Houffalize World Cup startlists

As of April 29, 2010

Startlists

Elite / Under 23* men cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Nino Schurter (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing  
2Julien Absalon (Fra) Orbea  
3Burry Stander (RSA) Specialized Factory Racing  
4Jaroslav Kulhavy (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling Team  
5Ralph Naef (Swi) Multivan Merida Biking Team  
6Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing  
7Ruben Ruzafa Cueto (Spa) Orbea  
8Lukas Flückiger (Swi) Trek World Racing  
9José Antonio Hermida Ramos (Spa) Multivan Merida Biking Team  
10Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing  
11Ivan Alvarez Gutierrez (Spa) Giant Italia Team  
12Florian Vogel (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing  
13Mathias Flückiger* (Swi) Trek World Racing  
14Sergio Mantecon Gutierrez (Spa) Trek-Lorca Taller Del Tiempo  
15Stéphane Tempier (Fra) TX Active Bianchi  
16Christoph Soukup (Aut) Merida Biking Team  
17Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team  
18Inaki Lejarreta Errasti (Spa) Orbea  
19Todd Wells (USA) Specialized Factory Racing  
20Roel Paulissen (Bel) Cannondale Factory Racing  
21Emil Lindgren (Swe) Rabobank-Giant Offroad Team  
22Marek Konwa* (Pol) Elettroveneta-Corratec  
23Christoph Sauser (Swi) Specialized Factory Racing  
24Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team  
25Jan Skarnitzl (Cze)  
26Alexis Vuillermoz* (Fra) Lapierre International  
27François Bailly Maitre (Fra) Scott Les Saisies  
29Carlos Coloma Nicolas (Spa) MSC Bikes  
30Samuel Schultz (USA) Subaru-Gary Fisher  
31Maxime Marotte (Fra) BH-Suntour  
32Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team  
33Tony Longo (Ita)  
34Derek Zandstra (Can) Canadian National Team  
35Robert Mennen (Ger)  
36Martin Fanger* (Swi) Giant Swiss Team  
37Oliver Beckingsale (GBr) Giant Factory Team  
38Fabian Giger (Swi) Rabobank-Giant Offroad Team  
39Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru-Gary Fisher  
40Martino Fruet (Ita)  
41Henk Jaap Moorlag* (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team  
42Pierre-Geoffroy Plantet (Fra) Team New Cycling  
43Jelmer Pietersma (Ned) Trek-Brentjens Mountain Bike Racing Team  
44Cristian Cominelli* (Ita) TX Active Bianchi  
45Giuseppe Lamastra (Ita) Hard Rock FRW A.S.D.  
46Marc Colom (Fra)  
47Patrik Gallati* (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing  
48Matous Ulman (Cze) S&H Superior MTB Team  
49Hannes Metzler (Aut) Muskelkater Genesis Team  
50Liam Killeen (GBr) British National Team  
51Piotr Brzozka* (Pol) JBG-2 Professional MTB Team  
52Bas Peters (Ned) Team Merida Combee  
53Karl Markt (Aut) Felt Oetztal X-Bionic Team  
54Marek Galinski (Pol) JBG-2 Professional MTB Team  
55Sebastien Carabin* (Bel) Lingier-Versluys Team  
56Kohei Yamamoto (Jpn)  
57Daniel Mcconnell (Aus) Torq Performance Nutrition  
58Cédric Ravanel (Fra) Lapierre International  
59Markus Bauer* (Ger)  
60Irjan Luttenberg* (Ned) Trek-Brentjens Mountain Bike Racing Team  
61Thomas Litscher* (Swi) M.I.G. Team  
62Henrique Avancini* (Bra) ISD Cycling Team  
63Paul Van Der Ploeg* (Aus) Felt Oetztal X-Bionic Team  
64Fabien Canal* (Fra) Keops ITWO  
