GVA Trofee-Azencross start list

Provisional starters as of December 28, 2010

Elite Men
1Zdenek Štybar (Cze) Telenet-Fidea Cycling Team  
2Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet  
3Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus  
4Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Revor  
5Gerben De Knegt (Ned) Rabobank-Giant Off Road Team  
6Kevin Pauwels (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team  
7Bart Aernouts (Bel) Rabobank-Giant Off Road Team  
8Christian Heule (Swi) Champion System LBS  
9Radomir Simunek Jr. (Cze) BKCP-Powerplus  
10Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team  
11Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team  
12Martin Zlámalík (Cze) Sunweb - Revor  
13Enrico Franzoi (Ita) BKCP-Powerplus  
14Nicolas Bazin (Fra) Auber 93  
15Jonathan Page (USA) Planet Bike  
16Sven Vanthourenhout (Bel) Sunweb-Revor  
17Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus  
18Petr Dlask (Cze) Telenet-Fidea Cycling Team  
19Robert Gavenda (Svk) Telenet-Fidea Cycling Team  
20Thijs Al (Ned) AA Drink Cycling Team  
21Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling Team  
22Mariusz Gil (Pol) Baboco - Revor Cycling Team  
23Marco Bianco (Ita)  
24Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Swisspower MTB-Racing  
25Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus  
26Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team  
27Jan Verstraeten (Bel) KDL-Trans  
28Patrick van Leeuwen (Ned)  
29Kenneth van Compernolle (Bel) Sunweb-Revor  
30Wilant van Gils (Ned) CX Nederland  
31Eddy van Ijzendoorn (Ned) AA Drink Cycling Team  
32Jan Denuwelaere (Bel) Rendement Hypo Cycling Team  
33Mitchell Huenders (Ned) BKCP-Powerplus  
34Tom van den Bosch (Bel) AA Drink Cycling Team  
35Tim Van Nuffel (Bel) Van Goethem - Prorace  
36Kevin Cant (Bel) Van Goethem Prorace Cycling Team  
37Tom Vannoppen (Bel)  
38Bart Verschueren (Bel) Champion System LBS Team  
39Stijn Huys (Bel)  
40Lars Boom (Ned) Rabobank  
42Mark Lalonde (USA) Cal Giant-Specialized  
43Brian Matter (USA) Gear Grinder  
44Tom De Kort (Bel) APB Cycling Team  
45Ryan Knapp (USA) BikeReg.com  
46Sean Babcock (USA) Kona  
47Ryan Iddings (USA) Redline  
48Mitchell Hoke (USA) Clif Bar Development Team  
49Egoitz Murgoitio Rekalde (Spa)  
50Xabier Garcia Irazola (Spa)  
51Shaun Adamson (Can) Cycle-Smart  
52Craig Richey (Can) Cyclocrossracing.Com p/b Blue  
53David Andrew Quist (USA) Team Clif Bar Cycling  
54Rene Birkenfeld (Ger) Harvesterhude Rv  
55Jimmy Tielens (Bel) Team Saeco Heist O/D Berg  
56Kendric Van Grembergen (Bel) SDC-Rogelli Cycling Team  
57Patrick Gaudy (Bel)  
58Ben Berden (Bel) Qin Cycling Team  
59Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
60Hikaru Kosaka (Jpn)  
61Johannes Sickmüller (Ger) Stevens Racing Team  
62Sacha Weber (Ger) Stevens Racing Team  
63Florian Le Corré (Fra) Flers Cyclisme 61  
