2018 Coppi e Bartali start list

Official starters as of March 21, 2018

Team Sky
1Leonardo Basso (Ita)  
2Jonathan Dibben (GBr)  
3Christopher Lawless (GBr)  
4Pavel Sivakov (Rus)  
5Diego Rosa (Ita)  
6Luke Rowe (GBr)  
EF Education First-Drapac p/b Cannondale
11Julian Cardona Tabares (Col)  
12William Clarke (Aus)  
13Lawson Craddock (USA)  
14Kim Magnusson (Swe)  
15Brendan Canty (Aus)  
16Logan Owen (USA)  
Mitchelton-Scott
21Michael Albasini (Swi)  
22Sam Bewley (NZl)  
24Christopher Juul Jensen (Den)  
25Lucas Hamilton (Aus)  
26Svein Tuft (Can)  
LottoNL-Jumbo
31Enrico Battaglin (Ita)  
32Koen Bouwmam (Ned)  
33Pascal Eenkhoorn (Ned)  
34Sepp Kuss (USA)  
35Paul Martens (Ger)  
36Daan Olivier (Ned)  
37Neilson Powless (USA)  
Movistar Team
41Carlos Betancur (Col)  
42Richard Carapaz (Ecu)  
43Victor De La Parte (Spa)  
44Jaime Castrillo (Spa)  
45Rafael Valls Ferri (Spa)  
46Dayer Quintana (Col)  
47Eduardo Sepulveda (Arg)  
Trek-Segafredo
51Eugenio Alafaci (Ita)  
52Fumiyuki Beppu (Jpn)  
53Fabio Felline (Ita)  
54Nicola Conci (Ita)  
55Alex Frame (NZl)  
56Gregory Daniel (USA)  
57Bauke Mollema (Ned)  
Wilier Triestina-Selle Italia
61Matteo Busato (Ita)  
62Marco Coledan (Ita)  
63Filippo Pozzato (Ita)  
64Jakub Mareczko (Ita)  
65Jacopo Mosca (Ita)  
66Alex Turrin (Ita)  
67Edoardo Zardini (Ita)  
Androni Giocattoli-Sidermec
71Davide Ballerini (Ita)  
72Mattia Cattaneo (Ita)  
73Ivan Sosa (Col)  
74Marco Frapporti (Ita)  
75Francesco Gavazzi (Ita)  
76Fausto Masnada (Ita)  
77Andrea Vendrame (Ita)  
Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
81Nicola Bagioli (Ita)  
82Marco Canola (Ita)  
83Damiano Cunego (Ita)  
84Juan Jose Lobato (Spa)  
85Joan Bou Company (Spa)  
86Simone Ponzi (Ita)  
87Ivan Santaromita (Ita)  
Bardiani CSF
91Lorenzo Rota (Ita)  
92Giovanni Carboni (Ita)  
93Giulio Ciccone (Ita)  
94Mirco Maestri (Ita)  
95Marco Maronese (Ita)  
96Manuel Senni (Ita)  
97Alessandro Tonelli (Ita)  
Gazprom-Rusvelo
101Ildar Arslanov (Rus)  
102Nikolai Cherkasov (Rus)  
103Sergey Firsanov (Rus)  
104Alexander Foliforov (Rus)  
105Artem Nych (Rus)  
106Igor Boev (Rus)  
107Evgeny Kobernyak (Rus)  
Delko Marseille Provence KTM
111Remy Di Gregorio (Fra)  
112Iuri Filosi (Ita)  
113Mauro Finetto (Ita)  
114Nikolay Mihaylov (Bul)  
115Javier Moreno Bazan (Spa)  
116Delio Fernandez Cruz (Spa)  
Caja Rural-Seguros RGA
121Julen Amezqueta Moreno (Spa)  
122Alex Aranburu Deba (Spa)  
123Rafael Reis (Por)  
124Danilo Celano (Ita)  
125Nelson Andres Soto Martinez (Col)  
126Jon Irisarri Rincon (Spa)  