65Shlomi Haimy* (Isr) Infotre - Leecougan  
66Robbie Squire* (USA) US National Team  
67David Fletcher* (GBr) British National Team  
68Mattias Wengelin* (Swe) Team Firebike-Droessiger  
69Pascal Meyer* (Swi) M.I.G. Team  
70Simon Scheiber* (Aut) Felt Oetztal X-Bionic Team  
71Moritz Milatz (Ger) Multivan Merida Biking Team  
72Martin Gujan (Swi) Cannondale Factory Racing  
73Periklis Ilias (Gre) ISD Cycling Team  
74Milan Spesny (Cze) S&H Superior MTB Team  
75Jiri Friedl (Cze) Merida Biking Team  
76Guillaume Vinit (Fra) BH-Suntour  
77Christof Bischof (Swi)  
78Sergji Rusenko (Ukr) ISD Cycling Team  
79Lachlan Norris (Aus)  
80Andrew Watson (Can) Canadian National Team  
81Lukas Kaufmann (Swi) Trek-Brentjens Mountain Bike Racing Team  
82Raphael Gagne (Can) Canadian National Team  
83Anders Hovdenes (Nor) Team United Bakeries, Hoydahl MTB Racing Team  
84Ludovic Dubau (Fra) Team New Cycling  
85Bjorn Brems (Bel) G-Skin-Deforche MTB Racing Team  
86Catriel Andres Soto (Arg) Infotre - Leecougan  
87Georgios Pattes-Toumanis (Gre) Greek National Team  
88Cristobal Silva Ibaceta (Chi) Chilean National Team  
89Frank Schotman (Ned) Stappenbelt Specialized MTB Team  
90Michael Broderick (USA)  
91Nicola Rohrbach (Swi)  
92Johnny Cattaneo (Ita)  
93Igor Bogdan (Ukr) Ukrainian National Team  
94Matthew Hadley (Can)  
95Sepp Freiburghaus (Swi) Thoemus Racing Team  
96Pavel Boudny (Cze)  
97Filip Eberl (Cze)  
98Michal Lami (Svk)  
99Andrew Blair (Aus) Torq Performance Nutrition  
100Jiri Hudecek (Cze)  
101Yader Zoli (Ita) Surfing Shop  
102Nicolas Vermeulen (Bel) Lingier-Versluys Team  
103Oleksandr Gerashenko (Ukr) ISD Cycling Team  
104Jiri Novak (Cze)  
105Uwe Hochenwarter (Aut) Muskelkater Genesis Team  
106Jimmy Tielens (Bel) Team Saeco  
107Robert Gehbauer (Aut)  
108Torsten Marx (Ger)  
109Lee Williams (GBr)  
110Fabio Hernando Castaneda Monsalve (Col) Infotre - Leecougan  
111Umberto Corti (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D.  
112Alexey Medvedev (Rus) Elettroveneta-Corratec  
113Kevin Van Hoovels (Bel) Lingier-Versluys Team  
114Niels Wubben* (Ned) Team Merida Combee  
115Marco Minnaard* (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team  
116Andras Parti (Hun)  
117Magnus Darvell (Swe)  
118Szilard Buruczki (Hun) Hungarian National Team  
119Zsolt Juhasz* (Hun) Euro One-Cube MTB Team  
120Kristian Hynek (Cze) S&H Superior MTB Team  
121Adrian Brzozka (Pol) JBG-2 Professional MTB Team  
122Pascal Hossay (Bel) G-Skin-Deforche MTB Racing Team  
123Martin Loo* (Est) Infotre - Leecougan  
124Silvio Bundi (Swi)  
125Cal Britten* (Aus)  
126Rene Tann (Ger)  
127Julien Fillion (Can)  
128Paolo Cesar Montoya Cantillo (CRc) GT Brondello Team  
129Nicolas Jeantet* (Ita) ISD Cycling Team  
130Balz Weber (Swi)  
131Sebastian Szraucner (Ger)  
132Laurent Mineur* (Bel)  
133Klaus Nielsen (Den) Danish National Team  
134Dmytro Titarenko* (Ukr) ISD Cycling Team  
135Alessandro Gambino (Ita) GT Brondello Team  
136Tim Wynants (Bel) Trek-Brentjens Mountain Bike Racing Team  
137Cameron Jette (Can)  
138Kornel Osicki* (Pol) JBG-2 Professional MTB Team  
139Evgeniy Nikolaev (Rus) Russian National Team  
140Andrea Tiberi (Ita) Surfing Shop  
141Stephen Ettinger* (USA) US National Team  