64Sébastien Le Naour (Fra) VS Quimper  
65Guillaume Bouveret (Fra) Vélo Club Pornichet  
66Keiichi Tsujiura (Jpn)  
67Yu Takenouchi (Jpn)  
Elite Women
1Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit  
2Daphny van den Brand (Ned) ZZPR.nl  
3Hanka Kupfernagel (Ger) Itera-Stevens  
4Sanne van Paassen (Ned) BrainWash  
5Sanne Cant (Bel) BKCP-Powerplus  
6Helen Wyman (GBr) Kona  
7Pavla Havlikova (Cze) APB Cycling Team  
8Joyce Vanderbeken (Bel)  
9Reza Hormes-Ravenstijn (Ned) ZZPR.nl  
10Gabriella Day (GBr) The ChainStay-RENNER  
11Nikki Harris (GBr) APB Cycling Team  
12Sophie de Boer (Ned) ZZPR.nl  
13Arenda Grimberg (Ned)  
14Nicole De Bie - Leyten (Bel) APB Cycling Team  
15Christine Vardaros (USA) Baboco - Revor Cycling Team  
16Linda van Rijen (Ned)  
17Liga Šmite (Lat)  
18Madara Furmane (Lat)  
19Lija Laizane (Lat)  
20Laura Lepasalu (Est)  
21Vicki Thomas (Can) Disasterrecovery.Com  
22Gertie Willems (Bel)  
23Jo McRae (GBr)  
24Nathalie Nijns (Bel)  
25Lucy Cash (GBr)  
26Nancy Bober (Bel) Style & Concept Cycling Team  
27Ellen Van Loy (Bel)  
28Marijke De Pauw (Bel)  
29Carin Commissaris  
30Katrien Van Looy (Bel)  
31Maureen Bruno Roy (USA) Bob's Red Mill p/b Seven Cycles  
32Iris Ockeloen (Ned)  
33Mika Ogishima (Jpn)  
34Katrien Thijs (Bel) Edegem Bicycle Club V.Z.W.  
35Tessa Van Nieuwpoort (Ned)  
36Ilse Vandekinderen (Bel)  
37Sharon Defoor (Bel)  
39Martina Zwick (Ger)  
40Katrien Aerts (Bel)  
41Pauline Ferrand Prevot (Fra)  
43Lana Verberne (Ned)  
44Hannah Payton (GBr)  
45Karen Verhestraeten (Bel)  
46Ayako Toyooka (Jpn)  
47Katrien Vermeiren (Bel) Emversport International C. T. VZW  
48Sabrina Schweizer (Ger)  
49Anja Geldhof (Bel)  
50Janice Geyskens (Bel)  
51Nikoline Hansen (Den)  
52Susan Butler (USA) Hudz-Subaru  
53Elke Riedl (Aut)  
54Claire Thomas (GBr)  
55Martina Mikulaskova (Cze)  
56Maaike Lanssens (Bel) WC De Molenspurters Meulebeke  
57Sabrina Stultiens (Ned) BrainWash  
58Suzie Godart (Lux) Fenixs-Petrogradets  
U23 Men
1Jim Aernouts (Bel) BKCP-Powerplus  
2Tijmen Eising (Ned) Sunweb-Revor  
3Micki van Empel (Ned) ZZPR.nl  
4Vincent Baestaens (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team  
5Lars Van Der Haar (Ned) Rabobank-Giant Off Road Team  
6Jirí Polnický (Cze) Sunweb - Revor  
7Arnaud Grand (Swi) Telenet-Fidea Cycling Team  
8Corné van Kessel (Ned)  
9Joeri Adams (Bel) Rabobank-Giant Off Road Team  
10Marcel Meisen (Ger)  
11Stef Boden (Bel) Sunweb-Revor  
12Wietse Bosmans (Bel) BKCP-Powerplus  
13David van der Poel (Ned) BKCP-Powerplus  
14Vinnie Braet (Bel) Sunweb-Revor  
15Floris De Tier (Bel) Baboco - Revor Cycling Team  
16Michael Boroš (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor  
17Niels Dirickx  
18Zeb Willems (Bel)  
19Kristof Cop (Bel) APB Cycling Team  
20Jeffrey Mellemans (Bel)  
21Mike Van Aken (Bel)  
22Jean Baptiste Taleux  
23Rutger La Haye (Bel)  
24Bart Barkhuis (Ned) WV Meteoor Assen-Roden  
