Albstadt World Cup start lists

Start lists as of May 30, 2014

Start lists

Under 23 women cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Helen Grobert (Ger) Focus Xc Team  
2Jenny Rissveds (Swe) Scott-Odlo Mtb Racing Team  
3Lisa Rabensteiner (Ita) Focus Xc Italy Team  
4Jovana Crnogorac (Srb) Salcano Alanya  
5Yana Belomoina (Ukr) Betch.Nl Superior Brentjens Mtb Racing Team  
6Perrine Clauzel (Fra) Bh-Suntour-Kmc  
7Margot Moschetti (Fra) Scott - La Clusaz  
8Kate Courtney (USA) Specialized Racing Xc  
9Ingrid Boe Jacobsen (Nor) Sepura Xc Superior  
10Linda Indergand (Swi) Strüby-Bixs Team  
11Lisa Mitterbauer (Aut) Feenstra Felt Pb Kenda Bike Team  
12Amber Johnston (NZl)  
13Andrea Waldis (Swi) Team Colnago Sudtirol  
14Candice Neethling (RSA)  
15Anna Konovalova (Rus) Format-Udmurtia  
16Lena Putz (Ger) Genesis Mountainbike Racing Team  
17Ramona Forchini (Swi) Strüby-Bixs Team  
18Barbora Machulkova (Cze)  
19Maghalie Rochette (Can) Luna Pro Team  
20Michaela Malarikova (Svk)  
21Frederique Trudel (Can)  
22Annefleur Kalvenhaar (Ned) Focus Xc Team  
23Moran Tel Paz (Isr)  
24Bethany Crumpton (GBr)  
25Tina Kindlhofer (Aut)  
26Andreane Lanthier-Nadeau (Can)  
27Meghan Beltzer (Isr)  
28Alessia Bulleri (Ita)  
29Haley Smith (Can)  
30Annemarie Worst (Ned) Giant Dealerteams  
31Britt Van Den Boogert (Ned)  
32Laura Bietola (Can)  
33Samantha Hope (NZl)  
34Giulia Gaspardino (Ita) Titici Lgl International Team  
35Janina Wust (Swi) Wheeler - Ixs Team  
36Aleksandra Podgorska (Pol) Sante-Bsa Whistle Team  
37Emilie Collomb (Ita) Team Colnago Sudtirol  
38Lena Wehrle (Ger)  
39Rotem Gafinovitz (Isr)  
40Majlen Müller (Ger)  
41Stephanie Dohrn (Ger)  
42Theresa Wolfrum (Ger)  
43Alice Barnes (GBr)  
44Chantal Eheim (Swi) Jb Felt Team  
45Lena Gerault (Fra)  
46Rachel Pageau (Can)  
47Audrey Menut (Fra) Creuse Oxygene Scott  
48Romaine Wenger (Swi)  
49Jessica Benz (Ger)  
50Estelle Boudot (Fra)  
51Imogen Buick (GBr) Giant Dealerteams  
52Jennifer Kupferschmied (Swi) Wheeler - Ixs Team  
53Mallory Barth (Swi) Jb Felt Team  
54Sabina Zamrozniak (Pol)  
55Ling Yang (Chn)  
56Karolina Cierluk (Pol)  
Junior men cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Luca Schwarzbauer (Ger) Germany  
2Simon Andreassen (Den) Denmark  
3Ben Oliver (NZl) New-Zealand  
4Reece Tucknott (Aus) Australia  
5David Ashby-Coventry (NZl) New-Zealand  
6Mitchell Greenway (Aus) Australia  
7Hugo Pigeon (Fra) France  
8Milan Vader (Ned) Netherlands  
9Felix Burke (Can) Canada  
10Jayden Ward (Aus) Australia  
11David Horvarth (Ger) Germany  
12Sybrand Strauss (RSA) South Africa  
13Michael Potter (Aus) Australia  
14Marc Andre Fortier (Can) Canada  
15Felix Smalley (Aus) Australia  
16Kenneth Coomans (Bel) Belgium  
17Hugo Briatta (Fra) Creuse Oxygene Scott  
18Jan Rajchart (Cze) Czech Republic  
19Neilson Powless (USA) United States Of America  
20Luke Brame (Aus) Australia  
21Alessandro Saravalle (Ita) Italy  
22Wout Alleman (Bel) Belgium  
23Moreno Pellizzon (Ita) Italy  
24Tobias Eise (Ger) Germany  
25Robin Hofmann (Ger) Germany  
26Sean Bennett (USA) United States Of America  