142Peter Glassford (Can)  
143Manfred Reis* (Ger) Felt Oetztal X-Bionic Team  
144Marcel Fleschhut* (Ger)  
145Alexander Gehbauer* (Aut)  
146Tomas Pesek* (Cze)  
147Cody Canning* (Can) Canadian National Team  
148Dries Govaerts* (Bel) Team Saeco  
149Roman Rametsteiner (Aut)  
150Patrick Gaudy (Bel)  
151Mykhaylo Batsutsa* (Ukr) ISD Cycling Team  
152Freddy Betremieux* (Fra)  
153Frank Beemer (Ned) Trek-Brentjens Mountain Bike Racing Team  
154Christopher Maletz (Ger)  
155Jérémy Huguenin* (Swi) Giant Swiss Team  
156Joris Bagnol* (Fra)  
157Matej Nepustil* (Cze) Merida Biking Team  
158Patxi Cia Apezteguia (Spa) MSC Bikes  
159Erik Groen* (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team  
160Dror Pekatch (Isr) Subaru-Gary Fisher  
161Tim Lemmers* (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team  
162Timofei Ivanov* (Rus) Russian National Team  
163Markus Loisl (Aut)  
164Andy Eyring* (Ger)  
165Severin Disch* (Swi) Giant Swiss Team  
166Oleksandr Kachanov* (Ukr) Ukrainian National Team  
167Christopher Minter (GBr)  
168Gabor Bogar (Hun) Euro One-Cube MTB Team  
169Jelmer Jubbega* (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team  
170Volodymyr Zinovkyn* (Ukr) ISD Cycling Team  
171Jonas De Backer* (Bel) Team Saeco  
172Andras Szatmary* (Hun) Euro One-Cube MTB Team  
173Rafal Hebisz (Pol)  
174Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing  
175Alexis Chenevier* (Fra) Scott Les Saisies  
176Thibaut Bellanger* (Fra)  
177Sebastian Batchelor* (GBr) Infotre - Leecougan  
178Matthias Hoi* (Aut)  
179Felix Euteneuer* (Ger)  
180Rob Vangenechten* (Bel) Team Saeco  
181Robert Kircher (Aut)  
182Wolfgang Krenn (Aut) Muskelkater Genesis Team  
183Fabian Strecker* (Ger)  
184Anthony O'boyle (GBr) Torq Performance Nutrition  
185Mattias Nilsson* (Swe)  
186Diego Rosa* (Ita) Giant Italia Team  
187Ivan Rybarik (Cze) Merida Biking Team  
188Juri Ragnoli* (Ita) Italian National Team  
189John Whittington* (GBr)  
190Tim Dunford (GBr) Torq Performance Nutrition  
191Olof Jonsson* (Swe)  
192Marco Schätzing (Ger) Team Firebike-Droessiger  
193Jean-François Bossler (Fra)  
194Gilles Sarrazin* (Fra)  
195Chris Andrews (GBr)  
196Ben Thomas* (GBr) Torq Performance Nutrition  
197Pierre Lebreton (Fra) BH-Suntour  
198Joris Massaer (Bel) G-Skin-Deforche MTB Racing Team  
199Michele Casagrande (Ita) Elettroveneta-Corratec  
200Zachary Hughes* (Can) Canadian National Team  
201Marco Arnold* (Swi) Giant Swiss Team  
202Jakub Magnusek (Cze) S&H Superior MTB Team  
203Benjamin Buchi* (Swi)  
204Amaury Gernez Aurenge* (Fra) Keops ITWO  
205Ethan Gilmour* (USA) US National Team  
206Travis Livermon* (USA) US National Team  
207Ivan Smirnov* (Rus) Russian National Team  
208Olivier Labie* (Bel) VZW Goeman Scott Cycling Team  
209Sébastien Hansen (Fra)  
210Daniel Eymann* (Swi) Thoemus Racing Team  
211Ricardo Paulo Reis Marinheiro* (Por) TX Active Bianchi  
212Thomas Lapeyrie* (Fra) Scott Les Saisies  
213Jakub Silar* (Cze) S&H Superior MTB Team  
214Anthony Grenet* (Fra)  
215Tad Elliott* (USA) US National Team  
216Gerhard Kerschbaumer* (Ita) Italian National Team  
217Simon Stiebjahn* (Ger) German National Team  
218Travis Frisby* (Aus) Australian National Team  
