2009 GP Ouest France start list

Last round of the ProTour up for grabs

 

BBox Bouygues Telecom

  
1Pierrick Fedrigo (Fra)  
2Thomas Voeckler (Fra)  
3William Bonnet (Fra)  
4Cyrille Gautier (Fra)  
5Vincent Jerome (Fra)  
6Laurent Lefevre (Fra)  
7Yury Trofimov (Rus)  
8Pierre Rolland (Fra)  
Lampre - N.G.C

  
11Alessandro Ballan (Ita)  
12Enrico Gasparotto (Ita)  
13Andréa Grendene (Ita)  
14David Loosli (Swi)  
15Manuele Mori (Ita)  
16Simone Ponzi (Ita)  
17Daniele Righi (Ita)  
18Mauro Santambrogio (Ita)  
Astana

  
21Assan Bazayev (Kaz)  
23Alexandr Dyachenko (Kaz)  
24Maxim Iglinsky (Kaz)  
25Roman Kireyev (Kaz)  
26Daniel Navarro (Spa)  
27Sergio Paulinho (Por)  
28Valeriy Dmitriyev (Kaz)  
Ag2R La Mondiale
   
31Alexander Efimkin (Rus)  
32Sébastien Hinault (Fra)  
33René Mandri (Est)  
34Lloyd Mondory (Fra)  
35Rinaldo Nocentini (Ita)  
36Christophe Riblon (Fra)  
37Nicolas Roche (Eir)  
38Nicolas Rousseau (Fra)  
Caisse D'Epargne

  
41Anthony Charteau (Fra)  
42Arnaud Coyot (Fra)  
43Mathieu Drujon (Fra)  
44José Vicente Garcia (Spa)  
45Arnold Jeannesson (Fra)  
46Angel Madrago (Spa)  
47Mathieu Perget (Fra)  
48Jose Joaquin Rojas Gil (Spa)  
Cofidis, Le Credit en Ligne

  
51Stéphane Auge (Fra)  
52Mickaël Buffaz (Fra)  
53Jean-Eudes Demaret (Fra)  
54Samuel Dumoulin (Fra)  
55Julien El Fares (Fra)  
56Amaël Moinard (Fra)  
57Damien Monier (Fra)  
58Rein Taramae (Est)  
Française Des Jeux

  
61Sébastien Chavanel (Fra)  
62Rémy Di Gregorio (Fra)  
63Frédéric Guesdon (Fra)  
64Arnaud Gerard (Fra)  
65Christophe Le Mevel (Fra)  
66Guillaume Levarlet (Fra)  
67Anthony Roux (Fra)  
68Benoît Vaugrenard (Fra)  
Team Katusha
   
71Alexandre Botcharov (Rus)  
72Pavel Brutt (Rus)  
73Mikhail Ignatiev (Rus)  
74Serguei Ivanov (Rus)  
75Luca Mazzanti (Ita)  
76Evgeny Petrov (Rus)  
77Filippo Pozzato (Ita)  
78Ivan Rovny (Rus)  
Euskaltel - Euskadi
   
81Jorge Azanza (Spa)  
82Inaki Isasi (Spa)  
83Markel Irizar (Spa)  
84Igor Anton (Spa)  
85Egol Martinez (Spa)  
86Ametes Txurruka (Spa)  
87Alan Perez (Spa)  
88Ruben Perez (Spa)  
Team Milram

  
91Gerald Ciolek (Ger)  
92Markus Fothen (Ger)  
93Johannes Fröhlinger (Ger)  
94Christian Knees (Ger)  
95Martin Velits (Slo)  
96Peter Velits (Slo)  
97   
98Peter Wrolich (Aut)  
Team Columbia - HTC

  
101Michael Albasini (Swi)  
102Michael Barry (Can)  
103Marcus Burghardt (Ger)  
104Bernhard Eisel (Aut)  
105André Greipel (Ger)  
106Adam Hansen (Aus)  
107Marcel Sieberg (Ger)  
108Kim Kirchen (Lux)  
Garmin - Slipstream

  
111Timothy Duggan (USA)  
112Jason Donald (USA)  
113Ryder Hesjedal (Can)  
114Daniel Martin (Irl)  
115Christian Meier (Can)  
116Danny Pate (USA)  
117Thomas Peterson (USA)  
118William Frischkorn (USA)  
Liquigas

  
121Valerio Agnoli (Ita)  
122Maciej Bodnar (Pol)  
123Kjell Carlström (Fin)  
124Roman Kreuziger (Cze)  
125Aleksandr Kuschynski (Blr)  
126Ivan Santaromita (Ita)  
127Gorazd Stangelj (Slo)  
128Alessandro Vanotti (Ita)  
Quick Step

  
131Dario Cataldo (Ita)  
132Allan Davis (Aus)  
133Dries Devenyns (Bel)  
134Mauro Facci (Ita)  
135Jérôme Pineau (Fra)  
136Jérome Reda (Ita)  
137Kevin Seeldrayers (Bel)  
138Davide Malacarne (Ita)  
Fuji-Servetto

  
141Alberto Benitez (Spa)  
142Iker Camano (Spa)  
143Alberto Fernandez (Spa)  
144Hector Gonzalez (Spa)  
145Javier Megias (Spa)  
146Fabrice Piemontesi (Ita)  
147Andrea Tonti (Ita)  
148Davide Vigano (Ita)  
Rabobank

  
151Robert Gesink (Ned)  
152Lars Boom (Ned)  
153Bram De Groot (Ned)  
154Tom Stamsnijder (Ned)  
155Tom Leezer (Ned)  
156Kai Reus (Ned)  
157Paul Martens (Ger)  
158Jos Van Emden (Ned)  
Team Saxo Bank

  
161Jason McCartney (USA)  
162Anders Lund (Den)  
163André Stansen (Den)  
164Gustav Larsson (Swe)  
165Lasse Bochmann (Den)  
166Marcus Ljungqvist (Swe)  
167Michael Morkov (Den)  
168Nicki Sörensen (Den)  
Silence-Lotto

  
171Mario Aerts (Bel)  
172Christophe Brandt (Bel)  
173Francis De Greef (Bel)  
174Philippe Gilbert (Bel)  
175Matthew Lloyd (Aus)  
176Jurgen Roelandts (Bel)  
177Jelle Vanendert (Bel)  
178Mickael Delage (Fra)  
Cervélo Test Team

  
181Xavier Florencio Cabre (Spa)  
182Simon Gerrans (Aus)  
183Volodymir Gustov (Ukr)  
184Heinrich Haussler (Ger)  
185Thor Hushovd (Nor)  
186Andreas Klier (Ger)  
187Ignatas Konovalovas (Ltu)  
188Hayden Roulston (NZl)  
Serramenti-Diquigiovanni-Androni Giocattoli
   
191Michele Scarponi (Ita)  
192Leonardo Bertagnolli (Ita)  
193Alessandro Bertonili (Ita)  
194Francesco Ginanni (Ita)  
195Rubes Bertogliati (Swi)  
196Manuel Belletti (Ita)  
197Luca Solari (Ita)  
198Nazareno Taborre (Ita)  

Related Articles

Back to top