Fort William World Cup start lists

Start lists as of June 6, 2012

Start lists

Elite men
#Rider Name (Country) Team 
1Aaron Gwin (USA) Trek World Racing  
2Greg Minnaar (RSA) Santa Cruz Syndicate  
3Gee Atherton (GBr) GT Factory Racing  
4Marc Beaumont (GBr) GT Factory Racing  
5Steve Smith (Can) Devinci Global Racing  
6Michael Hannah (Aus) Hutchinson United Ride  
7Samuel Hill (Aus) Monster Energy-Specialized  
8Danny Hart (GBr) Giant Factory Off-Road Team  
9Rémi Thirion (Fra) Labyrinth Shimano Racing Team  
10Steve Peat (GBr) Santa Cruz Syndicate  
11Nick Beer (Swi) Devinci Global Racing  
12Damien Spagnolo (Fra) MS Mondraker Team  
13Justin Leov (NZl) Trek World Racing  
14Brook Macdonald (NZl) MS Mondraker Team  
15Jared Graves (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team  
16Julien Camellini (Fra)  
17Josh Bryceland (GBr) Santa Cruz Syndicate  
18Cameron Cole (NZl) Lapierre International  
19Loic Bruni° (Fra) Lapierre International  
20Andrew Neethling (RSA) Giant Factory Off-Road Team  
21Richard Rude Jr° (USA) Yeti Fox Shox Factory Race Team  
22Samuel Blenkinsop (NZl) Lapierre International  
23Aurélien Giordanengo (Fra) Topcycle By Trek  
24Brendan Fairclough (GBr) Scott11  
25Bernard Kerr (GBr)  
26George Brannigan (NZl) Devinci Global Racing  
27Robin Wallner (Swe) Team Are Bikepark By W-Racing  
29Pierre Charles Georges (Fra) Team Lac Blanc / Solid / Batibois Alsace  
30Matthew Simmonds (GBr) Chain Reaction Cycles.Com / Nukeproof  
31Mickael Pascal (Fra) CK Racing Santacruz  
32Cédric Gracia (Fra) CG Racing Brigade  
33Thibaut Ruffin (Fra) Commencal / Riding Addiction  
34Marcus Klausmann (Ger) Ghost Factory Racing Team  
35Johannes Fischbach (Ger) Ghost Factory Racing Team  
36Joseph Smith (GBr) Chain Reaction Cycles.Com / Nukeproof  
37Patrick Thome (Fra) Lapierre International  
38Luke Strobel (USA)  
39Harry Molloy (GBr) Madison Saracen Downhill Team  
40Bryn Atkinson (Aus) Team Norco International  
41Fabien Cousinie (Fra) Hutchinson United Ride  
42Eliot Jackson (USA) Yeti Fox Shox Factory Race Team  
43Neko Mulally (USA) Trek World Racing  
44Joshua Button (Aus) Sc-Intense  
45Connor Fearon° (Aus) Kona  
46Ruaridh Cunningham (GBr)  
47Richard Thomas (GBr)  
48Florent Payet (Fra) Sc-Intense  
49Lorenzo Suding (Ita) Pila-BlaCK Arrows-Mtb Herin School Asd  
50Matthew Beer (Can)  
51Oliver Burton (GBr)  
52Mitchell Delfs (Aus) Kona  
53Markus Pekoll (Aut) MS Mondraker Team  
54Oscar Harnstrom (Swe) Pila-BlaCK Arrows-Mtb Herin School Asd  
55Marco Milivinti (Ita) Torpado Surfing Shop  
56Johann Potgieter (RSA)  
57Marcelo Gutierrez Villegas (Col) CG Racing Brigade  
58Sam Dale (GBr)  
59Duncan Riffle (USA) Dirt Norco Race Team  
60Isak Leivsson (Nor)  
62Greg Williamson (GBr)  
63Kyle Sangers (Can)  
65Ziga Pandur (Slo) Unior Tools Team  
66Francisco Pardal (Por)  
68Bernat Guardia Pascual (Spa)  
69Timothy Bentley (RSA) Hutchinson United Ride  