219Simon Gegenheimer* (Ger) German National Team  
220Mirco Widmer* (Swi) Giant Swiss Team  
221Florian Thie* (Swi) Swiss National Team  
222Tristan Cowie* (USA) US National Team  
223Matthias Stirnemann* (Swi) Swiss National Team  
224Matthias Rupp* (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing  
225Reto Indergand* (Swi) FRM TG Zentralschweiz  
226Hugo Drechou* (Fra) French National Team  
227Marcus Nicolai* (Ger) German National Team  
228Amotz Nehoray* (Isr) Israeli National Team  
229Marcus Schulte-Luenzum* (Ger) M.I.G. Team  
230Martin Gluth* (Ger) German National Team  
Elite / Under 23* women cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Irina Kalentieva (Rus) Topeak Ergon Racing Team  
2Willow Koerber (USA) Subaru-Gary Fisher  
3Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team  
4Georgia Gould (USA) Luna Pro Team  
5Julie Bresset* (Fra) BH-Suntour  
6Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team  
7Katrin Leumann (Swi)  
9Heather Irmiger (USA) Subaru-Gary Fisher  
10Lene Byberg (Nor) Specialized Factory Racing  
11Maja Wloszczowska (Pol) CCC Polkowice  
12Eva Lechner (Ita) Colnago Arreghini Sudtirol  
13Elisabeth Osl (Aut) Central Pro Team  
14Mary McConneloug (USA)  
15Emily Batty* (Can) Trek World Racing  
16Esther Süss (Swi)  
17Sabrina Enaux (Fra) Felt Oetztal X-Bionic Team  
18Nathalie Schneitter (Swi) Colnago Arreghini Sudtirol  
19Annie Last* (GBr) British National Team  
20Marielle Saner-Guinchard (Swi) Bikepark.ch Scott  
21Anna Szafraniec (Pol) JBG-2 Professional MTB Team  
22Annika Langvad (Den) Danish National Team  
23Anna Villar Argente (Spa) Spanish National Team  
24Alexandra Engen* (Swe)  
25Rosara Joseph (NZl)  
26Elisabeth Brandau (Ger)  
27Tanja Zakelj* (Slo) MBK Orbea  
28Laura Turpijn (Ned) Team Merida Combee  
29Fanny Bourdon* (Fra) French National Team  
30Hanna Klein (Ger)  
31Amanda Sin (Can) Canadian National Team  
32Laura Metzler (Fra) BH-Suntour  
33Rie Katayama (Jpn)  
34Janka Stevkova (Svk)  
35Cécile Ravanel (Fra) Lapierre International  
36Caroline Mani (Fra) BH-Suntour  
37Barbara Benko* (Hun)  
38Ivonne Kraft (Ger)  
39Virginie Pointet* (Swi) Bikepark.ch Scott  
40Nicola Leary (NZl)  
41Julie Krasniak* (Fra)  
42Vera Andreeva* (Rus) Russian National Team  
43Paula Gorycka* (Pol) CCC Polkowice  
44Kathrin Stirnemann* (Swi)  
45Irina Slobodyan* (Ukr) Ukrainian National Team  
46Lily Matthews* (GBr) British National Team  
47Judith Pollinger* (Ita) Italian National Team  
48Maaike Polspoel* (Bel) Belgian National Team  
49Alla Boyko* (Ukr) ISD Cycling Team  
50Rebecca Henderson* (Aus)  
51Margarita Fullana Riera (Spa) Massi Team  
52Aleksandra Dawidowicz (Pol) CCC Polkowice  
53Rowena Fry (Aus)  
54Adelheid Morath (Ger) Felt Oetztal X-Bionic Team  
55Petra Henzi (Swi) Fischer-BMC  
56Anja Gradl (Ger) Central Pro Team  
57Suzanne Clarke (GBr) British National Team  
58Blaza Klemencic (Slo) Felt Oetztal X-Bionic Team  
59Tereza Hurikova (Cze) Trek-Lorca Taller Del Tiempo  
60Nataliya Krompets (Ukr) Ukrainian National Team  
61Magdalena Sadlecka (Pol) CCC Polkowice  
62Kate Potter (Aus)  
63Githa Michiels (Bel) Team Saeco  
64Mical Dyck (Can)  
65Katherine O'shea (Aus) Torq Performance Nutrition  
