Houffalize World Cup start lists

As of Thursday, April 12, 2012

Start lists

Elite men cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Nino Schurter (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team  
2Burry Stander (RSA) Specialized Racing  
3Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing  
4Julien Absalon (Fra) Orbea Racing Team  
5Jaroslav Kulhavy (Cze) Specialized Racing  
6Lukas Flückiger (Swi) Trek World Racing  
7José Antonio Hermida Ramos (Spa) Multivan Merida Biking Team  
8Stéphane Tempier (Fra) TX Active Bianchi  
9Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing  
10Ralph Naef (Swi) Multivan Merida Biking Team  
11Moritz Milatz (Ger) BMC Mountainbike Racing Team  
12Fabian Giger (Swi) Rabobank Giant Offroad Team  
13Maxime Marotte (Fra) BH - Sr Suntour - Peisey Vallandry  
14Carlos Coloma Nicolas (Spa) Wildwolf - Trek Pro Racing  
15Christoph Sauser (Swi) Specialized Racing  
16Ivan Alvarez Gutierrez (Spa) Elettroveneta - Corratec  
17Inaki Lejarreta Errasti (Spa) Orbea Racing Team  
18Mathias Flückiger (Swi) Trek World Racing  
19Thomas Litscher (Swi) Felt Oetztal X - Bionic Team  
20Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team  
21Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team  
22Emil Lindgren (Swe) Rabobank Giant Offroad Team  
23Kohei Yamamoto (Jpn) Specialized Racing  
24Daniel Mcconnell (Aus)  
25Catriel Andres Soto (Arg) Wildwolf - Trek Pro Racing  
26Milan Spesny (Cze) S&H Superior MTB Team  
27Martin Gujan (Swi) Cannondale Factory Racing  
28Karl Markt (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team  
29Derek Zandstra (Can) Scott-3Roxracing  
30Martin Fanger (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour  
31Matous Ulman (Cze) S&H Superior MTB Team  
32Sergio Mantecon Gutierrez (Spa) Wildwolf - Trek Pro Racing  
33Cédric Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix  
34Fabien Canal (Fra) GT Skoda Chamonix  
35Tony Longo (Ita) TX Active Bianchi  
36Liam Killeen (GBr) Giant Factory Off-Road Team  
37Geoff Kabush (Can) Scott-3Roxracing  
38Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys Team  
39Jean-Christophe Peraud (Fra)  
40Michele Casagrande (Ita) Elettroveneta - Corratec  
41Uwe Hochenwarter (Aut) Muskelkater Genesis Team  
42Samuel Schultz (USA) Subaru - Trek  
43Max Plaxton (Can)  
44Alexis Vuillermoz (Fra) Lapierre International  
45Piotr Brzozka (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team  
46Stephen Ettinger (USA) BMC Mountainbike Racing Team  
47Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team  
48Marek Galinski (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team  
49Marek Konwa (Pol) Milka-Superior MTB Racing Team  
50Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
52Paul Van Der Ploeg (Aus) Felt Oetztal X - Bionic Team  
53Alban Lakata (Aut) Topeak Ergon Racing Team  
54Andrea Tiberi (Ita) Torpado Surfing Shop  
55Adam Craig (USA) Rabobank Giant Offroad Team  
56Nicola Rohrbach (Swi)  
57Robert Mennen (Ger) Topeak Ergon Racing Team  
58Sebastien Carabin (Bel) Versluys Team  
59Patrik Gallati (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
60Jürg Graf (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team  
61Florian Vogel (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team  
62Todd Wells (USA) Specialized Racing  
63Jan Skarnitzl (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized  
64Henk Jaap Moorlag (Ned) Rabobank Giant Offroad Team  
65Periklis Ilias (Gre) Team Protek  
66Andras Parti (Hun) Euroone-Waberer's MTB Team  
67Chris Jongewaard (Aus) Milka-Superior MTB Racing Team  
68Ruben Ruzafa Cueto (Spa) Orbea Racing Team  
69Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru - Trek  
70Jiri Friedl (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized  
71Sergji Rysenko (Ukr) ISD MTB Team  
72David Joao Serralheiro Rosa (Por)  
73Martin Loo (Est) Hard Rock Canossa Merida  
74Oliver Beckingsale (GBr)  
75Seiya Hirano (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team  
76Vasilis Adamou (Cyp)  
77Lachlan Norris (Aus) Giant Factory Off-Road Team  
78Marios Athanasiadis (Cyp)  
79Jiri Novak (Cze)  
80Martino Fruet (Ita)  
81Michal Lami (Svk)  
82Christoph Soukup (Aut)  
83Ole Christian Fagerli (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet  
84Lukas Kaufmann (Swi) Team Fujibikes Rockets  
85Ola Kjören (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet  
86Jeremiah Bishop (USA) Cannondale Factory Racing  
87Hans Becking (Ned) Milka-Superior MTB Racing Team  
88Robby De Bock (Bel)  
89Hannes Metzler (Aut)  
90Sven Nys (Bel)  
91Kristian Hynek (Cze)  
92Severin Disch (Swi) Thoemus Racing Team  
93Shlomi Haimy (Isr) Focus MIG Team  
94Ivan Seledkov (Rus) Cycling Club Roma MTB Team  
95Irjan Luttenberg (Ned)  
96Pierre-Geoffroy Plantet (Fra) Lapierre International  
97Jérémy Huguenin (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour  
98Ruben Almeida (Por)  
99Magnus Darvell (Swe) Team Herbalife 24 Raumerrittet  
100Abdulkadir Kelleci (Tur)  
101David Fletcher (GBr) Orange Monkey-Cannondale  
102Marc Colom (Fra) Team Newcycling  
103Kazuhiro Yamamoto (Jpn)  
104Tiago Jorge Oliveira Ferreira (Por) Bi&Esse - Infotre Protek  
105Markus Bauer (Ger)  
106Filip Eberl (Cze)  
107Giorgos Fattas (Cyp)  
108Simon Scheiber (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team  
109Sepp Freiburghaus (Swi) Thoemus Racing Team  
110Lee Williams (GBr)  
111Umberto Corti (Ita) Team Cbe Tecnoimpianti A.S.D.  