27Anders Bregnhoj (Den) Denmark  
28Felix Belhumeur (Can) Canada  
29Filippo Colombo (Swi) Switzerland  
30Joshua Dubau (Fra) France  
31Billy Harding (GBr) Orange Monkey Pro Team  
32Matthew Lombardi (RSA) South Africa  
33Marco Joubert (RSA) Kargo Pro Mtb Team  
34Cosmo Bloor (NZl) New-Zealand  
35Thibault Daniel (Fra) France  
36Neilo Perrin Ganier (Fra) Focus Rotor Coaching-System  
37Gareth Cannon (NZl) New-Zealand  
38Felix Ritzinger (Aut) Austria  
39Roel Van Der Stegen (Ned) Netherlands  
40Alessandro Naspi (Ita) Merida Italia Team  
41Lucas Dubau (Fra) Scott - La Clusaz  
42Erick Eduardo Bruske (Bra) Brazil  
43Nick Van Pol (Bel) Belgium  
44Pierre De Froidmont (Bel) Belgium  
45Arsenty Vavilov (Rus) Russian Federation  
46Lars Koch (Ger) Germany  
47Roman Lehky (Cze) Czech Republic  
48Matej Prudek (Cze) Czech Republic  
49Antoine Philipp (Fra) France  
50Anthony Zaragoza (Fra) France  
51Lukas Walde (Ger) Germany  
52Simon Schneller (Ger) Germany - B  
53Simon Gourc (Fra) France  
54Louw Kriel (RSA) South Africa  
55Zachary Peterson (USA) United States Of America  
56Casey South (Swi) Switzerland  
57Jonas Lindberg (Den) Denmark  
58Lukas Kobes (Cze) Czech Republic  
59Jack Compton (NZl) New-Zealand  
60Marton Dina (Hun) Hungary  
61Nikolay Melnikov (Rus) Russian Federation  
62Lukasz Winiarski (Pol) Poland  
63David Nordeman (Ned) Netherlands  
64Moritz Zoister (Aut) Austria  
65Vladislav Nyzytskyi (Ukr) Ukraine  
66Dylan Kerfoot-Robson (GBr) Great Britain  
67Andries Baert (Bel) Belgium  
68Matej Berger (Slo) Slovenia  
69Javier Jimenez Pascual (Spa) Spain  
70Nurgali Turebekov (Kaz) Kazakhstan  
71Aleksandar Roman (Srb) Serbia  
72Yuval Korem (Isr) Israel  
73Karlis Tone (Lat) Latvia  
74Andrei Mares (Rom) Romania  
75Manuel Zobrist (Swi) Fischer-Bmc  
76Stanislav Antonov (Rus) Format-Udmurtia  
77Lukas Kunt (Cze) Remerx-Merida Team Kolin  
78Rob Vanden Haesevelde (Bel) Goeman Scott Cycling Team Vzw  
79Mike Hermann (Swi) Giant-Swiss-Team  
80Florian Roch (Fra) Look - Beaumes De Venise  
81Adrian Siarka (Pol) Sante-Bsa Whistle Team  
82Vaclav Dolezal (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior Mtb Team  
83Ramon Lauener (Swi) Jb Felt Team  
84Simone Strazzacappa (Ita) Pila Bike Planet  
85Leon Eisenkoll (Ger) Germany - B  
86Raphael Krähemann (Swi) Switzerland  
87Mikkel Juhler (Den) Denmark  
88Dominik Vrana (Cze) Czech Republic  
89Attila Erdelyi (Hun) Hungary  
90Ivan Zolotarev (Rus) Russian Federation  
91Filip Helta (Pol) Poland  
92Wiebe Scholten (Ned) Netherlands  
93Moritz Bscherer (Aut) Austria  
94Evgen Laskin (Ukr) Ukraine  
95Mark Mcguire (GBr) Great Britain  
96Niels Derveaux (Bel) Belgium  
97Rok Naglic (Slo) Slovenia  
98Josep Duran Reig (Spa) Spain  
99Alibek Alimzhan (Kaz) Kazakhstan  
100Gal Sherf (Isr) Israel  
101Davis Persevics (Lat) Latvia  
102Robin Wendelen (Bel) Goeman Scott Cycling Team Vzw  
103Florian Vidal (Fra) Look - Beaumes De Venise  
104Toni Partheymuller (Ger) Germany - B  
105Tobias Neuhaus (Swi) Switzerland  
106Christian Svendsen (Den) Denmark  
107Ivan Filatov (Rus) Russian Federation  
108Mateusz Banas (Pol) Poland  