66Sarah Koba (Swi) Giant Swiss Team  
67Sandra Santanyes Murillo (Spa) Trek-Lorca Taller Del Tiempo  
68Maria Osl (Aut) Fischer-BMC  
69Monique Zeldenrust (Ned) Giant Swiss Team  
70Helene Marcouyre (Fra) BH-Suntour  
71Joanna Wall (Aus) Torq Performance Nutrition  
72Asa Maria Erlandsson (Swe)  
73Rocio Gamonal Ferrera (Spa) Spanish National Team  
74Sandra Walter (Can) Canadian National Team  
75Karine Travaillaud (Can)  
76Inbar Ronen (Isr) Israeli National Team  
77Cristina Mascarreras Sabria (Spa) Conor - Forallac  
78Kristien Nelen (Bel) VZW Goeman Scott Cycling Team  
79Carina Ketonen (Fin) VZW Goeman Scott Cycling Team  
80Oksana Rybakova (Rus) Russian National Team  
81Evelyn Staffler (Ita) Italian National Team  
82Nina Wrobel (Ger)  
83Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team  
84Nicoletta De Jager (Ned)  
85Pavlina Sulcova (Cze) GT Czech Team  
86Arielle Boek - Van Meurs (Ned)  
87Eszter Erdelyi (Hun)  
88Karin Groen (Ned)  
89Cindy Montambault (Can)  
90Coralie Redelsperger (Fra)  
91Monique Pua Sawicki (USA)  
92Fabienne Niederberger (Swi)  
93Catherine Vipond (Can)  
94Tatjana Dold (Ger)  
95Lucie Vesela (Cze) GT Czech Team  
96Nadine Rieder* (Ger)  
97Anna Oberparleiter* (Ita) Hard Rock FRW A.S.D.  
98Corina Gantenbein (Swi) Fischer-BMC  
99Anne Terpstra* (Ned) Stappenbelt Specialized MTB Team  
100Melanie Palframan* (RSA)  
101Jennifer Sagesser* (Swi) Thoemus Racing Team  
102Ekaterina Anoshina* (Rus) Russian National Team  
103Elisabeth Mottet (Bel)  
104Kseniya Kirillova* (Rus) Russian National Team  
105Mona Eiberweiser* (Ger) Central Pro Team  
106Gabriella Modos (Hun) Hungarian National Team  
107Lenka Bulisova* (Cze)  
108Nina Homovec (Slo) MBK Orbea  
109Camille Devi* (Fra) Asptt Definitive Gitane  
110Martina Giovanniello* (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D.  
111Serena Calvetti* (Ita) Italian National Team  
112Catherine Lohri (Swi)  
113Lorraine Truong* (Swi)  
114Kiona Harbers (Ned)  
115Viktoria Sultanova* (Ukr) Ukrainian National Team  
116Mirre Stallen (Ned)  
117Karen Brouwer* (Ned)  
118Daniela Veronesi (SMr)  
119Petra Mermans (Bel)  
120Noga Korem* (Isr) Israeli National Team  
121Ingrid Bosscha (Ned)  
122Rozanne Slik* (Ned) Team Merida Combee  
123Michelle Hediger* (Swi) Fischer-BMC  
124Nicole Hanselmann* (Swi) Swiss National Team  
125Nadezhda Orlova* (Rus) Russian National Team  
Junior men cross country
#Rider Name (Country) Team 
2Lars Forster (Swi) Swiss National Team  
3Kevin Krieg (Swi) Swiss National Team  
4Patrick Lüthi (Swi) Swiss National Team  
5Fabian Paumann (Swi) Swiss National Team  
6Tobias Spescha (Swi) Swiss National Team  
7Roger Walder (Swi) Swiss National Team  
8Denny Lupato (Ita) Italian National Team  
9Andrea Righettini (Ita) Italian National Team  
10Maximilian Vieider (Ita) Italian National Team  
11Sascha Bleher (Ger) German National Team  
12Martin Giese (Ger) German National Team  
13Lukas Kuch (Ger) German National Team  
14Severin Lehmann (Ger) German National Team  
15Christian Pfäffle (Ger) German National Team  
16Jan Pfitzner (Ger) German National Team  
17Didier Bats (Bel) Belgian National Team  
18Bart De Vocht (Bel) Belgian National Team  
19Davy Houben (Bel) Belgian National Team  
