GP de Denain Porte du Hainaut start list

Official starters as of April 11, 2012

AG2R La Mondiale
1Jimmy Casper (Fra)  
2Lloyd Mondory (Fra)  
3Sylvain Georges (Fra)  
4Kristof Goddaert (Bel)  
5Anthony Ravard (Fra)  
6Nicolas Roche (Irl)  
FDJ-Big Mat
11Arnaud Demare (Fra)  
12Geoffrey Soupe (Fra)  
13David Boucher (Fra)  
14Nacer Bouhanni (Fra)  
15Steve Chainel (Fra)  
16   
17Yauheni Hutarovich (Blr)  
18Matthieu Ladagnous (Fra)  
Garmin - Barracuda
21Sébastien Rosseler (Bel)  
22Koldo Fernandez (Spa)  
23Alex Howes (USA)  
24Raymond Kreder (Ned)  
25Martijn Maaskant (Ned)  
26   
27Alex Rasmussen (Den)  
28Sep Vanmarcke (Bel)  
Liquigas-Cannondale
31Peter Sagan (Svk)  
32Stefano Agostini (Ita)  
33Federico Canuti (Ita)  
34Timothy Duggan (USA)  
35   
36Maciej Paterski (Pol)  
37Daniele Ratto (Ita)  
38Juraj Sagan (Svk)  
Lotto Belisol Team
41Sander Cordeel (Bel)  
42   
43Olivier Kaisen (Bel)  
44Maarten Neyens (Bel)  
45Frederique Robert (Bel)  
46   
47Tosh Van Der Sande (Bel)  
Team Saxo Bank
51Juan José Haedo (Arg)  
52Lucas Sebastian Haedo (Arg)  
53Christopher Juul Jensen (Den)  
54Ran Margaliot (Isr)  
55Takashi Miyazawa (Jpn)  
56Michael Morkov (Den)  
57Luke Roberts (Aus)  
58Troels Ronning Vinther (Den)  
Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
61Romain Feillu (Fra)  
62Thomas De Gendt (Bel)  
63Martijn Keizer (Ned)  
64Sergey Lagutin (Uzb)  
65Barry Markus (Ned)  
66Marcello Pavarin (Ita)  
67Mirko Selvaggi (Ita)  
68Kenny Robert Van Hummel (Ned)  
Accent Jobs - Willems Veranda's
71Steven Caethoven (Bel)  
72Andy Cappelle (Bel)  
73Oleg Chuzhda (Ukr)  
74Sjef De Wilde (Bel)  
75Jean-Pierre Drucker (Lux)  
76Kevin Ista (Bel)  
77   
78Evert Verbist (Bel)  
Bretagne - Schuller
81Florian Vachon (Fra)  
82   
83   
84Jean-Luc Delpech (Fra)  
85Armindo Fonseca (Fra)  
86Mathieu Halleguen (Fra)  
87Johan Le Bon (Fra)  
88Gael Malacarne (Fra)  
Cofidis, Le Credit En Ligne
91Samuel Dumoulin (Fra)  
92Florent Barle (Fra)  
93Jean-Eudes Demaret (Fra)  
94Julien Fouchard (Fra)  
95Egoitz Garcia Echeguibel (Spa)  
96Arnaud Labbe (Fra)  
97Adrien Petit (Fra)  
98Nico Sijmens (Bel)  
Farnese Vini - Selle Italia
101Pier Paolo De Negri (Ita)  
102Roberto De Patre (Ita)  
103Francesco Failli (Ita)  
104Elia Favilli (Ita)  
105Oscar Gatto (Ita)  
106Andrea Guardini (Ita)  
107   
108Matteo Rabottini (Ita)  
Landbouwkrediet-Euphony
111Frédéric Amorison (Bel)  
112Koen Barbe (Bel)  
113Joeri Bueken (Bel)  
114Bobbie Traksel (Ned)  
115Kevin Claeys (Bel)  
116Baptiste Planckaert (Bel)  
117   
118Kevin Peeters (Bel)  
RusVelo
121Victor Manakov (Rus)  
122Nikita Eskov (Rus)  
123Dmitry Kozontchuk (Rus)  
124Sergey Klimov (Rus)  
125Alexander Mironov (Rus)  
126Artem Ovechkin (Rus)  
127Ivan Rovny (Rus)  
128Nikolay Trusov (Rus)  
Saur - Sojasun
131Jimmy Engoulvent (Fra)  
132   
133Jérémie Galland (Fra)  
134Christophe Laborie (Fra)  
135Rony Martias (Fra)  
136Jean-Lou Paiani (Fra)  
137Stéphane Poulhies (Fra)  
138Etienne Tortelier (Fra)  
Team Europcar
141Thomas Voeckler (Fra)  
142Sébastien Chavanel (Fra)  
143Mathieu Claude (Fra)  
144Yohann Gene (Fra)  
145Matteo Pelucchi (Ita)  
146Bjorn Thurau (Ger)  
147Angelo Tulik (Fra)  
148Sébastien Turgot (Fra)  
Spidertech Powered By C10
151Guillaume Boivin (Can)  
152Martin Gilbert (Can)  
153Hugo Houle (Can)  
154Kevin Lacombe (Can)  
155Simon Lambert-Lemay (Can)  
156Jonathan Patrick McCarty (USA)  
157Ryan Roth (Can)  
158Will Routley (Can)  
Team Type 1 - Sanofi
161Laszlo Bodrogi (Fra)  
162Daniele Colli (Ita)  
163Rémi Cusin (Fra)  
164Julien El Fares (Fra)  
165Filippo Fortin (Ita)  
166Aldo Ino Ilesic (Slo)  
167Alexander Serebryakov (Rus)  
168Martijn Verschoor (Ned)  
Topsport Vlaanderen - Mercator
171Tim Declercq (Bel)  
172Sven Jodts (Bel)  
173Tim Mertens (Bel)  
174Stijn Neirynck (Bel)  
175Tom Van Asbroeck (Bel)  
176Michael Van Staeyen (Bel)  
177Steven Van Vooren (Bel)  
178Sven Vandousselaere (Bel)  
Auber 93
181Nicolas Rousseau (Fra)  
182Fabien Bacquet (Fra)  
183Nicolas Bazin (Fra)  
184Flavien Dassonville (Fra)  
185Benoit Drujon (Fra)  
186Mathieu Drujon (Fra)  
187Ronan Racault (Fra)  
188Steven Tronet (Fra)  
La Pomme Marseille
191Pierre Luc Perichon (Fra)  
192Yohan Cauquil (Fra)  
193Mathieu Delaroziere (Fra)  
194Toms Skujins (Lat)  
195Clément Koretzky (Fra)  
196Yannick Martinez (Fra)  
197Evaldas Siskevicius (Ltu)  
198Thomas Vaubourzeix (Fra)  
Roubaix Lille Metropole
201Anthony Colin (Fra)  
202Loic Desriac (Fra)  
203Pierre Drancourt (Fra)  
204Denis Flahaut (Fra)  
205Fabien Schmidt (Fra)  
206Morgan Kneisky (Fra)  
207Kevin Lalouette (Fra)  
208Boris Zimine (Fra)  
Veranda Rideau - Super U
211Gaylord Cumont (Fra)  
212Kévin Denis (Fra)  
213Benoit Jarrier (Fra)  
214Justin Jules (Fra)  
215Maxime Le Montagner (Fra)  
216Romain Matheou (Fra)  
217Arnaud Molmy (Fra)  
218Franck Vermeulen (Fra)  
Back to top