Look - Beaumes De Venise  
33Estelle Relave (Fra) Haut-Jura Vtt  
34Chantal Eheim (Swi) Tropical Solothurn  
35Deborah Inauen (Swi) Switzerland  
36Veronika Brüchle (Ger) Germany  
37Audrey Menut (Fra) France  
38Karolina Piotrowska (Pol) Poland  
39Moran Tel Paz (Isr) Israel  
40Marina Filippova (Rus) Russian Federation  
41Pauline Pajot (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt  
42Nolwenn Houot (Fra) Look - Beaumes De Venise  
43Viola Albin (Swi) Tropical Solothurn  
44Eliane Mueggler (Swi) Switzerland  
45Romy Schmid (Ger) Germany  
46Anaïs Grimault (Fra) France  
47Alexandra Aldakushkina (Rus) Russian Federation  
48Axelle Murigneux (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt  
49Jennifer Kupferschmied (Swi) Switzerland  
50Anika Buhl (Ger) Germany  
51Anna Balashova (Rus) Russian Federation  

 

Back to top