20Arnaud Hoyaux (Bel) Belgian National Team  
21Jens Schuermans (Bel) Belgian National Team  
22Bram Van Wijmeersch (Bel) Belgian National Team  
23Mitchell Codner (Aus) Australian National Team  
24Michael Boros (Cze) Czech National Team  
25Vojtech Nipl (Cze) Czech National Team  
26Tomas Paprstka (Cze) Czech National Team  
27Radek Polnicky (Cze) Czech National Team  
28Pavel Skalicky (Cze) Czech National Team  
29Daniel Vesely (Cze) Czech National Team  
30Urban Ferencak (Slo) Slovenian National Team  
31Rok Korosec (Slo) Slovenian National Team  
32Erik Jonsson (Swe) Swedish National Team  
33Thibault Geneste (Fra) French National team  
34Marvin Gruget (Fra) French National team  
35Alrick Martin (Fra) French National team  
36Paul Mathou (Fra) French National team  
37Julien Trarieux (Fra) French National team  
38Maxime Urruty (Fra) French National team  
39Grant Ferguson (GBr) British National Team  
40Kenta Gallagher (GBr) British National Team  
41Luke Gray (GBr) British National Team  
42Steven James (GBr) British National Team  
43Robbert De Nijs (Ned) Dutch National Team  
44Matthijs Everdijk (Ned) Dutch National Team  
45Bas Van De Vorst (Ned) Dutch National Team  
46Mark Van Der Heijden (Ned) Dutch National Team  
47Michiel Van Der Heijden (Ned) Dutch National Team  
48Michael Millerferli (Aut) Austrian National Team  
49Gregor Raggl (Aut) Austrian National Team  
50Julian Scherer (Aut) Austrian National Team  
51Niklas Bangsbro (Den) Danish National Team  
52Magnus Cort (Den) Danish National Team  
53Frederik Kjeldsen (Den) Danish National Team  
54Alexander Laugesen (Den) Danish National Team  
55Jonas Pedersen (Den) Danish National Team  
56Shaked Frank (Isr) Israeli National Team  
57Roy Goldstein (Isr) Israeli National Team  
58Jozef Bebcak (Svk) Slovakian National Team  
59Frantisek Lami (Svk) Slovakian National Team  
60Tamas Pinter (Hun) Hungarian National Team  
61Artem Alexandrov (Rus) Russian National Team  
62Nikita Chubukov (Rus) Russian National Team  
63Alexey Krylov (Rus) Russian National Team  
64Mark Kuyan (Rus) Russian National Team  
65Anton Stepanov (Rus) Russian National Team  
66Adria Noguera Soldevila (Spa) Spanish National Team  
67Antonio Santos Ridao (Spa) Spanish National Team  
68Shepel Mykola (Ukr) Ukrainian National Team  
69Thibault Poussin (Fra) Keops ITWO  
70Maxime Salmon (Fra) Keops ITWO  
71Alexis Noel (Fra) Team New Cycling  
72Emilien Viennet (Fra) Team New Cycling  
73Marc Schärli (Swi) Fischer-BMC  
74Bryan Allemann (Swi) Bikepark.ch Scott  
75Milan Dolezal (Cze) GT Czech Team  
76Jiri Ostadal (Cze) GT Czech Team  
77Thijs Zuurbier (Ned) Team Merida Combee  
78Ole Hem (Nor) Team United Bakeries, Hoydahl MTB Racing Team  
79Jeff Luyten (Bel) Team Saeco  
80Jens Vandekinderen (Bel) Team Saeco  
81Philipp Hediger (Swi) Fischer Junior MTB Team  
82Janos Ruch (Swi) Fischer Junior MTB Team  
83Fabien Doubey (Fra) Asptt Definitive Gitane  
84Loic Doubey (Fra) Asptt Definitive Gitane  
85Thomas Fautrero (Fra) Asptt Definitive Gitane  
86Severin Sagesser (Swi) Thoemus Racing Team  
87Rien Terpstra (Ned) Stappenbelt Specialized MTB Team  
88Fabrice Mels (Bel) G-Skin-Deforche MTB Racing Team  
89Pieter Geluykens (Bel) Trek - KMC Trade Team VZW  