109Armin Embacher (Aut) Austria  
110Thomas Craig (GBr) Great Britain  
111Alvaro Lobato (Spa) Spain  
112Luis Blattner (Ger) Germany - B  
113Noah Bloechlinger (Swi) Switzerland  
114Lennart Fuglsang (Den) Denmark  
115Kirill Smirnov (Rus) Russian Federation  
116Krzysztof Bujalski (Pol) Poland  
117Kevin Maderegger (Aut) Austria  
118Harry Johnstone (GBr) Great Britain  
119Max Ruckriegel (Ger) Germany - B  
120Jeremias Buergin (Swi) Switzerland  
121Jakub Zamrozniak (Pol) Poland  
122Philipp Handl (Aut) Austria  
123Frazer Clacherty (GBr) Great Britain  
124Andreas Egger (Ger) Germany - B  
125Pawel Chocholek (Pol) Poland  
Junior women cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Barbora Prudkova (Cze) Czech Republic  
2Greta Weithaler (Ita) Ghost Factory Racing  
3Chiara Teocchi (Ita) Italy  
4Bianca Haw (RSA) South Africa  
5Nadja Heigl (Aut) Austria  
6Marine Lewis (Can) Canada  
7Sarah Bauer (Ger) Germany  
8Sina Frei (Swi) Switzerland  
9Harriet Beaven (NZl) New-Zealand  
10Jana Czeczinkarova (Cze) Czech Republic  
11Lisa Neumüller (Ger) Germany  
12Isla Short (GBr) Great Britain  
13Malene Degn (Den) Denmark  
14Antonia Daubermann (Ger) Germany  
15Alessandra Keller (Swi) Strüby-Bixs Team  
16Greta Seiwald (Ita) Italy  
17Coline Goedert (Fra) France  
18Felicitas Geiger (Ger) Germany  
19Aline Seitz (Swi) Switzerland  
20Hannah Grobert (Ger) Germany  
21Shannon Hope (NZl) New-Zealand  
22Anna Madsen (Den) Denmark  
23Anna Jakobs (Ger) Germany - B  
24Lilla Megyaszai (Hun) Hungary  
25Denisa Bartizalova (Cze) Czech Republic  
26Sonja Guerrini (Swi) Strüby-Bixs Team  
27Laure Souty (Fra) France  
28Isabell Lange (Ger) Germany - B  
29Mirjam Kuhn (Ger) Germany - B  
30Clarissa Mai (Ger) Germany  
31Rebecca Rudolf Von Rohr (Swi) Switzerland  
32Julia Wieltschnig (Aut) Austria  
33Ffion James (GBr) Great Britain  
34Anastasiya Suntsova (Rus) Russian Federation  
35Cléa Cochelin (Fra) France  
36Jelena Eric (Srb) Serbia  
37Darya Tkacheva (Ukr) Ukraine  
38Marlo Koevoet (Ned) Netherlands  
39Marlena Drozdziok (Pol) Poland  
40Maria Rodriguez Navarrete (Spa) Spain  
41Tatyana Geneleva (Kaz) Kazakhstan  
42Ruta Brakovska (Lat) Latvia  
43Lucie Urruty (Fra) Creuse Oxygene Scott  
44Michelle Andres (Swi) Jb Felt Team  
45Kim Riesterer (Ger) Germany - B  
46Pierina Beeli (Swi) Switzerland  
47Tatiana Kuznetcova (Rus) Russian Federation  
48Milica Rakic (Srb) Serbia  
49Patrycja Piotrowska (Pol) Poland  
50Viktoriya Pastarnak (Kaz) Kazakhstan  
51Marina Semenova (Rus) Russian Federation  
52Zhanuya Seitova (Kaz) Kazakhstan  
53Kristina Mokrousova (Rus) Russian Federation  
54Marina Tumanova (Rus) Russian Federation  
Elite men eliminator
#Rider Name (Country) Team 
1Emil Lindgren (Swe) Giant Pro XC Team  
2Miguel Martinez (Fra) Tropix-Frm  
3Catriel Andres Soto (Arg) Mmr Bikes Pro Team  
4Nicola Rohrbach (Swi)  
5Simon Stiebjahn (Ger) Team Bulls  
6Daniel Federspiel (Aut) Ötztal Scott Racing Team  
7Paul Van Der Ploeg (Aus)  
8Tom Meeusen (Bel)  
9Markus Bauer (Ger)  
10Simon Gegenheimer (Ger)  
11Martin Gluth (Ger)  
12Luiz Cocuzzi (Bra)  
13Jochen Kass (Ger)  
