TechPowered By

More tech

Adelaide Tour start lists

By:
Cycling News
Published:
May 20, 2013, 3:31 BST,
Updated:
May 20, 2013, 4:44 BST
Race:
Jarvis Subaru Adelaide Tour

Provisional starters as of My 20, 2013

Men -

Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team
# Rider Name (Country) Team
1 Jack Haig (Vic)  
2 Aaron Donnelly (NSW)  
3 Samuel Davis (WA)  
4 Patrick Shaw (Vic)  
5 Jack Beckinsale (NSW)  
6 Brenton Jones (Vic)  
7 Tom Robinson (Tas)  
8 Kane Walker (Vic)  
Budget Forklifts
# Rider Name (Country) Team
11 Jack Anderson (Qld)  
12 Samuel Horgan (NZl)  
13 Alex Wohler (Qld)  
14 Jesse Kerrison (Qld)  
15 Shaun McCarthy (Vic)  
16 Karl Evans (SA)  
17 Luke Ockerby (Tas)  
18 Peter Loft (Tas)  
search2retain p/b health.com.au
# Rider Name (Country) Team
21 Neil Van Der Ploeg (Vic)  
22 Eric Sheppard (Vic)  
23 Cal Britten (Vic)  
24 Cameron Bayly (SA)  
25 Alistair Donohoe (Vic)  
26 Angus Tobin (NSW)  
27 Thomas Donald (Qld)  
CharterMason Drapac Development Team
# Rider Name (Country) Team
31 Matthew Clark (Vic)  
32 Jason Spencer (Vic)  
33 Trevor Spencer (Vic)  
34 Conor Murtagh (Vic)  
35 Hardy Michel (Vic)  
36 Sam Crome (Vic)  
37 Shannon Johnson (Vic)  
38 Nicholas Katsonis (Vic)  
Euride Racing
# Rider Name (Country) Team
41 Harry Carpenter (SA)  
42 Tom Kaesler (SA)  
43 Andrew Roe (SA)  
44 Scott McPhee (SA)  
45 Russell Gill (SA)  
46 George Tansley (SA)  
47 Fraser Northey (SA)  
48 Joshua Harrison (SA)  
Target Trek Racing Team
# Rider Name (Country) Team
51 Nathan Elliott (Vic)  
52 James Boal (Vic)  
53 James Butler (Vic)  
54 Joel Strachan (Vic)  
55 Rowan Dever (Vic)  
56 Oliver Kent-Spark (Vic)  
57 Dylan Hately (Vic)  
Parramatta Race Team
# Rider Name (Country) Team
61 Daniel Bonello (NSW)  
62 Caleb Jones (NSW)  
63 Michael Phelan (ACT)  
64 Harrison Bailey (NSW)  
65 Antony Dimitrovski (NSW)  
GPM Data#3
# Rider Name (Country) Team
71 Scott Law (NSW)  
72 Joshua Taylor (NSW)  
73 Julian Hamill (NSW)  
74 Daniel O'Keefe (NSW)  
75 Jake Magee (NSW)  
76 Edward White (NSW)  
77 Alastair Loutit (ACT)  
78 Michael Troy (NSW)  
Veneziano Blefari Cycling Team
# Rider Name (Country) Team
81 Lachlan Ambrose (SA)  
82 Chris Harper (SA)  
83 Leo Simmonds (SA)  
84 Frank Smith (SA)  
85 Timothy Clayton (SA)  
86 Tom Chapman (SA)  
87 David Fumpson (SA)  
88 Justin Gassner (SA)  
Sydney Uni Velo Racing
# Rider Name (Country) Team
91 Tristan Bauer (NSW)  
92 Tamas Allenby (NSW)  
93 Patrick Sharpe (NSW)  
94 Connor Hughes (NSW)  
95 Luke Williams (NSW)  
96 Brad Hannaford (NSW)  
Seight Test Team p/b The Biomechanics
# Rider Name (Country) Team
101 William Livesay (Vic)  
102 Ashley Hawker (Vic)  
103 Nick Aitken (Vic)  
104 Ryan Obst (SA)  
105 Jay Bourke (Vic)  
106 Michael Hale (Vic)  
107 Matthew Leonard (Vic)  
108 Wade Edwards (Vic)  
SASI Cycling
# Rider Name (Country) Team
111 Callum Scotson (SA)  
112 Jack Hogan (SA)  
113 Nicholas Wood (SA)  
114 Jonathan Stephens (SA)  
115 Matthew Holmes (SA)  
116 Hugh Carpenter (SA)  
117 Alexander Porter (SA)  
Team Lightsview
# Rider Name (Country) Team
121 Stephen Kavanagh (SA)  
122 Russell Van Hout (SA)  
123 Tristan Jones (SA)  
124 Shaun O'Callaghan (SA)  
125 Michael Stallard (SA)  
126 Lucien Keene (SA)  
127 Frederick Bonail (SA)  
128 Cameron Spears (SA)  
Individual Riders
# Rider Name (Country) Team
131 Joseph Higginson (SA)  
132 Karl Michelin-Beard (NSW)  
133 Ivan Michelin-Beard (NSW)  
134 Tim Rush (NZl)  
135 James Swadling (NSW)  
136 Andrew Ward (Vic)  
137 Christopher Green (SA)  
138 Marc Freemantle (SA)  
139 Alexander Walker (SA)  
140 Nathan Wicker (SA)  