112Paolo Cesar Montoya Cantillo (CRc)  
113Daniel Geismayr (Aut)  
114Oleksandr Gerashchenko (Ukr) ISD MTB Team  
115Robert Gehbauer (Aut)  
116Anton Sintsov (Rus)  
117Karl Platt (Ger) Team Bulls  
118Weisong Tong (Chn)  
119Spencer Paxson (USA) Kona  
120Adrian Brzozka (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team  
121Frank Beemer (Ned)  
122Alexis Chenevier (Fra) Scott Les Saisies  
123Cameron Jette (Can) Scott-3Roxracing  
124Benjamin Sonntag (Ger)  
125Pascal Meyer (Swi)  
126Giuseppe Lamastra (Ita)  
127Paul Oldham (GBr)  
128Dariusz Batek (Pol)  
129Fredrik Edin (Swe)  
130Matthias Wengelin (Swe) Team Herbalife 24 Raumerrittet  
131Pascal Hossay (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team  
132Tim Wynants (Bel) Milka Brentjens MTB Racing Team  
133David Collins (GBr)  
134Marcel Wildhaber (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team  
135Kyosuke Takei (Jpn)  
136Ludovic Dubau (Fra) Team Newcycling  
137Matthias Waldhart (Aut)  
138Michael Broderick (USA)  
139Simon Gegenheimer (Ger)  
140Giancarlo Sax (Swi) Thoemus Racing Team  
141Jaime Yesid Chia Amaya (Col)  
142Daniel Federspiel (Aut) Notebooksbilliger.De Team  
143Sang Hoon Na (Kor)  
144Marco Schätzing (Ger)  
145Frank Schotman (Ned) MPL Specialized MTB Team  
146Davy Huygens (Bel)  
147Christopher Maletz (Ger)  
148Steffen Thum (Ger)  
149John Whittington (GBr)  
150Daniel Eymann (Swi) Thoemus Racing Team  
151Marc Metzler (Swi)  
152Rafal Alchimowiz (Pol)  
153Rafal Hebisz (Pol)  
154Brian Lopes (USA)  
155Lukas Sablik (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized  
156Vitalii Zubchenko (Ukr) ISD MTB Team  
157Tim Lemmers (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
158Jorgen Flion (Bel)  
159Przemyslaw Ebertowski (Pol)  
160Bostjan Hribovsek (Slo)  
161Jonas Baumann (Swi) Wheeler - IXS Team  
162Simon Seehofer (Aut)  
163Dennis Ebert (Ned)  
164Mariusz Gil (Pol)  
165Miha Halzer (Slo) Energijateam.Com  
166Tomasz Drozdz (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team  
Elite women cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Maja Wloszczowska (Pol) CCC Polkowice  
2Emily Batty (Can) Subaru - Trek  
3Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team  
4Esther Süss (Swi) Wheeler - IXS Team  
5Julie Bresset (Fra) BH - Sr Suntour - Peisey Vallandry  
6Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team  
7Sabine Spitz (Ger) Sabine Spitz Haibike Team  
8Karen Hanlen (NZl)  
9Annie Last (GBr) Milka Brentjens MTB Racing Team  
10Irina Kalentieva (Rus) Topeak Ergon Racing Team  
11Rosara Joseph (NZl) Rabobank Giant Offroad Team  
12Elisabeth Osl (Aut) Ghost Factory Racing Team  
13Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabobank Giant Offroad Team  
14Lea Davison (USA) Specialized Racing  
15Heather Irmiger (USA) Subaru - Trek  
16Elisabeth Brandau (Ger) Notebooksbilliger.De Team  
17Marielle Saner-Guinchard (Swi) Bikepark.Ch Scott  
18Annika Langvad (Den) Team Fujibikes Rockets  
19Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team  
20Aleksandra Dawidowicz (Pol) CCC Polkowice  
22Katrin Leumann (Swi) Ghost Factory Racing Team  
23Rie Katayama (Jpn)  
24Lene Byberg (Nor) GT Skoda Chamonix  
25Sabrina Enaux (Fra) Specialized Solodet Vosges  
26Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol  
27Adelheid Morath (Ger) Felt Oetztal X - Bionic Team  
28Tanja Zakelj (Slo) Salcano Factory Team  
29Nathalie Schneitter (Swi) Colnago Sudtirol  
30Julie Krasniak (Fra) Focus MIG Team  
31Anna Szafraniec (Pol) CCC Polkowice  
32Judy Freeman (USA)  
33Katarzyna Solus-Miskowiez (Pol)  
34Elisabeth Sveum (Nor) Team Crampfix Nakamura  
35Laura Metzler (Fra) BH - Sr Suntour - Peisey Vallandry  
36Magdalena Sadlecka (Pol) CCC Polkowice  
37Anne Terpstra (Ned) MPL Specialized MTB Team  
