2017 Sparkassen Munsterland Giro start list

Provisional starters as of October 3, 2017

Start List

Team Sunweb
#Rider Name (Country) Team 
1Nikias Arndt (Ger)  
2Phil Bauhaus (Ger)  
3Roy Curvers (Ned)  
4Johannes Fröhlinger (Ger)  
5Lennard Kämna (Ger)  
6Ramon Sinkeldam (Ned)  
7Albert Timmer (Ned)  
8Maximilian Walscheid (Ger)  
Bora-Hansgrohe
#Rider Name (Country) Team 
11Andreas Schillinger (Ger)  
12Shane Archbold (NZl)  
13Sam Bennett (Irl)  
14Silvio Herklotz (Ger)  
15Christoph Pfingsten (Ger)  
16Matteo Pelucchi (Ita)  
17Michael Schwarzmann (Ger)  
18Lukas Postlberger (Aut)  
Katusha-Alpecin
#Rider Name (Country) Team 
21Alexander Kristoff (Nor)  
22Piotr Havik (Ned)  
23Tony Martin (Ger)  
24Marco Mathis (Ger)  
25Baptiste Planckaert (Bel)  
26Nils Politt (Ger)  
27Jenthe Biermans (Bel)  
28Rick Zabel (Ger)  
Dimension Data
#Rider Name (Country) Team 
31Mark Cavendish (GBr)  
32Nickolas Dlamini (RSA)  
33Bernhard Eisel (Aut)  
34Ryan Gibbons (RSA)  
35Adrien Niyonshuti (Rwa)  
36Jay Robert Thomson (RSA)  
37Scott Thwaites (GBr)  
38Johann Van Zyl (RSA)  
Lotto Soudal
#Rider Name (Country) Team 
41Lars Ytting Bak (Den)  
42Jens Debusschere (Bel)  
43André Greipel (Ger)  
44Senne Leysen (Bel)  
45Emiel Planckaert (Bel)  
46Remy Mertz (Lux)  
47Mathias Van Gompel (Bel)  
48Enzo Wouters (Bel)  
Quick-Step Floors
#Rider Name (Country) Team 
51Jack Bauer (NZl)  
52Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol)  
53Marcel Kittel (Ger)  
54Yves Lampaert (Bel)  
55Davide Martinelli (Ita)  
56Tim Declercq (Bel)  
57Pieter Serry (Bel)  
58Julien Vermote (Bel)  
Team LottoNl-Jumbo
#Rider Name (Country) Team 
61Bert-Jan Lindeman (Ned)  
62Dylan Groenewegen (Ned)  
63Martijn Keizer (Ned)  
64Victor Campenaerts (Bel)  
65Maarten Wynants (Bel)  
66Paul Martens (Ger)  
67Jos Van Emden (Ned)  
68Robert Wagner (Ger)  
CCC Sprandi Polkowice
#Rider Name (Country) Team 
71Frantisek Sisr (Cze)  
72Piotr Brozyna (Pol)  
73Jonas Koch (Ger)  
74Maciej Paterski (Pol)  
75Kamil Malecki (Pol)  
76Patryk Stosz (Pol)  
77Michael Paluta (Pol)  
78Matensz Taciak (Pol)  
Gazprom – Rusvelo
#Rider Name (Country) Team 
81Alexander Serov (Rus)  
82Igor Boev (Rus)  
83Artur Ershov (Rus)  
84Stepan Kuriyanov (Rus)  
85Anton Vorobyev (Rus)  
86Nikolay Trusov (Rus)  
87Sergey Nikolaev (Rus)  
88Alexandr Porsev (Rus)  
Wanty - Groupe Gobert
#Rider Name (Country) Team 
91Steven De Neef (Bel)  
92Brecht Dhaene (Bel)  
93Thomas Gibbons (USA)  
94Wesley Kreder (Ned)  
95Mark McNally (GBr)  
96Danilo Napolitano (Ita)  
97Robin Stenuit (Bel)  
98Frederik Veuchelen (Bel)  
Roompot - Nederlandse Loterij
#Rider Name (Country) Team 
101Tim Ariesen (Ned)  
102Berden De Vries (Ned)  
103André Looij (Ned)  