25Vincent Van Hooste (Bel)  
26Kenny Maes (Bel)  
27Alexis Brodbeck (Fra)  
28Julien Ehlinger (Fra)  
29Stijn Mortelmans (Bel) Palmans-Cras  
30Raf Risbourg (Bel)  
31Ingmar Uytdewilligen (Bel) Koninklijke Hoboken W.A.C. VZW  
32Sven Beelen (Bel) Sunweb-Revor  
33Robby Cobbaert (Bel) SDC - Rogelli Cycling Team  
34Camille Thominet (Fra) CCVSA  
35Jens Adams (Bel) BKCP-Powerplus  
36Matthias Boetens (Bel)  
37Ivo Plevák (Cze) Max Cursor  
38Matej Lasák (Cze) Max Cursor  
39Zach McDonald (USA) Rapha Focus  
40Cody Kaiser (USA) California Giant-Specialized  
41Chris Hurst (USA)  
42Steve Fisher (USA) Rad Racing Nw-Hagens Berman Llp  
43Joseph Schmalz (USA) KCCX/Verge p/b Challenge Tires  
44Bruce Dalton (GBr)  
45Milan Van den Ende (Ned)  
46Frederik De Backker (Bel)  
47Kobus Hereijgers (Ned) ZZPR.nl  
48Michiel van der Heijden (Ned)  
49Geert van der Horst (Ned)  
50Nick van Dijke (Ned)  
51Daniel Ruiz (Spa)  
52Joeri Hofman (Bel)  
53Matteo Trentin (Ita)  
54Kenneth Hansen (Den)  
55Kris Vermeir (Bel)  
56Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole  
57Florian Le Corré (Fra) Flers Cyclisme 61  
58Tom Payton (GBr) Cult Racing  
59Sieën Veestraeten (Bel)  
61Allan Veenstra (Ned)  
62Niels Koyen (Bel)  
63Harm Van der Sanden (Ned)  
64Jelle Brackman (Bel) MTB dreamteam  
65Roman Sedlmair (Ger)  
66Matiss Preimanis (Lat)  
67Ruben Veestraeten (Bel)  
68Radek Polnicky (Cze)  
69Simon Geets (Bel)  
70Ole Quast (Ger) Stevens Racing Team  
71Enno Quast (Ger)  
72Michael Schweizer (Ger) Stevens Racing Team  
73Toni Bretschneider (Ger) Velo-Club Rheinhessen  
74Miguel Fillaut (Fra)  
75Glenn Le Queau (Fra)  
76Aurelien Gizzi (Fra)  
77Gert-Jan Bosman (Ned) Rabobank-Giant Off Road Team  
78Tomáš Paprstka (Cze) Scott Cycling Team Kolín  
79Robert Watson (GBr) Paul Milnes RT/Bradford Olympic  
Junior Men
1Stig Callay  
2Michael Vanthourenhout  
3Karl Hoppner  
4Wijnand Görtz  
5Niels Verdijck  
6Marco Brienissen  
7Patrick Mulder  
8Niels De Graef  
9Jorne Kockaert  
10Arno Brocatus  
11Yorben Van Tichelt  
12Pjotr Van Beek  
13Nick Van Huffelen  
14Fausto Hofland  
15Lander Thyssen  
16Stef Beyers  
17Jordy De Rijck  
18Roy De Rijck  
19Tim Ariesen  
20Kurt Michelsen  
21Jeffrey Jansegers  
22Twan Brusselmans  
23Yannick Eckmann  
24Jeff Bahnson  
25Bjorn Fox  
26Andrew Dillman  
27Gunnar Bergey  
28Zane Godby  
29Kolben Preble  
30Jeremiah Dyer  
31Jens Couckuyt  
32Pepijn Martens  
33Wout Van Aert  
34Hugo Robinson  
35Birger Vandael  
36Douwe Verberne  
37Kenny Kastelijn  
38Jens Delaere  
39Paul Schuurmans  
40Michiel Huybrechts  
41Taylor Johnstone  
42Niels Ooms  
43Matthias Van de Velde  
44Daan Hoeyberghs  
45Toon Aerts  
46Gillian Veestraeten  
47Jannik Simon  
48Rob Leemans  
49Danny Van Poppel  
50Onno Verheyen  
51Toon Wouters  
52Michiel Van Echelpoel  
53Robbie Van Bakel  
54Jakub Skala  
55Tomas Medek  
56Vojtech Nipl  
Back to top