2015 Trofeo Laigueglia start list

Provisional starters as of February 19, 2015

Start list

Lampre - Merida
#Rider Name (Country) Team 
1Niccolo Bonifazio (Ita)  
2Davide Cimolai (Ita)  
3Valerio Conti (Ita)  
4Kristijan Durasek (Cro)  
5Przemyslaw Niemiec (Pol)  
6Luka Pibernik (Slo)  
7Manuele Mori (Ita)  
8Ilia Koshevoy (Blr)  
BMC Racing Team
#Rider Name (Country) Team 
11Jhon Darwin Atapuma Hurtado (Col)  
12Brent Bookwalter (USA)  
13Jean Pierre Drucker (Lux)  
15Amaël Moinard (Fra)  
16Joey Rosskopf (USA)  
17Manuel Senni (Ita)  
18Rick Zabel (Ger)  
Team Cannondale - Garmin
#Rider Name (Country) Team 
21Daniel Martin (Irl)  
22Alberto Bettiol (Ita)  
23Nathan Brown (USA)  
24Joseph Lloyd Dombrowski (USA)  
25Benjamin King (USA)  
26Edward King (USA)  
27Moreno Moser (Ita)  
28Matej Mohoric (Slo)  
Team Katusha
#Rider Name (Country) Team 
31Maxim Belkov (Rus)  
32Pavel Kochetkov (Rus)  
33Egor Silin (Rus)  
34Simon Spilak (Slo)  
35Alexey Tsatevitch (Rus)  
36Angel Vicioso Arcos (Esp)  
37Eduard Vorganov (Rus)  
38Ilnur Zakarin (Rus)  
Ag2r La Mondiale
#Rider Name (Country) Team 
41Rinaldo Nocentini (Ita)  
42Gediminas Bagdonas (Ltu)  
43Julien Bérard (Fra)  
44Maxime Daniel (Fra)  
45Axel Domont (Fra)  
46Lloyd Mondory (Fra)  
47Matteo Montaguti (Ita)  
48Sébastien Turgot (Fra)  
Androni Giocattoli
#Rider Name (Country) Team 
51Franco Pellizotti (Ita)  
52Davide Appollonio (Ita)  
53Tiziano Dall'Antonia (Ita)  
54Oscar Gatto (Ita)  
55Emanuele Sella (Ita)  
56Simone Stortoni (Ita)  
57Gianfranco Zilioli (Ita)  
58Marco Bandiera (Ita)  
Bardiani CSF
#Rider Name (Country) Team 
61Stefano Pirazzi (Ita)  
62Nicola Ruffoni (Ita)  
63Andrea Piechele (Ita)  
64Nicola Boem (Ita)  
66Luca Sterbini (Ita)  
67Simone Sterbini (Ita)  
Bretagne-Séché Environnement
#Rider Name (Country) Team 
71Florian Vachon (Fra)  
72Frédéric Brun (Fra)  
73Maxime Cam (Fra)  
74Romain Feillu (Fra)  
75Armindo Fonseca (Fra)  
76Jonathan Hivert (Fra)  
77Kevin Ledanois (Fra)  
78Pierre-Luc Perichon (Fra)  
Cult Energy Pro Cycling
#Rider Name (Country) Team 
81Linus Gerdemann (Ger)  
82Rasmus Guldhammer Pedersen (Den)  
83Joel Zangerle (Lux)  
84Gustav Erik Larsson (Swe)  
85Christian Mager (Ger)  
86Michael Reihs (Den)  
87Troels Ronning Vinther (Den)  
88Fabian Wegmann (Ger)  
Colombia
#Rider Name (Country) Team 
91Jorge Camilo Castiblanco Cubides (Col)  
92Darwin Ferney Pantoja Tovar (Col)  
93Daniel Felipe Martinez (Col)  
94Jonathan Felipe Paredes Hernandez (Col)  
95Brayan Stiven Ramirez Chacon (Col)  
96Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col)  
97Sebastián Molano (Col)  
98Walter Fernando Pedraza Morales (Col)  