70Miran Vauh (Slo)  
71Faustin Figaret (Fra) Sc-Intense  
74Gianluca Vernassa° (Ita) Devinci Global Racing  
75Alexander Kangas (Swe)  
76Alex Bond (GBr) Chain Reaction Cycles.Com / Nukeproof  
77Emanuel Pombo (Por)  
78Jack Reading (GBr)  
79Fraser Mcglone° (GBr)  
81Filip Polc (Svk)  
82Matti Lehikoinen (Fin) Chain Reaction Cycles.Com / Nukeproof  
83Lewis Buchanan (GBr) Chain Reaction Cycles.Com / Nukeproof  
84Harry Heath (GBr) Unior Tools Team  
85Ben Reid (Irl) Dirt Norco Race Team  
86Nico Vink (Bel) Rose Vaujany Gravity Mtb Team  
87Adam Brayton (GBr)  
88Nejc Rutar (Slo) Unior Tools Team  
89Ivan Oulego Moreno (Spa)  
90Matej Charvat (Cze)  
91Boris Tetzlaff (Aut) Alpine Commencal Austria  
92Romain Paulhan (Fra) Scott11  
93Wyn Masters (NZl) Argentina Bike Gravity Team  
94Fergus Lamb (GBr)  
95Mark Scott (GBr)  
96Ludovic May (Swi)  
97Dan Stanbridge (GBr) Dirt Norco Race Team  
98David Trummer° (Aut)  
99Zakarias Blom Johansen (Nor)  
100Noah Grossman (Ger)  
101Lars Peyer (Swi) Sc-Intense  
102Dominik Gspan (Swi)  
103Dan Atherton (GBr) GT Factory Racing  
104Gerard Wolfe (Irl)  
105Thomas Braithwaite (GBr)  
106Daniel Pombo (Por)  
107Ludovic Oget (Fra) Dagg - Racing  
108Kristoffer Haugland (Nor)  
109Martin Knapec° (Svk)  
110Guillaume Cauvin° (Fra) Hutchinson United Ride  
111Edgar Carballo Gonzalez (Spa)  
112Samuel Zbinden (Swi)  
113Niklas Wallner (Swe) Team Are Bikepark By W-Racing  
114Terje Nylende (Nor) Team Fokus - Danica  
115Richard Leacock (NZl)  
116Kristof Lenssens (Bel)  
117Charly Di Pasquale (Fra) XCYTT Racing  
118Oliwer Kangas (Swe)  
119Greg Callaghan (Irl)  
120Robert Smith (GBr)  
121Dennis Dertell (Swe) Team 23 Degrees  
122Scott Laughland (Irl)  
123Scott Mears (GBr)  
124Benjamin Verrier (Fra)  
125Mathieu Gallean (Fra) Dagg - Racing  
126Manuel Gruber (Aut) Alpine Commencal Austria  
127Walter Belli (Ita)  
128Iraitz Etxebarria (Spa)  
129Dean Lucas° (Aus)  
130Ralph Jones (GBr)  
131Simon Cardon (Fra) XCYTT Racing  
132Gaetan Ruffin (Fra) Commencal / Riding Addiction  
133Florian Arthus (Fra) XCYTT Racing  
134Luke Stevens (Can)  
135Thomas Jeandin (Swi)  
136Robert Williams (GBr)  
137Thiago Velardi (Bra)  
138Geoffrey Cholley (Fra) Labyrinth Shimano Racing Team  
139Remi Gauvin (Can)  
140Alexis Pujol (Fra)  
141Joe Barnes (GBr)  
142Seanan O'riordan (Irl)  
143James Stock (GBr)  
144Carlo Caire° (Ita) Argentina Bike Gravity Team  
145Knut Jorgen Lokas (Nor)  
146Andreas Sieber (Ger)  
147Gareth Brewin (GBr)  
148Lars Vatnebryn Sandviken (Nor)  
149Tommy Herrmann (Ger)  
150Joel Moore (GBr)  
151Clément Benoit (Fra)  
152Ruben Martins (Por)  
153Ronan Taylor (GBr)  
154Quentin Chanudet (Fra)  
155Emyr Davies (GBr)  
156Ivan Oziol (Fra)  
157Edward Smith (GBr)  
158Riku Lansio° (Fin)  
159Edward Masters (NZl)  
160Jamie Lyall (NZl)  
161Christopher Mcglinchey° (Irl)  
162Romain Contreres (Fra) Topcycle By Trek  
