TechPowered By

More tech

2014 Tour of the Murray River start list - Men

By:
Cycling News
Published:
July 28, 2014, 6:20 BST,
Updated:
July 28, 2014, 6:25 BST
Race:
Tour of the Murray River - Men

Provisional starters as of July 28, 2014

 

 
Avanti Racing Team
# Rider Name (Country) Team  
1 Mitchell Lovelock-Fay (ACT)    
2 Brenton Jones (VIC)    
3 Anthony Giacoppo (WA)    
4 Jack Beckinsale (NSW)    
5 Scott Law (NSW)    
6 Tom Robinson (TAS)    
7 Aaron Donnelly (NSW)    
8 Neil Van Der Ploeg (VIC)    
Team Budget Forklifts
# Rider Name (Country) Team  
11 Jesse Kerrison (QLD)    
12 Michael Vink (NZL)    
13 Myron Simpson (NZL)    
14 Alex Wohler (QLD)    
15 Tommy Nankervis (VIC)    
16 Samuel Witmitz (VIC)    
17 Daniel Barry (NZL)    
18 Westley Gough (NZL)    
health.com.au-search2retain Cycling Team
# Rider Name (Country) Team  
21 Stuart Smith (VIC)    
22 Oliver Kent-Spark (VIC)    
23 Angus Tobin (NSW)    
24 Stuart Shaw (ACT)    
25 James Hepburn (QLD)    
26 Michael Rice (ACT)    
27 Eric Sheppard (VIC)    
CharterMason Giant Racing
# Rider Name (Country) Team  
31 Shannon Johnson (VIC)    
32 Morgan Smith (NZL)    
33 Conor Murtagh (VIC)    
34 Joshua Taylor (NSW)    
35 Jake Magee (VIC)    
36 Raphael Freinstein (GER)    
37 Jacob Restall (QLD)    
38 Nicholas Katsonis (VIC)    
African Wildlife Safaris Cycling Team
# Rider Name (Country) Team  
41 James Mowatt (VIC)    
42 Shaun O’Callaghan (VIC)    
43 Darcy Woolley (VIC)    
44 Daniel Nelson (VIC)    
45 Tyler Spurrell (VIC)    
46 Patrick Lane (VIC)    
47 Jarryd Jones (VIC)    
48 Kyle Thompson (VIC)    
Satalyst Giant Racing Team
# Rider Name (Country) Team  
51 Patrick Shaw (VIC)    
52 Jonathan Bolton (WA)    
53 Kane Walker (VIC)    
54 Theodore Yates (WA)    
55 Joel Strachan (VIC)    
56 Andrew Williams (WA)    
57 Alex Smyth (VIC)    
58 Ben O’Connor (WA)    
GPM Stulz
# Rider Name (Country) Team  
61 Ryan Thomas (NSW)    
62 Daniel Bonello (NSW)    
63 Reece Robinson (NSW)    
64 Chris Jory (NSW)    
65 Michael Troy (NSW)    
66 Daniel O’Keefe (NSW)    
67 Thomas Patton (NSW)    
68 Jackson Law (NSW)    
SUVelo Racing
# Rider Name (Country) Team  
71 Patrick Sharpe (NSW)    
72 Tamas Allenby (NSW)    
73 Alex Nazarewicz (NSW)    
74 Samuel Burston (NSW)    
75 Alline Dodds (NSW)    
76 Robert Quinn (NSW)    
77 Tom Petty (NSW)    
Team Scody Downunder
# Rider Name (Country) Team  
81 Nick Miller (NZL)    
82 Todd Buschkuehl (VIC)    
83 Samuel Volkers (QLD)    
84 Chad Elliston (NZL)    
85 Sean Whitfield (ACT)    
86 Ben Comfort (ACT)    
87 Aden De Jager (QLD)    
88 Leslie Masters (QLD)    
Jayco/John West/VIS
# Rider Name (Country) Team  
91 Ryan Cavanagh (QLD)    
92 Oscar Stevenson (VIC)    
93 Jordan Stannus (VIC)    
94 Lachlan Holliday (VIC)    
St. George Merida
# Rider Name (Country) Team  
101 Benjamin Harvey (NSW)    
102 Jordan Davies (NSW)    
103 Jay Dutton (NSW)    
104 Harrison Wiles (NSW)    
105 Russell Gill (SA)    
106 Nicholas Yallouris (NSW)    
107 William Andersson (NSW)    
108 Alex Hersey (NSW)    
Team Polygon Australia
# Rider Name (Country) Team  
111 Oliver Martin (TAS)    
112 Gerald Evans (TAS)    
113 Jason Rigg (WA)    
114 William Holmes (TAS)    
115 Aaron Jones (TAS)    
116 Anthony Collins (QLD)    
Subaru Albion NRS Development Team
# Rider Name (Country) Team  
121 Kierin Lewis (NSW)    
122 Keegan Aitchison (NSW)    
123 John Peppard (NSW)    
124 Tirian McManus (NSW)    
125 Anthony Murray (NSW)    
126 Darcy-Ellerm Norton (NZL)    
127 Alex Beedie (NSW)    
Subaru NSWIS Development Team
# Rider Name (Country) Team  
131 Harrison Carter (NSW)    
132 Nathan Bradshaw (NSW)    
133 Ayden Toovey (NSW)    
134 Jordan Payne (NSW)    
135 Samuel Jenner (NSW)    
136 Bradley Heffernan (NSW)    
137 Christopher Bryan (NSW)    
Wormall Civil CCS
# Rider Name (Country) Team  
141 Ryan MacAnally (QLD)    
142 Jayden Copp (QLD)    
143 Dylan Pierre-Humbert (WA)    
144 Craig Hutton (NSW)    
145 Dane Frey (WA)    
146 Michael Freiberg (WA)    
147 Guy Kalma (WA)    
Phoenix Cycling Collective
# Rider Name (Country) Team  
151 Craig Evers (NSW)    
152 Simon Dwyer (ACT)    
153 Andrew McCosker (ACT)    
154 Tristan Webber (ACT)    
155 David Parker (ACT)    
156 Hayden Campbell (ACT)    
157 Chris Filiatrault (ACT)    
158 Nathan Booth (ACT)    
Pat's Veg-Thereabouts Racing Team
# Rider Name (Country) Team  
161 Alistair Crameri (VIC)    
162 Liam White (VIC)    
163 Matthew Lane (VIC)    
164 Damion Drapac (VIC)    
165 Fergus Sully (VIC)    
166 Adam Taylor (NSW)    
167 Mitchell Dedman (VIC)    
SASI Cycling Team
# Rider Name (Country) Team  
171 Tom Kaesler (SA)    
172 Rohan Wight (SA)    
173 Thomas Allford (SA)    
174 Jonathan Stephens (SA)    
175 Joshua Harrison (SA)    
Team Seight
# Rider Name (Country) Team  
181 Matthew Leonard (VIC)    
182 Mark Fagg (VIC)    
183 Dylan Hately (VIC)    
184 Wade Edwards (VIC)    
185 David Mclean (VIC)    
186 Zane Hunter (VIC)    
187 Jason Lowndes (VIC)    
Croydon Cycleworks/Pick-a-Part
# Rider Name (Country) Team  
191 Jay Phillpotts (VIC)    
192 Marc Wilson (VIC)    
193 Matt Boys (VIC)    
194 Trent Morey (VIC)    
195 Mitchell Barry (VIC)    
Individual Riders
# Rider Name (Country) Team  
201 Steve Rankie QLD)    
202 Matthew Borg (NSW)    
203 Andrew Pickering (NSW)    
204 Declan Gregory (VIC)    

Back to top