14Fabrice Mels (Bel) Salcano Alanya  
15Christian Pfäffle (Ger)  
16Christian Helmig (Lux)  
17Jan Nesvadba (Cze)  
18Miha Halzer (Slo)  
19Leandre Bouchard (Can)  
20Andy Eyring (Ger)  
21Evgenii Pechenin (Rus) Format-Udmurtia  
22Elia Silvestri (Ita)  
23Titouan Perrin Ganier (Fra) Focus Rotor Coaching-System  
24Martino Fruet (Ita)  
25Martin Frey (Ger)  
26Krystof Bogar (Cze) Betch.Nl Superior Brentjens MTB Racing Team  
27Steffen Thum (Ger)  
28Arnis Petersons (Lat)  
29Kevin Miquel (Fra)  
30Sébastien Cadieux-Duval (Can)  
31Andrew L'esperance (Can)  
32Dmitry Medvedev (Rus)  
33Adria Noguera Soldevila (Spa)  
34Heiko Gutmann (Ger)  
35Cesar Lettoli (Arg)  
36Sebastian Jayne (Aus)  
37Isak Unal (Tur)  
38Gerard Alvarez Ortega (Spa)  
39Louis Wolf (Ger)  
40Stefan Peter (Swi) Wheeler - Ixs Team  
41Lehvi Braam (Ned)  
42Marco Schätzing (Ger)  
43Peter Disera (Can)  
44Silvio Busser (Swi) Wheeler - Ixs Team  
45Oleksiy Zavolokin (Ukr)  
46Borys Goral (Pol)  
47Fabian Costa (Aut)  
48Reece Tucknott (Aus) Australia  
49Michael Potter (Aus) Australia  
50Felix Smalley (Aus) Australia  
51Luke Brame (Aus) Australia  
52Timo Hafner (Ger)  
53Lukas Kaufmann (Aut) Genesis Mountainbike Racing Team  
54Maxime Herold (Fra) Calvisson Vtt  
55Ludek Seller (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
56Javier Rodriguez Perez (Spa)  
57Roy Beukers (Ned) Feenstra Felt Pb Kenda Bike Team  
58Lukasz Szymczuk (Pol)  
59Raivis Sarkans (Lat)  
60Rok Skaza (Slo)  
61Vitus Wagenbauer (Ger)  
62Roger Jenny (Swi)  
63Patryk Adamkiewicz (Pol) Sante-Bsa Whistle Team  
64Ansis Uskaurs (Lat)  
65Kevin Berginc (Slo)  
66Georg Egger (Ger)  
67Aleksandar Roman (Srb) Serbia  
68Karlis Tone (Lat)  
69Davis Persevics (Lat)  
70Patrick Lüthi (Swi)  
71Jonas Baumann (Swi) Wheeler - Ixs Team  
Elite women eliminator
#Rider Name (Country) Team 
1Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing  
2Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team  
3Kathrin Stirnemann (Swi) Sabine Spitz Haibike Pro Team  
4Linda Indergand (Swi) Strüby-Bixs Team  
5Anne Terpstra (Ned) Betch.Nl Superior Brentjens MTB Racing Team  
6Lisa Mitterbauer (Aut) Feenstra Felt Pb Kenda Bike Team  
7Ingrid Boe Jacobsen (Nor) Sepura XC Superior  
8Anna Villar Argente (Spa)  
9Nadine Rieder (Ger)  
10Anna Konovalova (Rus) Format-Udmurtia  
11Lena Putz (Ger) Genesis Mountainbike Racing Team  
12Lucie Vesela (Cze)  
13Iryna Popova (Ukr) Cycling Club Roma MTB Team  
14Hielke Elferink (Ned)  
15Anna Oberparleiter (Ita)  
16Peta Mullens (Aus) Team Colnago Sudtirol  
17Cindy Montambault (Can)  
18Ramona Forchini (Swi) Strüby-Bixs Team  
19Aleksandra Dawidowicz (Pol)  
20Elvira Khayrullina (Rus)  
21Tina Kindlhofer (Aut)  
22Maxine Filby (GBr)  
23Nina Homovec (Slo)  
24Erica Tingey (USA)  
25Janina Wust (Swi) Wheeler - Ixs Team  
26Stephanie Dohrn (Ger)  
27Rachel Pageau (Can)  
28Veronika Brüchle (Ger)  
29Jennifer Kupferschmied (Swi) Wheeler - Ixs Team  
30Laura Charles (Fra) Focus Rotor Coaching-System  
31Iwona Kurczab (Pol)  
32Aline Seitz (Swi) Switzerland  
33Jelena Eric (Srb) Serbia  
34Milica Rakic (Srb) Serbia  
Back to top