163Rick Balbierer (Ger)  
164Erik Irmisch (Ger)  
165Anders Sahlen° (Swe)  
166Dan Sheridan° (Irl)  
167Joe Connell° (GBr)  
168Erik-Lennart Purres (Est)  
169Reece Potter° (NZl)  
170Cyrille Kurtz (Fra) CK Racing Santacruz  
171Basil Weber (Swi)  
172Bernardo Neves (Bra)  
173Peter Williams (GBr)  
174Jordan Maupas° (Fra) XCYTT Racing  
175Bryn Dickerson (NZl)  
176Francesco Colombo° (Ita) Team Axo/Pro-Gest  
177Ian Schaad (Swi)  
178Mario Reinbacher (Aut)  
179Kristjan Medvescek (Slo)  
180Guilherme Renke (Bra)  
181Ewan Doherty (Irl)  
182Snorre Setrom Taftö (Nor) Team Fokus - Danica  
183Johannes Karlberg° (Swe)  
184Gregoire Pazdziorko° (Bel)  
185Leo Combee (Ned) Rose Vaujany Gravity Mtb Team  
186Danny Sorensen (Den)  
187Joel Chidley (GBr)  
188Noel Niederberger° (Swi) Scott11  
189Markus Planitzer (Aut)  
190Cameron Cornforth° (Irl)  
191Casper Burenby° (Swe)  
192Mathew Stuttard (GBr)  
193David Schinnerl (Aut)  
194Jakob Thunell° (Swe) Team Are Bikepark By W-Racing  
195Billy Matthews° (GBr) Steve Peat Syndicate  
196Josh Lowe° (GBr) Madison Saracen Downhill Team  
197Freddie Oxley° (GBr) Steve Peat Syndicate  
198Phil Atwill° (GBr) Madison Saracen Downhill Team  
199George Gannicott° (GBr)  
Elite women
#Rider Name (Country) Team 
1Emmeline Ragot (Fra) MS Mondraker Team  
2Tracey Hannah (Aus) Hutchinson United Ride  
3Myriam Nicole (Fra) Commencal / Riding Addiction  
4Rachel Atherton (GBr) GT Factory Racing  
5Emilie Siegenthaler (Swi) Scott11  
6Jill Kintner (USA) Team Norco International  
7Floriane Pugin (Fra) Scott11  
8Manon Carpenter (GBr) Madison Saracen Downhill Team  
9Anita Molcik (Aut)  
10Petra Bernhard (Aut) Alpine Commencal Austria  
11Miriam Ruchti (Swi) Sc-Intense  
12Morgane Charre (Fra) Passion Velo.Fr  
13Luana Maria De Souza Oliveira (Bra)  
14Sabrina Jonnier (Fra) Labyrinth Shimano Racing Team  
15Harriet Rucknagel (Ger)  
16Alia Marcellini (Ita) Torpado Surfing Shop  
17Mio Suemasa (Jpn)  
18Miranda Miller (Can)  
19Fionn Griffiths (GBr)  
20Caroline Sax (Fra) Team Lac Blanc / Solid / Batibois Alsace  
21Tracy Moseley (GBr)  
22Céline Gros (Fra) Team Morzine - Avoriaz / Haute - Savoie  
23Sarah Atkin (NZl)  
24Jessica Stone (GBr) Unior Tools Team  
25Zarja Cernilogar (Slo)  
26Sandra Rubesam (Ger)  
27Diana Marggraff (Ecu)  
28Carina Cappellari (Swi)  
29Veronique Sandler (NZl)  
30Sandra Reynier° (Fra) Team Morzine - Avoriaz / Haute - Savoie  
31Mélanie Pugin (Fra) Team Morzine - Avoriaz / Haute - Savoie  
32Emily Horridge (GBr)  
33Gabriela Williams (Cze) CG Racing Brigade  
34Josefine Björkman° (Swe)  
35Mary Moncorge (Fra)  
36Chloe Gallean° (Fra) Dagg - Racing  
37Adrienne Schneider (USA)  
38Esther Sands (GBr)  
39Marianne Ruud° (Nor)  
40Tahnee Seagrave° (GBr)  
41Rosie Smith (GBr)  
42Vaea Verbeeck (Can)  
43Monet Adams (GBr)  
44Eleanor Maxfield (GBr)  
45Melissa Buhl (USA)  
46Sarah Newman (GBr)  
Back to top