TechPowered By

More tech

Bayern-Rundfahrt start list

By:
Cycling News
Published:
May 21, 2013, 3:04 BST,
Updated:
May 22, 2013, 21:12 BST
Race:
Bayern-Rundfahrt

Official starters as of May 22, 2013

Sky Procycling
1 Geraint Thomas (GBr)    
2 Ben Swift (GBr)    
3 Joseph Lloyd Dombrowski (USA)    
4 Peter Kennaugh (GBr)    
5 Jonathan Tiernan-Locke (GBr)    
6 Ian Stannard (GBr)    
7 Christopher Sutton (Aus)    
MTN-Qhubeka
11 Gerald Ciolek (Ger)    
12 Meron Russom (Eri)    
13 Ignatas Konovalovas (Ltu)    
14 Sergio Pardilla Bellon (Spa)    
15 Martin Reimer (Ger)    
16 Andreas Stauff (Ger)    
17 Jay Robert Thomson (RSA)    
AG2R La Mondiale
21 Romain Bardet (Fra)    
22 Maxime Bouet (Fra)    
23 Mikael Cherel (Fra)    
24 John Gadret (Fra)    
25 Yauheni Hutarovich (Blr)    
26 Blel Kadri (Fra)    
27 Christophe Riblon (Fra)    
Euskaltel-Euskadi
31 Jon Aberasturi Izaga (Spa)    
32 Jure Kocjan (Slo)    
33 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa)    
34 Ruben Perez Moreno (Spa)    
35 Steffen Radochla (Ger)    
36 Mikel Nieve Ituralde (Spa)    
37 André Schulze (Ger)    
Lampre-Merida
41 Damiano Cunego (Ita)    
42 Davide Cimolai (Ita)    
43 Manuele Mori (Ita)    
44 Adriano Malori (Ita)    
46 Diego Ulissi (Ita)    
47 Matteo Bono (Ita)    
Team Argos-Shimano
51 Jonas Ahlstrand (Swe)    
52 Nikias Arndt (Ger)    
53 Warren Barguil (Fra)    
54 Johannes Fröhlinger (Ger)    
55 Simon Geschke (Ger)    
56 Francois Parisien (Can)    
57 Georg Preidler (Aut)    
Rad-Net Rose Team
61 Henning Bommel (Ger)    
62 Christopher Muche (Ger)    
63 Alexander Krieger (Ger)    
64 Lucas Liss (Ger)    
65 Theo Reinhardt (Ger)    
66 Florian Scheit (Ger)    
67 Kersten Thiele (Ger)    
IAM Cycling
71 Marcel Wyss (Swi)    
72 Stefan Denifl (Aut)    
73 Martin Elmiger (Swi)    
74 Heinrich Haussler (Aus)    
75 Dominic Klemme (Ger)    
76 Thomas Lövkvist (Swe)    
77 Patrick Schelling (Swi)    
Team Europcar
81 Jerome Cousin (Fra)    
82 Cyril Gautier (Fra)    
83 Yohann Gene (Fra)    
84 Christophe Kern (Fra)    
85 Davide Malacarne (Ita)    
86 Pierre Rolland (Fra)    
87 Bjorn Thurau (Ger)    
Blanco Pro Cycling Team
91 Theo Bos (Ned)    
92 Graeme Brown (Aus)    
93 Jetse Bol (Ned)    
94 David Tanner (Aus)    
95 Bram Tankink (Ned)    
96 Dennis Van Winden (Ned)    
97 Robert Wagner (Ger)    
FDJ
101 William Bonnet (Fra)    
102 Laurent Mangel (Fra)    
103 Yoann Offredo (Fra)    
104 Arnaud Demare (Fra)    
105 Jérémy Roy (Fra)    
106 Cédric Pineau (Fra)    
107 Thibaut Pinot (Fra)    
Team NetApp-Endura
111 Jan Barta (Cze)    
112 Blaz Jarc (Slo)    
113 Roger Kluge (Ger)    
114 Andreas Schillinger (Ger)    
115 Michael Schwarzmann (Ger)    
116 Russell Downing (GBr)    
117 Alexander Wetterhall (Swe)    
Garmin-Sharp
121 Jack Bauer (NZl)    
122 Michel Kreder (Ned)    
123 Raymond Kreder (Ned)    
124 Daniel Martin (Irl)    
125 Alex Rasmussen (Den)    
126 Steele Von Hoff (Aus)    
127 Fabian Wegmann (Ger)    
Orica-GreenEdge
131 Sam Bewley (NZl)    
132 Simon Clarke (Aus)    
133 Aidis Kruopis (Ltu)    
134 Simon Gerrans (Aus)    
135 Daryl Impey (RSA)    
136 Sebastian Langeveld (Ned)    
137 Stuart O'Grady (Aus)    
Team Heizomat
141 Alexander Grad (Ger)    
142 Max Merk (Ger)    
143 Fabian Schormair (Ger)    
144 Manuel Straub (Ger)    
145 Johannes Weber (Ger)    
146 Jan-Niklas Droste (Ger)    
147 Jan Wälzlein (Ger)    
Nutrixxion Abus
151 Rick Ampler (Ger)    
152 Tobias Dohlus (Ger)    
153 Grischa Janorschke (Ger)    
154 Sebastian Körber (Ger)    
155 Alexander Schmitt (Ger)    
156 Benjamin Sydlik (Ger)    
157 Max Walsleben (Ger)    
Sojasun
161 Maxime Daniel (Fra)    
162 Jimmy Engoulvent (Fra)    
163 David Lelay (Fra)    
164 Cyril Lemoine (Fra)    
165 Brice Feillu (Fra)    
166 Jean-Marc Marino (Fra)    
167 Yannick Talabardon (Fra)    
Team Stölting
171 Jan Dieteren (Ger)    
172 Silvio Herklotz (Ger)    
173 Christian Mager (Ger)    
174 Jan Oelerich (Ger)    
175 Luke Roberts (Aus)    
176 Thomas Koep (Ger)    
177 Maximilian Werda (Ger)    
Thüringer Energie Team
181 Jan Brockhoff (Ger)    
182 Jack Cummings (Aus)    
183 Alex Frame (NZl)    
184 Nikodemus Holler (Ger)    
185 Maximilian Schachmann (Ger)    
186 Moritz Schaffner (Ger)    
187 Jasha Sütterlin (Ger)    
Team Novo Nordisk
191 Fabio Calabria (Aus)    
192 Kevin De Mesmaeker (Bel)    
193 Stephen Clancy (Irl)    
194 David Lozano Riba (Spa)    
195 Javier Megias Leal (Spa)    
196 Andrea Ciacchini (Ita)    
197 Martijn Verschoor (Ned)    

Back to top