Italy
#Rider Name (Country) Team 
101Michael Bresciani (Ita)  
102Francesco Castegnaro (Ita)  
103Riccardo Donato (Ita)  
104Fabio Felline (Ita)  
105Edward Ravasi (Ita)  
106Giuseppe Sannino (Ita)  
107Oliviero Troia (Ita)  
108Federico Zurlo (Ita)  
Team Novo Nordisk
#Rider Name (Country) Team 
111Scott Ambrose (NZl)  
112Joonas Henttala (Fin)  
113Nicolas Lefrancois (Fra)  
114Corentin Cherhal (Fra)  
115Javier Mejias Leal (Esp)  
116Andrea Peron (Ita)  
117Kevin Demesmaeker (Bel)  
118Martijn Verschoor (Ned)  
Nippo - Vini Fantini
#Rider Name (Country) Team 
121Damiano Cunego (Ita)  
122Alessandro Malaguti (Ita)  
123Alessandro Bisolti (Ita)  
124Michael Grosu Eduard (Rou)  
125Pier Paolo De Negri (Ita)  
126Iuri Filosi (Ita)  
127Antonio Nibali (Ita)  
128Manabu Ishibashi (Jpn)  
Southeast
#Rider Name (Country) Team 
131Manuel Belletti (Ita)  
132Alessandro Petacchi (Ita)  
133Mauro Finetto (Ita)  
134Francesco Gavazzi (Ita)  
135Jonathan Monsalve (Ven)  
136Elia Favilli (Ita)  
137Eugert Zhupa (Alb)  
138Matteo Busato (Ita)  
Team Europcar
#Rider Name (Country) Team 
141Jerome Cousin (Fra)  
142Antoine Duchesne (Can)  
143Tony Hurel (Fra)  
144Yannick Martinez (Fra)  
145Angelo Tulik (Fra)  
146Alexandre Pichot (Fra)  
147Perrig Quemeneur (Fra)  
148Thomas Voeckler (Fra)  
Team Idea 2010 ASD
#Rider Name (Country) Team 
151Luca Capelli (Ita)  
152Marc Garby (Den)  
153Alessandro Pettiti (Ita)  
154Francesco Reda (Ita)  
155Maurizio Damiano (Ita)  
156Marco Tizza (Ita)  
157Manuel Todaro (Ita)  
158Davide Vigano (Ita)  
MG.Kvis-Vega
#Rider Name (Country) Team 
161Gianmarco Di Francesco (Ita)  
162Nicola Gaffurini (Ita)  
163Michele Gazzarra (Ita)  
164Moreno Giampaolo (Ita)  
165Luca Muffolini (Ita)  
166Antonio Santoro (Ita)  
167Alessio Lanzano (Ita)  
168Emiliano Faieta (Ita)  
Unieuro Wilier
#Rider Name (Country) Team 
171Davide Ballerini (Ita)  
172Giovanni Carboni (Ita)  
173Fabio Chinello (Ita)  
174Mattia Frapporti (Ita)  
175Stefano Nardelli (Ita)  
176Simone Petilli (Ita)  
177Lorenzo Rota (Ita)  
178Marco Tecchio (Ita)  
GM Cycling Team
#Rider Name (Country) Team 
181Andrea Cacciotti (Ita)  
182Daniele Cavasin (Ita)  
183Antonio Di Sante (Ita)  
184Andrea Ruscetta (Ita)  
185Alessandro Mario Ferrarotti (Ita)  
186Filippo Fortin (Ita)  
187Jose Tito Hernandez Jaramillo (Col)  
188Matteo Rotondi (Ita)  
D'Amico Bottecchia
#Rider Name (Country) Team 
191Adriano Brogi (Ita)  
192Paolo Ciavatta (Ita)  
193Antonio Casimir Parrinello (Ita)  
194Giorgio Bocchiola (Ita)  
195Gabriele Campello (Ita)  
196Silvio Giorni (Ita)  
197Thomas Capocchi (Ita)  
198Nicola Poletti (Ita)  
Back to top