GP de Denain Porte du Hainaut start list

Provisional starters as of April 14, 2015

 

Cofidis, Solutions Crédits
#Rider Name (Country) Team 
1Nacer Bouhanni (Fra)  
2Jonas Ahlstrand (Fra)  
3Christophe Laporte (Fra)  
4Dominique Rollin (Can)  
5Florian Sénéchal (Fra)  
6Geoffrey Soupe (Fra)  
7Kenneth Van Bilsen (Bel)  
8Michael Van Staeyen (Bel)  
Ag2r La Mondiale
#Rider Name (Country) Team 
11Gediminas Bagdonas (Ltu)  
12Maxime Daniel (Fra)  
13Samuel Dumoulin (Fra)  
14Damien Gaudin (Fra)  
15Hugo Houle (Can)  
16Quentin Jauregui (Fra)  
17Sébastien Turgot (Fra)  
18Johan Vansummeren (Bel)  
FDJ
#Rider Name (Country) Team 
21David Boucher (Fra)  
22Sébastien Chavanel (Fra)  
23Arnaud Courteille (Fra)  
24Murilo Antonio Fischer (Bra)  
25Anthony Geslin (Fra)  
26Matthieu Ladagnous (Fra)  
27Lorenzo Manzin (Fra)  
28Marc Sarreau (Fra)  
Lotto Soudal
#Rider Name (Country) Team 
31Tiesj Benoot (Bel)  
32Kris Boeckmans (Bel)  
33Jasper De Buyst (Bel)  
34Thomas De Gendt (Bel)  
35Jens Debusschere (Bel)  
36Gert Dockx (Bel)  
37Greg Henderson (NZl)  
38Boris Vallée (Bel)  
Androni Giocattoli
#Rider Name (Country) Team 
41Marco Bandiera (Ita)  
42Marco Benfatto (Ita)  
43Francesco Chicchi (Ita)  
44John Kronborg Ebsen (Den)  
45Carlos Galviz (Ven)  
46Alberto Nardin (Ita)  
47Frantisek Padour (Cze)  
48Fabio Taborre (Ita)  
Bardiani CSF
#Rider Name (Country) Team 
51Simone Andreetta (Ita)  
52Enrico Barbin (Ita)  
53Enrico Battaglin (Ita)  
54Nicola Boem (Ita)  
55Sonny Colbrelli (Ita)  
56Andrea Piechele (Ita)  
57Stefano Pirazzi (Ita)  
58Nicola Ruffoni (Ita)  
Bretagne Séché Environnement
#Rider Name (Country) Team 
61Frédéric Brun (Fra)  
62Maxime Cam (Fra)  
63Romain Feillu (Fra)  
64Yauheni Hutarovich (Blr)  
65Benoit Jarrier (Fra)  
66Christophe Laborie (Fra)  
67Kevin Ledanois (Fra)  
68Florian Vachon (Fra)  
Cult Energy Pro Cycling
#Rider Name (Country) Team 
71Karel Hnik (Cze)  
72Alex Kirsch (Lux)  
73Romain Lemarchand (Fra)  
74Christian Mager (Ger)  
75Martin Mortensen (Den)  
76Michael Reihs (Den)  
77Troels Ronning Vinther (Den)  
78Joel Zangerle (Lux)  
Team Roompot
#Rider Name (Country) Team 
81Berden De Vries (Ned)  
82Dylan Groenewegen (Ned)  
83Tim Kerkhof (Ned)  
84Michel Kreder (Ned)  
85Wesley Kreder (Ned)  
86Etienne Van Empel (Ned)  
87Brian Van Goethem (Ned)  
Southeast
#Rider Name (Country) Team 
91Matteo Busato (Ita)  
92Giorgio Cecchinel (Ita)  
93Samuele Conti (Ita)  
94Elia Favilli (Ita)  
95Francesco Gavazzi (Ita)  
96Alessandro Petacchi (Ita)  
97Simone Ponzi (Ita)  
98Eugert Zhupa (Alb)  
Team Europcar
#Rider Name (Country) Team 
101Yukiya Arashiro (Jpn)  
102Bryan Coquard (Fra)  
103Jerome Cousin (Fra)  
104Jimmy Engoulvent (Fra)  
105Tony Hurel (Fra)  
106Morgan Lamoisson (Fra)  
107Julien Morice (Fra)  
108Angelo Tulik (Fra)  
Topsport Vlaanderen-Baloise
#Rider Name (Country) Team 
111Amaury Capiot (Bel)  
112Kenny De Ketele (Bel)  
113Jonas Rickaert (Bel)  
114Jarl Salomein (Bel)  
115Stijn Steels (Bel)  
116Bert Van Lerberghe (Bel)  
117Jef Van Meirhaeghe (Bel)  
118Otto Vergaerde (Bel)  
Wanty Groupe Gobert
#Rider Name (Country) Team 
121Jérôme Baugnies (Bel)  
122Tim De Troyer (Bel)  
123Tom Devriendt (Bel)  
124Boris Dron (Bel)  
125Jan Ghyselinck (Bel)  
126Roy Jans (Bel)  
127Frederique Robert (Bel)  
128Lander Seynaeve (Bel)  
Équipe Cycliste Armée De Terre
#Rider Name (Country) Team 
131Yoann Barbas (Fra)  
132Fabien Canal (Fra)  
133Romain Combaud (Fra)  
134Julien Duval (Fra)  
135Romain Le Roux (Fra)  
136Jimmy Raibaud (Fra)  
137Benoît Sinner (Fra)  
138Etienne Tortelier (Fra)  
Auber 93
#Rider Name (Country) Team 
141César Bihel (Fra)  
142Flavien Dassonville (Fra)  
143Julien Guay (Fra)  
144Alo Jakin (Est)  
145Anthony Maldonado (Fra)  
146David Menut (Fra)  
147Steven Tronet (Fra)  
Roubaix Lille Métropole
#Rider Name (Country) Team 
151Rudy Barbier (Fra)  
152Dieter Bouvry (Bel)  
153Thomas Damuseau (Fra)  
154Timothy Dupont (Bel)  
155Jeremy Leveau (Fra)  
156Romain Pillon (Fra)  
157Baptiste Planckaert (Bel)  
158Maxime Vantomme (Bel)  
Team Marseille13-KTM
#Rider Name (Country) Team 
161Alexandre Blain (Fra)  
162Rémy Di Gregorio (Fra)  
163Julien El Fares (Fra)  
164Benjamin Giraud (Fra)  
165Ignatas Konovalovas (Ltu)  
166Julien Loubet (Fra)  
167Yoann Paillot (Fra)  
168Evaldas Siskevicius (Ltu)  
Wallonie Bruxelles
#Rider Name (Country) Team 
171Olivier Chevalier (Bel)  
172Ludwig De Winter (Bel)  
173Antoine Demoitie (Bel)  
174Tom Dernies (Bel)  
175Jonathan Dufrasne (Bel)  
176Laurent Evrard (Bel)  
177Loic Pestiaux (Bel)  
178Gaëtan Pons (Bel)  
Back to top