38Tereza Hurikova (Cze) Sabine Spitz Haibike Team  
39Hanna Klein (Ger)  
40Georgia Gould (USA) Luna Pro Team  
41Blaza Klemencic (Slo) Felt Oetztal X - Bionic Team  
42Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing Team  
43Cécile Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix  
44Sarah Koba (Swi)  
45Janka Stevkova (Svk)  
46Laura Turpijn (Ned) MPL Specialized MTB Team  
47Katherine Compton (USA) Rabobank Giant Offroad Team  
48Mary Mcconneloug (USA)  
49Anja Gradl (Ger) Team Bulls  
50Pavla Havlikova (Cze)  
51Anna Villar Argente (Spa)  
52Kathrin Stirnemann (Swi) Sabine Spitz Haibike Team  
53Nataliya Krompets (Ukr) ISD MTB Team  
54Vera Andreeva (Rus)  
55Amanda Sin (Can) Scott-3Roxracing  
56Fanny Bourdon (Fra) GT Skoda Chamonix  
57Asa Maria Erlandsson (Swe)  
58Catherine Vipond (Can)  
59Maaris Meier (Est)  
60Jenni King (Aus)  
61Nicoletta De Jager (Ned) MPL Specialized MTB Team  
62Ann Berglund (Swe)  
63Inbar Ronen (Isr)  
64Githa Michiels (Bel) Trek-KMC Trade Team  
65Krista Park (USA)  
66Lee Craigie (GBr)  
67Qinglan Shi (Chn)  
68Heidi Sandsto Rosaasen (Nor) Team United Bakeries  
69Pavlina Sulcova (Cze) Merida Biking Team  
70Jodie Willett (Aus)  
71Mikaela Kofman (Can) Scott-3Roxracing  
72Rikke Kornvig (Den)  
73Asuman Burcu Balci (Tur)  
74Sabrina Maurer (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team  
75Silke Schmidt (Ger) Notebooksbilliger.De Team  
76Ana Zupan (Slo) Energijateam.Com  
77Jane Nussli (GBr) Fischer - BMC  
78Chloe Woodruff (USA)  
79Lucie Vesela (Cze) GT Bicycles Opportunity  
80Kristien Nelen (Bel) Houffalize-Granville Team  
81Tatjana Dold (Ger) Team Fujibikes Rockets  
82Corina Gantenbein (Swi) Fischer - BMC  
83Kiona Harbers (Ned)  
84Hanna Vergeles (Ukr) ISD MTB Team  
85Rowena Fry (Aus)  
86Angelica Edvardsson (Swe)  
87Erica Zaveta (USA) Moda-Bikemagic Racing Team  
88Maxine Filby (GBr)  
89Jessica Roberts (GBr)  
90Zephanie Blasi (USA) WXC World Racing  
91Anneke Beerten (Ned) Milka-Superior MTB Racing Team  
92Lucie Chainel-Lefevre (Fra) BH - Sr Suntour - Peisey Vallandry  
93Tracy Moseley (GBr)  
94Caroline Mani (Fra)  
U23 men cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Alexander Gehbauer (Aut)  
2Gerhard Kerschbaumer (Ita) TX Active Bianchi  
3Markus Schulte-Luenzum (Ger) Focus MIG Team  
4James Reid (RSA)  
5Ondrej Cink (Cze) Merida Biking Team  
6Michiel Van Der Heijden (Ned) Rabobank Giant Offroad Team  
7Ruben Scheire (Bel) BH - Sr Suntour - Peisey Vallandry  
8Jeff Luyten (Bel) Versluys Team  
9Daniele Braidot (Ita)  
10Zsolt Juhasz (Hun) Euroone-Waberer's MTB Team  
11Nicholas Pettina (Ita)  
12Gregor Raggl (Aut)  
13Marek Rauchfuss (Cze) S&H Superior MTB Team  
14Maxime Urruty (Fra) Bikepark.Ch Scott  
15Kenta Gallagher (GBr)  
16Roger Walder (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team  
17Rourke Croeser (RSA) Orange Monkey-Cannondale  
18Martin Gluth (Ger)  
19Christian Pfäffle (Ger)  
20Matthias Stirnemann (Swi) Thoemus Racing Team  
21Hugo Drechou (Fra) Team Newcycling  
23Jordan Sarrou (Fra) Lapierre International  
24Pavel Priadein (Rus)  
25Julien Trarieux (Fra) GT Skoda Chamonix  
26Dmytro Titarenko (Ukr) ISD MTB Team  
27Isak Unal (Tur)  
28Cristofer Bosque Ruano (Spa)  
29Luca Braidot (Ita)  
30Mario Luis Miranda Costa (Por)  
31Julian Schelb (Ger)  
32Mykhaylo Batsutsa (Ukr)  
33Bayram Eroglu (Tur)  
34Timofei Ivanov (Rus)  
35Hamza Kansiz (Tur) Salcano Factory Team  
36Ivan Smirnov (Rus) Team Protek  
37Jose Maria Sanchez Ruiz (Spa)  
38Olof Jonsson (Swe)  
39Ole Hem (Nor) Team United Bakeries  
40Russell Finsterwald (USA) Subaru - Trek  
41Samuel Shaw (NZl)  
42Dimitrios Antoniadis (Gre) Team Protek  
43Marcel Fleschhut (Ger)  
44Kerry Werner (USA)  
45Erik Groen (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