127Jonathan Lastra Martinez (Spa)  
CCC Sprandi Polkowice
131Amaro Antunes (Por)  
132Michal Paluta (Pol)  
133Patryk Stosz (Pol)  
134Kamil Gradek (Pol)  
135Jonas Koch (Ger)  
136Mateusz Taciak (Pol)  
137Jan Tratnik (Slo)  
Fortuneo-Samsic
141Maxime Bouet (Fra)  
142Brice Feillu (Fra)  
143Arnaud Gerard (Fra)  
144Romain Hardy (Fra)  
146Romain Le Roux (Fra)  
147Michael Carbel (Den)  
148Bram Welten (Ned)  
Israel Cycling Academy
151Awet Andemeskel (Eri)  
152Omer Goldshtein (Isr)  
153Luis Lemus (Mex)  
154Guy Niv (Isr)  
155Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col)  
156Sondre Enger (Nor)  
157Tyler Williams (USA)  
Wanty-Groupe Gobert
161Jérôme Baugnies (Bel)  
162Thomas Degand (Bel)  
163Guillaume Martin (Fra)  
164Xandro Meurisse (Bel)  
165Marco Minnaard (Ned)  
166Fabien Doubey (Fra)  
167Odd Christian Eiking (Nor)  
WB Aqua Protect Veranclassic
171Thomas Deruette (Bel)  
172Sébastien Delfosse (Bel)  
173Franklin Six (Bel)  
174Julien Mortier (Bel)  
175Dimitri Peyskens (Bel)  
176Ludovic Robeet (Bel)  
177Antoine Warnier (Bel)  
Aqua Blue Sport
181Mark Christian (GBr)  
182Casper Pedersen (Den)  
183Edward Dunbar (Irl)  
184Michel Kreder (Ned)  
185Daniel Pearson (GBr)  
186Lawrence Warbasse (USA)  
187Calvin Watson (Aus)  
Sangemini-Mg. K Vis-Vega
191Luca Colnaghi (Ita)  
192Attilio Viviani (Ita)  
193Nicola Gaffurini (Ita)  
194Michele Gazzarra (Ita)  
195Niccolo' Salvietti (Ita)  
196Michele Scartezzini (Ita)  
197Paolo Totò (Ita)  
Amore & Vita-Prodir
201Marc Barnardinet (Ita)  
202Maris Bogdanovic (Lat)  
203Davide Gabburo (Ita)  
204Iltjan Nika (Alb)  
205Colin Chris Stüssi (Swi)  
206Mirko Trosino (Ita)  
207Antonio Zullo (Ita)  
One Pro Cycling
211Thomas Baylis (GBr)  
212Karol Domagalski (Pol)  
213Jake Kelly (GBr)  
214Emils Liepins (Lat)  
215Hayden McCormick (NZl)  
216James Oram (NZl)  
217Peter Williams (GBr)  
Biesse Carrera Gavardo
221Alberto Amici (Ita)  
222Federico Orlandi (Ita)  
223Enrico Logica (Ita)  
224Simone Ravanelli (Ita)  
225Nicolo Gozzi (Ita)  
226Enrico Salvador (Ita)  
227Andrea Zanardini (Ita)  
Trevigiani Phonix-Hemus 1896
231Adrian Enrique Vargas (Col)  
232Alessandro Fedeli (Ita)  
233Floryan Arnoult (Fra)  
234Christofer Jurado Lopez (Pan)  
235Fabio Mazzucco (Ita)  
236Manuel Peñalver Aniorte (Spa)  
237German Nicolas Tivani Perez (Arg)  
Mstina Focus
241Ionut-Andrei Andrei (Rom)  
242Emil Dima (Rom)  
243Mattia Marcelli (Ita)  
244Nicolas Marini (Ita)  
245Vlad-Nicolae Dobre (Rom)  
246Riccardo Stacchiotti (Ita)  
247Federico Zurlo (Ita)  
Back to top