2015 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark start list

Starters as of August 4

2015 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark start list as of August 4

Tinkoff - Saxo
#Rider Name (Country)  
1Michael Valgren (Den)  
2Matti Breschel (Den)  
3Christopher Juul Jensen (Den)  
4Michael Kolar (Svk)  
5Jay McCarthy (Aus)  
6Jura Sagan (Svk)  
7Michael Morkov (Den)  
8Michael Gogl (Aut)  
Lotto Soudal
#Rider Name (Country)  
11Lars Bak (Den)  
12Sean De Bie (Bel)  
13Kenny Dehaes (Bel)  
14Frederic Frison (Bel)  
15Pim Ligthart (Ned)  
16Jelle Vanandert (Bel)  
17Tosh Van Der Sande (Bel)  
18Dennis Vanendert (Bel)  
Astana Pro Team
#Rider Name (Country)  
21Jakob Fuglsang (Den)  
22Valerio Agnoli (Ita)  
23Maxat Ayazbayev (Kaz)  
24Daniil Fominykh (Kaz)  
25Laurens De Vreese (Bel)  
26Arman Kamyshev (Kaz)  
27Ruslan Tleubayev (Kaz)  
28Lars Boom (Ned)  
Team Sky
#Rider Name (Country)  
31Lars Petter Nordhaug (Nor)  
32Nathan Earle (Aus)  
33Sebastian Henao Gomez (Col)  
34Christian Knees (Ger)  
35Kanstantsin Siutsou (Blr)  
36Christopher Sutton (Aus)  
37Ben Swift (GBr)  
38Alex Peters (GBr)  
Team Europcar
#Rider Name (Country)  
41Jimmy Engoulvent (Fra)  
42Dan Craven (Nam)  
43Giovanni Bernaudeau (Fra)  
44Vincent Jerome (Fra)  
45Morgan Lamoisson (Fra)  
46Yannick Martinez (Fra)  
47Julien Morice (Fra)  
48Alexandre Pichot (Fra)  
Wanty - Groupe Gobert
#Rider Name (Country)  
51Enrico Gasparotto (Ita)  
52James Vanlandschoot, (Bel)  
53Tom Devriendt (Bel)  
54Boris Dron (Bel)  
55Kevin Callebaut (Bel)  
56Marco Marcato (Ita)  
57Simone Antonini (Ita)  
58Robin Stenuit (Bel)  
MTN - Qhubeka
#Rider Name (Country)  
61Edvald Boasson Hagen (Nor)  
62Theo Bos, (Ned)  
63Gerald Ciolek (Ger)  
64Andreas Stauff (Ger)  
65Jaco Venter (RSA)  
66Kristian Sbaragli (Ita)  
67Nicholas Dougall (RSA)  
68Jaques Janse Van Rensburg (RSA)  
Bardiani - CSF
#Rider Name (Country)  
71Enrico Battaglin (Ita)  
72Nicola Ruffoni (Ita)  
73Luca Sterbini (Ita)  
74Simone Sterbini (Ita)  
75Nicola Boem (Ita)  
76Paolo Simion (Ita)  
77Andrea Piechele (Ita)  
78Alessandro Tonelli (Ita)  
Topsport Vlaanderen - Baloise
#Rider Name (Country)  
81Kenny De Ketele (Bel)  
82Jarl Salomein (Bel)  
83Moreno De Pauw (Bel)  
84Amaury Capiot (Bel)  
85Jens Wallays (Bel)  
86Stijn Steels (Bel)  
87Floris De Tier (Bel)  
88Jeff Van Meirhaeghe (Bel)  
Team Novo Nordisk
#Rider Name (Country)  
91Andrea Peron (Ita)  
92Martijn Verschoor (Ned)  
93Joonas Henttala (Fin)  
94Javier Megias (Spa)  
95Christopher Williams (Aus)  
96James Glasspool (Aus)  
97Charles Planet (Fra)  
98David Lozano (Spa)  
Bora Argon 18
#Rider Name (Country)  
101Phil Bauhaus (Ger)  
102Cesare Benedetti (Ita)  
103Patrick Konrad (Aut)  
104Christoph Pfingsten (Ger)  
105Bjorn Thurau (Ger)  
106Scott Thwaites (GBr)  
107Daniel Schorn (Aut)  
108Gregor Mühlberger (Aut)  
Team Roompot
#Rider Name (Country)  
111Michel Kreder (Ned)  
112Brian Van Goethem (Ned)  
113Sjoerd Van Ginneken (Ned)  
114Raymond Kreder (Ned)  
115Marc De Maar (Ned)  
116Maurits Lammertink (Ned)  
117Ivar Slik (Ned)  
118Mike Terpstra (Ned)  
Cult Energy
#Rider Name (Country)  
121Linus Gerdemann, (Ger)  
122Michael Carbel Svendgaard (Den)  
123Rasmus Guldhammer (Den)  
124Mads Pedersen (Den)  
125Martin Mortensen (Den)  
126Troels Vinther (Den)  
127Rasmus Quaade (Den)  
128Michael Reihs (Den)  
Team Trefor - Blue Water
#Rider Name (Country)  
131Soren Kragh Andersen (Den)  
132Asbjorn Kragh Andersen (Den)  
133Michael Olsson (Swe)  
134Daniel Foder (Den)  
135Jonas Gregaard Wilsly (Den)  
136Alex Rasmussen (Den)  
137Patrick Clausen (Den)  
138Mark Sehested Pedersen (Den)  
Team Coloquick
#Rider Name (Country)  
141Alexander Kamp (Den)  
142Mads Würtz Schmidt (Den)  
143Rune Almindso Andersen (Den)  
144Christian Jorgensen (Den)  
145Jesper Odgaard Nielsen (Den)  
146Rolf Nyborg Broge (Den)  
147Christian Nyvang Lund (Den)  
148Dennis Herfort Jensen (Den)  
Team Almeborg Bornholm
#Rider Name (Country)  
151Martin Toft Madsen (Den)  
152Stefan Djurhuus (Den)  
153Heine Winding (Den)  
154Jesper Juul Andreasen (Den)  
155Christoffer Lisson (Den)  
156Emil Ravnsholt (Den)  
157Simon Bigum (Den)  
158Mathias Westergaard (Den)  
Riwal Platform Cycling Team
#Rider Name (Country)  
161Jonas Aaen Jorgensen (Den)  
162Nikola Aistrup (Den)  
163Emil Halvorsen (Den)  
164Nicolai Brochner (Den)  
165Martin Gron (Den)  
166Rasmus Mygind (Den)  
167Casper Pedersen (Den)  
168Morten Øllegaard (Den)  
Team Post Danmark
#Rider Name (Country)  
171Magnus Cort Nielsen (Den)  
172Magnus Bak Klaris (Den)  
173Mathias Krigbaum (Den)  
174Daniel Hartvig (Den)  
175Kasper Asgreen (Den)  
176Nikolaj Moltke Steen (Den)  
177Jesper Schultz (Den)  
178Frederik Zeuner (Den)  

 

Back to top