46Simon Stiebjahn (Ger)  
47Anton Liyubuy (Ukr)  
48Steven James (GBr)  
49Stefan Peter (Swi) MTB Kader Zentralschweiz  
50Fabrice Mels (Bel) Salcano Factory Team  
51Sebastian Batchelor (GBr)  
52Urban Ferencak (Slo)  
53Bart De Vocht (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team  
54Cameron Ivory (Aus)  
55Tomas Paprstka (Cze)  
56Adria Noguera Soldevila (Spa)  
57Sturla Aune (Nor) Team Fokus - Danica  
58Piotr Kurczab (Pol)  
59Manfred Zöger (Aut)  
60Jhonnatan Botero Villegas (Col) Giant Italia Team  
61David Simon (Ger)  
62Jonas De Backer (Bel)  
63Lucas Garbellotto (Fra)  
64Yusuf Cabik (Tur) Salcano Factory Team  
65Fabian Strecker (Ger)  
66Michael Crosbie (Aus)  
67Rens De Bruin (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
68Jens Schuermans (Bel) Versluys Team  
69Bartlomiej Wawak (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team  
70Thomas Lapeyrie (Fra) Lapierre International  
71Arthur Tropardy (Fra)  
72Mirco Widmer (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour  
73Marvin Gruget (Fra)  
74Pietro Sarai (Ita) Giant Italia Team  
75Didier Bats (Bel)  
76Sascha Bleher (Ger)  
77Frantisek Lami (Svk)  
78Alexander Meyland (Aus)  
79Sebastian Jayne (Aus)  
80Rok Korosec (Slo)  
81Pablo Rodriguez Guede (Spa)  
82Lukas Loretz (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour  
83Tobias Reiser (Ger) Notebooksbilliger.De Team  
84Martino Di Pierdomenico (Ita) Hard Rock Canossa Merida  
85Quentin Winandy (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team  
86Ronny Koller (Swi)  
87Lars Forster (Swi)  
88Denny Lupato (Ita)  
89Wenzel Böhm-Gräber (Ger) Focus MIG Team  
90Borys Goral (Pol) Superior MTB Energy Team  
91Pieterjan Kindermans (Bel)  
92Alexey Krylov (Rus)  
93Thijs Zuurbier (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
94Fabien Doubey (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt  
95Merlin Spranz (Aus)  
96Grant Ferguson (GBr)  
97Miguel Londono Naranjo (Col) Giant Italia Team  
98Sondre Kristiansen (Nor) Merida Ntg  
99Jozef Bebcak (Svk)  
100Marc Stutzmann (Swi)  
101Lorenzo Samparisi (Ita) Hard Rock Canossa Merida  
102Louis Wolf (Ger)  
103Karol Michalski (Pol) Superior MTB Energy Team  
104Pieter Geluykens (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team  
105Mark Kuyan (Rus)  
106Rien Terpstra (Ned) MPL Specialized MTB Team  
107Thibault Geneste (Fra) BH - Sr Suntour - Peisey Vallandry  
108Truls Engen Korsaeth (Nor)  
109Christopher Platt (Ger) Notebooksbilliger.De Team  
110Kacper Urbanowicz (Pol) Superior MTB Energy Team  
111Olivier Bruwiere (Bel)  
112Paul Mathou (Fra)  
U23 women cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Ekaterina Anoshina (Rus) Team Protek  
2Yana Belomoyna (Ukr) Bi&Esse - Infotre Protek  
3Lisa Mitterbauer (Aut) Bikepark.Ch Scott  
4Barbara Benko (Hun) Focus MIG Team  
5Kajsa Snihs (Swe)  
6Rebecca Henderson (Aus)  
7Vivienne Meyer (Swi) Colnago Sudtirol  
8Julie Berteaux (Fra) GT Skoda Chamonix  
9Michelle Hediger (Swi) Fischer - BMC  
10Mona Eiberweiser (Ger) Ghost Factory Racing Team  
11Candice Neethling (RSA)  
12Virginie Pointet (Swi) Jb Felt Team  
13Marta Tereshchuk (Ukr) Bi&Esse - Infotre Protek  
17Helen Grobert (Ger)  
18Jovana Crnogorac (Srb) Salcano Factory Team  
19Paula Gorycka (Pol) 4F E-Vive Racing Team  
20Samara Sheppard (NZl) Wheeler - IXS Team  
21Serena Calvetti (Ita) Torpado Surfing Shop  
22Jitka Skarnitzlova (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized  
23Lorraine Truong (Swi) BH - Sr Suntour - Peisey Vallandry  
24Ingrid Sofie Jacobsen (Nor)  
25Laura Valentina Abril Restrepo (Col)  
26Weronika Rybarczyk (Pol) Superior MTB Energy Team  
27Anna Oberparleiter (Ita) Hard Rock Canossa Merida  
28Kateryna Naberezhna (Ukr) ISD MTB Team  
29Hana Jezkova (Cze) GT Bicycles Opportunity  