90Jordan Sarrou (Fra) Scott Les Saisies  
91Francisco Javier Abad Carbonell (Spa) Trek-Lorca Taller Del Tiempo  
92Bartlomiej Wawak (Pol) JBG-2 Professional MTB Team  
93Stefan Peter (Swi) FRM TG Zentralschweiz  
94Dylan Beeckman (Bel) Belgian National B Team  
95Leander Bertels (Bel) Belgian National B Team  
96Olivier Bruwiere (Bel) Belgian National B Team  
97Pieterjan Kindermans (Bel) Belgian National B Team  
98Nicolas Mertz (Bel) Belgian National B Team  
99Tom Steurs (Bel) Belgian National B Team  
Junior women cross country
#Rider Name (Country) Team 
101Pauline Ferrand Prevot (Fra) French National Team  
102Marion Gauthier (Fra) French National Team  
103Anais Simon (Fra) French National Team  
104Fabienne Andres (Swi) Swiss National Team  
105Linda Indergand (Swi) Swiss National Team  
106Jolanda Neff (Swi) Swiss National Team  
107Vania Schumacher (Swi) Swiss National Team  
108Michelle Vollenweider (Swi) Swiss National Team  
109Regina Genser (Ger) German National Team  
110Helen Grobert (Ger) German National Team  
111Sophia Ries (Ger) German National Team  
112Johanna Techt (Ger) German National Team  
113Laura Van Regenmortel (Ned) Dutch National Team  
114Elise Marchal (Bel) Belgian National team  
115Yana Belomoyna (Ukr) Ukrainian National Team  
116Svetlana Poverina (Rus) Russian National Team  
117Yulia Yakovleva (Rus) Russian National Team  
118Laura Munizaga Holloway (Chi) Chilean National Team  
119Viktoria Zeller (Aut) Austrian National Team  
120Katy Winton (GBr) British National Team  
121Miranda Agusti Sanchez (Spa) Spanish National Team  
122Alessia Bulleri (Ita) Italian National Team  
123Karolina Kalasova (Cze) Czech National Team  
124Zuzana Pirzkallova (Cze) Czech National Team  
125Michaela Malarikova (Svk) Slovakian National Team  
126Lisa Mitterbauer (Aut) Bikepark.ch Scott  
127Julie Berteaux (Fra) Keops ITWO  
128Cecile Delaire (Fra) Keops ITWO  
129Miriam Corti (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D.  
130Jil Saxer (Swi) Fischer Junior MTB Team  
131Lisa Schrooder (Ned) Team Merida Combee  
Elite men four cross
#Rider Name (Country) Team 
65Joost Wichman (Ned) RSP 4 Cross Racing Team  
66Roger Rinderknecht (Swi)  
67Michal Prokop (Cze) Agang Racing  
68Tomas Slavik (Cze) RSP 4 Cross Racing Team  
69Dan Atherton (GBr) Commencal  
70Johannes Fischbach (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team  
71Scott Beaumont (GBr) Rocky Mountain UK  
72Guido Tschugg (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team  
73Filip Polc (Svk) MS Evil Racing  
74Lukas Mechura (Cze)  
75Jurg Meijer (Ned) RSP 4 Cross Racing Team  
76David Graf (Swi)  
77Pascal Seydoux (Swi)  
78Jakub Riha (Cze)  
79Kamil Tatarkovic (Cze)  
80Patrick Campbell-Jenner (GBr)  
81Marek Pesko (Svk)  
82Mickael Deldycke (Fra)  
83William Evans (GBr)  
84Joey Van Veghel (Ned)  
85Bernard Kerr (GBr) Norco World Team  
86Will Longden (GBr)  
87Hannes Slavik (Aut) RC Alpine Commencal Austria  
88Florian Gottschlich (Ger)  
89Kieran Mcavoy (GBr)  
90Tom Dowie (GBr) 2Stage Factory  
91Michal Marosi (Cze) RSP 4 Cross Racing Team  
92Adam Stasek (Cze)  
93Piotr Paradowski (Pol)  
94Matthieu Faury (Fra)  
95Daniel Prijkel (Ned)  
96Premek Tejchman (Cze)  