Women

Pensar SPM Racing
# Rider Name (Country) Team
1 Ruth Corset (Qld)  
2 Katrin Garfoot (Qld)  
3 Jenelle Crooks (Qld)  
4 Zoe Watters (Qld)  
5 Nicole Whitburn (Vic)  
Holden Women Cycling Team
# Rider Name (Country) Team
11 Miranda Griffiths (Vic)  
12 Samantha De Riter (Vic)  
13 Lucy Coldwell (Vic)  
14 Rebecca Heath (Vic)  
15 Kristy Glover (Vic)  
Jayco/Apollo VIS Women's Road Team
# Rider Name (Country) Team
21 Taryn Heather (Vic)  
22 Chloe McConville (Vic)  
23 Jessica Mundy (SA)  
24 Lisa Jacobs (Vic)  
25 Kendelle Hodges (Vic)  
Team Polygon Australia
# Rider Name (Country) Team
31 Grace Sulzberger (Tas)  
32 Amy Cure (Tas)  
33 Georgia Baker (Tas)  
34 Macey Stewart (Tas)  
35 Lauren Perry (Tas)  
Suzuki Bontrager
# Rider Name (Country) Team
41 Rebecca Wiasak (ACT)  
42 Emily Roper (Qld)  
43 Laura Meadley (ACT)  
44 Emma Viotto (ACT)  
45 Chloe Mcintosh (Vic)  
Team Bikebug
# Rider Name (Country) Team
51 Sarah Roy (NSW)  
52 Ellen Skerritt (Qld)  
53 Jasmin Hurikino (Qld)  
54 Judith Betts (Qld)  
55 Carly Light (SA)  
Specialized Securitor
# Rider Name (Country) Team
61 Cassandra Dodd (Qld)  
62 Rebecca Werner (SA)  
63 Trudy Van Der Straaten (NSW)  
64 Stacey Riedel (SA)  
65 Jenny Fay (NSW)  
BOSS Racing Team
# Rider Name (Country) Team
71 Tegan Elferkh (ACT)  
72 Rebecca Mackey (WA)  
73 Megan Bagworth (ACT)  
74 Rachel Ward (Vic)  
75 Iona Halliday (ACT)  
Bicycle Superstore
# Rider Name (Country) Team
81 Lisa Keeling (ACT)  
82 Felicity Wardlaw (Vic)  
83 Clare Dallat (Vic)  
84 Victoria Luxton-Bain (Vic)  
85 Lisa Barry (NSW)  
Building Champions Squad
# Rider Name (Country) Team
91 Kate Finegan (Vic)  
92 Lauretta Hanson (Vic)  
93 Nicole McNamara (Vic)  
94 Ruby Livingstone (NZl)  
95 Lucy Barker (SA)  
Liv / giant
# Rider Name (Country) Team
101 Rebecca Locke (Vic)  
102 Naomi Williams (Vic)  
103 Sarah Riley (Vic)  
104 Carly Williams (Vic)  
Target Trek Racing Team
# Rider Name (Country) Team
111 Peta Mullens (Vic)  
112 Ruby Greig-Hurtig (Vic)  
113 Emily McRedmond (WA)  
114 Kelsey Robson (WA)  
Individual Riders
# Rider Name (Country) Team
121 Claire Trembath (Qld)  
122 Alexandra Manly (SA)  
123 Hannah Geelan (SA)  
124 Carla Franson (SA)  
125 Ashlee Ankudinoff (NSW)  
126 Justyna Lubkowski (Vic)  
127 Carley McKay (Vic)  
128 Georgina Beech (Vic)  
129 Heidi Buntrock (Vic)  
130 Madeline Marshall (ACT)  

Back to top