30Michaela Malarikova (Svk)  
31Carla Haines (GBr) WXC World Racing  
32Jolanda Neff (Swi) Wheeler - IXS Team  
33Marion Azam (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt  
34Steffi Derveaux (Bel)  
35Marta Pastore (Ita) Hard Rock Canossa Merida  
36Anais Simon (Fra)  
37Lisa Rabensteiner (Ita) Colnago Sudtirol  
38Vendula Kuntova (Cze) GT Bicycles Opportunity  
39Johanne Brustad (Nor)  
40Monika Zur (Pol) 4F E-Vive Racing Team  
41Claire Oakley (Irl) WXC World Racing  
Junior men cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Victor Koretzky (Fra) Bikepark.Ch Scott  
2Manuel Fasnacht (Swi) Fischer Junior MTB Team  
3Boris Cara (Bel) Houffalize-Granville Team  
4Keegan Swenson (USA) United States Of America  
5Enea Vetsch (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team  
6Fredrik Fang Liland (Nor) Norway  
7Edvard Vea Iversen (Nor) Norway  
8Connor Bell (USA) United States Of America  
9Dominik Banyai (Hun) Hungary  
10Antoine Bouqueret (Fra) France  
11Raphael Gay (Fra) France  
12Vincent Matz (Fra) France  
13Maurus Duerr (Swi) Switzerland  
14Dominic Grab (Swi) Switzerland  
15Raphael Koch (Swi) Switzerland  
16Joel Koller (Swi) Switzerland  
17Simon Vitzthum (Swi) Switzerland  
18Gioele Bertolini (Ita) Italy  
19Jacopo Billi (Ita) Italy  
20Massimo Rosa (Ita) Italy  
21Alberto Rossi (Ita) Italy  
22Baltain Schmid (Ita) Italy  
23Lukas Baum (Ger) Germany  
24Philipp Bertsch (Ger) Germany  
25Georg Egger (Ger) Germany  
26Jan Kalt (Ger) Germany  
27Daniel Voitl (Ger) Germany  
28Ben Zwiehoff (Ger) Germany  
29Mathias Cloostermans (Bel) Belgium  
30Jasper Maes (Bel) Belgium  
31Remy Mertz (Bel) Belgium  
32Kevin Panhuyzen (Bel) Belgium  
33Jorgen Scheerens (Bel) Belgium  
34Nicolas Scheire (Bel) Belgium  
35Jochen De Vocht (Bel) Belgium - B  
36Geoffrey Hoyaux (Bel) Belgium - B  
37Alexander Loquet (Bel) Belgium - B  
38Martin D Bakken (Nor) Norway  
39Anders Dalgaard (Nor) Norway  
40Audun Hanssen (Nor) Norway  
41Eirik B Langerud (Nor) Norway  
42Shane Skelton (USA) United States Of America  
43Ruslan Boredskiy (Rus) Russian Federation  
44Nikita Fedorov (Rus) Russian Federation  
45Alexey Lomilov (Rus) Russian Federation  
46Marc-Antoine Nadon (Can) Canada  
47Alexandre Vialle (Can) Canada  
48Michael Mayer (Aut) Austria  
49Fabian Costa (Aut) Austria  
50Martin Fusek (Cze) Czech Republic  
51Daniel Lukes (Cze) Czech Republic  
52Jakub Rydval (Cze) Czech Republic  
53Adam Sekanina (Cze) Czech Republic  
54Tom Evans (GBr) Great Britain  
55Iain Paton (GBr) Great Britain  
56Michael Thompson (GBr) Great Britain  
57Welburn Alexander (GBr) Great Britain  
58Javier Cerdeno (Spa) Spain  
59Diego Gonzalez Calderon (Spa) Spain  
60Alvaro Sanchez Escalona (Spa) Spain  
61Sergiy Boltak (Ukr) Ukraine  
62Piotr Konwa (Pol) Poland  
63Lehvi Braam (Ned) Netherlands  
64Robbert Keus (Ned) Netherlands  
65Erjan Ten Hove (Ned) Netherlands  
66Kjell Van Den Boogert (Ned) Netherlands  
67Bas Van Der Kooij (Ned) Netherlands  
68Amado Goncalco Duarte Basilio (Por) Portugal  
69Bercel Meggyesi (Hun) Hungary  
70Emil Linde (Swe) Sweden  
71Albin Dalenberg (Swe) Sweden  
72Dennis Wahlqvist (Swe) Sweden  
73Johan Widen (Swe) Sweden  
74Christos Loizou (Cyp) Cyprus  
75Louis Bendixen (Den) Denmark  
76Sebastian Carstensen Fini (Den) Denmark  
77Niels Rasmussen (Den) Denmark  
78Omer Faruk Kansiz (Tur) Turkey  
79Salman Agit (Tur) Turkey  
80Andreas Mündle (Lie) Liechtenstein  
81Dominic Zumstein (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team  
82Andri Frischknecht (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team  
83Mathieu Dehaeze (Bel) Versluys Team  
84Marcel Guerrini (Swi) Focus MIG Team  
85Artem Shevtsov (Ukr) Bi&Esse - Infotre Protek  
86Oleksii Zavolokin (Ukr) ISD MTB Team  