97Gee Atherton (GBr) Commencal  
98Duncan Ferris (GBr)  
99Lukasz Baran (Pol)  
100Ludovic Gadois (Fra)  
101Johnny Magis (Bel)  
102Laurent Georges (Bel)  
103Stefan Scherz (Ger)  
104Robert Kulesza (Pol)  
105Felix Beckeman (Swe)  
106Jordan Gould (GBr)  
107Petr Muhlhans (Cze)  
108Ghislain Ricci (Fra)  
109Nico Seidel (Ger)  
110Ziga Knez (Slo) Unior Tools Team  
111Scott Roberts (GBr)  
112Daniel Fülle (Ger)  
113Petrik Brückner (Ger)  
114Jakub Hnidak (Cze)  
115Dominik Gladen (Ger)  
116Werner Muther (Swi) Thoemus Racing Team  
117Oliver Fuhrmann (Ger)  
118Clément Doby (Fra)  
119Dale Russell (GBr)  
120Christophe Lecocq (Bel)  
121Aj Boardman (GBr)  
122Aiko Göhler (Ger)  
123Thibaud Radermecker (Bel)  
124Jan Novak (Cze)  
125Stefan Kiser (Swi) Thoemus Racing Team  
126Julian Gerhardt (Ger)  
127Radim Kvacek (Cze) GT Czech Team  
128Michael Huber (Ger)  
129Alessandro Ponzetta (Ger)  
130Peter Warner (GBr)  
131Thomas Böttcher (Ger)  
132Simon Waldburger (Swi) Swiss National Team  
133James Norton (GBr)  
134Vincent Gateau (Fra)  
135Frédéric Lange (Bel)  
136Jens Völker (Ger)  
137Richard Norton (GBr)  
138Bozan Mitkov (Cze)  
139Kai Steffen Christian (Ger)  
140Stepan Novotny (Cze)  
141Renato Rufener (Swi) Swiss National Team  
142Tom Knight (GBr)  
143Max Lenthall (GBr)  
144Nicolas Simon (Bel)  
145Leo Combee (Ned)  
146Jakub Pytlik (Cze)  
147Mart Vos (Ned)  
148Maximilian Wrstala (Ger)  
149Martin Vanrykel (Bel)  
150Pierrick Berben (Bel)  
151Jonas Gauss (Ger)  
152Sébastien Marechal (Bel)  
153Klaus Beige (Ger)  
154John Hewitt (GBr)  
155Jan Rosenberger (Ger)  
156André Graf (Ger)  
157Christian Schaumburg (Ger)  
158Robert Simecek (Cze)  
159Xavier Theate (Bel)  
160Benoit Bresset (Fra)  
161Andy Karwarth (Ger)  
162Benoît Quaegebeur (Fra)  
163Marko Runst (Ger)  
164Jarrod Jakubiak (USA)  
165Sascha Stucke (Ger)  
166Andreas Huber (Ger)  
167Jake Ward (GBr)  
168Benjamin Kistner (Swi) Swiss National Team  
169Markus Huber (Ger)  
170Kristof Lenssens (Bel)  
171Kai Wendschuh (Ger)  
172Martin Söderström (Swe)  
173Bela Thalmann (Ger)  
174Michael Gray (GBr)  
175Christoph Herms (Ger)  
176Nico Vink (Bel)  
177Christian Schaufele (Ger)  
178Jeremy Morland (Fra)  
179Sidney Gerber (Swi) Swiss National Team  
180Sigi Strohn (Ger)  
181Laszlo Wissink (Ned)  
182Adrien Kerkhof (Fra)  
183Mathieu Didier (Bel)  
184Stephen Simms (GBr)  
185Rick Schubert (Ger)  
186Benjamin Ehrlich (Ger)  
187Lars Ziesler (Ger)  
Elite women four cross
#Rider Name (Country) Team 
33Anneke Beerten (Ned) Suspension Center  
34Anita Molcik (Aut)  
35Fionn Griffiths (GBr) Norco World Team  
36Sarsha Huntington (Aus)  
37Lucia Oetjen (Swi) Thoemus Racing Team  
38Jana Horakova (Cze)  
39Emmeline Ragot (Fra) Suspension Center  
40Eva Castro Fernandez (Spa)  
41Romana Labounkova (Cze)  
42Angelika Hohenwarter (Aut)  
43Helene Valerie Fruhwirth (Aut) RC Alpine Commencal Austria  
44Katy Curd (GBr) 2Stage Factory  
45Steffi Marth (Ger)  
46Tereza Votavova (Cze)  
47Stephanie Teltscher (Ger) Dr-Gravity Union  
48Kiona Harbers (Ned)  
49Neza Knez (Slo) Unior Tools Team  
50Eva-Maria Mauz (Ger)  
51Nichola Anderson (GBr)  
52Lea Schleifenbaum (Ger)  
53Dana Elena Schweika (Ger)  
Back to top