104Elmar Reinders (Ned)  
105Etienne Van Empel (Ned)  
106Sjoerd Van Ginneken (Ned)  
107Pieter Weening (Ned)  
108Sport Vlaanderen-Baloise (Ned)  
Sport Vlaanderen - Baloise
#Rider Name (Country) Team 
111Christophe Noppe (Bel)  
112Edward Planckaert (Bel)  
113Ruben Pols (Bel)  
114Jarl Salomein (Bel)  
115Stijn Steels (Bel)  
118Jens Wallays (Bel)  
Team Novo Nordisk
#Rider Name (Country) Team 
121Stephen Clancy (Irl)  
122Mehdi Benhamuda (Fra)  
124Umberto Poli (Ita)  
125Charles Planet (Fra)  
126Quentin Valognes (Fra)  
127Martijn Verschoor (Ned)  
128Rik Van Ijzendoorn (Ned)  
WB Veranclassic Aqua Protect
#Rider Name (Country) Team 
131Sébastien Delfosse (Bel)  
132Jimmy Duquennoy (Bel)  
133Tom Dernies (Bel)  
134Roy Jans (Bel)  
135Thomas Deruette (Bel)  
136Christophe Masson (Fra)  
137Ludovic Robeet (Bel)  
138Julien Stassen (Bel)  
LKT Team Brandenburg
#Rider Name (Country) Team 
141Carl Sobald (Ger)  
142Philip Weber (Ger)  
143Frederik Hähnel (Ger)  
144Malte Jürss (Ger)  
145Robert Kessler (Ger)  
146Christian Koch (Ger)  
148Paul Rudys (Ger)  
Rad-Net Rose Team
#Rider Name (Country) Team 
151Konrad Gessner (Ger)  
153Patrick Haller (Ger)  
154Tobias Nolde (Ger)  
155Florian Obersteiner (Ger)  
156Sven Reutter (Ger)  
157Lukas Ortner (Ger)  
Team Dauner D&DQ Akkon
#Rider Name (Country) Team 
161Dominik Bauer (Ger)  
162Lorenz Fiege (Ger)  
163Lukas Löer (Ger)  
164Sven Thurau (Ger)  
165Philipp Mamos (Ger)  
166Marco Müller-Sciacca (Ger)  
167Jan Van Puyvelde (Ger)  
Team Lotto - Kern Haus
#Rider Name (Country) Team 
171Frederik Einhaus (Ger)  
172Marc Dörrie (Ger)  
173Luca Henn (Ger)  
174Joshua Huppertz (Ger)  
175Tobias Knaup (Ger)  
176Robert Retschke (Ger)  
177Jonas Rutsch (Ger)  
178Richard Weinzeihmer (Ger)  
Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners
#Rider Name (Country) Team 
181Roberto Vukovic (Ger)  
182Aaron Grosser (Ger)  
183Luca Felix Happke (Ger)  
184Jonas Härtig (Ger)  
185Felix Intra (Ger)  
186Joann Leinau (Ger)  
187Louis Leinau (Ger)  
188Victor Müller (Ger)  
0711 / Cycling
#Rider Name (Country) Team 
191Alexandre Ballet (Swi)  
193Arnold Fiek (Ger)  
194Jan Hugger (Ger)  
195Hendrik Hamm (Ger)  
196Yannick Mayer (Ger)  
197Nicola Toffali (Ita)  
198Max Wörner (Ger)  
Team Heizomat
#Rider Name (Country) Team 
201Johannes Adamietz (Ger)  
202Laurin Winter (Ger)  
203Dorian Lübbers (Ger)  
204Nathan Müller (Ger)  
205Manuel Porzner (Ger)  
207Simon Redmers (Ger)  
208Pascal Treubel (Ger)  
Bike Aid
#Rider Name (Country) Team 
211Joschka Beck (Ger)  
212Daniel Bichlmann (Ger)  
213Awet Habtom Tekle (Eri)  
215Patrick Lechner (Ger)  
216Timo Schäfer (Ger)  
217Matthias Schnapka (Ger)  
218Adne Van Engelen (Ned)  

Related Articles

Back to top