87Olivier Eliot (Fra) Bikepark.Ch Scott  
88Martin Frey (Ger) Team Bulls  
89Eirik Sverdrup Augdal (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet  
90Karl Henrik Nordbakken (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet  
91Alessandro Repetti (Ita) Hard Rock Canossa Merida  
92Mattia Setti (Ita) Hard Rock Canossa Merida  
93Toki Sawada (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team  
94Romain Seigle (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt  
95Alex Baker (GBr) Orange Monkey-Cannondale  
96Adrian Kucharek (Pol) 4F E-Vive Racing Team  
97Bram Cools (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team  
98Erno Mc Crae (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team  
99Roan Mc Crae (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team  
100Stepien Quentin (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team  
101Jarno Weemaes (Ned) Trek-KMC Trade Team  
102Titouan Carod (Fra) Scott Les Saisies  
103Andrin Beeli (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team  
104Lars Hubacher (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team  
105Gregor Dimic (Slo) Energijateam.Com  
106Blaz Kadivec (Slo) Energijateam.Com  
107Florian Trigo (Fra) Houffalize-Granville Team  
108Sem Huitema (Ned) Giant Dealerteams  
109Yannick Runhart (Ned) Giant Dealerteams  
110Roy Beukers (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
111Jesper Slik (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
112Patryk Adamkiewicz (Pol) Superior MTB Energy Team  
113Olaf Malek (Pol) Superior MTB Energy Team  
114Nicolas Daniels (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team  
115Denis Fumarola (Ita) Giant Italia Team  
116Ulisse Fieschi (Swi) Jb Felt Team  
117Simon Schilli (Ger) Jb Felt Team  
118Martin Stosek (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
119Jan Vastl (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
120Matteo Berta (Ita) Team Dytech  
121Davide Simone Ferrero (Ita) Team Dytech  
122Daniele Koetting (Ita) Team Dytech  
123Thierry Montrosset (Ita) Team Dytech  
124Lucas Negro (Ita) Team Dytech  
125Theo Barthelemy (Fra) Look - Beaumes De Venise  
126Arthur Moutte (Fra) Look - Beaumes De Venise  
127Thomas Griot (Fra) R - Vtt Morillon  
128Theo Meuzard (Fra) R - Vtt Morillon  
129Arnaud Cannau (Fra) Aix Vtt Thrifty  
130Gauthier Costigli (Fra) Aix Vtt Thrifty  
131Lucas De Rossi (Fra) Aix Vtt Thrifty  
132Nicolas Le Roy (Fra) Aix Vtt Thrifty  
133Fabien Nobili (Fra) Aix Vtt Thrifty  
134Hugo Numata (Fra) Aix Vtt Thrifty  
135Adrien Bacchiocchi (Fra) Haut-Jura Vtt  
136Florian Buffard (Fra) Haut-Jura Vtt  
137Bastien Michaud (Fra) Haut-Jura Vtt  
138Guillaume Panisset (Fra) Haut-Jura Vtt  
139Nicolas Fischer (Swi) Tropical Solothurn  
140Oliver Herzig (Ger) Tropical Solothurn  
Junior women cross country
#Rider Name (Country) Team 
101Mallory Barth (Swi) Switzerland  
102Deborah Inauen (Swi) Switzerland  
103Andrea Waldis (Swi) Switzerland  
104Alessandra Bianchetta (Ita) Italy  
105Emilie Collomb (Ita) Italy  
106Sara De Leo (Ita) Italy  
107Lena Putz (Ger) Germany  
108Veronika Brüchle (Ger) Germany  
109Anika Buhl (Ger) Germany  
110Majlen Müller (Ger) Germany  
111Romy Schmid (Ger) Germany  
112Sofia Wiedenroth (Ger) Germany  
113Frederique Trudel (Can) Canada  
114Perrine Clauzel (Fra) France  
115Elea Boissy (Fra) France  
116Audrey Menut (Fra) France  
117Margot Moschetti (Fra) France  
118Elzbieta Figura (Pol) Poland  
119Sabina Zamrozniak (Pol) Poland  
120Barbora Machulkova (Cze) Czech Republic  
121Nikola Hlubinkova (Cze) Czech Republic  
122Moran Tel Paz (Isr) Israel  
123Britt Van Den Boogert (Ned) Netherlands  
124Tina Perse (Slo) Slovenia  
125Anna Balashova (Rus) Russian Federation  
126Felicia Ferner (Swe) Sweden  
127Jenny Rissveds (Swe) Sweden  
128Bethany Crumpton (GBr) Great Britain  
129Alice Barnes (GBr) Great Britain  
130Franziska Niederacher (Aut) Austria  
131Eline Gleditsch Brustad (Nor) Norway  
132Frida R Bustad (Nor) Norway  
133Henriette Elvrum Handal (Nor) Norway  
134Frida Helena Ronning (Nor) Norway  
135Dina Hordiyuk (Ukr) Ukraine  
136Alicia Franck (Bel) Belgium  
137Lena Gerault (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt  
138Murigneux Axelle (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt  
139Pauline Pajot (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt  
140Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams  
141Maaike Broekaart (Ned) Giant Dealerteams  
142Annemarie Worst (Ned) Giant Dealerteams  
143Imogen Buick (GBr) Moda-Bikemagic Racing Team  
144Ramona Forchini (Swi) MTB Kader Zentralschweiz  
145Sabrina Sagesser (Swi) Fischer Junior MTB Team  
146Marketa Drahovzalova (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
147Giulia Gaspardino (Ita) Team Dytech  
148Nolwenn Houot (Fra) Look - Beaumes De Venise  
149Chantal Eheim (Swi) Tropical Solothurn  
Elite men eliminator
#Rider Name (Country) Team 
33Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing  
34Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing  
35Thomas Litscher (Swi) Felt Oetztal X - Bionic Team  
36Moritz Milatz (Ger) BMC Mountainbike Racing Team  
37Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys Team  
38Martin Gujan (Swi) Cannondale Factory Racing  
39Marek Konwa (Pol) Milka-Superior MTB Racing Team  
40Sebastien Carabin (Bel) Versluys Team  
41Chris Jongewaard (Aus) Milka-Superior MTB Racing Team  
42Ralph Naef (Swi) Multivan Merida Biking Team  
43Paul Van Der Ploeg (Aus) Felt Oetztal X - Bionic Team  
44Sergji Rysenko (Ukr) ISD MTB Team  
45Patrik Gallati (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
46Alban Lakata (Aut) Topeak Ergon Racing Team  
47Nicola Rohrbach (Swi)  
48Stephen Ettinger (USA) BMC Mountainbike Racing Team  
49Ole Christian Fagerli (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet  
50Lukas Kaufmann (Swi) Team Fujibikes Rockets  
51Ola Kjören (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet  
52Dmytro Titarenko (Ukr) ISD MTB Team  
53Hans Becking (Ned) Milka-Superior MTB Racing Team  
54Severin Disch (Swi) Thoemus Racing Team  
55Shlomi Haimy (Isr) Focus MIG Team  
56Ivan Seledkov (Rus) Cycling Club Roma MTB Team  
57Jérémy Huguenin (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour  
58Magnus Darvell (Swe) Team Herbalife 24 Raumerrittet  
59Abdulkadir Kelleci (Tur)  
60Marc Colom (Fra) Team Newcycling  
61Markus Bauer (Ger)  
62Simon Scheiber (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team  
63Sepp Freiburghaus (Swi) Thoemus Racing Team  
64Paolo Cesar Montoya Cantillo (CRc)  
65Oleksandr Gerashchenko (Ukr) ISD MTB Team  
66Anton Sintsov (Rus)  
67Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
68Spencer Paxson (USA) Kona  
69Mario Luis Miranda Costa (Por)  
70Benjamin Sonntag (Ger)  
71Julian Schelb (Ger)  
72Timofei Ivanov (Rus)  
73Kenta Gallagher (GBr)  
74Pavel Priadein (Rus)  
75Ivan Smirnov (Rus) Team Protek  
76Ole Hem (Nor) Team United Bakeries  
77Paul Oldham (GBr)  
78Fredrik Edin (Swe)  
79Matthias Wengelin (Swe) Team Herbalife 24 Raumerrittet  
80David Collins (GBr)  
81Marcel Wildhaber (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team  
82Simon Stiebjahn (Ger)  
83Steven James (GBr)  
84Stefan Peter (Swi) MTB Kader Zentralschweiz  
85Hugo Drechou (Fra) Team Newcycling  
86Fabrice Mels (Bel) Salcano Factory Team  
87Urban Ferencak (Slo)  
88Ludovic Dubau (Fra) Team Newcycling  
89Simon Gegenheimer (Ger)  
90Giancarlo Sax (Swi) Thoemus Racing Team  
91Martin Gluth (Ger)  
92Daniel Federspiel (Aut) Notebooksbilliger.De Team  
93Marco Schätzing (Ger)  
94Frank Schotman (Ned) MPL Specialized MTB Team  
95Steffen Thum (Ger)  
96David Simon (Ger)  
97John Whittington (GBr)  
98Daniel Eymann (Swi) Thoemus Racing Team  
99Marc Metzler (Swi)  
100Brian Lopes (USA)  
101Vitalii Zubchenko (Ukr) ISD MTB Team  
102Jürg Graf (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team  
103Tim Lemmers (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
104Bostjan Hribovsek (Slo)  
105Roger Walder (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team  
106Sebastian Jayne (Aus)  
107Rok Korosec (Slo)  
108Fredrik Fang Liland° (Nor) Norway  
109Edvard Vea Iversen° (Nor) Norway  
110Lars Forster (Swi)  
111Christopher Platt (Ger) Notebooksbilliger.De Team  
112Alexey Krylov (Rus)  
113Pieter Geluykens (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team  
114Thijs Zuurbier (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
115Sondre Kristiansen (Nor) Merida Ntg  
116Miha Halzer (Slo) Energijateam.Com  
117Mark Kuyan (Rus)  
118Dennis Ebert (Ned)  
119Ben Zwiehoff° (Ger) Germany  
120Alexey Lomilov° (Rus) Russian Federation  
121Oleksii Zavolokin° (Ukr) ISD MTB Team  
122Emil Linde° (Swe) Sweden  
123Adrian Kucharek° (Pol) 4F E-Vive Racing Team  
124Anders Dalgaard° (Nor) Norway  
125Jan Kalt° (Ger) Germany  
126Ruslan Boredskiy° (Rus) Russian Federation  
127Dennis Wahlqvist° (Swe) Sweden  
128Eirik B Langerud° (Nor) Norway  
129Lukas Baum° (Ger) Germany  
130Nikita Fedorov° (Rus) Russian Federation  
131Johan Widen° (Swe) Sweden  
132Daniel Voitl° (Ger) Germany  
133Albin Dalenberg° (Swe) Sweden  
134Philipp Bertsch° (Ger) Germany  
135Georg Egger° (Ger) Germany  
Elite women eliminator
#Rider Name (Country) Team 
33Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol  
34Nathalie Schneitter (Swi) Colnago Sudtirol  
35Annika Langvad (Den) Team Fujibikes Rockets  
36Annie Last (GBr) Milka Brentjens MTB Racing Team  
37Sabine Spitz (Ger) Sabine Spitz Haibike Team  
38Lea Davison (USA) Specialized Racing  
39Katrin Leumann (Swi) Ghost Factory Racing Team  
40Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing Team  
41Tereza Hurikova (Cze) Sabine Spitz Haibike Team  
42Anne Terpstra (Ned) MPL Specialized MTB Team  
43Pavla Havlikova (Cze)  
44Kathrin Stirnemann (Swi) Sabine Spitz Haibike Team  
45Nataliya Krompets (Ukr) ISD MTB Team  
46Vera Andreeva (Rus)  
47Ekaterina Anoshina (Rus) Team Protek  
48Helen Grobert (Ger)  
49Kajsa Snihs (Swe)  
50Mona Eiberweiser (Ger) Ghost Factory Racing Team  
51Paula Gorycka (Pol) 4F E-Vive Racing Team  
52Nicoletta De Jager (Ned) MPL Specialized MTB Team  
53Ann Berglund (Swe)  
54Heidi Sandsto Rosaasen (Nor) Team United Bakeries  
55Pavlina Sulcova (Cze) Merida Biking Team  
56Rikke Kornvig (Den)  
57Sabrina Maurer (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team  
58Ana Zupan (Slo) Energijateam.Com  
59Chloe Woodruff (USA)  
60Lucie Vesela (Cze) GT Bicycles Opportunity  
61Ingrid Sofie Jacobsen (Nor)  
62Kateryna Naberezhna (Ukr) ISD MTB Team  
63Tatjana Dold (Ger) Team Fujibikes Rockets  
64Kiona Harbers (Ned)  
65Hanna Vergeles (Ukr) ISD MTB Team  
66Angelica Edvardsson (Swe)  
67Erica Zaveta (USA) Moda-Bikemagic Racing Team  
68Anneke Beerten (Ned) Milka-Superior MTB Racing Team  
69Tracy Moseley (GBr)  
70Monika Zur (Pol) 4F E-Vive Racing Team  
71Johanne Brustad (Nor)  
72Tina Perse° (Slo) Slovenia  
73Anna Balashova° (Rus) Russian Federation  
74Lena Putz° (Ger) Germany  
75Henriette Elvrum Handal° (Nor) Norway  
76Jenny Rissveds° (Swe) Sweden  
77Imogen Buick° (GBr) Moda-Bikemagic Racing Team  
78Majlen Müller° (Ger) Germany  
79Felicia Ferner° (Swe) Sweden  
80Sofia Wiedenroth° (Ger) Germany  
81Veronika Brüchle° (Ger) Germany  
82Romy Schmid° (Ger) Germany  
83Anika Buhl° (Ger) Germany  
Back to top